REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Koronawirus

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od 30 grudnia można wnioskować o zwolnienie z opłacania składek

Kolejne zwolnienia ze składek i dodatkowe świadczenia postojowe – to wsparcie z ZUS kierowane do branż wymienionych w tarczy antykryzysowej 6.0. O zwolnienie z opłacania składek można wnioskować od 30 grudnia.

Dodatkowe postojowe dla hoteli, turystyki i sportu. Sprawdź jak otrzymać [AUDIO]

Postojowe dla hoteli, organizatorów turystyki i obiektów sportowych - przedsiębiorcy z tych branż mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe.

Świadczenie postojowe. Jak wykazać, że sytuacja firmy nie poprawiła się?

Świadczenie postojowe dla firm jest jedną z form wsparcia dla firm poszkodowanych przez COVID-19. Aby je otrzymać przedsiębiorca musi wykazać, że sytuacja firmy nie uległa poprawie.

Tarcza 6.0. Jak otrzymać zwolenienie ze składek ZUS za listopad? [AUDIO]

Zwolnienie ze składek ZUS to jedno z form wsparcia dla firm w ramach tarczy 6.0. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z tarczy antykryzysowej 6.0, a tym samym ze zwolnienia z opłacania składek za listopad, powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Koronawirus: jak kształtują się trendy konsumenckie?

Trendy konsumenckie w pandemii. W drugiej fali Polacy wydają więcej i wybierają droższe produkty. Dodatkowo widać różnice pomiędzy poszczególnymi aglomeracjami.

Dodatkowe postojowe i zwolenienie z ZUS dla turystyki

Dodatkowe postojowe, zwolnienie z ZUS dla turystyki przewiduje tarcza branżowa dla branży turystycznej. Wyjaśniamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać wsparcie.

Firmy mogą składać wnioski do ZUS o odroczenie terminu płatności

Wniosek o odroczenie terminu płatności składek mogą złożyć przedsiębiorcy dla których termin na opłacenie należności do ZUS za listopad upływa 10 i 15 grudnia. Są to m.in. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.

Mateusz Morawiecki: szczepionka jest skutecznym mechanizmem ochrony miejsc pracy

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że już teraz przygotowujemy się do największego w historii Polski wyzwania logistycznego, jakim jest program masowych, dobrowolnych szczepień na COVID-19.

REKLAMA

Trwa nabór wniosków do Szybkiej Ścieżki „Koronawirusy”

Szybka Ścieżka "Koronawirusy" ogłosiła nabór do 3 rundy konkursu. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 grudnia br. Do rozdania jest jeszcze 50 mln złotych.

ZUS: ponad 36 tysięcy śląskich firm ma długi

Właściciele firm, którzy mają swoje konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS sukcesywnie otrzymują informację o zaległościach w płaceniu składek. Płatnicy, którzy nie mają PUE dostaną informację tradycyjnie pocztą. ZUS przypomina w niej o możliwości skorzystania z ulg w spłacie należności, przy przejściowych trudnościach finansowych.

Home office, obsługa klienta - jak zarządzać firmą w obliczu covid-19?

Jak zarządzać pracującymi w trybie home office i jak chronić pracujących w zespołach lub obsługujących klientów? Dziś przedsiębiorcy stoją przed wieloma wyzwaniami chcąc utrzymać ciągłość produkcji i zatrudnienia w firmie. Jak to zrobić? Więcej w poniższym tekście.

ZUS poinformuje przedsiębiorcę o zadłużeniu

Płatnicy składek z kontem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS otrzymują już informacje o swoich ewentualnych zaległościach składkowych. Dotyczy to ok. 400 tys. podmiotów w całej Polsce. Zawiadomienie wskazuje możliwości skorzystania z ulg w spłacie należności.

ZUS: jak telefonicznie umówić wizytę z ekspertem

Od niedawna można umówić się na wizytę nie tylko poprzez PUE, ale także telefonicznie. To rozwiązanie przygotowane szczególnie dla tych osób, które nie mają założonego profilu na Platformie Usług Elektronicznych.

Wiosenny lockdown kosztował 140 mld zł

Blokada polskiej gospodarki na wiosnę kosztowała nas 140 mld zł. Jesienne zamknięcia niektórych branż nie są do końca zrozumiałe - podkreśla Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

5 tyś. dotacji dla firmy i zwolnienie z ZUS - rusza tarcza branżowa

Tarcza branżowa to nowe rozwiązanie przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Pakiet ma pomóc firmom z branż najbardziej dotkniętych skutkami II fali pandemii.

E-wizyta w ZUS. Kto może z niej skorzystać?

Pilotaż e-wizyt w ZUS ruszył 19 października, a w całej Polsce można je umówić od 4 listopada. Na taką formę kontaktu decyduje się coraz więcej osób fizycznych i przedsiębiorców.

Bezpłatne szkolenie "Chcesz prowadzić firmę? Z jakich ulg możesz skorzystać w ZUS?"

Ulgi ZUS są dużym ułatwieniem dla osób zakładających firmy. ZUS zaprasza więc na bezpłatne szkolenie: "Chcesz prowadzić firmę? Z jakich ulg możesz skorzystać w ZUS?", które odbędzie się online dnia 23 listopada 2020 r. Zarejestruj się!

Koronawirus: rośnie poziom niepokoju na rynku

O 30 pp. wzrósł w ciągu miesiąca poziom obaw Polaków wywołanych przez pandemię koronawirusa. Opracowany przez Deloitte indeks niepokoju wynosi nad Wisłą 34 proc. i jest najwyższy na świecie.

Polacy boją się koronawirusa i kupują na zapas

O 30 pp. wzrósł w ciągu miesiąca poziom obaw Polaków wywołanych przez pandemię koronawirusa. Opracowany przez Deloitte indeks niepokoju wynosi nad Wisłą 34 proc. i jest najwyższy na świecie. Najnowsza edycja badania firmy doradczej Deloitte Global State of the Consumer Tracker pokazuje, że ogólny poziom lęku przełożył się na niemal wszystkie przyzwyczajenia i zachowania konsumentów w Polsce. Aż 46 proc. z nas deklaruje, że kupuje na zapas. To najwyższy wynik dla Polski w historii badania i ponownie najwyższy w Europie.

Pracownik na kwarantannie i wypłata zasiłku - informacje dla pracodawcy

Pracodawca znajdzie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) informacje o pracownikach, którzy odbywają kwarantannę lub są objęci izolacją. Dane te są potrzebne do wypłaty zasiłku chorobowego.

Świadczenia przysługujące osobom ubezpieczonym podczas kwarantanny lub izolacji z powodu COVID-19

Osoby ubezpieczone będące m.in. pracownikami czy zleceniobiorcami odbywające obowiązkową kwarantannę mogą za zgodą podmiotów je zatrudniających wykonywać w tym okresie pracę w trybie zdalnym. Wówczas za ten czas mają prawo do wynagrodzenia za pracę. W przeciwnym wypadku, jeżeli objęte są ubezpieczeniem chorobowym, otrzymają świadczenie chorobowe. Pracy nie mogą świadczyć, nawet za zgodą zatrudniającego, osoby objęte izolacją, w tym w warunkach domowych. Dotychczasowe przepisy nie regulowały wprost możliwości wykonywania pracy zdalnej podczas kwarantanny. Została ona wprowadzona ustawą z 28 października 2020 r. zmieniającą ustawę covidową, która obecnie na publikację w Dzienniku Ustaw. Zmiany w tym zakresie wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia nowelizacji.

Firmy lepiej radzą sobie z II falą pandemii niż w marcu

Jesienią przedsiębiorcy na lockdown zareagowali lepiej niż w marcu - czy gospodarka ma już szczepionkę na koronawirusa? Dane o aktywności mikroprzedsiębiorców wskazują, że jesienią na lockdown zareagowali lepiej - w październiku wystawionych przez nich faktur było o 19,1 proc. więcej niż w marcu.

ZUS: raty i odroczenie terminu płatności dla firm

Odroczenie terminu płatności, odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę oraz rozłożenie płatności na raty – m.in. z tych możliwości mogą skorzystać przedsiębiorcy w ramach tarczy antykryzysowej.

BCC postuluje o powołanie Zespołu Konsultacyjnego

W związku z zagrożeniem gospodarki kolejnym lockdown’em, BCC zwrócił się do wicepremiera Jarosława Gowina z propozycją ustanowienia Zespołu Konsultacyjnego, w którego skład wejdą eksperci delegowani przez Radę Przedsiębiorczości oraz stronę rządową.

Dziesiątka Rzecznika MŚP z poparciem 205 organizacji przedsiębiorców

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wraz z przedsiębiorcami zwrócili się do Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Przewodniczących Klubów i Kół Parlamentarnych z prośbą o wdrożenie dziesięciu propozycji zmian systemowych.

Szczepionka na COVID-19 będzie dostępna wczesną wiosną

Koncern farmaceutyczny wraz z z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE wyprodukują szczepionkę na COVID-19. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki szczepionka przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. W Polsce będzie dostępna wczesną wiosną lub nawet wcześniej.

BADANIE: 47% Polaków obawia się, że z powodu drugiej fali ich zdrowie psychiczne się pogorszy

Polacy martwią się o to, że zachorują ich bliscy lub oni sami, a także że zabraknie im dostępu do lekarzy lub pieniędzy. Zdecydowanie mniejszy stres wywołuje perspektywa powrotu do pracy zdalnej, a nawet możliwość utraty zatrudnienia.

ZUS przeszkoli przedsiębiorców z Tarczy Antykryzysowej

Płocki ZUS organizuje bezpłatne szkolenie online. Eksperci podejmą m.in. temat wsparcia przedsiębiorstw w ramach Tarczy Antykryzysowej w świetle obowiązujących przepisów.

Renata Juszkiewic: galerie handlowe nie są źródłem zakażeń koronawirusem

To nie handel jest ogniskiem zakażeń i nie ma racjonalnych podstaw do zamykania galerii handlowych - wskazuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Według POHiD nowe restrykcje uderzą w cały łańcuch dostaw i branże powiązane, powodując drastyczny spadek obrotów w handlu i usługach.

Michał Borowski: firmy nie mają dziś stabilnej sytuacji [KOMENTARZ]

Z jednej strony rozwiązania pomocowe w ramach kolejnej odsłony Tarczy Antykryzysowej, a z drugiej liczne zmiany w podatkach. To nie pomaga firmom - komentuje Michał Borowski, ekspert BCC.

"Dziesiątka Morawieckiego" czyli nowa Tarcza Antykryzysowa

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nową odsłonę tarczy antykryzysowej dla polskich przedsiębiorców. W dużej mierze zawiera ona rozwiązania z wiosennego lockdownu oraz te, wypracowane w konsultacjach z przedsiębiorcami.

"Dziesiątka Morawieckiego" czyli nowa Tarcza Antykryzysowa

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nową odsłonę tarczy antykryzysowej dla polskich przedsiębiorców. W dużej mierze zawiera ona rozwiązania z wiosennego lockdownu oraz te, wypracowane w konsultacjach z przedsiębiorcami.

Uwaga pracodawcy! Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od 9 do 29 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać w kilku przypadkach m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza.

Dziecko pracownika na kwarantannie - o czym należy pamiętać?

Obecnie w klasach 4 – 8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych nauka odbywa się w formie zdalnej i została przedłużona do 29 listopada 2020 r. Natomiast od 9 listopada w takiej formie będzie się też odbywała nauka w klasach 1- 3 szkół podstawowych i także potrwa ona do 29 listopada. Jeżeli masz dziecko, które uczęszcza właśnie do klas 1-3, zerówki lub przedszkola i chcesz wiedzieć, co w sytuacji gdy zostanie ono skierowane na kwarantannę lub już zostało i czy przysługują Ci z tego tytułu jakieś świadczenia.

Faktoring dla mikroprzedsiębiorstw zamiast kredytu

Banki mocno zaostrzyły politykę udzielania kredytów firmom w czasie pandemii. Mniej dostępne stały się również pozabankowe pożyczki krótkoterminowe, tak zwane chwilówki. Rozwiązaniem na ryzyko utraty płynności i wydłużonym czasem oczekiwania na płatności za faktury jest faktoring.

Pracownik na kwaratnannie - najważniejsze informacje

Co to jest kwarantanna? Czym jest izolacja? Kogo może obejmować kwarantanna i jakie są zasady obowiązujące w czasie trwania kwarantanny? Przedstawiamy spis najważniejszych informacji dotyczących kwarantanny i izolacji.

Pracownik na kwarantannie? Sprawdź jakie przysługują mu świadczenia

Zatrudniasz pracownika, który przebywa na kwarantannie lub jest w izolacji? W przypadku, kiedy państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydał taką decyzję, to pracownik ma prawo do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem.

Umorzenie subwencji, odroczenie kredytów - firmy apelują o pomoc

W wyniku drugiej fali pandemii COVID-19 branże wydarzeń i spotkań, fitness, gastronomii i hotelarstwa zostały zamknięte. Branże przedstawiają plan ratunkowy.

10 form wsparcia dla 25 branż - najważniejsze informacje

Poznaj 10 działań antykryzysowych dla firm dotkniętych drugim lockdownem. Nowe instrumenty wsparcia mają być wdrażane natychmiast.

10 form wsparcia dla 25 branż - najważniejsze informacje

Poznaj 10 działań antykryzysowych dla firm dotkniętych drugim lockdownem. Nowe instrumenty wsparcia mają być wdrażane natychmiast.

Rynek pracy: co 3 firma wstrzymuje zatrudnienie

Koronawirus zbiera żniwo. Co 5 firma rezygnuje z inwestycji, zawiesza wydatki na szkolenia, wyposażenie biur oraz na reklamę i marketing.

Przedsiębiorcy boją się utraty płynności finansowej

Utrata płynności finansowej, nierzetelni kontrahenci i rosnące koszty działalności to największe obawy firm, które powstały w ostatnich miesiącach. Jakie jest ryzyko utraty płynności finansowej i jak można temu zapobiec?

Koronawirus: Jak sprzedawać w czasie kryzysu?

Robert Lipiński radzi jak zaakceptować nowe warunki? Co przyda się w kryzysie? Jak zaplanować sprzedaż? Na czym polega kwestia selektywności?

Zamknięte galerie, nowe limity w sklepach - rząd wprowadza nowe obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził nowe obostrzenia m.in. zamknięte galerie handlowe, instytucje kultury. Obowiązują też nowe limity w handlu.

Sprawdź warunki pomocy dla sprzedawców chryzantem

Można składać wnioski o przyznanie pomocy dla posiadaczy chryzantem, którzy nie sprzedali kwiatów w związku z zamkniętymi cmentarzami.

Konrad Weiske: Czy koronawirus to szansa, którą zmarnujemy?

Koronawirus wywołał zmianę, która daje gigantyczną szansę dla biznesu, a jej zmarnowanie będzie miało poważne konsekwencje. Dlaczego jest ryzyko, że zmarnujemy szansę na rozwój?

Koronawirus. Jak przetrwać kryzys w influencer marketingu?

Jak zatrzymać spadek obrotów i podnieść sprzedaż? Dobrymi praktykami dzieli się Tobiasz Wybraniec, prezes agencji GetHero [wywiad]

Uwaga przedsiębiorcy! Bary i restauracje zamknięte do odwołania

Nie na 2 tygodnie jak zapowiadano, ale do odwołania gastronomia zostaje zamknięta. Jedzenie można sprzedawać na wynos lub z dowozem.

Koronawirus. Kogo obowiązuje automatyczna kwarantanna?

3 listopada br. wchodzą przepisy o automatycznej kwarantannie. Sprawdź, ile trwa automatyczna kwarantanna i czy należy się kontaktować z sanepidem?

Który kraj wyjdzie zwycięsko z pandemii? [VIDEO]

Chiny zadziwiająco szybko uporały się z pandemią, według oficjalnych statystyk nie ma tam drugiej fali zachorowań. Powodów do ekspansji chińskiej gospodarki jest więcej. Co jednak z wojną handlową? Gospodarka którego kraju ma szansę na najszybsze odbudowanie się po pandemii? Zapraszamy do obejrzenia komentarza video.

REKLAMA