| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Kawiarenka internetowa > Czy warto założyć kawiarenkę internetową?

Czy warto założyć kawiarenkę internetową?

W dobie rozwijającego się darmowego Internetu, smartfonów oraz tabletów do lamusa odchodzą dawniej oblegane kawiarenki internetowe. Czy pomimo tego warto podjąć się założenia kawiarenki? Ile można zarobić na jej prowadzeniu?

Prężnie rozwijające się firmy telekomunikacyjne czy sieci telefonii komórkowej coraz częściej zachęcają potencjalnych klientów do skorzystania z ich usług oferując promocyjne i konkurencyjne ceny za surfowanie po sieci internetowej. Można zatem zastanowić się, czy w ogóle warto podejmować się założenia kawiarenki, a jeżeli tak to dla jakiego rodzaju klienteli byłyby przeznaczona?

Jak założyć kawiarenkę?

Jak każdy nowy biznes, należy go odpowiednio zarejestrować. Podejmując się założenia kawiarenki należy zarejestrować ją jako działalność gospodarczą we właściwym rejestrze. Osoby fizyczne rejestrują działalność poprzez wpis do CEIDG.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Na samym początku wybieramy lokal – najlepiej, aby nie zajmował dużej powierzchni, w szczególności, jeżeli chcemy go wynajmować. Szukając lokalu bierzemy pod uwagę ilość stanowisk z komputerami, które będziemy chcieli rozmieścić w naszej kawiarence - średnia liczba stanowisk w takim lokalu to około dziesięciu. Najlepiej, aby lokal znajdował się blisko ruchliwych miejsc, np. centrum, uczelni, dworców kolejowych czy autobusowych. Wówczas mamy szansę na zdobycie klientów o każdej porze dnia.

Kim są klienci?

Klientami kawiarenek internetowych są najczęściej młodzi ludzie, którzy potrzebują szybkiego dostępu do komputera i drukarki. W przeważającej większości są to studenci, którzy pilnie muszą przejrzeć bądź wydrukować potrzebne im materiały. Drugą grupą najbardziej „dochodowych” klientów są gracze, którzy w kawiarenkach internetowych spędzają długie godziny surfując w sieci i grając całymi zespołami. Jeżeli jednak kawiarenka znajduje się blisko dworców czy lotnisk, wówczas grono klientów znacznie się powiększy.

Koszty założenia kawiarenki

Do kosztów założenia kawiarenki zalicza się przede wszystkim zakup komputerów stacjonarnych. Dla 10 stanowisk musimy zaopatrzyć się w dziesięć komputerów. Zamiast kupna warto zastanowić się nad wypożyczeniem sprzętu czy leasingiem. Wówczas koszty tych działań staną się dla nas kosztami stałymi ponoszonymi co miesiąc. Do kosztów zalicza się również zakup biurka na każde stanowisko. Nie warto inwestować zbyt dużego kapitału w meble biurowe. Najlepiej zmniejszać koszty do minimum i np. zakupić używane meble od firmy, która akurat się likwiduje. Jeżeli jednak decydujemy się na zakup nowego umeblowania, wówczas szukajmy promocji. Obecnie biurko można zakupić nawet do 150 zł za sztukę. Największym kosztem będzie oczywiście zakup oprogramowania i konieczności jego uaktualniania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »