reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Najczęstsze problemy > Jak amortyzować samochód osobowy nabyty wcześniej do celów prywatnych?

Jak amortyzować samochód osobowy nabyty wcześniej do celów prywatnych?

Od 1.01.2007 roku została ujednolicona definicja samochodu osobowego. Dla celów podatków dochodowych została ona zbliżona do tej, która obowiązuje dla celów podatku od towarów i usług. Samochód osobowy to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej samochodów osobowych można dokonywać wyłącznie metodą liniową, przy czym w odniesieniu do samochodów używanych lub ulepszonych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji środków trwałych danego podatnika, możliwe jest ustalenie indywidualnych stawek amortyzacyjnych. Podstawowa stawka amortyzacyjna, która ma zastosowanie do dokonywania odpisów amortyzacyjnych w przypadku wszystkich samochodów (nowych, używanych lub ulepszonych) wynosi 20%.

Stawka ta może być obniżana w dowolnym, wybranym przez podatnika zakresie. Zmiany stawki dokonuje się od miesiąca, w którym samochód został wprowadzony do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Podatnik ma prawo podwyższać stawkę podstawową przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 1,4. Podwyższenie stawki może jednak dotyczyć wyłącznie tych samochodów, które są używane bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagają szczególnej sprawności technicznej. Stawki te ulegają podwyższeniu lub obniżeniu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające te zmiany.

Dla używanych lub ulepszonych samochodów osobowych możliwe jest ustalanie indywidualnych stawek amortyzacyjnych.

Przedsiębiorcy mogą stosować indywidualne stawki amortyzacji, jeśli wykorzystują w działalności rzeczy używane. Stosowanie indywidualnych stawek amortyzacji jest dopuszczalne również, gdy wprowadzą do ewidencji swój prywatny środek lokomocji. Przeniesienie pojazdu z majątku prywatnego do majątku firmowego to nabycie środka trwałego. Jeżeli samochód był przed tym nabyciem wykorzystywany przez sześć miesięcy, można do niego zastosować indywidualną stawkę amortyzacji.

Należy również pamiętać o ograniczeniach dotyczących amortyzowania samochodów osobowych. Za koszty uzyskania przychodów nie uważa się odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w przepisach o amortyzacji, w części ustalonej od wartości samochodu, przewyższającej równowartość 20 000 euro, przeliczonej na złote według kursu średniego euro, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania. Ograniczenie to dotyczy tylko i wyłącznie samochodów osobowych. Jeżeli podatnik nabędzie samochód spełniający kryteria pozwalające uznać pojazd za samochód ciężarowy, wówczas nawet w przypadku gdy cena nabycia takiego pojazdu będzie przekraczała 20 000 euro, całość odpisów amortyzacyjnych będzie stanowić koszty uzyskania przychodów podatnika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama