Od stycznia 2015 r. zmiany w funkcjonowaniu KRS
REKLAMA
REKLAMA
Nowela, która została przyjęta przez Sejm 7 listopada, ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego poprzez uaktualnienie danych w KRS. Rejestr funkcjonuje już ponad 10 lat i figuruje w nim wiele tzw. podmiotów martwych, czyli firm, które nie wykonują obowiązków rejestrowych, nie prowadzą działalności i nie posiadają majątku.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Ustawa wprowadza więc instytucję uproszczonej likwidacji takich podmiotów.
REKLAMA
W sytuacji podejrzenia, że dany podmiot jest "martwy", sąd rejestrowy ma wszczynać postępowanie, w ramach którego ustali, czy podmiot wykonuje działalność, np. czy składa roczne sprawozdania finansowe oraz czy ma zbywalny majątek, sprawdzając dane np. w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych, rejestrze zastawów i urzędzie skarbowym. Jeśli okaże się, że nie, sąd będzie mógł wykreślić podmiot z rejestru.
Informacja o wszczęciu postępowania przez sąd i jego ewentualnych skutkach będzie podana do publicznej wiadomości, tak aby każdy zainteresowany mógł zgłosić do sądu przesłanki, które miałyby przemawiać przeciw wykreśleniu podmiotu z rejestru.
Ustawa ma też pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie sądów rejestrowych, zarówno w wymiarze finansowym jak i efektywności ich pracy. Ma się do tego przyczynić eliminacja nieefektywnych postępowań przymuszających (a co za tym idzie związanych z nimi kosztów i czasu pracy).
Nowe przepisy przewidują także nieodpłatne nabycie przez Skarb Państwa mienia podmiotów martwych i nieprzerejestrowanych z dniem 1 stycznia 2016 r. Roszczenia ich wierzycieli wygasną w terminie roku od chwili nabycia mienia przez Skarb Państwa.
REKLAMA
REKLAMA