REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Środki unijne dla rybołówstwa. NIK o opóźnieniach

REKLAMA

Opóźnienia w przygotowaniu aktów wykonawczych przez administrację rządową uniemożliwią pełne wykorzystanie unijnych funduszy strukturalnych przeznaczonych dla rybołówstwa w latach 2004-2006 i mogą spowodować ograniczenie środków UE na ten cel w latach 2007-2013.

REKLAMA

W najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli informuje o alarmujących opóźnieniach w przygotowaniu polskiego rybołówstwa morskiego do integracji z Unią Europejską. Zbadano Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Okręgowe Inspektoraty Rybołówstwa Morskiego w Gdyni, Słupsku i Szczecinie. Instytucje te od 2002 r. wiedziały, że wykorzystanie środków wspólnotowych będzie możliwe po spełnieniu określonych wymogów i wdrożeniu stosownych procedur. Inspektorzy NIK stwierdzili, że jeszcze w połowie listopada 2004 r. nie było rozporządzeń określających wzory wniosków o pomoc finansową przyznawaną organizacjom producentów rybnych oraz wzorów umów o dofinansowanie projektów odnowy i modernizacji floty rybackiej, mimo że pomoc publiczna na ten cel była dostępna tylko do 31 grudnia 2004 r. Do 15 listopada 2004 r. nie zostały też wydane inne rozporządzenia: w sprawie potencjału połowowego floty oraz kar pieniężnych za naruszenie przepisów o rybołówstwie.

REKLAMA

Do końca grudnia 2004 r. Polska zobowiązała się utworzyć lokalne centra sprzedaży ryb w Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Władysławowie i Helu. Miały to być wzorcowe placówki pod względem standardów jakościowych, higienicznych, warunków pracy i rzetelnej rejestracji obrotu towarowego. Do zakończenia kontroli (w połowie ub.r.) utworzono tylko jedną taką placówkę, przy czym nie podjęła ona działalności. W opinii NIK przyczyną opóźnień w realizacji tego programu było jego niewłaściwe przygotowanie przez MRiRW. W styczniu 2005 r. szef tego resortu poinformował NIK, że do końca 2004 r. roboty budowlane zostały zakończone w trzech centrach. Izba przestrzega, że opóźnienia legislacyjne oraz inne nieprawidłowości dotyczące m.in. kontroli połowów mogą spowodować poważne perturbacje w absorpcji środków Instrumentu Finansowego Wspierania Rybołówstwa w latach 2004-2006, co będzie miało wpływ na wysokość środków zaplanowanych dla Polski na lata 2007-2013.

Janina Kotłowska - Rudnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

REKLAMA

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA