REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy modyfikacja warunków udziału w postępowaniu jest naruszeniem przepisów?

Czy modyfikacja warunków udziału w postępowaniu jest naruszeniem przepisów?
Czy modyfikacja warunków udziału w postępowaniu jest naruszeniem przepisów?

REKLAMA

REKLAMA

W trakcie procedury zamawiający wyjaśniał treść specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Odpowiedziami na pytania wykonawców z dnia 26.08.2009 r. zamawiający zmodyfikował jeden z warunków udziału w postępowaniu, zrezygnował z postawionego wymogu posiadania przez ekspertów uprawnień do kierowania robotami budowlanymi w określonych specjalnościach w zakresie „bez ograniczeń”. Odpowiedziami na pytania z dnia 04.09.2009 r. zamawiający wykreślił ze wszystkich wzorów formularzy sformułowanie „bez ograniczeń”.

REKLAMA

Zgodnie z art. 38 ust. 4a ustawy Pzp, jeżeli w postępowaniu prowadzonym wtrybie przetargu nieograniczonego zmianatreści siwz prowadzi do zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu, zamawiającyprzekazuje Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich ogłoszeniedodatkowych informacji, informacji o niekompletnej procedurze lub sprostowania,drogą elektroniczną, zgodnie z formą i procedurami wskazanymi na stronie internetowejokreślonej w dyrektywie, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwotyokreślone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.

REKLAMA

Zgodnie z art. 12 a ust. 1 ustawy Pzp w przypadku dokonywania zmiany treściogłoszenia o zamówieniu zamieszczonego wBiuletynie Zamówień Publicznych lub opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Unii europejskiej, zamawiający przedłuża terminskładania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lubtermin składania ofert o czas niezbędny do wprowadzenia zmian we wnioskach lubofertach, jeżeli jest tokonieczne

REKLAMA

Zgodniez art. 12 a ust. 2 ustawy, jeżeli zmiana, o której mowa w ust. 1, jest istotna,w szczególności dotyczy określenia przedmiotu, wielkości lub zakresu zamówienia,kryteriów oceny ofert, warunków udziałuw postępowaniu lub sposobu oceny ich spełniania, zamawiający przedłuża terminskładania ofert oczas niezbędny na wprowadzenie zmian w ofertach, z tym że w postępowaniach, którychwartość jest równalub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust.8, termin składania ofertw postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego nie może być krótszyniż 22 dni oddnia przekazania zmiany ogłoszenia Urzędowi Oficjalnych Publikacji WspólnotEuropejskich.

Zamawiającyjest więc ustawowo zobowiązany do zamieszczenia sprostowania ogłoszenia orazprzedłużenia terminuskładania ofert, jeśli zmiana ogłoszenia dotyczy jego istotnych elementów,m.in. warunków udziału w postępowaniu,a wartość zamówienia przekracza kwoty określone w art. 11 ust. 8 ustawy.

Polecamy: Zamówienia publiczne 2010

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należypodkreślić, iż zamawiający dwukrotnie przekazywał Urzędowi OficjalnychPublikacji Wspólnot Europejskich sprostowania do ogłoszenia o zamówieniu:

 1)w dniu 03.08.2009 r. (opublikowane w UOPWE z dnia 06.08.2009 r. pod numerem2009/S 149 – 217294),

2)w dniu 04.09.2009 r. (opublikowane w UOPWE z dnia 09.09.2009 r. pod numerem2009/S 173 – 249001).

Pierwszamodyfikacja dotyczyła doprecyzowania terminu związania ofertą, natomiast drugadotyczyła zmianyterminu otwarcia ofert z 08.09.2009 r. godzina 12:00 na 09.09.2009 r. godzina14:00.

W postępowaniu będącym przedmiotemkontroli zamawiający dokonał zmiany warunków udziału w postępowaniu w trakcieudzielania odpowiedzi na pytania wykonawców. Zmiana ta nie została uwzględnionaw sprostowaniu ogłoszenia o zamówieniu oraz nie został przedłużony terminskładania ofert, który od dnia modyfikacji warunków w zakresie uprawnieńwynosił 5 dni (od 04.09.09 r. do 09.09.09 r.), zamiast wymaganych min. 22 dni. Zamawiający dopuścił się zatem naruszenia art.38 ust. 4 a oraz art. 12 a ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.

Polecamy: Jakie bariery napotyka sektor MŚP przy zamówieniach publicznych

Artykuł jest fragmentem publikacji: „Kontrola zamówieńpublicznych”. Publikacja została wydana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA