REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrasta zatrudnienie- głownie w usługach

REKLAMA

W ubiegłym roku, po raz pierwszy od kilku lat, liczba pracujących w gospodarce narodowej, zamiast spaść, zwiększyła się o 340 tysięcy.
Wysoki wzrost gospodarczy zaczął więc korzystnie wpływać na rynek pracy. W tym roku może być lepiej niż w roku ubiegłym, ponieważ dużo przedsiębiorstw, zwłaszcza usługowych, planuje zwiększenie zatrudnienia.

REKLAMA

Z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w ubiegłym roku, po raz pierwszy od kilku lat, zatrudnienie w gospodarce narodowej, łącznie z szarą strefą, zwiększyło się o 340 tysięcy. Ta korzystna tendencja utrzymuje się również w tym roku. Wskazuje na to rosnące od dwóch miesięcy zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.

REKLAMA

Zwiększyła się nawet liczba osób pracujących w przemyśle, choć w dłuższej perspektywie w branży tej nie będzie powstawać dużo miejsc pracy, tak jak to się dzieje w krajach, które mają nowoczesną gospodarkę. Tymczasem w okresie styczeń–luty tego roku przemysł samochodowy zwiększył liczbę pracowników o 11 tysięcy, o tyle samo wzrosło zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkujących z metali. Dobra koniunktura na meble sprawiła, że w przedsiębiorstwach, które je wytwarzają, zatrudnienie wzrosło o 10 tysięcy.

Szansę na wyraźniejszą poprawę sytuacji na rynku pracy stwarzają przede wszystkim usługi. W Polsce ma w nich zajęcie tylko 53 proc. pracujących, podczas gdy na przykład w Wielkiej Brytanii czy Szwecji odsetek ten wynosi 75 proc., we Francji około 71 proc., a w Niemczech ponad 66 proc. Natomiast średnio w starych krajach Unii Europejskiej zarabia w usługach 69 proc. pracujących.

REKLAMA

O tym, że w tym roku przybędzie osób, które będą miały płatne zajęcie, świadczą badania Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan. – Wynika z nich, że zarówno mikroprzedsiębiorstwa, jak i małe oraz średnie firmy zamierzają stworzyć wyraźnie więcej nowych miejsc pracy niż wyniesie planowana w części tych podmiotów redukcja zatrudnienia – powiedziała „GP” dr Małgorzta Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem prof. Janusza Witkowskiego, wiceprezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w tym roku bardziej widoczna będzie poprawa w zakresie liczby pracujących niż w zakresie bezrobocia. Powstanie więcej nowych miejsc pracy, ale nie będą to rewolucyjne zmiany. Z ograniczeniem bezrobocia nie będzie łatwo z kilku powodów. Na rynku pracy pojawi się znów kilkaset tysięcy osób z lat wyżu demograficznego. Część z nich zajmie etaty osób przechodzących na emerytury czy rezygnujących z pracy z innych powodów. Ale żeby nie pogarszać sytuacji na rynku pracy, tylko z powodu roczników wyżu demograficznego trzeba stworzyć 150-170 tys. nowych miejsc pracy – ocenia prof. Janusz Witkowski. Ponadto jeśli przybywać będzie w widocznej skali płatnego zajęcia, to prawdopodobnie nowymi miejscami pracy zainteresują się także ci, którzy obecnie pracy nie poszukują, są bierni, bo zraziły ich dotychczasowe doświadczenia, nie rejestrują się w urzędach pracy, a jest ich ponad 400 tysięcy.

Poprawę na rynku pracy zapowiada także zwiększona liczba ofert zatrudnienia, które trafiają do urzędów pracy. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku było ich ponad 119 tysięcy – ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2001 r. oraz o 8 tys. więcej niż w okresie styczeń–luty ubiegłego roku. Ocenia się jednak, że do urzędów pracy trafia mniej niż połowa ofert pracy, które pojawiają się na rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA