REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy jednorazowo można dostać więcej niż 10 punktów karnych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iga Kalinowska
Aplikant adwokacki
 LexOmni.pl
usługi prawne on line
Czy jednorazowo można dostać więcej niż 10 punktów karnych?
Czy jednorazowo można dostać więcej niż 10 punktów karnych?

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy, którzy szukają w internecie odpowiedzi na powyższe pytanie, mogą zostać wprowadzeni w błąd, bowiem, wbrew powszechnie panującemu poglądowi, za złamanie kilku przepisów można jednorazowo zostać ukaranym więcej niż dziesięcioma punktami karnymi.

Dyskusja na ten temat rozgorzała po wydaniu 25 kwietnia 2012 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. 

REKLAMA

Aby mieć pewność co do zasadności kary, warto znać znaki określone jako C i przepisy G, a także naruszenie zakwalifikowane w rozporządzeniu jako kategorie B, E i F, ponieważ niezastosowanie się do nich powoduje odpowiednie do wykroczeń kary.

Drogowy kod C

Jakie znaki i sygnały drogowe oznaczono jako C? Ile punktów karnych można uzyskać za ich zignorowanie?

C 05 - "zakaz wjazdu"  - 5 punktów karnych;

C06 - "zakaz ruchu w obu kierunkach"  - 5 punktów karnych;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

C 07 - "zakaz skręcania w lewo" lub "zakaz skręcania w prawo" - 5 punktów karnych;

C 08 – "nakaz jazdy..." – 5 punktów karnych;

C 09 - kierunki na pasach ruchu określające dozwolony kierunek jazdy z poszczególnych pasów ruchu lub sposób ich wykorzystania  - 5 punktów karnych;

C 10 - "strzałka kierunkowa"  - 5 punktów karnych;

C11 - "linia podwójna ciągła"  - 5 punktów karnych.

Drogowy kod G

Kodem G określone zostały następujące naruszenia przepisów dotyczących używania świateł zewnętrznych:

Niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł, wiąże się z otrzymaniem punktów karnych:

G 01 - od zmierzchu do świtu  - 4 punkty karne;

G 02 - w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza  - 2 punkty karne;

G 03 - w okresie od świtu do zmierzchu - 2 punkty karne;

G 04 - w tunelu, niezależnie od pory doby – 4 punkty karne.

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Polecamy: Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT

Paragraf 2. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych

Zgodnie z par. 2. rozporządzenia, jeżeli kierowca jednym czynem naruszył dwa lub więcej:

1) znaki określone  kodem od C 05 do C 11 – w ewidencji wpisuje się to naruszenie, którego kod ma mniejszy znacznik liczbowy;

2) przepisy określone kodem od G 01 do G 04 – w ewidencji wpisuje się to naruszenie, któremu przypisano największą liczbę punktów, a jeżeli jest ona równa, naruszenie, którego kod ma mniejszy znacznik liczbowy.

Przepis przytoczony w punkcie 2. stosuje się odpowiednio w odniesieniu do naruszeń określonych kodem od E 01 do E 05 (tzn. nieprzestrzeganie przepisów dotyczących dopuszczalnej prędkości), jeżeli zachowanie sprawcy stanowiło jeden czyn.

W dalszej części przytoczonego paragrafu czytamy, że jeżeli w związku z wyprzedzaniem tego samego pojazdu albo kolumny rowerów, wózków rowerowych lub pieszych kierowca dopuścił się naruszeń określonych kodami B 02 - wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, C 11 – niestosowanie się do znaku ‘’podwójna linia ciągła’’ lub F 01 do F 09, które dotyczą naruszenia przepisów dotyczących wyprzedzania, do ewidencji wpisuje się to naruszenie, któremu przypisano największą liczbę punktów.

Jeżeli dwu lub więcej naruszeniom przypisano taką samą liczbę punktów, wpisuje się to naruszenie, które ma mniejszy znacznik literowy i liczbowy.

Kierowca może uzyskać jednorazowo więcej niż 10 punktów karnych

Wobec powyższego należy podkreślić, iż twierdzenie, że za jednym razem można maksymalnie uzyskać 10 punktów karnych jest tylko w części prawdziwe. Dotyczyć to może jedynie sytuacji określonych precyzyjnie w par. 2. rozporządzenia. 

W celu łatwiejszego zrozumienia tej regulacji należy przedstawić sytuację opisaną w par. 2. ust. 7 rozporządzenia. A zatem, gdy kierowca będzie wyprzedzał na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim (10 punktów karnych) i jednocześnie nie zastosuje się do znaku ”podwójna linia ciągła’’ (5 punktów karnych), to, według przepisów rozporządzenia, do ewidencji zostanie wpisane to naruszenie które jest sankcjonowane większą liczbą punktów karnych. W przytoczonej sytuacji, do ewidencji zostanie wpisane wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim – 10 punktów karnych, a nie jak do tej pory 15 punktów karnych stanowiących sumę obydwu naruszeń.


W istocie, regulacja zawarta w par. 2 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2012 r., jest rozszerzeniem regulacji zawartej w par. 2 uchylonego rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. Uchylone rozporządzenie, jedynie w zakresie niestosowania się do dwóch lub więcej znaków i sygnałów drogowych przewidywało wpisanie do ewidencji tego naruszenia, które ma mniejszy znacznik liczbowy.

Jeżeli kierowca będzie:
- wyprzedzał na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim (10 punktów karnych),
- prowadził samochód  bez zapalonych świateł od zmierzchu do świtu (4 punkty karne),
- na dodatek złamie zakaz wjazdu wynikający ze znaku drogowego ( 5 punktów karnych),

może zostać ukarany 19 punktami karnymi, ponieważ każde z tych naruszeń zostało zakwalifikowane do innych kategorii, odpowiednio do kat. B, G i C. W związku z tym, że rozporządzenie przewiduje możliwość wpisania do ewidencji tego z naruszeń, które ma mniejszy znacznik liczbowy tylko w obrębie każdej z wymienionych kategorii, to w powyższym przykładzie nie ma możliwości wpisania do ewidencji znacznika liczbowego tylko jednego z nich, ponieważ   przedstawiono czyny z różnych kategorii.

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne

Karta podatkowa 2014 - wyższe stawki i nowy wniosek PIT-16

Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Iga Kalinowska, aplikant adwokacki, LexOmni

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA