Czy jednorazowo można dostać więcej niż 10 punktów karnych?
REKLAMA
REKLAMA
Dyskusja na ten temat rozgorzała po wydaniu 25 kwietnia 2012 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.
REKLAMA
Aby mieć pewność co do zasadności kary, warto znać znaki określone jako C i przepisy G, a także naruszenie zakwalifikowane w rozporządzeniu jako kategorie B, E i F, ponieważ niezastosowanie się do nich powoduje odpowiednie do wykroczeń kary.
Drogowy kod C
Jakie znaki i sygnały drogowe oznaczono jako C? Ile punktów karnych można uzyskać za ich zignorowanie?
C 05 - "zakaz wjazdu" - 5 punktów karnych;
C06 - "zakaz ruchu w obu kierunkach" - 5 punktów karnych;
C 07 - "zakaz skręcania w lewo" lub "zakaz skręcania w prawo" - 5 punktów karnych;
C 08 – "nakaz jazdy..." – 5 punktów karnych;
C 09 - kierunki na pasach ruchu określające dozwolony kierunek jazdy z poszczególnych pasów ruchu lub sposób ich wykorzystania - 5 punktów karnych;
C 10 - "strzałka kierunkowa" - 5 punktów karnych;
C11 - "linia podwójna ciągła" - 5 punktów karnych.
Drogowy kod G
Kodem G określone zostały następujące naruszenia przepisów dotyczących używania świateł zewnętrznych:
Niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł, wiąże się z otrzymaniem punktów karnych:
G 01 - od zmierzchu do świtu - 4 punkty karne;
G 02 - w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza - 2 punkty karne;
G 03 - w okresie od świtu do zmierzchu - 2 punkty karne;
G 04 - w tunelu, niezależnie od pory doby – 4 punkty karne.
Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Polecamy: Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT
Paragraf 2. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
Zgodnie z par. 2. rozporządzenia, jeżeli kierowca jednym czynem naruszył dwa lub więcej:
1) znaki określone kodem od C 05 do C 11 – w ewidencji wpisuje się to naruszenie, którego kod ma mniejszy znacznik liczbowy;
2) przepisy określone kodem od G 01 do G 04 – w ewidencji wpisuje się to naruszenie, któremu przypisano największą liczbę punktów, a jeżeli jest ona równa, naruszenie, którego kod ma mniejszy znacznik liczbowy.
Przepis przytoczony w punkcie 2. stosuje się odpowiednio w odniesieniu do naruszeń określonych kodem od E 01 do E 05 (tzn. nieprzestrzeganie przepisów dotyczących dopuszczalnej prędkości), jeżeli zachowanie sprawcy stanowiło jeden czyn.
W dalszej części przytoczonego paragrafu czytamy, że jeżeli w związku z wyprzedzaniem tego samego pojazdu albo kolumny rowerów, wózków rowerowych lub pieszych kierowca dopuścił się naruszeń określonych kodami B 02 - wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, C 11 – niestosowanie się do znaku ‘’podwójna linia ciągła’’ lub F 01 do F 09, które dotyczą naruszenia przepisów dotyczących wyprzedzania, do ewidencji wpisuje się to naruszenie, któremu przypisano największą liczbę punktów.
Jeżeli dwu lub więcej naruszeniom przypisano taką samą liczbę punktów, wpisuje się to naruszenie, które ma mniejszy znacznik literowy i liczbowy.
Kierowca może uzyskać jednorazowo więcej niż 10 punktów karnych
Wobec powyższego należy podkreślić, iż twierdzenie, że za jednym razem można maksymalnie uzyskać 10 punktów karnych jest tylko w części prawdziwe. Dotyczyć to może jedynie sytuacji określonych precyzyjnie w par. 2. rozporządzenia.
W celu łatwiejszego zrozumienia tej regulacji należy przedstawić sytuację opisaną w par. 2. ust. 7 rozporządzenia. A zatem, gdy kierowca będzie wyprzedzał na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim (10 punktów karnych) i jednocześnie nie zastosuje się do znaku ”podwójna linia ciągła’’ (5 punktów karnych), to, według przepisów rozporządzenia, do ewidencji zostanie wpisane to naruszenie które jest sankcjonowane większą liczbą punktów karnych. W przytoczonej sytuacji, do ewidencji zostanie wpisane wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim – 10 punktów karnych, a nie jak do tej pory 15 punktów karnych stanowiących sumę obydwu naruszeń.
W istocie, regulacja zawarta w par. 2 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2012 r., jest rozszerzeniem regulacji zawartej w par. 2 uchylonego rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. Uchylone rozporządzenie, jedynie w zakresie niestosowania się do dwóch lub więcej znaków i sygnałów drogowych przewidywało wpisanie do ewidencji tego naruszenia, które ma mniejszy znacznik liczbowy.
Jeżeli kierowca będzie:
- wyprzedzał na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim (10 punktów karnych),
- prowadził samochód bez zapalonych świateł od zmierzchu do świtu (4 punkty karne),
- na dodatek złamie zakaz wjazdu wynikający ze znaku drogowego ( 5 punktów karnych),
może zostać ukarany 19 punktami karnymi, ponieważ każde z tych naruszeń zostało zakwalifikowane do innych kategorii, odpowiednio do kat. B, G i C. W związku z tym, że rozporządzenie przewiduje możliwość wpisania do ewidencji tego z naruszeń, które ma mniejszy znacznik liczbowy tylko w obrębie każdej z wymienionych kategorii, to w powyższym przykładzie nie ma możliwości wpisania do ewidencji znacznika liczbowego tylko jednego z nich, ponieważ przedstawiono czyny z różnych kategorii.
Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne
Karta podatkowa 2014 - wyższe stawki i nowy wniosek PIT-16
Zwrot VAT za materiały budowlane 2014
Iga Kalinowska, aplikant adwokacki, LexOmni
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.