Jakie są zadania Urzędu Zamówień Publicznych?
REKLAMA
REKLAMA
Urząd powstał w 1995 r. w oparciu o przepisy ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych. Głównym celem działania jest nadzór nad systemem zamówień publicznych w Polsce oraz dbałość o prawidłowe jego funkcjonowanie.
REKLAMA
REKLAMA
Najważniejszymi zadaniami Urzędu są:
1) opracowywanie aktów normatywnych w zakresie systemu zamówień publicznych i dostosowanie tych regulacji do norm prawa europejskiego,
2) zapewnienie sprawnego funkcjonowania środków ochrony prawnej,
3) czuwanie nad przestrzeganiem zasad systemu zamówień poprzez kontrolę konkretnych postępowań,
4) upowszechnianie orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej, sądów i Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zamówień publicznych,
5) analizowanie funkcjonowania systemu zamówień,
6) wydawanie w formie elektronicznej Biuletynu Zamówień Publicznych.
Urząd Zamówień Publicznych prowadzi również działalność informacyjno-edukacyjną adresowaną do uczestników rynku zamówień publicznych, w tym przede wszystkim zamawiających i wykonawców.
Polecamy: Czy modyfikacja warunków udziału w postępowaniu jest naruszeniem przepisów?
W ramach tej działalności realizuje szkolenia, konferencje i seminaria oraz przygotowuje publikacje. Przedsięwzięcia informacyjno-edukacyjne UZP mają znaczący wpływ na kształtowanie prawidłowej praktyki wśród zamawiających i wykonawców, propagowanie rozwiązań innowacyjnych oraz eliminowanie zachowań niekonkurencyjnych.
UZP upowszechnia wykorzystanie w procedurze udzielania zamówienia instrumentów elektronicznych m.in. poprzez udostępnienie bezpłatnych platform aukcji i licytacji elektronicznych.
Polecamy: Jakie warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego?
Artykuł jest fragmentem publikacji PARP: "Opinie prawne w zakresie zamówień publicznych".
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.