REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzisiaj decyzja RPP

REKLAMA

Rynek finansowy wstrzymał oddech przed dzisiejszą decyzją Rady Polityki Pieniężnej. Jeśli będzie zgodna z oczekiwaniami, nie powinna wpłynąć na ceny obligacji i kurs złotego. Istotny będzie również komentarz po posiedzeniu.
Wczoraj bank centralny Węgier obniżył stopy o 50 pkt. bazowych, a u nas większość ekonomistów oczekuje, że RPP zdecyduje się na redukcję w takiej samej skali. Obniżki stóp procentowych spodziewa się również premier Marek Belka. Decyzja będzie kluczowa dla koniunktury na rynku długu.
Większe cięcie stóp może spowodować zwyżkę cen obligacji, natomiast obniżka stóp o 25 pkt bazowych może wywołać dalszą wyprzedaż, ponieważ rynek zdyskontował redukcję o 50 pkt.
Analitycy Banku Handlowego twierdzą nawet, że jedynym wsparciem dla rynku byłaby obniżka stóp co najmniej o 75 pkt bazowych, mniejsza może nie wystarczyć do utrzymania dotychczasowych cen. Wczoraj rentowności obligacji nieco wzrosły. Na otwarciu notowań osłabił się złoty i to przełożyło się również na rynek długu – tłumaczy Tomasz Zdyb, dealer Banku Pekao S.A.
Rano złoty stracił na wartości około 1 proc. w stosunku do notowań piątkowych, a osłabił się także w poniedziałek podczas nieobecności krajowych graczy. Za euro płacono 4,17 zł, a za dolara 3,2280 zł. Po porannych spadkach w południe rynek walutowy ustabilizował się i około godz. 16 euro było wyceniane na 4,1360, a dolar na 3,2044 zł.
Zdaniem analityków walutowych, jeśli Rada zgodnie z oczekiwaniami obniży stopy o 50 pkt, nie powinno być większej reakcji, natomiast mniejsza redukcja, w skali 25 pkt bazowych może wywołać wzmocnienie naszej waluty.
Tomasz Zdyb podkreśla, że bardzo ważny będzie komentarz po posiedzeniu i to, czy rada da wyraźny sygnał do dalszych obniżek. Analitycy Banku BNP Paribas spodziewają się, że RPP będzie się spieszyć z redukcją stóp i dziś obetnie je o 50 pkt, a o kolejne 50 pkt już w kwietniu. Oceniają, że trwające od kilku tygodni osłabienie złotego jest zbyt płytkie, by powstrzymać obniżki stóp.
Analitycy BNP Paribas prognozują, że na koniec roku euro będzie kosztowało 4,35 zł, a za dolara będzie trzeba zapłacić 3,04 zł.
Przypomnijmy, że na ostatnim posiedzeniu w lutym Rada zmieniła nastawienie w polityce pieniężnej z restrykcyjnego na łagodne, co zostało zinterpretowane jako wstęp do obniżek stóp.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Monika Krześniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA