REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy jednorazowo można dostać więcej niż 10 punktów karnych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iga Kalinowska
Aplikant adwokacki
 LexOmni.pl
usługi prawne on line
Czy jednorazowo można dostać więcej niż 10 punktów karnych?
Czy jednorazowo można dostać więcej niż 10 punktów karnych?

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy, którzy szukają w internecie odpowiedzi na powyższe pytanie, mogą zostać wprowadzeni w błąd, bowiem, wbrew powszechnie panującemu poglądowi, za złamanie kilku przepisów można jednorazowo zostać ukaranym więcej niż dziesięcioma punktami karnymi.

Dyskusja na ten temat rozgorzała po wydaniu 25 kwietnia 2012 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. 

REKLAMA

Aby mieć pewność co do zasadności kary, warto znać znaki określone jako C i przepisy G, a także naruszenie zakwalifikowane w rozporządzeniu jako kategorie B, E i F, ponieważ niezastosowanie się do nich powoduje odpowiednie do wykroczeń kary.

Drogowy kod C

Jakie znaki i sygnały drogowe oznaczono jako C? Ile punktów karnych można uzyskać za ich zignorowanie?

C 05 - "zakaz wjazdu"  - 5 punktów karnych;

C06 - "zakaz ruchu w obu kierunkach"  - 5 punktów karnych;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

C 07 - "zakaz skręcania w lewo" lub "zakaz skręcania w prawo" - 5 punktów karnych;

C 08 – "nakaz jazdy..." – 5 punktów karnych;

C 09 - kierunki na pasach ruchu określające dozwolony kierunek jazdy z poszczególnych pasów ruchu lub sposób ich wykorzystania  - 5 punktów karnych;

C 10 - "strzałka kierunkowa"  - 5 punktów karnych;

C11 - "linia podwójna ciągła"  - 5 punktów karnych.

Drogowy kod G

Kodem G określone zostały następujące naruszenia przepisów dotyczących używania świateł zewnętrznych:

Niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł, wiąże się z otrzymaniem punktów karnych:

G 01 - od zmierzchu do świtu  - 4 punkty karne;

G 02 - w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza  - 2 punkty karne;

G 03 - w okresie od świtu do zmierzchu - 2 punkty karne;

G 04 - w tunelu, niezależnie od pory doby – 4 punkty karne.

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Polecamy: Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT

Paragraf 2. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych

Zgodnie z par. 2. rozporządzenia, jeżeli kierowca jednym czynem naruszył dwa lub więcej:

1) znaki określone  kodem od C 05 do C 11 – w ewidencji wpisuje się to naruszenie, którego kod ma mniejszy znacznik liczbowy;

2) przepisy określone kodem od G 01 do G 04 – w ewidencji wpisuje się to naruszenie, któremu przypisano największą liczbę punktów, a jeżeli jest ona równa, naruszenie, którego kod ma mniejszy znacznik liczbowy.

Przepis przytoczony w punkcie 2. stosuje się odpowiednio w odniesieniu do naruszeń określonych kodem od E 01 do E 05 (tzn. nieprzestrzeganie przepisów dotyczących dopuszczalnej prędkości), jeżeli zachowanie sprawcy stanowiło jeden czyn.

W dalszej części przytoczonego paragrafu czytamy, że jeżeli w związku z wyprzedzaniem tego samego pojazdu albo kolumny rowerów, wózków rowerowych lub pieszych kierowca dopuścił się naruszeń określonych kodami B 02 - wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, C 11 – niestosowanie się do znaku ‘’podwójna linia ciągła’’ lub F 01 do F 09, które dotyczą naruszenia przepisów dotyczących wyprzedzania, do ewidencji wpisuje się to naruszenie, któremu przypisano największą liczbę punktów.

Jeżeli dwu lub więcej naruszeniom przypisano taką samą liczbę punktów, wpisuje się to naruszenie, które ma mniejszy znacznik literowy i liczbowy.

Kierowca może uzyskać jednorazowo więcej niż 10 punktów karnych

Wobec powyższego należy podkreślić, iż twierdzenie, że za jednym razem można maksymalnie uzyskać 10 punktów karnych jest tylko w części prawdziwe. Dotyczyć to może jedynie sytuacji określonych precyzyjnie w par. 2. rozporządzenia. 

W celu łatwiejszego zrozumienia tej regulacji należy przedstawić sytuację opisaną w par. 2. ust. 7 rozporządzenia. A zatem, gdy kierowca będzie wyprzedzał na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim (10 punktów karnych) i jednocześnie nie zastosuje się do znaku ”podwójna linia ciągła’’ (5 punktów karnych), to, według przepisów rozporządzenia, do ewidencji zostanie wpisane to naruszenie które jest sankcjonowane większą liczbą punktów karnych. W przytoczonej sytuacji, do ewidencji zostanie wpisane wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim – 10 punktów karnych, a nie jak do tej pory 15 punktów karnych stanowiących sumę obydwu naruszeń.


W istocie, regulacja zawarta w par. 2 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2012 r., jest rozszerzeniem regulacji zawartej w par. 2 uchylonego rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. Uchylone rozporządzenie, jedynie w zakresie niestosowania się do dwóch lub więcej znaków i sygnałów drogowych przewidywało wpisanie do ewidencji tego naruszenia, które ma mniejszy znacznik liczbowy.

Jeżeli kierowca będzie:
- wyprzedzał na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim (10 punktów karnych),
- prowadził samochód  bez zapalonych świateł od zmierzchu do świtu (4 punkty karne),
- na dodatek złamie zakaz wjazdu wynikający ze znaku drogowego ( 5 punktów karnych),

może zostać ukarany 19 punktami karnymi, ponieważ każde z tych naruszeń zostało zakwalifikowane do innych kategorii, odpowiednio do kat. B, G i C. W związku z tym, że rozporządzenie przewiduje możliwość wpisania do ewidencji tego z naruszeń, które ma mniejszy znacznik liczbowy tylko w obrębie każdej z wymienionych kategorii, to w powyższym przykładzie nie ma możliwości wpisania do ewidencji znacznika liczbowego tylko jednego z nich, ponieważ   przedstawiono czyny z różnych kategorii.

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne

Karta podatkowa 2014 - wyższe stawki i nowy wniosek PIT-16

Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Iga Kalinowska, aplikant adwokacki, LexOmni

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

REKLAMA

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

REKLAMA