Sprzedaż samochodu firmowego a formalności
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż samochodu firmowego a formalności
REKLAMA
Dokonanie sprzedaży firmowego samochodu, wiąże się z takimi czynnościami jak: rozliczenie zysku ze sprzedaży samochodu w przychodach firmy oraz doliczenie podatku od towarów i usług.
Odliczenie podatku VAT od zakupu samochodu z kratką w 2014 roku
Sprzedaż to przychód.
Sprzedaż samochodu firmowego kwalifikuje się jako przychód. Przedmiot sprzedaży – samochód, stanowi składnik majątkowy przedsiębiorstwa i tym samym generuje przychód z działalności gospodarczej. Kosztem w tym przypadku będzie niezamortyzowana wartość samochodu.
Jak rozliczyć zakup samochodu firmowego zbytego przed upływem roku?
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Co w przypadku zamortyzowanego samochodu?
W przypadku, gdy przedmiotem umowy sprzedaży jest w pełni zamortyzowany firmowy samochód, do kosztów uzyskania przychodów nie należy zaliczać żadnych kwot. Koszty te dotyczyły jedynie okresu amortyzacji.
Co z podatkiem?
Jeżeli przedsiębiorca podczas zakupu i wprowadzenia auta do firmy odliczył 100% podatku VAT , w momencie sprzedaży winien liczyć się z obowiązek doliczenia 23 % podatku VAT podczas sprzedaży ww. samochodu firmowego tzw. „z kratką”. W przypadku, gdy przedsiębiorca wprowadził samochód do firmy bez możliwości odliczenia podatku VAT, np. na podstawie umowy darowizny, oświadczenia czy umowy sprzedaży, również zobowiązany jest doliczyć w podczas sprzedaży podatek w wysokości 23%.
Kto skorzysta?
Wspomniane zmiany nie dotkną jedynie przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT. Wobec tego z rozwiązania skorzystają m.in. firmy ubezpieczeniowe, szkoły, dentyści i lekarze.
Czy przedsiębiorca kupujący firmowy samochód musi płacić PCC?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.