REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedź rządu na „Czarną listę barier”

REKLAMA

Pod kierownictwem odchodzącego ze stanowiska ministra gospodarki i pracy Jerzego Hausnera rząd przygotował odpowiedź na opublikowaną przez PKPP Lewiatan „Czarną listę barier”.
Resort gospodarki zgadza się z większością zastrzeżeń zgłaszanych przez środowisko przedsiębiorców, gorzej z realizacją postulatów dotyczących zmian.
Na konferencji prasowej 31 marca przedstawiciele PKPP Lewiatan i rządu przedstawili wyniki prac nad „Czarną listą barier”. W konferencji uczestniczyli: prezydent PKPP Henryka Bochniarz, minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner, wiceminister gospodarki i pracy Irena Herbst oraz doradca Zarządu PKPP Jeremi Mordasewicz. PKPP Lewiatan oceniła realizację zmian dokonanych od 24 stycznia 2005 r., kiedy opublikowała drugą edycję „Czarnej listy barier” – katalog najważniejszych przeszkód w istotny sposób utrudniających lub wręcz uniemożliwiających prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Wielu barier w opinii przedstawicieli przedsiębiorców nie udało się jak dotąd zlikwidować. – Martwi nas to, że plan autorstwa ministra Hausnera nie został w pełni zrealizowany – powiedziała Henryka Bochniarz.
„Czarną listę barier” zdominowały m.in. kwestie podatkowe (w zakresie podatków dochodowych, podatku VAT i przepisów Ordynacji podatkowej), co do których rząd albo nie zajął jednoznacznego stanowiska, albo są obecnie przedmiotem prac legislacyjnych w Sejmie. Osobną kategorię na liście stanowiły bariery w inwestycyjnym procesie budowlanym. Według ostatnich statystyk w 2004 r. wydano najmniej pozwoleń na budowę od 1995 r. – Jedynie dzięki presji ministerstwa gospodarki ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym gmin trafiła do parlamentu – powiedział Jeremi Mordasewicz z PKPP. Na nowelizację czekają również przepisy z zakresu prawa pracy. Projekt nowego kodeksu pracy, bardziej sprzyjającego przedsiębiorcom, popierany jest przez stronę rządową. PKPP Lewiatan zidentyfikowała również 19 barier związanych z wdrażaniem i wykorzystaniem funduszy unijnych.
Przedstawiciele resortu gospodarki dobrze oceniają postępy przy likwidowaniu barier przedstawionych przez PKPP. – Z 19 barier 13 może zostać zlikwidowanych. To bardzo dobry wynik – uważa Irena Herbst, wiceminister gospodarki. – Stan gospodarki z 2001 roku a stan, jaki obejmie kolejna ekipa po wyborach, to dwie zupełnie odmienne sytuacje – dodał Jerzy Hausner.
Najważniejsze bariery z „czarnej listy”
Bariery podatkowe i finansowe
• rozliczanie podatku dochodowego
• rozliczanie podatku VAT
• przepisy ordynacji podatkowej
Bariery w inwestycyjnym procesie budowlanym
• wstrzymanie prac nad projektem ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gmin
• brak miejscowych planów zagospodarowania terenu
• bariery wynikające z ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne
Bariery w zakresie stosunków pracy
• brak nowego Kodeksu pracy
przepisy związane z zawieszeniem stosowania przepisów prawa pracy
• brak precyzyjnego określania zasad zatrudniania przez osoby fizyczne
Bariery w wykorzystaniu funduszy strukturalnych
• weryfikacja systemu informacji kierowanej do przedsiębiorców
• niejasny system wytycznych i instrukcji wypełniania wniosków
• odchodzenie od zmian reguł aplikacyjnych w trakcie sesji aplikacyjnej
• całościowy system oceny projektów
źródło: PKPP Lewiatan
Marcin Kowalczyk
OPINIA
dr Maciej Grabowski, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
Te wszystkie zastrzeżenia i postulaty powtarzają się co roku. Należy dostrzegać tendencję zmiany. W stosunku chociażby do pierwszych aktów prawnych dotyczących funduszy strukturalnych nastąpiła ewidentna rewizja przepisów, co wskazuje na pewną pozytywną tendencję do upraszczania aktów prawnych. Przyjęcie dorobku prawnego Wspólnoty związane z akcesją powoduje, że część polskich przepisów jest znacznie bardziej restrykcyjna, niżby wynikało to z dyrektyw unijnych. PKPP kładzie nacisk na materię prawną, należy jednak zwrócić również uwagę na samo funkcjonowanie administracji publicznej.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA