| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Zakup / zbycie > Sprzedaż samochodu firmowego a formalności

Sprzedaż samochodu firmowego a formalności

Wraz z nadejściem 2014 r. nastąpiły zmiany, które mogą dotknąć przedsiębiorców podczas sprzedaży samochodu firmowego. Wcześniejsza możliwość kwalifikacji auta jako towaru używanego, jest już nieaktualna w wyniku zmiany art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Wobec tego odliczenie od podatku nie jest już takie łatwe, podlega stosownym ograniczeniom i wiąże się z pewnymi trudnościami. O czym należy pamiętać podczas sprzedaży firmowego samochodu?

Sprzedaż samochodu firmowego a formalności

Dokonanie sprzedaży firmowego samochodu, wiąże się z takimi czynnościami jak: rozliczenie zysku ze sprzedaży samochodu w przychodach firmy oraz doliczenie podatku od towarów i usług.

Odliczenie podatku VAT od zakupu samochodu z kratką w 2014 roku

Sprzedaż to przychód.

Sprzedaż samochodu firmowego kwalifikuje się jako przychód. Przedmiot sprzedaży – samochód, stanowi składnik majątkowy przedsiębiorstwa i tym samym generuje przychód z działalności gospodarczej. Kosztem w tym przypadku będzie niezamortyzowana wartość samochodu.

Jak rozliczyć zakup samochodu firmowego zbytego przed upływem roku?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co w przypadku zamortyzowanego samochodu?

W przypadku, gdy przedmiotem umowy sprzedaży jest w pełni zamortyzowany firmowy samochód, do kosztów uzyskania przychodów nie należy zaliczać żadnych kwot. Koszty te dotyczyły jedynie okresu amortyzacji. 

Co z podatkiem?

Jeżeli  przedsiębiorca  podczas zakupu i wprowadzenia auta do firmy odliczył 100% podatku VAT , w momencie sprzedaży winien liczyć się z obowiązek doliczenia 23 % podatku VAT podczas sprzedaży ww. samochodu firmowego tzw. „z kratką”. W przypadku, gdy przedsiębiorca wprowadził samochód do firmy bez możliwości odliczenia podatku VAT, np. na podstawie umowy darowizny, oświadczenia czy umowy sprzedaży, również zobowiązany jest doliczyć w podczas sprzedaży podatek w wysokości 23%.

Kto skorzysta?

Wspomniane zmiany nie dotkną jedynie przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT. Wobec tego z rozwiązania skorzystają m.in. firmy ubezpieczeniowe, szkoły, dentyści  i lekarze.

Czy przedsiębiorca kupujący firmowy samochód musi płacić PCC?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »