REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka jawna, KRS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wykreślenie z KRS podmiotów, które nie składają sprawozdań finansowych

Przedsiębiorcy mają czas do końca czerwca, by dopełnić zaległych obowiązków rejestrowych. Nowelizacja, która obowiązuje od stycznia, dała sądom rejestrowym możliwość wykreślania z KRS podmiotów, które ich nie wypełniają, np. nie składając sprawozdań finansowych. Procedura może być wszczęta bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, a mienie podmiotu w takich przypadkach przejmie Skarb Państwa.

Od stycznia 2015 r. zmiany w funkcjonowaniu KRS

Z początkiem stycznia 2015 r. wchodzą w życie zmienione przepisy ustawy o KRS. Spowodują one oczyszczenie rejestru z danych niedziałających już spółek co będzie skutkowało wprowadzeniem ułatwień w wykreślaniu podmiotów i przejmowaniu przez Skarb Państwa majątku podmiotów martwych.

Zmiany w rejestracji spółek w KRS od 1 grudnia 2014 r.

Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym zmienia procedurę rejestracji spółek w KRS. Znosi proces określany mianem "jednego okienka", który miał służyć usprawnieniu rejestracji podmiotów w KRS.

KRS po zmianach

Istotne zmiany w sposobie funkcjonowania Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) oraz innych ewidencji publicznych wprowadza ustawa o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jak po zmianach, od 1 grudnia 2014 roku, będzie funkcjonował KRS?

REKLAMA

Krótszy okres oczekiwania na rozpoczęcie działalności

Nowelizacja ustawy o KRS i niektórych innych ustaw przewiduje skrócenie okresu oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dodatkowo uproszczone zostaną zasady „jednego okienka”.

Udzielenie prokury w spółce jawnej

Prokura jest specjalnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanym przez wspólników spółki jawnej, które upoważnia do dokonywania czynności prawnych związanych z działalnością spółki oraz czynności sądowych. Prokura zastępuje również pełnomocnictwo procesowe i powinna zostać udzielona na piśmie pod rygorem nieważności.

Weszły w życie nowe przepisy o KRS

Na rozpoczęcie działalności przedsiębiorcy będą potrzebowali tylko kilku dni a nie całego miesiąca. 1 grudnia weszły w życie nowe przepisy ustawy o KRS. Ich głównym zadaniem jest uproszczenie procedur związanych z dokonywaniem wpisów w KRS.

Rejestracja spółki jawnej oraz spółki komandytowej przez internet

Możliwość rejestracji spółki jawnej oraz spółki komandytowej za pośrednictwem internetu - zakłada nowela Kodeksu spółek handlowych, którą Sejm jednogłośnie uchwalił w piątek. Według ekspertów zmiana może przyczynić się do zmniejszenia biurokracji.

REKLAMA

Solidarna odpowiedzialność wspólników spółki jawnej za długi

Wspólnicy spółki jawnej ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za długi całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami i spółką. Oznacza to, że wierzyciel może dochodzić swoich roszczeń w pełnym wymiarze od każdego ze wspólników bez względu na wysokość udziałów w spółce.

Jak założyć spółdzielnię socjalną?

Spółdzielnia socjalna może stanowić dobry pomysł na działalność gospodarczą. Podstawę jej działalności określa status, który należy złożyć w KRS wraz z dokumentacją dotyczącą członków spółdzielni. Co należy wziąć pod uwagę przy zakładaniu spółdzielni? Jakich formalności należy dopełnić?

Senat za wprowadzeniem zmian w ustawie o KRS

Senat poparł wprowadzenie zmian w ustawie o KRS. Mają one obejmować przede wszystkim odciążenie sądów rejestrowych i podniesienia bezpieczeństwa w sektorze gospodarki poprzez oczyszczenie KRS z tzw. podmiotów martwych.

Zmiany w KRS od 1 grudnia 2014 r.

1 grudnia 2014 wchodzą w życie zmiany w ustawie o KRS, które pozwolą m.in. na automatyczne zakładanie konta płatnikom składek, którzy rozpoczynają działalność i podlegają obowiązkowi wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24”

Zakładanie spółki w trybie S24 za pomocą systemu teleinformatycznego ma stanowić pewne ułatwienie dla osób zamierzających założyć spółkę z o.o. Po wypełnieniu odpowiednich formularzy generowany jest wniosek o wpis do sądu rejestrowego. Czy rzeczywiście ten sposób stanowi ułatwienie również dla sądu? Jaka jest wysokość opłaty za wniosek? Jak prawidłowo go złożyć?

Zmianami w przepisach o Krajowym Rejestrze Sądowym

Szczegółowe zasady wykreślania z Krajowego Rejestru Sądowego i unormowania dyscyplinujące podmioty do niego wpisane zawiera projekt zmian w ustawie o KRS, który we wtorek poparła sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Jak założyć konto użytkownika do rejestracji spółki z o.o. w trybie „S24”?

Przepisy prawa przyznają możliwość założenia spółki z o.o. przez Internet w trybie S24, z wykorzystaniem wzorca umowy zamieszczonego w systemie teleinformatycznym. Konieczne jest przede wszystkim założenie konta użytkownika. Jak założyć konto wymagane przy rejestracji w trybie S24?

Niezarejestrowane w KRS spółki do końca 2015 r. skutkuje wykreśleniem

Obowiązek rejestracji spółek kapitałowych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) istnieje od kilkunastu lat. Wciąż nie udaje się jednak skłonić do tego wszystkich firm. Projekt autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości zawiera założenie, że spółki, które nie zarejestrują się w KRS do końca 2015 roku, czeka wykreślenie. Pomysł jest godny poparcia, jednak kontrowersje budzi koncepcja przejmowania majątku tych spółek przez Skarb Państwa.

Wykreślenie z rejestru spółki w upadłości

Wobec spółki, która jest niewypłacalna względem swoich wierzycieli może być prowadzone postępowanie likwidacyjne bądź upadłościowe. W przypadku likwidacji majątku spółki powoływany jest syndyk masy upadłości, który po zakończeniu postępowania występuje z wnioskiem o wykreślenie spółki z rejestru

Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Prawidłowe oznaczenie strony umowy oraz jej reprezentantów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności umowy oraz dochodzenia swoich praw z niej wynikających. W jaki sposób prawidłowo oznaczyć strony umowy oraz osoby je reprezentujące?

Zmiana umowy spółki jawnej

Według Głównego Urzędu Statystycznego spółka jawna stanowi jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a pośród spółek handlowych plasuje się na drugiej pozycji, ustępując miejsca jedynie spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z koniecznością dostosowywania przedsiębiorstwa do ciągle zmieniającej się rzeczywistości, niejednokrotnie niezbędna okazuje się zmiana umowy spółki jawnej, dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób takich zmian dokonać.

Zmiany w ustawie o KRS – opinia przedsiębiorców

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt założeń zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zmiany obejmą np. wprowadzenie uproszczonej procedury wykreślania podmiotów, które nie są aktywne i nie posiadają majątku. Jak postrzegają zmiany sami przedsiębiorcy?

Szykują się zmiany w procedurze wpisów do KRS w 2015 roku

Rezygnacja z publikacji wpisów w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz wprowadzenie możliwości uzupełnienia braków w dokumentach przy pomocy specjalnego portalu internetowego – to tylko niektóre zmiany, jakie chce wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości. Chodzi o przygotowane przez resort sprawiedliwości założenia zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?

Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności jest spółka jawna, która najczęściej prowadzona jest jako biznes rodzinny. Co do zasady, prawa i obowiązki wspólnika mogą być przekazane na inną osobę jedynie wtedy, gdy umowa spółki tak stanowi. Można jednak dokonać darowizny udziałów. Jaka forma prawna jest wymagana? Jak prawidłowo dokonać darowizny?

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Członkowie zarządu oraz wspólnicy prowadzący sprawy spółki zobowiązani są do złożenia rocznego sprawozdania finansowego w sądzie rejestrowym. Sprawozdanie jest bowiem traktowane na równi z deklaracją urzędową. Jakie są konsekwencje niezłożenia sprawozdania?

Czy prawa wspólników spółki cywilnej przejdą na spółkę jawną?

Wspólnicy, którzy chcą przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną często mają wątpliwości, co do przejścia praw stanowiących majątek wspólny spółki przekształconej. Obawy dotyczą zazwyczaj zakresu praw, sposobu i warunków formalnych przejścia.

Okresowe zawieszenie działalności gospodarczej

Okresowym zawieszeniem działalności gospodarczej zainteresowani są nie tylko przedsiębiorcy zawierający transakcje latem, lecz przede wszystkim osoby, dla których czas letni oznacza przestój w prowadzeniu interesów. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że pozwala na pozbycie się konieczności regulowania należności publicznoprawnych na czas trwania zawieszenia.

Niższe opłaty za ogłaszanie w Monitorze wpisów do KRS

Obowiązują już zmienione przepisy dotyczące wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego. Najważniejszą zmianą jest obniżenie opłat za ogłoszenie wpisu KRS w Monitorze do 100 zł.

Opłaty za ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w 2015 roku

W 2015 roku obowiązywać będą te same opłaty za ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jak w latach ubiegłych. W artykule prezentujemy wysokość opłat za ogłoszenia w Monitorze Sądowym i gospodarczym w 2015 roku.

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) w 2015 roku

Zastanawiasz się jakie będą opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2015 roku? Ile zapłacisz za zarejestrowanie spółki lub dokonanie zmiany wpisu? Poniższy tekst w przejrzysty sposób przedstawia wysokość opłat w KRS w 2015 roku.

Zakładanie spółek będzie łatwiejsze?

Rząd dąży do kolejnych uproszczeń w zakładaniu spółek. Zmodernizowany kilka lat temu system pozwolił na składanie wszystkich dokumentów w jednym okienku i umożliwił rejestrację spółki z o.o. on line ale nie zmienił ani czasu oczekiwania na rejestrację, ani ilości wypełnianych formularzy.

Obowiązek opłacenia dokumentu dotyczącego udzielenie prokury

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanego przez przedsiębiorców w celu wykonywania czynności związanych z prowadzoną przez nich działalnością. Prokura podlega obowiązkowi wpisu do rejestru, a dokument stwierdzający jej udzielenie podlega opłacie skarbowej.

Dokonywanie zmian i sprostowań w KRS

Każda zmiana danych podmiotu wpisanego w KRS musi zostać zarejestrowana. Przedsiębiorcy zobowiązani są do składania wniosków o zmianę wpisu w KRS na urzędowych formularzach. Mogą tego dokonywać również drogą elektroniczną.

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o KRS

Minister Sprawiedliwości przedłożył projekt zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych ustaw. Zmiany mają znacznie usprawnić rozpoczęcie prowadzenia działalności.

Jak założyć spółkę jawną?

Spółka jawna jest przedsiębiorstwem samym w sobie i powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Do założenia wymagane jest sporządzenie umowy w formie pisemnej, a wspólnicy odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki.

Jak zweryfikować osoby objęte zakazem pełnienia funkcji w spółkach?

Od stycznia 2013 r. sądy rejestrowe mogą weryfikować osoby ubiegające się o wpis do KRS. Otrzymują wówczas informację z Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego o tym, czy dana osoba otrzymała zakaz pełnienia funkcji w organach spółek bądź likwidatorów.

Kiedy pełnienienie funkcji w spółkach kapitałowych jest zakazane?

Przyjmując, że osoby prawomocnie skazane za przestępstwa określone w art. 18 § 2 k.s.h. nie są i nie mogą zostać członkami organów czy też likwidatorami spółek kapitałowych, trzeba by także przyjąć, że czynności prawne dokonane przez takie osoby za spółkę (w szczególności należy mieć więc na uwadze członków zarządu) są bezwzględnie nieważne.

Rozdzielność majątku spółki jawnej i jej wspólników

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności w ramach spółki jawnej nie muszą posiadać określonego minimalnego kapitału. Spółka jawna może we własnym imieniu zaciągać zobowiązania, a jej majątek jest niezależny od majątku wspólników.

Odpowiedzialność za zobowiązania w spółkach: cywilnej, jawnej, partnerskiej

Zakładając działalność gospodarczą lub przystępując do w/w spółek należy przede wszystkim zapoznać się z tym, kto odpowiada za zobowiązania. Jest to bardzo istotna sprawa dla przyszłych przedsiębiorców, która pomoże w przyszłości uniknąć wielu nieporozumień i problemów.

Różnice pomiędzy wpisami w KRS a rzeczywistością

Dane widniejące w Krajowym Rejestrze Sądowym nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Zdarza się, że nie wykreślono informacji nieaktualnych, bądź też nie ujawniono nowych istotnych wydarzeń. Nie pozostaje to bez znaczenia ani dla wpisanych do rejestru spółek, ani dla ich kontrahentów.

Brak obowiązku przechowywania numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Monitorze Sądowym i Gospodarczym zniesiony został obowiązek przechowywania przez przedsiębiorców numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego. Nowelizacja została już podpisana przez Prezydenta.

Składki ZUS wspólników spółki jawnej

Wspólnikami spółki jawnej mogą być zarówno osoby fizyczne jak i prawne, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. W jaki sposób są zatem odprowadzane składki do ZUS?

Egzekucja z majątku wspólników w razie upadłości spółki jawnej

Spółka jawna ogłosi upadłość, jeżeli nie będzie w stanie wykonać zobowiązań pieniężnych. Egzekucji z majątku wspólnika można dokonać jedynie wówczas, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Jednakże sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli spółka nie będzie w stanie opłacić kosztów postępowania.

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym 2014

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym wynikają z ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jakie są opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2014 roku?

Rejestracja firmy - CEIDG i KRS

Aby prowadzić działalność gospodarczą, musimy dokonać jej rejestracji. W zależności od tego, w jakiej formie chcemy ją prowadzić, musimy złożyć wniosek o dokonanie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) albo w Krajowym Rejestrze Sądowym (wyszukiwarka podmiotów wpisanych do KRS).

Roczne sprawozdania finansowe spółek należy złożyć w KRS

Sprawozdania finansowe spółek handlowych należy złożyć we właściwym rejestrze sądowym, w którym spółka została zarejestrowana w terminie 15 dni od zatwierdzenia. Roczne sprawozdanie składa kierownik jednostki wraz z wnioskiem o zmianę wpisu w KRS.

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Spółka cywilna to popularna i prosta forma prowadzenia działalności gospodarczej przez dwie lub więcej osób. Jednak często okazuje się na dalszym etapie prowadzenia firmy, że jest to forma kłopotliwa i niewystarczająca. Brak podmiotowości prawnej spółki, czy mała przejrzystość dla kontrahentów sprawiają, że wspólnicy decydują się na przekształcenie swojej spółki cywilnej np. w spółkę jawną.

Firmy spółek i ich skróty

Firma jako oznaczenie przedsiębiorcy określa spółki prawa handlowego. Firmę każdej ze spółek prawa handlowego reguluje Kodeks spółek handlowych.

Odpowiedzialność cywilnoprawna w spółce akcyjnej

Członkowie zarządu spółki akcyjnej zobowiązani są do należytego wykonywania powierzonych im zadań z korzyścią dla spółki. Za podejmowane działania odpowiadają przed spółką.

Hipoteka na wierzytelności hipotecznej

Przedmiotem hipoteki może być również wierzytelność zabezpieczona hipoteką. Taka hipoteka nosi nazwę „subintabulat”.

Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki to szczególnego rodzaju zmiana statutu spółki. Jak jej dokonać?

Zgłoszenie spółki osobowej do sądu rejestrowego

Zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców jest konieczne dla powstania spółki ze zdolnością prawną, podlegającej przepisom Kodeksu spółek handlowych.

REKLAMA