| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Zakup / zbycie > Sprzedaż samochodu firmowego a formalności

Sprzedaż samochodu firmowego a formalności

Wraz z nadejściem 2014 r. nastąpiły zmiany, które mogą dotknąć przedsiębiorców podczas sprzedaży samochodu firmowego. Wcześniejsza możliwość kwalifikacji auta jako towaru używanego, jest już nieaktualna w wyniku zmiany art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Wobec tego odliczenie od podatku nie jest już takie łatwe, podlega stosownym ograniczeniom i wiąże się z pewnymi trudnościami. O czym należy pamiętać podczas sprzedaży firmowego samochodu?

Sprzedaż samochodu firmowego a formalności

Dokonanie sprzedaży firmowego samochodu, wiąże się z takimi czynnościami jak: rozliczenie zysku ze sprzedaży samochodu w przychodach firmy oraz doliczenie podatku od towarów i usług.

Odliczenie podatku VAT od zakupu samochodu z kratką w 2014 roku

Sprzedaż to przychód.

Sprzedaż samochodu firmowego kwalifikuje się jako przychód. Przedmiot sprzedaży – samochód, stanowi składnik majątkowy przedsiębiorstwa i tym samym generuje przychód z działalności gospodarczej. Kosztem w tym przypadku będzie niezamortyzowana wartość samochodu.

Jak rozliczyć zakup samochodu firmowego zbytego przed upływem roku?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co w przypadku zamortyzowanego samochodu?

W przypadku, gdy przedmiotem umowy sprzedaży jest w pełni zamortyzowany firmowy samochód, do kosztów uzyskania przychodów nie należy zaliczać żadnych kwot. Koszty te dotyczyły jedynie okresu amortyzacji. 

Co z podatkiem?

Jeżeli  przedsiębiorca  podczas zakupu i wprowadzenia auta do firmy odliczył 100% podatku VAT , w momencie sprzedaży winien liczyć się z obowiązek doliczenia 23 % podatku VAT podczas sprzedaży ww. samochodu firmowego tzw. „z kratką”. W przypadku, gdy przedsiębiorca wprowadził samochód do firmy bez możliwości odliczenia podatku VAT, np. na podstawie umowy darowizny, oświadczenia czy umowy sprzedaży, również zobowiązany jest doliczyć w podczas sprzedaży podatek w wysokości 23%.

Kto skorzysta?

Wspomniane zmiany nie dotkną jedynie przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT. Wobec tego z rozwiązania skorzystają m.in. firmy ubezpieczeniowe, szkoły, dentyści  i lekarze.

Czy przedsiębiorca kupujący firmowy samochód musi płacić PCC?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »