| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Najczęstsze problemy > Jak rozliczyć zakup samochodu firmowego zbytego przed upływem roku?

Jak rozliczyć zakup samochodu firmowego zbytego przed upływem roku?

W jaki sposób rozliczyć zakup samochodu, który zostanie sprzedany przed upływem roku od jego zakupu? Taki środek nie spełnia definicji środka trwałego więc nie może stać się składnikiem ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Ekspert wyjaśnia w jaki sposób dokonać prawidłowego rozliczenia.

Zakup samochodu z zamiarem zbycia przed upływem roku

Nie znaczy to, że nie podlega wpisowi do ewidencji. Będzie stanowił składnik ewidencji  wyposażenia. Nie zostaje zatem przyjęty do ewidencji środków trwałych, przez co nie podlega odpisom amortyzacyjnym. Należy podkreślić, że w takiej sytuacji całość poniesionych wydatków na zakup samochodu należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku drogim samochodów, których cena przekracza 20 tys. euro. Jeśli byłyby amortyzowane część kosztów amortyzacji byłaby wyłączona. W przypadku zbycia samochodu przed upływem roku od nabycia i braku obowiązku jego amortyzacji, całość wydatków poniesiona na jego zakup stanowi koszt podatkowy.

Polecamy: Nieodpłatne używanie samochodów osobowych do celów prywatnych - porada

Przekroczenie założonego jednorocznego okresu użytkowania

Jeżeli, wbrew wstępnemu założeniu, samochód nie zostanie sprzedany w okresie jednego roku od jego nabycia, podatnik zobowiązany jest do zaliczenia tego składnika majątku firmy do środków trwałych, przyjmując go do ewidencji w cenie nabycia w miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynął. Ponadto należy zmniejszyć koszt uzyskania przychodów o  różnicę między ceną nabycia samochodu, a kwotą amortyzacji przypadającą na dotychczasowy okres użytkowania. W celu obliczenia kwoty odpisu amortyzacyjnego podatnik powinien skorzystać ze stawek amortyzacji, określonych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, będącym załącznikiem nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stawka amortyzacji przyporządkowana przez ustawodawcę powinna być konsekwentnie stosowana w całym okresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych pojazdu.

Podatnik powinien także pamiętać, że w zaprezentowanej wyżej sytuacji zobowiązany jest to zapłaty odsetek naliczonych od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie samochodu do dnia, w którym okres ich użytkowania przekroczył rok i wykazania kwoty odsetek w stosownym zeznaniu podatkowym.  Należy podkreślić, że odsetki są naliczane według stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych obowiązującej w dniu zaliczenia pojazdu do środków trwałych przedsiębiorstwa.

Polecamy: Jak ustalić indywidualną stawkę amortyzacji w przypadku samochodu prywatnego?

Autor: Małgorzata Jawińska, księgowa Tax Care

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »