REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pensje są powiązane z rozmiarami firmy

REKLAMA

Wydaje się, że wysokość zarobków jest powiązana z rozmiarami firmy i jej możliwościami wypracowywania zysków. Premie nie wpływają zazwyczaj w Polsce w znaczący sposób na wynagrodzenia pracowników
Tak twierdzą eksperci portalu Wynagrodzenia.pl., którzy wraz z innymi portalami przeprowadzili Internetowe Badanie Wynagrodzeń w 2004 r. Według nich, co dziesiąty pracownik największego przedsiębiorstwa dostaje premię w wysokości 2 tys. zł. W ogóle premii nie dostaje natomiast aż 52 proc. pracowników w najmniejszych firmach.

Wynagrodzenie osoby pracującej w firmie, która zatrudnia do 9 pracowników, wraz z wszelkimi dodatkami do pensji, wynosiło w ub.r. przeciętnie 1630 zł, co stanowiło 63 proc. przeciętnej pensji w największej firmie (czyli około 900 zł mniej).
Z badania wynika, że w firmach zatrudniających do 9 pracowników blisko połowa osób zatrudnionych otrzymuje co najwyżej 1,5 tys. zł miesięcznie. Co piąty pracownik takich małych firm z kolei ma szansę na zarobki w przedziale od 2,5 tys. zł do 5 tys. zł. Tylko 7 proc. zarabia powyżej 5 tys. zł. W nieco większych firmach, w których zatrudnionych było od 10 do 49 pracowników, zarobki tylko 12 proc. osób nie przekraczały granicy 1 tys. zł. Ponad połowa zatrudnionych z kolei otrzymywała pensję do 2 tys. zł. Jednak co dziesiąty pracownik zarabiał przynajmniej 5 tys. zł, a połowa z nich miała o 2 tys. zł więcej. Natomiast około 3 proc. pracowników tych firm otrzymywało wynagrodzenie przekraczające 10 tys. zł.
Z kolei w firmach zatrudniających od 50 do 249 osób co piąty pracownik otrzymywał miesięcznie przynajmniej 1,5 tys. zł, ale nie więcej niż 2 tys. zł. 70 proc. zatrudnionych w takich firmach otrzymywało pensje do 3 tys. zł, natomiast płace powyżej 4 tys. zł otrzymuje 18 proc. pracobiorców. Poziom 10 tys. zł brutto osiąga zaledwie 2,5 proc. pracowników tych firm. W dużych przedsiębiorstwach, zatrudniających 250 i więcej osób, już tylko 1 na 20 pracowników zarabia mniej niż 1 tys. zł brutto. Przeciętne zarobki w granicach 1–4 tys. zł otrzymuje około 71 proc. zatrudnionych. Na więcej może liczyć co czwarty pracownik. Najbogatsi, czyli osoby zarabiające powyżej 10 tys. zł, stanowią 3,5 proc.
Jak podkreślają eksperci portalu Wynagrodzenia.pl, chociaż polski kapitał zapewnia dużo mniejsze zarobki niż kapitał zagraniczny, to jednak wraz z wielkością firmy wynagrodzenia w firmach rodzimych wzrastają stopniowo o 150 – 250 zł. W firmach z kapitałem zagranicznym przeciętne zarobki są praktycznie stałe. Ich wzrost następuje jedynie w przedsiębiorstwach z największą liczbą pracowników. Według ekspertów, w małych polskich przedsiębiorstwach przeciętne zarobki wynoszą zaledwie 53 proc. dochodów pracowników z firm z kapitałem zagranicznym, natomiast w największych przedsiębiorstwach już 71 proc. Różnica w przeciętnym wynagrodzeniu wynosi początkowo 1,4 tys. zł, spadając w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 249 osób do poziomu 920 zł brutto.
Izabela Rakowska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA