REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski znak Ecolabel dla polskich firm

REKLAMA

Polskie firmy, które chcą podnieść swój prestiż i wzmocnić markę, mogą poddać się certyfikacji lub wprowadzać ekologiczne systemy zarządzania. Oprócz popularnych ISO i EMAS, można teraz uzyskać także europejski znak ekologiczny (Ecolabel).
Ecolabel istnieje w Unii Europejskiej od 1992 r. (wprowadzony rozporządzeniem EWG/880/92) i ma promować wyroby, które spełniają rygorystyczne normy ekologiczne. Firmy, które uzyskają certyfikat dla swoich konkretnych wyrobów, mają prawo oznaczać je charakterystycznym znakiem – zielonym kwiatkiem z niebieskimi gwiazdkami i stylizowaną literą „E”. Certyfikacja jest dobrowolna. Firma, która uzyska Ecolabel, może umieszczać znak na wyrobach (lub na materiałach reklamowych), którym przyznano prawo do stosowania tego oznaczenia. Wyroby, dla których można uzyskać Ecolabel, to m.in. materace, komputery osobiste i przenośne, telewizory, buty, zmywarki do naczyń, chłodziarki, odkurzacze, pralki, ubrania, pościel, farby i lakiery, twarde pokrycia podłogowe, różne środki czyszczące, papier toaletowy, papier do ksero itp. Ecolabel można też uzyskać dla usług hotelarskich.
Unijny ekoznak uzyskała już pierwsza polska firma. Jest to „Xero Flor w Polsce” Sp. z o.o., która dostała certyfikat dla mat wegetacyjnych do ekstensywnego zazieleniania dachów. Formalności związane z uzyskaniem certyfikatu załatwia się w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji (PCBC). Co powinny zrobić firmy, które chcą uzyskać oznaczenie dla swoich wyrobów? Trzeba najpierw sprawdzić, czy określona grupa wyrobów jest objęta systemem ekologicznego oznaczenia. Warto wiedzieć, że wnioski o przyznanie oznaczenia mogą składać producenci oraz firmy usługowe. Handlowcy mogą również ubiegać się o Ecolabel, ale tylko na wyroby sprzedawane pod ich marką. Firmy, które produkują swoje wyroby w Polsce, składają wniosek o Ecolabel w PCBC. Jeśli wyrób jest wytwarzany poza Europą, to można skorzystać z usług PCBC, o ile wyrób będzie sprzedawany w Polsce.
Informacje w internecie
Polskie Centrum Badań i Certyfikacji – na stronie internetowej PCBC można znaleźć dokładne informacje na temat Ecolabel, opis procedury aplikacyjnej, szczegółowe wymagania dla poszczególnych grup wyrobów itd. (www.pcbc.gov.pl).
Serwis Eko-Net – internetowy serwis poświęcony ochronie środowiska w biznesie tworzony przez pracowników Politechniki Gdańskiej. Tam można znaleźć m.in. informacje o różnych „zielonych” certyfikatach i systemach zarządzania, w tym ISO 14001, EMAS itd. (www.eko-net.pl).
Unia Europejska – oficjalny serwis internetowy UE, dokładne informacje zwłaszcza na temat Ecolabel, ale też EMAS (www.europa.eu.int).
Michał Kosiarski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA