| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrasta zatrudnienie- głownie w usługach

Wzrasta zatrudnienie- głownie w usługach

W ubiegłym roku, po raz pierwszy od kilku lat, liczba pracujących w gospodarce narodowej, zamiast spaść, zwiększyła się o 340 tysięcy.

Wysoki wzrost gospodarczy zaczął więc korzystnie wpływać na rynek pracy. W tym roku może być lepiej niż w roku ubiegłym, ponieważ dużo przedsiębiorstw, zwłaszcza usługowych, planuje zwiększenie zatrudnienia.

Z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w ubiegłym roku, po raz pierwszy od kilku lat, zatrudnienie w gospodarce narodowej, łącznie z szarą strefą, zwiększyło się o 340 tysięcy. Ta korzystna tendencja utrzymuje się również w tym roku. Wskazuje na to rosnące od dwóch miesięcy zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.

Zwiększyła się nawet liczba osób pracujących w przemyśle, choć w dłuższej perspektywie w branży tej nie będzie powstawać dużo miejsc pracy, tak jak to się dzieje w krajach, które mają nowoczesną gospodarkę. Tymczasem w okresie styczeń–luty tego roku przemysł samochodowy zwiększył liczbę pracowników o 11 tysięcy, o tyle samo wzrosło zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkujących z metali. Dobra koniunktura na meble sprawiła, że w przedsiębiorstwach, które je wytwarzają, zatrudnienie wzrosło o 10 tysięcy.

Szansę na wyraźniejszą poprawę sytuacji na rynku pracy stwarzają przede wszystkim usługi. W Polsce ma w nich zajęcie tylko 53 proc. pracujących, podczas gdy na przykład w Wielkiej Brytanii czy Szwecji odsetek ten wynosi 75 proc., we Francji około 71 proc., a w Niemczech ponad 66 proc. Natomiast średnio w starych krajach Unii Europejskiej zarabia w usługach 69 proc. pracujących.

O tym, że w tym roku przybędzie osób, które będą miały płatne zajęcie, świadczą badania Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan. – Wynika z nich, że zarówno mikroprzedsiębiorstwa, jak i małe oraz średnie firmy zamierzają stworzyć wyraźnie więcej nowych miejsc pracy niż wyniesie planowana w części tych podmiotów redukcja zatrudnienia – powiedziała „GP” dr Małgorzta Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Zdaniem prof. Janusza Witkowskiego, wiceprezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w tym roku bardziej widoczna będzie poprawa w zakresie liczby pracujących niż w zakresie bezrobocia. Powstanie więcej nowych miejsc pracy, ale nie będą to rewolucyjne zmiany. Z ograniczeniem bezrobocia nie będzie łatwo z kilku powodów. Na rynku pracy pojawi się znów kilkaset tysięcy osób z lat wyżu demograficznego. Część z nich zajmie etaty osób przechodzących na emerytury czy rezygnujących z pracy z innych powodów. Ale żeby nie pogarszać sytuacji na rynku pracy, tylko z powodu roczników wyżu demograficznego trzeba stworzyć 150-170 tys. nowych miejsc pracy – ocenia prof. Janusz Witkowski. Ponadto jeśli przybywać będzie w widocznej skali płatnego zajęcia, to prawdopodobnie nowymi miejscami pracy zainteresują się także ci, którzy obecnie pracy nie poszukują, są bierni, bo zraziły ich dotychczasowe doświadczenia, nie rejestrują się w urzędach pracy, a jest ich ponad 400 tysięcy.

Poprawę na rynku pracy zapowiada także zwiększona liczba ofert zatrudnienia, które trafiają do urzędów pracy. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku było ich ponad 119 tysięcy – ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2001 r. oraz o 8 tys. więcej niż w okresie styczeń–luty ubiegłego roku. Ocenia się jednak, że do urzędów pracy trafia mniej niż połowa ofert pracy, które pojawiają się na rynku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »