Wiosenny lockdown kosztował 140 mld zł
REKLAMA
REKLAMA
Wiosenny lockdown
Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wskazał dla porównania skali kosztów wiosennej blokady, że "wszystkie pożytki unijne", czyli środki, jakie pozyskaliśmy z funduszy unijnych od 2004 r., to 140 mld euro. Abramowicz zaznaczył, że blokada gospodarki w jego ocenie trwała 3,5 miesiąca, a nasza obecność w strukturach unijnych trwa 17 rok.
REKLAMA
Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy
Zamknięte sektory gospodarki
Według Rzecznika biznes przygotował się na pandemię, inwestując w środki umożliwiające funkcjonowanie w czasie pandemii, a gospodarka - patrząc po wskaźnikach - zaczynała się rozpędzać.
Jednak - jak wskazał - mimo dostosowania się przedsiębiorców do wytycznych sanitarnych i wbrew zapewnieniom polityków, część sektorów została zamknięta ponownie.
Tarcze antykryzysowe
Zdaniem Abramowicza uchwalanie kolejnej tarczy w dopiero drugiej połowie listopada wywołuje bardzo dużą niepewność wśród przedsiębiorców, którzy nie są w stanie oszacować ani skali pomocy, ani rozmiaru strat.
Rzecznik MSP zwrócił uwagę, że są również firmy, które są beneficjentami lockdownu, np. te sprzedające przez internet, czy zajmujące się dostarczaniem paczek. W jego ocenie zamykanie niektórych sektorów gospodarki, np. branży fitness, nie odpowiada mu znanym faktom dotyczącym rozprzestrzeniania się koronawirusa, który jego zdaniem rozprzestrzenia się głównie w rodzinach i w dużych zakładach pracy.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA