REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód, Samochód w firmie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Unia dopłaci do zakupu firmowego samochodu

Na dopłatę unijną w wysokości 9 proc. kredytu mogą liczyć mali i średni przedsiębiorcy kupujący nowe toyoty i lexusy. Aby skorzystać z dofinansowania, nowe auto musi emitować o co najmniej 20 proc. mniej dwutlenku węgla niż dotychczasowy pojazd użytkowany przez firmę. Program uruchomiła Toyota we współpracy z Deutsche Bankiem. Do wydania ze środków unijnych jest 40 mln euro. Może to wystarczyć na zakup nawet 2 tysięcy nowych pojazdów.

Naprawa samochodu osobowego po wypadku a VAT

Podatkowe rozliczenie powypadkowej naprawy samochodu firmowego od zawsze sprawiało przedsiębiorcom sporo problemów. Zmiany przepisów w zakresie odliczenia podatku VAT od pojazdów samochodowych, które weszły w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r., przyczyniły się do jeszcze większych komplikacji w tym zakresie.

Odliczenie podatku VAT a samochód z zaświadczeniem VAT-2

Od kwietnia 2014 r. za sprawą nowelizacji przepisów Ustawy o podatku od towarów i usług wielu podatników zostało obciążonych ograniczeniami w zakresie odliczeń VAT od samochodów użytkowanych w firmie. W przypadku pojazdów, które nie spełniają ustawowych wymogów, podatnicy mogą odliczać jedynie 50% od nabycia oraz pozostałych kosztów z nimi związanych (z pewnymi wyjątkami co do paliwa). Na pełne odliczenie podatku VAT rozwiązaniem jest zgłoszenie danego samochodu do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26, co niesie za sobą dodatkowe obowiązki - często bardzo trudne do wypełnienia. Pojawia się jednak pytanie, jakie zasady obowiązują podatników posiadających pojazdy z zaświadczeniem VAT-2?

Trwają prace nad ryczałtem od użytkowania firmowego auta w celach prywatnych

Od przyszłego roku użytkowanie służbowych samochodów do celów prywatnych będzie prawdopodobnie opodatkowane ryczałtem. Eksperci oceniają, że uporządkuje i ułatwi to rozliczenia z fiskusem, bo przedsiębiorcy zamiast poszukiwać sposobu na to, jak obliczać przychód pracownika z tego tytułu, będą po prostu doliczać do podstawy opodatkowania stałą kwotę w zależności od pojemności silnika auta. To jedna ze zmian, jaką zakłada rządowy projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, którym w tym tygodniu ma zająć się sejmowa komisja do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji.

REKLAMA

Trwają prace nad kolejnymi ułatwieniami w prowadzeniu firmy

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 10 czerwca b.r., projektu ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Zasadniczym celem tego projektu jest poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Dodatkowe badanie techniczne samochodów firmowych

Nowe przepisy dotyczące odpisywania podatku VAT od kosztów związanych z pojazdami firmowymi wprowadziły dużo zamieszania wśród przedsiębiorców. Na dodatek część pojazdów musiało przejść jeszcze dodatkowe badania techniczne.

Przetarg na operatora e-myta dla samochodów osobowych zaszkodzi kierowcom i państwu

Planowany na przyszły rok przez rząd przetarg na operatora systemu elektronicznego poboru opłat na autostradach dla aut osobowych spowolni proces likwidacji bramek. E-myto dla osobówek mogłoby zacząć działać już w 2016 r., gdyby funkcjonowało na bazie istniejącej infrastruktury. Jednak zgodnie z podpisaną umową do listopada 2018 roku jej wyłącznym operatorem jest Kapsch Telematic Services. Przetarg i ewentualne zwycięstwo innej firmy oznaczałyby prawdopodobnie przegraną państwa w sądzie i co najmniej dwuletnie opóźnienie harmonogramu.

Zmiana formy wykorzystywania samochodu osobowego a system korekt VAT

Możliwość odliczania pełnej wartości podatku od towarów i usług naliczanego przy nabyciu samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony to dobra wiadomość dla podatników. Nieco mniej optymistyczny jest fakt, że taka możliwość istnieje tylko wówczas, gdy pojazd jest wykorzystywany tylko i wyłącznie w udokumentowanych celach firmowych. W innym przypadku przysługiwać będzie prawo do odliczenia jedynie połowy naliczonego VAT-u. Decyzja nie jest wcale taka prosta, na szczęście – nie jest też ostateczna. Przedsiębiorca ma prawo do zmiany sposobu wykorzystywania samochodu – trzeba wtedy pamiętać o dopełnieniu formalności i korekcie podatku VAT.

REKLAMA

Odliczanie VAT od leasingu samochodu – jak wygląda obecnie?

Samochód wzięty w leasing daje specyficzne możliwości jeśli chodzi o odliczanie VAT. Bierze się to głównie z faktu, że zamiast raty kredytu (bez VAT) przedsiębiorca spłaca w związku z samochodem ratę leasingową, która zawiera w sobie VAT. Oprócz tego ponosi koszty samochodu, takie jak wydatki na paliwo, serwis i części, które także zawierają w sobie podatek. W jaki sposób można go odliczać?

Opłata za wydanie prawa jazdy w 2015 roku

Wydanie prawa jazdy wiąże się z uiszczeniem opłaty w odpowiedniej wysokości. W 2015 roku opłata za wydanie prawa jazdy utrzyma się na dotychczasowym poziomie. Ile wynosi opłata za wydanie prawa jazdy w 2015 roku?

Opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego pojazdu w 2015 roku

Wydanie dowodu rejestracyjnego pojazdu podlega opłacie. W 2015 roku nie jest planowane podwyższenie opłaty za dowód rejestracyjny. Ile wynosi opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego pojazdu w 2015 roku.

Opłata za wydanie tablic rejestracyjnych w 2015 roku

Za wydanie tablic rejestracyjnych dla pojazdu należy uiścić opłatę. W 2015 roku opłaty nie ulegną zmianie i utrzymają poziom z lat poprzednich. Sprawdź jakie będą opłaty za wydanie tablic rejestracyjnych w 2015 roku?

Opłaty za badanie techniczne pojazdów w 2015 roku

Obowiązkowe badania techniczne pojazdów w 2015 roku podlegają opłacie. Poniżej przedstawiamy pełną tabelę opłat za badania techniczne pojazdów w 2015 roku. Sprawdź ile zapłacisz!

Leasing czy zwykły zakup - czyli jak nabyć samochód osobowy na firmę?

Leasing czy zakup firmowego samochodu? Używanie samochodu osobowego w działalności gospodarczej to obecnie pewien standard, gdyż to nie tylko ułatwia dojazd do klientów, ale także usprawnia załatwianie bieżących spraw oraz pozwala zaoszczędzić czas - oczywiście jeżeli nie utkniemy w korkach. Przedsiębiorcy, nabywając nowy środek transportu, często zastanawiają się, czy korzystniejszy będzie zakup na fakturę, czy może jednak użytkowanie pojazdu na podstawie umowy leasingu. Odpowiedź rzecz jasna zależy głównie od indywidualnych warunków danej osoby, jednakże przy podejmowaniu decyzji warto znać możliwości, jakie dają obie z dostępnych form zakupu.

Korzystanie z samochodów służbowych po zmianach w VAT

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe zasady odliczania VAT od zakupu i kosztów utrzymania samochodów firmowych. 100% VAT można odliczyć tylko od aut wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Pracodawcy muszą zatem zmienić dokumentację związaną z użytkowaniem samochodów służbowych.

Przy 50% odliczeniu VAT od samochodów uważaj na fiskusa!

Czy jeśli podatnik zdecyduje się na 50-procentowe odliczenie VAT-u od samochodu to można uznać, że przyznaje się tym samym do wykorzystywania go zarówno do celów prywatnych, jak i firmowych? Czy nie będzie to miało negatywnych konsekwencji w przypadku tych samochodów, które zostały wprowadzone do środków trwałych firmy?

Od 1 kwietnia 2014 r. zmiany w katalogu pojazdów specjalnych

Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie zmian w katalogu pojazdów specjalnych wykorzystywanych wyłącznie przy działalności gospodarczej. Jakie zmiany zostaną wprowadzone nowelizacją ustawy o VAT? Jakie będą miały znaczenie dla przedsiębiorców?

Odliczenie 100% VAT od samochodu – kompendium wiedzy

Od 1 kwietnia 2014 będzie można odliczyć 50 % lub 100% VAT od samochodu. Możliwość odliczenia pełnego VAT-u będzie jednak bardzo trudna. Dla kogo resort finansów przewidział możliwość odliczenia 100% VAT i jakie warunki trzeba będzie w związku z tym spełnić?

Czy pełny odpis VAT wpłynąłby na wymianę aut firmowych?

Rokrocznie ponad 50 proc. rejestrowanych pojazdów w Polsce nabywają przedsiębiorcy. W pierwszym kwartale tego roku również small biznes mógł zmodernizować floty korzystając z chwilowej luki w prawie, jaka pojawiła się w związku z „kratką”. - Warto jednak spojrzeć na temat nie tyko od strony fiskalnych korzyści.

Jak założyć stację kontroli pojazdów ?

Wraz z rosnącą liczbą samochodów na polskich drogach rośnie liczba osób dostrzegających w prowadzeniu stacji kontroli pojazdów żyłę złota. Jednak wymagania dotyczące założenia takiej stacji są wysokie. Jak założyć i prowadzić taką działalność?

Zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych

Od 1 kwietnia 2014 r. przedsiębiorcy wykorzystujący auta firmowe zarówno w działalności gospodarczej jak również na cele prywatne będą mogli odliczyć 50% VAT-u przy zakupie samochodu. Na możliwość odliczania VAT-u od paliwa poczekają do 1 lipca 2015 r.

Powiadom urząd o posiadanych w firmie samochodach!

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw odnosi się w znaczącej części do kwestii związanej z rozliczaniem VAT od samochodów. Jednym z postulatów projektu jest nałożenie na przedsiębiorcę obowiązku złożenia we właściwym dla niego urzędzie skarbowym informacji o posiadanych pojazdach samochodowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wykorzystywanych wyłącznie dla potrzeb działalności.

Sprzedaż samochodu firmowego a formalności

Wraz z nadejściem 2014 r. nastąpiły zmiany, które mogą dotknąć przedsiębiorców podczas sprzedaży samochodu firmowego. Wcześniejsza możliwość kwalifikacji auta jako towaru używanego, jest już nieaktualna w wyniku zmiany art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Wobec tego odliczenie od podatku nie jest już takie łatwe, podlega stosownym ograniczeniom i wiąże się z pewnymi trudnościami. O czym należy pamiętać podczas sprzedaży firmowego samochodu?

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie i wydatki z tym związane mogą stanowić koszty uzyskania przychodu. Aby koszty użytkowania samochodu były jednocześnie kosztami uzyskania przychodu powinna być prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu. W jaki sposób użytkować prywatny samochód w firmie?

Zmiany w odliczaniu VAT od samochodów z kratką

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o VAT związany z nowymi zasadami odliczania VAT od samochodów osobowych i wydatków związanych z ich użytkowaniem. Przedsiębiorcy mają zatem niewiele czasu na zakup samochodów z kratką z odliczeniem pełnego VAT-u.

Nowe zasady rozliczania podatku VAT od samochodów już w marcu

Nowe zasady rozliczania podatku VAT od samochodów i ich użytkowania mogą zacząć obowiązywać już w marcu. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Nowa ustawa ma uporządkować rynek pojazdów firmowych o masie do 3,5 tony.

Czy jednorazowo można dostać więcej niż 10 punktów karnych?

Kierowcy, którzy szukają w internecie odpowiedzi na powyższe pytanie, mogą zostać wprowadzeni w błąd, bowiem, wbrew powszechnie panującemu poglądowi, za złamanie kilku przepisów można jednorazowo zostać ukaranym więcej niż dziesięcioma punktami karnymi.

Projekt zmian w sprawie odliczania VAT skierowany do konsultacji

Przedstawiony projekt zmian w sposobie odliczania podatku VAT w związku z nabyciem pojazdów samochodowych, paliwa oraz wszelkich innych wydatków z tym związanych został skierowany do konsultacji społecznych.

Jak odliczyć 100% VAT od samochodu osobowego?

Z Nowym Rokiem powstanie możliwość odliczenia 100% VAT od samochodu osobowego. Do pełnego prawa do odliczenia VAT-u od samochodu osobowego niezbędna będzie ewidencja przebiegu pojazdu, wykazująca jego wykorzystanie wyłącznie na cele firmowe, lub używanie samochodu specjalistycznego. Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują auto również na cele prywatne, będą mogli odliczyć połowę VAT-u, ale zarówno od ceny zakupu samochodu, jak i paliwa. Kiedy takie odliczenie jest możliwe?

Czy zakupy na koniec roku mogą obniżyć podatek?

Zakupy firmowe na koniec roku mogą obniżyć podatek za 2013 r. Zakupione przedmioty należy użytkować od grudnia, a wartość każdego z przedmiotów nie powinna może być wyższa niż 3500 zł.

Opony zimowe nie zawsze mogą być kosztem firmy

Jeżeli przedsiębiorca dokona zakupu opon zimowych wraz z nowym samochodem, a cały zakup zostanie ujęty na jednej fakturze, wówczas wartość początkowa samochodu będzie większa przy amortyzacji. W przypadku zakupu opon do samochodu używanego – zwiększone zostaną jedynie koszty firmy.

Leasing tańszy od kredytu?

Przedsiębiorca, który postanowi nabyć drogie auto firmowe może zaoszczędzić nawet 20 tys. zł w przypadku leasingu w zamian za kredyt. Czy zawsze leasing bardziej się opłaca?

Czy nowy przedsiębiorca może obniżyć podatek przy zakupie samochodu?

Nowy przedsiębiorca, który zdecydował się na zakup firmowego samochodu może wybrać korzystniejszy sposób jego amortyzacji niż przedsiębiorca, który prowadzi firmę przez okres dłuższy niż dwa lata. Wobec tego będzie miał możliwość obniżyć podatek i skrócić okres rozliczeniowy.

Od 2014 r. można odliczyć cały VAT od aut "z kratką"

Przedsiębiorcy będą mogli odliczać cały VAT od aut z "kratką" od stycznia 2014 r. Jednakże będzie to możliwe jedynie przez kilka miesięcy.

Amortyzacja samochodów osobowych przy leasingu finansowym

Z zasadami amortyzacji samochodów osobowych, jeśli ich wartość przekracza równowartość 20.000 euro, ustawy wiążą niekorzystne dla podatnika skutki w postaci ograniczonej możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych oraz kosztów ubezpieczenia do kosztów podatkowych.

Leasing operacyjny samochodów osobowych

Najpopularniejszym przedmiotem leasingu operacyjnego są samochody, w tym samochody osobowe. Z jakimi niekorzystnymi dla przedsiębiorcy zjawiskami podatkowymi mamy do czynienia w przypadku leasingu operacyjnego samochodów osobowych?

Ranking kredytów samochodowych – lipiec 2013

Marzysz o własnych czterech kółkach, jednak zgromadzone oszczędności nie wystarczają na interesujący cię model? Zawsze możesz skorzystać z oferty kredytów samochodowych, a spłatę rozłożyć na dogodne raty. Jaka będzie ich wysokość? Oto najlepsze lipcowe oferty finansowania zakupu auta nowego i używanego.

Fotoradary, szkolenia i drogi, czyli bezpieczeństwo kierowców samochodów służbowych w MŚP w Polsce

Mikro, małe i średnie firmy to w Polsce ponad 2 mln aktywnych podmiotów gospodarczych. Z regularnych badań tej grupy, jakie Instytut Keralla Research prowadzi od czterech lat wynika, że ok. 6,5% firm zatrudniających poniżej 250 osób, nie posiada ani jednego pojazdu służbowego. Pozostali używają na co dzień minimum jeden firmowy samochód. Wyobrażając sobie skalę ruchu drogowego, za który odpowiadają kierowcy aut firmowych, należy uwzględnić, że co druga firma reprezentująca small biznes posiada do 5 pojazdów. Reszta ma do dyspozycji ponad 6 samochodów.

Wydatki na samochód równe racie kredytu mieszkaniowego

Eksperci szacują, że w budżecie pojedynczego gospodarstwa domowego koszt utrzymania przeciętnego auta wynosi prawie tysiąc złotych miesięcznie. Tyle wynosi rata kredytu na zakup niewielkiego mieszkania w mieście wojewódzkim.

Inteligentne usługi informacyjne dla kierowców w UE

Komisja Europejska przyjęła 15 maja 2013 r. dwa rozporządzenia mające na celu promowanie wprowadzenia „inteligentnych usług informacyjnych”, takich jak ostrzeżenia w czasie rzeczywistym o niebezpiecznych warunkach na drodze czy informowanie kierowców o bezpiecznych miejscach parkingowych dla samochodów ciężarowych. Usługi tego rodzaju można zapewnić w różny sposób, w szczególności przez wykorzystanie drogowych tablic świetlnych, radia oraz aplikacji do telefonów komórkowych.

Kobieta w branży motoryzacyjnej

Kobiety w branży motoryzacyjnej stanowią niewielki procent pracowników. Motoryzacja jest jednak jedną z popularniejszych dyscyplin technicznych wybieranych przez kobiety. Najczęściej zajmują one stanowiska w działach finansowych, personalnych, BHP, kontroli jakości czy logistyki.

Amortyzacja firmowego samochodu

Jeżeli samochód osobowy został ujęty w ewidencji środków trwałych danego przedsiębiorcy, ma on możliwość dokonania odpisów amortyzacyjnych. W jaki sposób amortyzować samochód w działalności gospodarczej?

Ranking kredytów samochodowych – kwiecień 2013

Za oknami spóźniona nieco wiosna, a na koncie brak wystarczającej kwoty pieniędzy pozwalających na zakup auta. Co więc zrobić? Jedną z możliwości jest zaciągniecie kredytu samochodowego na auto nowe lub używane. W kwietniowym wydaniu rankingu tego rodzaju kredytów podwójnym zwycięzcą okazał się Santander Consumer Bank. Jak poradziła sobie reszta banków?

Praca dla studentów w branży motoryzacyjnej

Według danych GUS absolwenci długo szukają pracy, szczególnie wtedy, gdy nie mogą pochwalić się żadnym wcześniej nabytym doświadczeniem. Istotne jest więc rozwijanie swoich zainteresowań, umiejętności i rozpoczynanie kariery zawodowej już w czasie studiów.

300 nowych samochodów Peugeot 301 i Citroën C-Elysée zasila flotę wypożyczalni Express

Kontrakt na zakup 300 sztuk nowo wprowadzanych na rynek kompaktowych modeli został niedawno podpisany pomiędzy Expressem a markami koncernu PSA Peugeot Citroën. Francuski szyk i nowoczesna sylwetka samochodów to atuty, które z pewnością wyróżniać będą ofertę Expressu w tegorocznym sezonie.

Czy wiek samochodu wpływa na kredyt?

Kredyt samochodowy, czyli tańszy od kredytu gotówkowego sposób na sfinansowanie zakupu upragnionego motocykla, popularnego ostatnio quada, przyczepy kempingowej, ale przede wszystkim auta. Jak jego wiek wpłynie na wielkość oprocentowania? Czy zakup wszystkich samochodów może zostać skredytowany? Dlaczego sfinansowanie nowego auta będzie tańsze od kredytu zaciągniętego na auto używane?

Co może poprawić sytuację na rynku motoryzacyjnym?

Sytuacja branży motoryzacyjnej w Polsce nie jest najlepsza. Zwalnianie pracowników fabryki Fiata w Tychach zwróciło uwagę na skutki kryzysu w całej branży. Problemami firm i poprawą kondycji polskiego sektora motoryzacyjnego zajmuje się rząd.

Jak dostać pracę w motoryzacji?

Szukając odpowiedniej dla siebie pracy, chcemy by dawała nam ona satysfakcję, możliwość rozwoju kompetencji oraz odpowiednie zarobki. Jeśli jesteśmy fanami motoryzacji, chętnie szukamy pracy właśnie w tej branży. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Sytuacja w branży motoryzacyjnej

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński przedstawił w Sejmie informację w sprawie kondycji branży motoryzacyjnej w Polsce. Szczególną uwagę zwrócił na sytuację zakładów Fiat Auto Poland w Tychach.

Ranking kredytów samochodowych – grudzień 2012

Przełom roku to doskonały moment na zakup auta. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są liczne promocje producentów aut, którzy starają się wyprzedać modele wyprodukowane w zbliżającym się ku końcowi roku. Drugim z czynników są oferty banków, które w porównaniu z czerwcem 2012 r. obniżyły wartości oprocentowania nominalnego kredytów samochodowych nawet o 1% czy 2%. Gdzie poszukiwać preferencyjnych warunków kredytowania?

REKLAMA