Koronawirus. Kogo obowiązuje automatyczna kwarantanna?
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest automatyczna kwarantanna?
Kwarantanna automatyczna dotyczy osób, które prowadzą wspólne gospodarstwo domowe z osobą zakażoną koronawirusem. Tak wynika z rozporządzenia opublikowanego 2.11.2020 w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie Rady Ministrów jest wynikiem zapowiadanych zmian w obostrzeniach i środkach zapobiegawczych w walce z pandemią.
REKLAMA
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
Od kiedy obowiązuję automatyczna kwarantanna?
Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym w Dzienniku Ustaw przepisy o automatycznej kwarantannie obowiązują od 3 listopada 2020 r.
Czy sanepid kieruje na kwarantannę automatyczną?
Nie, sanepid nie kieruje na kwarantannę automatyczną i nie wydaje decyzji w tej sprawie. Nie należy też czekać na telefon z sanepidu, aby rozpocząć kwarantannę. W przypadku potwierdzonego zakażenia koronawirusem u jednego z domowników – pozostali, którzy mają kontakt z tą osobą automatycznie zostają objęci obowiązkiem kwarantanny. Jak poinformował minister Adam Niedzielski "Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić takie formalności jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna".
Automatycznie powiadamianie o nałożeniu kwarantanny
W ramach automatycznej kwarantanny działają powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 10 43 705 to numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny należy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115.
Ile dni trwa kwarantanna automatyczna?
Kwarantanna automatyczna dla osoby mieszkającej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo z osobą zakażoną SARS-CoV-2 trwa od dnia uzyskania przez jednego z domowników pozytywnego wyniku testu do "upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji" przez zakażonego domownika.
Kto podlega obowiązkowej kwarantannie w związku z COVID-19?
Kwarantannie podlega osoba, która:
- wróciła z zagranicy i nie jest obywatelem Polski, kraju UE lub EFTA
- miała kontakt z osobą zakażoną, chorą lub podejrzaną o zakażenie
- ma objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem
- mieszka wspólnie z osobą objętą kwarantanną.
Jednocześnie w noweli rozporządzenia zapisano, że w odniesieniu do osób skierowanych do diagnostyki laboratoryjnej "obowiązku poddania się kwarantannie (...) nie stosuje się do osoby wykonującej zawód medyczny".
Gdzie odbywa się kwarantannę?
Kwarantannę odbywa się w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie ma takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne kierują taką osobę do wyznaczonego ośrodka.
Czy można zmienić adres podany w oświadczeniu, pod którym będzie przebywać osoba odbywająca kwarantannę?
Nie, w trakcie kwarantanny nie można zmienić adresu i miejsca pobytu.
Czy wydawane jest zaświadczenie o pobycie na kwarantannie?
Nie. Nie wydawane jest żadne zaświadczenie o pobycie na kwarantannie. Wszystkie informacje są przetwarzane elektronicznie od momentu skierowania danej osoby na kwarantannę.
Skierowanie od lekarza na zrobienie testu w kierunku koronawirusa
Czy można pracować zdalnie na kwarantannie?
Jeśli dana osoba przebywa na kwarantannie z powodu powrotu do kraju, powinna powiadomić swojego pracodawcę o kwarantannie. W przypadku dobrego samopoczucia i zgody pracodawcy - można pracować zdalnie.
Czy przysługują świadczenia za czas kwarantanny?
Jeśli dana osoba została poddana kwarantannie ma prawo do jednego ze świadczeń:
- zasiłku chorobowego
- wynagrodzenia za czas choroby
- zasiłku opiekuńczego (na opiekę nad dzieckiem)
- zasiłku wprowadzonego tzw. specustawą.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:
- opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
- są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).
Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna do 30 tys. zł.
Aplikacja na kwarantannę
REKLAMA
Osoby, które przebywają na kwarantannie mają obowiązek pobrać i zainstalować aplikację „Kwarantanna domowa”. Aplikacja monitoruje, czy dana osoba przestrzega kwarantanny i daje m.in. możliwość podstawowej oceny stanu zdrowia, zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze.
Aplikację można pobrać z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu należy zarejestrować się za pomocą numeru telefonu. Konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który zostanie wysłany w wiadomości SMS.
Rozporządzenie o automatycznej kwarantannie wchodzi w życie we wtorek 3 listopada.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
Agnieszka Gorczyca, redaktor Infor.pl Moja Firma
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.