Wynajem mieszkania bez zakładania działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA
Wynajem mieszkania
Osoba, która chce wynająć mieszkanie lub jego część – np. jeden pokój powinna sporządzić stosowną umowę. Umowa najmu lokalu mieszkalnego jest regulowana restrykcyjnymi przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów.
REKLAMA
Mniejszymi restrykcjami objęty jest najem okazjonalnego lokalu mieszkalnego. Ma on miejsce wtedy, gdy właściciel wynajmuje lokal, ponieważ sam z niego przejściowo nie korzysta dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Przy najmie okazjonalnym właściciel nie jest ograniczony w podwyżkach czynszu.
Umowa najmu mieszkania powinna określać strony umowy, podmiot umowy, termin zawarcia, określenie wysokości czynszu, określenie wysokości kaucji i sposób regulowania comiesięcznych opłat za media, prawa i zobowiązania stron, sposób i terminy wypowiedzenia umowy oraz podpisy.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Czy warto założyć firmę?
REKLAMA
Zakładanie działalności gospodarczej w zakresie najmu mieszkań ma sens wtedy, gdy podatnik planuje w dłuższym czasie uzyskiwanie przychodów z najmu, a sama działalność związana jest ze sporymi nakładami, które można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Przy prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie najmu podatnik ma do wyboru kilka form opodatkowania. Może być to ryczałt, zasady ogólne lub podatek liniowy (stawka 19% niezależnie od wysokości dochodu).
Ile kosztuje założenie własnej działalności gospodarczej?
Wynajem bez działalności
Podatnik, który zamierza wynajmować pokoje bez zakładania działalności gospodarczej do wyboru ma dwa sposoby opodatkowania. Po pierwsze na zasadach ogólnych, czyli płacąc podatek według skali PIT ze stawkami 18 i 32 proc. Drugim sposobem jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z jedną stawką w wysokości 8,5 proc.
Przy opłacaniu ryczałtu nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów. Jest to równoznaczne z tym, że ponoszone wydatki nie pomniejszą przychodu do opodatkowania. Ryczałt za dany miesiąc powinien być wpłacony do 20. dnia następnego miesiąca.
Opodatkowanie na zasadach ogólnych umożliwia zaliczenie do kosztów podatkowych poniesionych przed zawarciem umowy najmu, które faktycznie związane są z uzyskiwaniem przez podatnika przychodem.
Należy wskazać, że wybrana przez wnioskodawcę forma opodatkowania, tj. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub zasady ogólne, obowiązywać będzie w stosunku do przychodów osiągniętych z najmu wszystkich nieruchomości, do czasu zgłoszenia zmiany formy opodatkowania lub zaprzestania uzyskiwania przychodów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.