REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koronawirus. Kogo obowiązuje automatyczna kwarantanna?

Koronawirus. Jakie są zasady automatycznej kwarantanny?
Koronawirus. Jakie są zasady automatycznej kwarantanny?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

3 listopada br. wchodzą przepisy o automatycznej kwarantannie. Sprawdź, ile trwa automatyczna kwarantanna i czy należy się kontaktować z sanepidem?

Co to jest automatyczna kwarantanna?

Kwarantanna automatyczna dotyczy osób, które prowadzą wspólne gospodarstwo domowe z osobą zakażoną koronawirusem. Tak wynika z rozporządzenia opublikowanego 2.11.2020 w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie Rady Ministrów jest wynikiem zapowiadanych zmian w obostrzeniach i środkach zapobiegawczych w walce z pandemią.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Od kiedy obowiązuję automatyczna kwarantanna?

Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym w Dzienniku Ustaw przepisy o automatycznej kwarantannie obowiązują od 3 listopada 2020 r.

Czy sanepid kieruje na kwarantannę automatyczną?

Nie, sanepid nie kieruje na kwarantannę automatyczną i nie wydaje decyzji w tej sprawie. Nie należy też czekać na telefon z sanepidu, aby rozpocząć kwarantannę. W przypadku potwierdzonego zakażenia koronawirusem u jednego z domowników – pozostali, którzy mają kontakt z tą osobą automatycznie zostają objęci obowiązkiem kwarantanny. Jak poinformował minister Adam Niedzielski "Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić takie formalności jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna".

Automatycznie powiadamianie o nałożeniu kwarantanny

W ramach automatycznej kwarantanny działają powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 10 43 705 to numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny należy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile dni trwa kwarantanna automatyczna?

Kwarantanna automatyczna dla osoby mieszkającej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo z osobą zakażoną SARS-CoV-2 trwa od dnia uzyskania przez jednego z domowników pozytywnego wyniku testu do "upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji" przez zakażonego domownika.

Kto podlega obowiązkowej kwarantannie w związku z COVID-19?

Kwarantannie podlega osoba, która:

  • wróciła z zagranicy i nie jest obywatelem Polski, kraju UE lub EFTA
  • miała kontakt z osobą zakażoną, chorą lub podejrzaną o zakażenie
  • ma objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem
  • mieszka wspólnie z osobą objętą kwarantanną.

Jednocześnie w noweli rozporządzenia zapisano, że w odniesieniu do osób skierowanych do diagnostyki laboratoryjnej "obowiązku poddania się kwarantannie (...) nie stosuje się do osoby wykonującej zawód medyczny".

Gdzie odbywa się kwarantannę?

Kwarantannę odbywa się w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie ma takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne kierują taką osobę do wyznaczonego ośrodka.

Czy można zmienić adres podany w oświadczeniu, pod którym będzie przebywać osoba odbywająca kwarantannę?

Nie, w trakcie kwarantanny nie można zmienić adresu i miejsca pobytu.

Czy wydawane jest zaświadczenie o pobycie na kwarantannie?

Nie. Nie wydawane jest żadne zaświadczenie o pobycie na kwarantannie. Wszystkie informacje są przetwarzane elektronicznie od momentu skierowania danej osoby na kwarantannę.

Skierowanie od lekarza na zrobienie testu w kierunku koronawirusa

W przypadku skierowania od lekarza na test w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2, to już od momentu wystawienia skierowania rozpoczyna się automatyczna kwarantanna (par. 3 a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9.10.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów). Ponadto z automatu następuje wpis do systemu EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski, wykorzystywana także na potrzeby przetwarzania osób, podlegających obowiązkowej kwarantannie czy izolacji), ze wszystkimi obowiązkami z kwarantanną związanymi. Można opuścić miejsce kwarantanny tylko po to, żeby zrobić test na koronawirusa.

Czy można pracować zdalnie na kwarantannie?

Jeśli dana osoba przebywa na kwarantannie z powodu powrotu do kraju, powinna powiadomić swojego pracodawcę o kwarantannie. W przypadku dobrego samopoczucia i zgody pracodawcy - można pracować zdalnie.

Czy przysługują świadczenia za czas kwarantanny?

Jeśli dana osoba została poddana kwarantannie ma prawo do jednego ze świadczeń:

  • zasiłku chorobowego
  • wynagrodzenia za czas choroby
  • zasiłku opiekuńczego (na opiekę nad dzieckiem)
  • zasiłku wprowadzonego tzw. specustawą.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna do 30 tys. zł.

Aplikacja na kwarantannę

REKLAMA

Osoby, które przebywają na kwarantannie mają obowiązek pobrać i zainstalować aplikację „Kwarantanna domowa”. Aplikacja monitoruje, czy dana osoba przestrzega kwarantanny i daje  m.in. możliwość podstawowej oceny stanu zdrowia, zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze.

Aplikację można pobrać z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu należy zarejestrować się za pomocą numeru telefonu. Konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który zostanie wysłany w wiadomości SMS.

Rozporządzenie o automatycznej kwarantannie wchodzi w życie we wtorek 3 listopada.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Agnieszka Gorczyca, redaktor Infor.pl Moja Firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA