| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Skargi przedsiębiorców do UOKiK na zagraniczne firmy wysyłkowe

Skargi przedsiębiorców do UOKiK na zagraniczne firmy wysyłkowe

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów napływa coraz więcej skarg na działalność zagranicznych firm wysyłkowych, które wysyłają do polskich przedsiębiorców oferty rzekomej reklamy, nie informując, że w rzeczywistości wiąże się o­na z kosztami.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na udzielenie odpowiedzi na oferty firm wysyłkowych i wypełnienie formularza, muszą liczyć się z ryzykiem poniesienia opłat. Skargi kierowane do UOKiK dotyczą niemieckiej spółki Tele Verzeichnis Verlag z Hamburga (TVV) oraz hiszpańskiej European City Guide (ECG), które wydają międzynarodowe przewodniki po miastach. Z informacji Urzędu wynika, że polscy przedsiębiorcy otrzymują od tych firm pocztą formularze w języku angielskim z prośbą o wyrażenie zgody na publikację aktualnych danych o działalności przedsiębiorców. Pisma zawierają też informację napisaną drobnym drukiem, że umowa obejmuje trzy edycje przewodnika, przy czym każda kosztuje 817 euro. Wielu polskich przedsiębiorców podpisało formularz w przekonaniu, że jest to możliwość bezpłatnej promocji, a nie umowa, z którą wiążą się tak wysokie opłaty.
Obecnie ECG wysyła do polskich przedsiębiorców rachunki z wezwaniem do zapłaty. Dodatkowo niektórzy z nich są niepokojeni przez spółkę windykacyjną Ovag ze Szwajcarii, która działa na zlecenie ECG. UOKiK ustalił, że praktyki stosowane przez TVV mają analogiczny charakter. W ocenie UOKiK działania obu spółek mają charakter nierzetelnej praktyki marketingowej i naruszają interesy przedsiębiorców. Jak podkreśla Urząd, należy jednak pamiętać, że ich adresatami są profesjonalni uczestnicy rynku, którzy powinni dokonywać wyboru świadomie, po szczegółowej analizie przesyłanych propozycji. W przypadku poniesienia szkody przez przedsiębiorcę w wyniku umowy zawartej z innym podmiotem gospodarczym swoich roszczeń może on dochodzić jedynie na drodze sądowej.
Aneta Mościcka


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »