REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedź rządu na „Czarną listę barier”

REKLAMA

Pod kierownictwem odchodzącego ze stanowiska ministra gospodarki i pracy Jerzego Hausnera rząd przygotował odpowiedź na opublikowaną przez PKPP Lewiatan „Czarną listę barier”.
Resort gospodarki zgadza się z większością zastrzeżeń zgłaszanych przez środowisko przedsiębiorców, gorzej z realizacją postulatów dotyczących zmian.
Na konferencji prasowej 31 marca przedstawiciele PKPP Lewiatan i rządu przedstawili wyniki prac nad „Czarną listą barier”. W konferencji uczestniczyli: prezydent PKPP Henryka Bochniarz, minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner, wiceminister gospodarki i pracy Irena Herbst oraz doradca Zarządu PKPP Jeremi Mordasewicz. PKPP Lewiatan oceniła realizację zmian dokonanych od 24 stycznia 2005 r., kiedy opublikowała drugą edycję „Czarnej listy barier” – katalog najważniejszych przeszkód w istotny sposób utrudniających lub wręcz uniemożliwiających prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Wielu barier w opinii przedstawicieli przedsiębiorców nie udało się jak dotąd zlikwidować. – Martwi nas to, że plan autorstwa ministra Hausnera nie został w pełni zrealizowany – powiedziała Henryka Bochniarz.
„Czarną listę barier” zdominowały m.in. kwestie podatkowe (w zakresie podatków dochodowych, podatku VAT i przepisów Ordynacji podatkowej), co do których rząd albo nie zajął jednoznacznego stanowiska, albo są obecnie przedmiotem prac legislacyjnych w Sejmie. Osobną kategorię na liście stanowiły bariery w inwestycyjnym procesie budowlanym. Według ostatnich statystyk w 2004 r. wydano najmniej pozwoleń na budowę od 1995 r. – Jedynie dzięki presji ministerstwa gospodarki ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym gmin trafiła do parlamentu – powiedział Jeremi Mordasewicz z PKPP. Na nowelizację czekają również przepisy z zakresu prawa pracy. Projekt nowego kodeksu pracy, bardziej sprzyjającego przedsiębiorcom, popierany jest przez stronę rządową. PKPP Lewiatan zidentyfikowała również 19 barier związanych z wdrażaniem i wykorzystaniem funduszy unijnych.
Przedstawiciele resortu gospodarki dobrze oceniają postępy przy likwidowaniu barier przedstawionych przez PKPP. – Z 19 barier 13 może zostać zlikwidowanych. To bardzo dobry wynik – uważa Irena Herbst, wiceminister gospodarki. – Stan gospodarki z 2001 roku a stan, jaki obejmie kolejna ekipa po wyborach, to dwie zupełnie odmienne sytuacje – dodał Jerzy Hausner.
Najważniejsze bariery z „czarnej listy”
Bariery podatkowe i finansowe
• rozliczanie podatku dochodowego
• rozliczanie podatku VAT
• przepisy ordynacji podatkowej
Bariery w inwestycyjnym procesie budowlanym
• wstrzymanie prac nad projektem ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gmin
• brak miejscowych planów zagospodarowania terenu
• bariery wynikające z ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne
Bariery w zakresie stosunków pracy
• brak nowego Kodeksu pracy
przepisy związane z zawieszeniem stosowania przepisów prawa pracy
• brak precyzyjnego określania zasad zatrudniania przez osoby fizyczne
Bariery w wykorzystaniu funduszy strukturalnych
• weryfikacja systemu informacji kierowanej do przedsiębiorców
• niejasny system wytycznych i instrukcji wypełniania wniosków
• odchodzenie od zmian reguł aplikacyjnych w trakcie sesji aplikacyjnej
• całościowy system oceny projektów
źródło: PKPP Lewiatan
Marcin Kowalczyk
OPINIA
dr Maciej Grabowski, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
Te wszystkie zastrzeżenia i postulaty powtarzają się co roku. Należy dostrzegać tendencję zmiany. W stosunku chociażby do pierwszych aktów prawnych dotyczących funduszy strukturalnych nastąpiła ewidentna rewizja przepisów, co wskazuje na pewną pozytywną tendencję do upraszczania aktów prawnych. Przyjęcie dorobku prawnego Wspólnoty związane z akcesją powoduje, że część polskich przepisów jest znacznie bardziej restrykcyjna, niżby wynikało to z dyrektyw unijnych. PKPP kładzie nacisk na materię prawną, należy jednak zwrócić również uwagę na samo funkcjonowanie administracji publicznej.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA