| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pensje są powiązane z rozmiarami firmy

Pensje są powiązane z rozmiarami firmy

Wydaje się, że wysokość zarobków jest powiązana z rozmiarami firmy i jej możliwościami wypracowywania zysków. Premie nie wpływają zazwyczaj w Polsce w znaczący sposób na wynagrodzenia pracowników

Tak twierdzą eksperci portalu Wynagrodzenia.pl., którzy wraz z innymi portalami przeprowadzili Internetowe Badanie Wynagrodzeń w 2004 r. Według nich, co dziesiąty pracownik największego przedsiębiorstwa dostaje premię w wysokości 2 tys. zł. W ogóle premii nie dostaje natomiast aż 52 proc. pracowników w najmniejszych firmach.

Wynagrodzenie osoby pracującej w firmie, która zatrudnia do 9 pracowników, wraz z wszelkimi dodatkami do pensji, wynosiło w ub.r. przeciętnie 1630 zł, co stanowiło 63 proc. przeciętnej pensji w największej firmie (czyli około 900 zł mniej).
Z badania wynika, że w firmach zatrudniających do 9 pracowników blisko połowa osób zatrudnionych otrzymuje co najwyżej 1,5 tys. zł miesięcznie. Co piąty pracownik takich małych firm z kolei ma szansę na zarobki w przedziale od 2,5 tys. zł do 5 tys. zł. Tylko 7 proc. zarabia powyżej 5 tys. zł. W nieco większych firmach, w których zatrudnionych było od 10 do 49 pracowników, zarobki tylko 12 proc. osób nie przekraczały granicy 1 tys. zł. Ponad połowa zatrudnionych z kolei otrzymywała pensję do 2 tys. zł. Jednak co dziesiąty pracownik zarabiał przynajmniej 5 tys. zł, a połowa z nich miała o 2 tys. zł więcej. Natomiast około 3 proc. pracowników tych firm otrzymywało wynagrodzenie przekraczające 10 tys. zł.
Z kolei w firmach zatrudniających od 50 do 249 osób co piąty pracownik otrzymywał miesięcznie przynajmniej 1,5 tys. zł, ale nie więcej niż 2 tys. zł. 70 proc. zatrudnionych w takich firmach otrzymywało pensje do 3 tys. zł, natomiast płace powyżej 4 tys. zł otrzymuje 18 proc. pracobiorców. Poziom 10 tys. zł brutto osiąga zaledwie 2,5 proc. pracowników tych firm. W dużych przedsiębiorstwach, zatrudniających 250 i więcej osób, już tylko 1 na 20 pracowników zarabia mniej niż 1 tys. zł brutto. Przeciętne zarobki w granicach 1–4 tys. zł otrzymuje około 71 proc. zatrudnionych. Na więcej może liczyć co czwarty pracownik. Najbogatsi, czyli osoby zarabiające powyżej 10 tys. zł, stanowią 3,5 proc.
Jak podkreślają eksperci portalu Wynagrodzenia.pl, chociaż polski kapitał zapewnia dużo mniejsze zarobki niż kapitał zagraniczny, to jednak wraz z wielkością firmy wynagrodzenia w firmach rodzimych wzrastają stopniowo o 150 – 250 zł. W firmach z kapitałem zagranicznym przeciętne zarobki są praktycznie stałe. Ich wzrost następuje jedynie w przedsiębiorstwach z największą liczbą pracowników. Według ekspertów, w małych polskich przedsiębiorstwach przeciętne zarobki wynoszą zaledwie 53 proc. dochodów pracowników z firm z kapitałem zagranicznym, natomiast w największych przedsiębiorstwach już 71 proc. Różnica w przeciętnym wynagrodzeniu wynosi początkowo 1,4 tys. zł, spadając w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 249 osób do poziomu 920 zł brutto.
Izabela Rakowska


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK