REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedź rządu na „Czarną listę barier”

REKLAMA

Pod kierownictwem odchodzącego ze stanowiska ministra gospodarki i pracy Jerzego Hausnera rząd przygotował odpowiedź na opublikowaną przez PKPP Lewiatan „Czarną listę barier”.
Resort gospodarki zgadza się z większością zastrzeżeń zgłaszanych przez środowisko przedsiębiorców, gorzej z realizacją postulatów dotyczących zmian.
Na konferencji prasowej 31 marca przedstawiciele PKPP Lewiatan i rządu przedstawili wyniki prac nad „Czarną listą barier”. W konferencji uczestniczyli: prezydent PKPP Henryka Bochniarz, minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner, wiceminister gospodarki i pracy Irena Herbst oraz doradca Zarządu PKPP Jeremi Mordasewicz. PKPP Lewiatan oceniła realizację zmian dokonanych od 24 stycznia 2005 r., kiedy opublikowała drugą edycję „Czarnej listy barier” – katalog najważniejszych przeszkód w istotny sposób utrudniających lub wręcz uniemożliwiających prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Wielu barier w opinii przedstawicieli przedsiębiorców nie udało się jak dotąd zlikwidować. – Martwi nas to, że plan autorstwa ministra Hausnera nie został w pełni zrealizowany – powiedziała Henryka Bochniarz.
„Czarną listę barier” zdominowały m.in. kwestie podatkowe (w zakresie podatków dochodowych, podatku VAT i przepisów Ordynacji podatkowej), co do których rząd albo nie zajął jednoznacznego stanowiska, albo są obecnie przedmiotem prac legislacyjnych w Sejmie. Osobną kategorię na liście stanowiły bariery w inwestycyjnym procesie budowlanym. Według ostatnich statystyk w 2004 r. wydano najmniej pozwoleń na budowę od 1995 r. – Jedynie dzięki presji ministerstwa gospodarki ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym gmin trafiła do parlamentu – powiedział Jeremi Mordasewicz z PKPP. Na nowelizację czekają również przepisy z zakresu prawa pracy. Projekt nowego kodeksu pracy, bardziej sprzyjającego przedsiębiorcom, popierany jest przez stronę rządową. PKPP Lewiatan zidentyfikowała również 19 barier związanych z wdrażaniem i wykorzystaniem funduszy unijnych.
Przedstawiciele resortu gospodarki dobrze oceniają postępy przy likwidowaniu barier przedstawionych przez PKPP. – Z 19 barier 13 może zostać zlikwidowanych. To bardzo dobry wynik – uważa Irena Herbst, wiceminister gospodarki. – Stan gospodarki z 2001 roku a stan, jaki obejmie kolejna ekipa po wyborach, to dwie zupełnie odmienne sytuacje – dodał Jerzy Hausner.
Najważniejsze bariery z „czarnej listy”
Bariery podatkowe i finansowe
• rozliczanie podatku dochodowego
• rozliczanie podatku VAT
• przepisy ordynacji podatkowej
Bariery w inwestycyjnym procesie budowlanym
• wstrzymanie prac nad projektem ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gmin
• brak miejscowych planów zagospodarowania terenu
• bariery wynikające z ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne
Bariery w zakresie stosunków pracy
• brak nowego Kodeksu pracy
• przepisy związane z zawieszeniem stosowania przepisów prawa pracy
• brak precyzyjnego określania zasad zatrudniania przez osoby fizyczne
Bariery w wykorzystaniu funduszy strukturalnych
• weryfikacja systemu informacji kierowanej do przedsiębiorców
• niejasny system wytycznych i instrukcji wypełniania wniosków
• odchodzenie od zmian reguł aplikacyjnych w trakcie sesji aplikacyjnej
• całościowy system oceny projektów
źródło: PKPP Lewiatan
Marcin Kowalczyk
OPINIA
dr Maciej Grabowski, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
Te wszystkie zastrzeżenia i postulaty powtarzają się co roku. Należy dostrzegać tendencję zmiany. W stosunku chociażby do pierwszych aktów prawnych dotyczących funduszy strukturalnych nastąpiła ewidentna rewizja przepisów, co wskazuje na pewną pozytywną tendencję do upraszczania aktów prawnych. Przyjęcie dorobku prawnego Wspólnoty związane z akcesją powoduje, że część polskich przepisów jest znacznie bardziej restrykcyjna, niżby wynikało to z dyrektyw unijnych. PKPP kładzie nacisk na materię prawną, należy jednak zwrócić również uwagę na samo funkcjonowanie administracji publicznej.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA