reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Skargi przedsiębiorców do UOKiK na zagraniczne firmy wysyłkowe

Skargi przedsiębiorców do UOKiK na zagraniczne firmy wysyłkowe

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów napływa coraz więcej skarg na działalność zagranicznych firm wysyłkowych, które wysyłają do polskich przedsiębiorców oferty rzekomej reklamy, nie informując, że w rzeczywistości wiąże się o­na z kosztami.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na udzielenie odpowiedzi na oferty firm wysyłkowych i wypełnienie formularza, muszą liczyć się z ryzykiem poniesienia opłat. Skargi kierowane do UOKiK dotyczą niemieckiej spółki Tele Verzeichnis Verlag z Hamburga (TVV) oraz hiszpańskiej European City Guide (ECG), które wydają międzynarodowe przewodniki po miastach. Z informacji Urzędu wynika, że polscy przedsiębiorcy otrzymują od tych firm pocztą formularze w języku angielskim z prośbą o wyrażenie zgody na publikację aktualnych danych o działalności przedsiębiorców. Pisma zawierają też informację napisaną drobnym drukiem, że umowa obejmuje trzy edycje przewodnika, przy czym każda kosztuje 817 euro. Wielu polskich przedsiębiorców podpisało formularz w przekonaniu, że jest to możliwość bezpłatnej promocji, a nie umowa, z którą wiążą się tak wysokie opłaty.
Obecnie ECG wysyła do polskich przedsiębiorców rachunki z wezwaniem do zapłaty. Dodatkowo niektórzy z nich są niepokojeni przez spółkę windykacyjną Ovag ze Szwajcarii, która działa na zlecenie ECG. UOKiK ustalił, że praktyki stosowane przez TVV mają analogiczny charakter. W ocenie UOKiK działania obu spółek mają charakter nierzetelnej praktyki marketingowej i naruszają interesy przedsiębiorców. Jak podkreśla Urząd, należy jednak pamiętać, że ich adresatami są profesjonalni uczestnicy rynku, którzy powinni dokonywać wyboru świadomie, po szczegółowej analizie przesyłanych propozycji. W przypadku poniesienia szkody przez przedsiębiorcę w wyniku umowy zawartej z innym podmiotem gospodarczym swoich roszczeń może on dochodzić jedynie na drodze sądowej.
Aneta Mościcka


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama