REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zakładanie działalności, Wspólnicy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pomysł na biznes - spółdzielnia socjalna

Najbardziej popularnym pomysłami na własny biznes są restauracje, kawiarnie, sklepy czy przedsiębiorstwa remontowo – budowlane. Warto jednak zastanowić nad nową formą prowadzenia działalności, np. w formie spółdzielni socjalnej. Jakie warunki należy spełnić i kto może założyć spółdzielnię?

Rocznie przybywa więcej aktywnych mikrofirm

Według danych resortu finansów dotyczących ubiegłorocznych rozliczeń podatkowych, rocznie przybywa więcej aktywnych mikrofirm. Przedsiębiorcy chętniej decydują się na rozpoczęcie własnej działalności. Na koniec 2013 r. było 2,36 mln aktywnie funkcjonujących mikroprzedsiębiorstw.

Odpowiedzialność wspólników za zaległości podatkowe spółki

Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, wspólnicy spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusze w spółce komandytowej i komandytowo – akcyjnej ponoszą odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki. Z odpowiedzialności nie zwalnia ich nawet rozwiązanie spółki czy wystąpienie z niej.

Środki finansowe na założenie spółdzielni socjalnej

Spółdzielnia socjalna może stanowić ciekawy pomysł na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Osoby, które zdecydują się na założenie spółdzielni mogą otrzymać wsparcie finansowe ze strony budżetu państwa, jak również starać się o dofinansowanie unijne.

REKLAMA

Jak założyć spółdzielnię socjalną?

Spółdzielnia socjalna może stanowić dobry pomysł na działalność gospodarczą. Podstawę jej działalności określa status, który należy złożyć w KRS wraz z dokumentacją dotyczącą członków spółdzielni. Co należy wziąć pod uwagę przy zakładaniu spółdzielni? Jakich formalności należy dopełnić?

Sytuacja na rynku sprzyja zakładaniu działalności gospodarczej

Rośnie liczba nowych firm, a rynek zaczyna się stabilizować. W październiku powstało o 7 proc. więcej firm niż we wrześniu. Z drugiej strony sporo przedsiębiorców zdecydowało się na zamknięcie działalności. Mimo statystyk, sytuacja na rynku sprzyja zakładaniu działalności gospodarczej.

Asystent podatnika pomoże początkującym firmom

Asystent podatnika pomoże przedsiębiorcom zaczynającym działalność - zakłada projekt ustawy o administracji podatkowej. MF liczy, że dzięki zmianom administracja podatkowa będzie sprawniejsza, bardziej przyjazna dla podatników i skuteczniejsza w ściąganiu danin.

Małoletni wspólnikiem spółki cywilnej

Spółkę cywilną stanowi umowa zawarta między wspólnikami w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie. Czy wobec tego osoba małoletnia, posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych może zostać wspólnikiem spółki cywilnej?

REKLAMA

Odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej za długi w VAT

W myśl przepisów ustawy o VAT, spółka cywilna jest samodzielnym podatnikiem VAT i podlega obowiązkowi ewidencji, wystawia faktury i może odliczać VAT. Sama spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej i nie można traktować jej jako podmiotu zawartych w nich stosunków prawnych. Odpowiedzialność za długi w VAT ponoszą jednak jej wspólnicy.

Udzielanie pożyczek wspólnikom przez spółki

W obrocie gospodarczym udzielanie pożyczek jest zjawiskiem naturalnym i powszechnie stosowanym. Mimo, iż udzielanie pożyczek wspólnikom przez spółki nie należy do częstej praktyki, warto zastanowić się, jakie konsekwencje podatkowe tego rodzaju umowy za sobą pociągają.

Pożyczka na założenie firmy - wsparcie w starcie od 17 listopada

Od 17 listopada studenci, absolwenci i bezrobotni w całej Polsce będą mogli otrzymać nawet 74 tys. zł niskooprocentowanej pożyczki na założenie własnej firmy. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z instytucjami pożyczkowymi, które zajmą się obsługą wniosków i doradztwem.

Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce

Własna działalność gospodarcza to zawsze najlepszy sposób na realizację własnych marzeń i możliwie łatwa droga do wysokich zarobków. Zakładanie działalności w Polsce nie należy do skomplikowanych procedur, a ciekawy pomysł to już połowa sukcesu. Warto również skorzystać z różnych form dofinansowania na założenie biznesu.

Rejestracja firmy w CEIDG przez Internet

Do zarejestrowania firmy w CEIDG konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego. Przedsiębiorcy mają zatem znaczne ułatwienie w rejestracji działalności. Nie wszyscy jednak są przekonani do rejestracji przez Internet. Od 2011 r. do połowy 2014 r. z takiej możliwości skorzystało jedynie 3% przedsiębiorców.

Rola komplementariusza w spółce komandytowo – akcyjnej

Komplementariusz jest jednym z wspólników, który reprezentuje spółkę komandytowo – akcyjną z mocy postanowień statutu spółki. Dodatkowo odpowiada osobiście i bez ograniczeń za zobowiązania spółki. Komplementariusza można pozbawić prawa reprezentowania. Jeżeli jednak pozbawienie nastąpiło wbrew jego woli, może on zgłosić sprzeciw.

Spółka cywilna – podstawowe informacje

Zawierając umowę spółki cywilnej należy się dobrze zastanowić. Należy szczegółowo określić zasady współpracy – nie wolno pozostawiać żadnych niedomówień. Wspólników trzeba wybierać bardzo rozważnie, kierując się raczej rozsądkiem niż ciepłymi uczuciami. Trzeba mieć też do nich zaufanie, co nie wyłącza jednak sprawowania co najmniej dyskretnej kontroli nad ich działaniami. Nietrafny wybór wspólnika spółki cywilnej może nie tylko pozbawić dochodów, ale nawet doprowadzić do ruiny.

Wynajem mieszkania bez zakładania działalności gospodarczej

Właściciel mieszkania może wynająć je w całości lub w części i nie potrzebuje do tego zakładać działalności gospodarczej. Wynajem taki należy stwierdzić pisemna umową i udać się z nią do urzędu skarbowego. W jaki sposób korzystnie opodatkować wynajem mieszkania?

Jak prowadzić własną kwiaciarnię?

Własny biznes zawsze stanowi poważne wyzwanie, niezależnie od charakteru działalności. Kwiaciarnia to dobry pomysł na własną firmę, jeżeli odpowiednio przygotujemy się do jej założenia, a przede wszystkim wybierzemy strategiczną lokalizację. Jak właściwie podjąć się prowadzenia własnej kwiaciarni?

Jak prawidłowo napisać umowę spółki cywilnej?

Umowa spółki jest najprostszym sposobem na prowadzenie działalności gospodarczej. Założenie spółki cywilnej nie wymaga minimalnego kapitału zakładowego, ani podjęcia skomplikowanych czynności. Warto jednak wiedzieć, które kwestie powinny zostać uregulowane w umowie. Jak napisać umowę spółki, by zabezpieczyć interesy wspólników?

Czy warto założyć kawiarenkę internetową?

W dobie rozwijającego się darmowego Internetu, smartfonów oraz tabletów do lamusa odchodzą dawniej oblegane kawiarenki internetowe. Czy pomimo tego warto podjąć się założenia kawiarenki? Ile można zarobić na jej prowadzeniu?

Jak założyć fundację lub stowarzyszenie?

Fundację mogą założyć osoby fizyczne na podstawie aktu fundacyjnego, którego może również dokonać osoba prawna. Oświadczenie fundatora składa się w formie aktu notarialnego określając główne cele fundacji. Stowarzyszenie natomiast zakłada co najmniej 15 osób w celach niezarobkowych. Jak prawidłowo założyć fundację lub stowarzyszenie?

Jak prowadzić własny pensjonat?

Pensjonat stanowi ciekawą formę prowadzenia działalności dla osób, które stawiają na dochody z branży turystycznej. Pensjonat może przynosić dochody właściwie o każdej porze roku, jeżeli jest odpowiednio do tego przystosowany. Jak właściwie prowadzić pensjonat?

Prawidłowa nazwa spółki cywilnej

Spółka cywilna stanowi umowę zawartą między wspólnikami i nie posiada osobowości prawnej. Przepisy prawa nie regulują kwestii związanej z nazwą spółki. Zgodnie jednak z orzecznictwem – nazwa spółki nie musi zawierać imion i nazwisk jej wspólników, a sami wspólnicy mogą wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie opinii na temat nazwy ich spółki.

Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową

Wspólnicy spółek osobowych często decydują się na przekształcenie swoich spółek w spółki kapitałowe celem zwiększenia zysków bądź ochrony przed wierzycielami. Skutkiem przekształcenia jest dwukrotne opodatkowanie dochodów wspólników oraz przejęcie praw i obowiązków spółki przekształcanej przez nową spółkę. Jaka dokonać przekształcenia?

Ułatwienia w zakładaniu działalności gospodarczej

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm pracował nad nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw, która ma usprawnić funkcjonowanie tzw. jednego okienka.

Pośrednictwo kredytowe - czy to dobry pomysł na biznes?

Pośrednictwo kredytowe to stosunkowo nowa forma działalności gospodarczej, zyskująca z roku na rok coraz większe zainteresowanie. Jej korzenie sięgają przemian ustrojowych. Podmioty, które coraz szerzej wykorzystują struktury pośrednictwa to przede wszystkim banki, ponieważ dzięki nim mają możliwość uzyskania przewagi konkurencyjnej.

Reprezentacja spółki cywilnej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego

Zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych, w przypadku gdy nie stanowią one inaczej – zastosowanie znajdą regulacje kodeksu cywilnego. Wobec tego, w przypadku spółki cywilnej, prawo do reprezentacji będzie przysługiwało każdemu wspólnikowi, jeżeli reprezentacja nie przekracza zakresu zwykłych czynności.

Planowane zmiany w zakładaniu spółek z o.o. w 2015 roku

Rząd przyjął założenia zmian w Kodeksie spółek handlowych, które wprowadzają między innymi testy wypłacalności oraz udziały beznominałowe w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również możliwość zakładania spółek jawnych i komandytowych przez internet.

Niższe koszty założenia firmy od 2015 r.

Od 2015 r. mają obowiązywać ułatwienia dotyczące zakładania firmy. Przedsiębiorcy, którzy nie potrzebują potwierdzenia rejestracji VAT zaoszczędzą 170 z, czyli koszt opłaty skarbowej w tym zakresie. Rząd planuje znieść obligatoryjny obowiązek uzyskania potwierdzenia.

Jak założyć sklep odzieżowy w Internecie?

Zakładając własną firmę związaną z branżą odzieżową warto zastanowić się nad formą jej prowadzenia. Klienci coraz chętniej dokonują zakupów przez Internet, dlatego popularne staje się prowadzenie internetowych sklepów odzieżowych. W jaki sposób założyć sklep? Jakie koszty są związane z założeniem?

Pomysł na biznes – pizza na telefon

Podczas zakładania własnej działalności, największy problem stanowi wybór lokalu. W przypadku pizzerii musi on być odpowiednio dostosowany pod względem gastronomicznym, aby ulokować niezbędny sprzęt oraz pod względem restauracyjnym z miejscem dla gości. Coraz popularniejsze stają się zatem pizze na telefon. W jaki sposób założyć taką działalność?

Jak uzyskać środki na własną działalność gospodarczą?

Osoby bezrobotne, które zamierzają prowadzić własną działalność gospodarczą mogą ubiegać się o jednorazowe środki na jej podjęcie z urzędu pracy. W jaki sposób uzyskać środki na własną działalność? O czym należy pamiętać?

Własna działalność gospodarcza czy spółka z o.o.?

Początkujący przedsiębiorcy na początku swojej kariery stają przed dylematem: Czy warto rozpocząć i rozwinąć własną działalność gospodarczą, czy spróbować swoich sił w spółce z o.o.? Obie formy działalności są przyszłościowe, jednak nie zawsze idealne. Jaką formę prawną wybrać? Czym się kierować przy wyborze biznesu?

Europejska spółka jednoosobowa - nowy twór prawa handlowego

Komisja Europejska przyjęła projekt nowelizacji dyrektywy dotyczącej jednoosobowych spółek prawa handlowego. Powstanie nowy twór prawny, czyli europejska spółka jednoosobowa, w której możliwy będzie tylko jeden udział a wysokość kapitału minimalnego nie będzie określona. W jaki sposób założyć taką spółkę? Jakie są zasady reprezentacji?

Polski przedsiębiorca za granicą

Wiele polskich firm decyduje się na otworzenie placówki handlowej zagranicą pomimo większych kosztów spowodowanych wyższymi cenami wynajmu lokalu. Dlaczego opłaca się inwestować w tego rodzaju działalność i jak to zrobić, aby nie ponieść porażki?

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Spółka cywilna stanowi umowę zawieraną między wspólnikami w celu prowadzenia wspólnie działalności z nastawieniem na osiąganie zysków. Każdy ze wspólników jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki a za zobowiązania spółki wspólnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność. Czy wierzyciele mogą sięgnąć do majątków osobistych wspólników?

Pożyczka w spółce cywilnej a PCC

Wspólnik spółki cywilnej może udzielić spółce pożyczki. Wówczas zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, który może obniżyć koszty firmy. Warunkiem obniżenia jest zbycie praw majątkowych do udziału w spółce.

Jak zdobyć pieniądze na biznes?

Zdobycie pieniędzy na biznes to problem większości początkujących przedsiębiorców. Remont lokalu, wyposażenie w niezbędny sprzęt, płace pracowników czy zakup pierwszej partii towaru i surowców wiążą się ze sporymi kosztami, których właściciele firm nie są w stanie pokryć. Jak zdobyć pieniądze na biznes?

Jaka forma prawna dla firmy?

Wybór formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej ma istotny wpływ na koszty rozpoczęcia i prowadzenia działalności, czas rejestracji, opodatkowanie, wysokość składek ZUS i ryzyko związane z odpowiedzialnością osobistą za zobowiązania przedsiębiorstwa. Warto zatem dokładnie przeanalizować jaka forma prawna będzie odpowiednia w naszym przypadku.

Zakładanie spółek będzie łatwiejsze?

Rząd dąży do kolejnych uproszczeń w zakładaniu spółek. Zmodernizowany kilka lat temu system pozwolił na składanie wszystkich dokumentów w jednym okienku i umożliwił rejestrację spółki z o.o. on line ale nie zmienił ani czasu oczekiwania na rejestrację, ani ilości wypełnianych formularzy.

Pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza zmiany związane z systemem udzielania pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej. Pożyczki będą stanowiły odrębny instrument zapewniający wsparcie, a o ich ubieganie będą mogli starać się nie tylko bezrobotni ale również poszukujący pracy absolwenci.

Firma na próbę - pomysł na początek biznesu

Firma na próbę to poselski projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw, który ma na celu umożliwienie uruchomienia własnego biznesu „na próbę”, celem przetestowania jego opłacalności. Procedura uruchomienia firmy byłaby prosta i dawała możliwość otwarcia firmy „od ręki”.

Fundusze unijne - nawet 100 tys. złotych na rozpoczęcie działalności

Chętnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest bardzo wielu, jednak nie wszyscy wiedzą, że posiadają możliwość jednorazowego ubiegania się o dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie aż 100 tys. zł. Jak uzyskać unijne dofinansowanie na założenie firmy?

Jak założyć żłobek?

W dzisiejszych czasach młode matki coraz szybciej wracają po urodzenia dziecka do pracy, zostawiając swoje dziecko w żłobku. Założenie żłobka może być dobrym pomysłem na założenie własnego biznesu. Jakie warunki należy spełnić, żeby założyć żłobek?

Jak założyć klub dziecięcy?

Dobrym pomysłem na biznes jest założenie klubu dziecięcego. Założenie takiej działalności wymaga spełnienia określonych warunków. W jaki sposób założyć klub dziecięcy?

Jak założyć przyzakładowy klub dziecięcy lub żłobek?

Żłobek lub klub dziecięcy może być założony zarówno przez osoby fizyczne jak i prawne. Nie ma więc przeszkód, aby pracodawca założył przyzakładowy klub dziecięcy lub żłobek. Jak założyć przyzakładowy żłobek lub klub dziecięcy?

Zaliczki na podatek dochodowy - jak korzystnie je opłacać?

Podatek dochodowy od osób fizycznych nakłada na przedsiębiorców obowiązek odprowadzania pewnej części dochodów do urzędu skarbowego. Okresem rozliczeniowym właściwym dla tego podatku jest rok – ciężko jednak wyobrazić sobie, aby raz w roku mikro- i mali przedsiębiorcy mieli wpłacić fiskusowi ok. 20% swoich rocznych dochodów. Dlatego też pobór tego podatku odbywa się w formie zaliczek – warto wiedzieć, jakie są ich opcje i która będzie najbardziej optymalna.

80 tysięcy złotych na start firmy

Program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz BGK „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” umożliwia absolwentom i studentom ostatnich lat studiów ubiegać się o niskooprocentowane pożyczki na rozpoczęcie własnego biznesu i utworzenie miejsc pracy - łącznie nawet o 80 tys. zł.

Zakładam firmę – opodatkowanie na zasadach ogólnych

Wybór formy opodatkowania to jeden z pierwszych problemów przy zakładaniu działalności gospodarczej. Podstawową formą jest opodatkowanie na zasadach ogólnych. Na czym polega opodatkowanie na zasadach ogólnych?

Jaki jest koszt ochrony wzoru przemysłowego w Polsce?

Nic nie ma za darmo. Ochrona naszego wzoru przemysłowego też kosztuje. Jednak nie ma się czego obawiać. To dobra inwestycja, a opłaty z nią związane są kroplą w morzu w porównaniu z czerpanymi profitami. W takim razie, o jakich pieniądzach mowa?

Czym jest wzór przemysłowy i jak uniknąć jego podróbek?

Słysząc pytanie „czy często sięgasz po produkt sugerujesz się wyglądem produktu, bagatelizując jego walory techniczne? Większość z nas asekuracyjnie rzuci szybkie „Nie!”. Nic bardziej mylnego. Według badań zdecydowana większość konsumentów nieświadomie skupia większą uwagę na opakowaniu niż jego produkcie. Przedsiębiorcom zapala się lampka. Chroń swój unikalne opakowanie, symbol czy etykietę. Jak to zrobić? I czym właściwie jest popularny ostatnio wzór przemysłowy?

REKLAMA