REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy jednorazowo można dostać więcej niż 10 punktów karnych?

Iga Kalinowska
Aplikant adwokacki
 LexOmni.pl
usługi prawne on line
Czy jednorazowo można dostać więcej niż 10 punktów karnych?
Czy jednorazowo można dostać więcej niż 10 punktów karnych?

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy, którzy szukają w internecie odpowiedzi na powyższe pytanie, mogą zostać wprowadzeni w błąd, bowiem, wbrew powszechnie panującemu poglądowi, za złamanie kilku przepisów można jednorazowo zostać ukaranym więcej niż dziesięcioma punktami karnymi.

Dyskusja na ten temat rozgorzała po wydaniu 25 kwietnia 2012 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. 

REKLAMA

Aby mieć pewność co do zasadności kary, warto znać znaki określone jako C i przepisy G, a także naruszenie zakwalifikowane w rozporządzeniu jako kategorie B, E i F, ponieważ niezastosowanie się do nich powoduje odpowiednie do wykroczeń kary.

Drogowy kod C

Jakie znaki i sygnały drogowe oznaczono jako C? Ile punktów karnych można uzyskać za ich zignorowanie?

C 05 - "zakaz wjazdu"  - 5 punktów karnych;

C06 - "zakaz ruchu w obu kierunkach"  - 5 punktów karnych;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

C 07 - "zakaz skręcania w lewo" lub "zakaz skręcania w prawo" - 5 punktów karnych;

C 08 – "nakaz jazdy..." – 5 punktów karnych;

C 09 - kierunki na pasach ruchu określające dozwolony kierunek jazdy z poszczególnych pasów ruchu lub sposób ich wykorzystania  - 5 punktów karnych;

C 10 - "strzałka kierunkowa"  - 5 punktów karnych;

C11 - "linia podwójna ciągła"  - 5 punktów karnych.

Drogowy kod G

Kodem G określone zostały następujące naruszenia przepisów dotyczących używania świateł zewnętrznych:

Niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł, wiąże się z otrzymaniem punktów karnych:

G 01 - od zmierzchu do świtu  - 4 punkty karne;

G 02 - w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza  - 2 punkty karne;

G 03 - w okresie od świtu do zmierzchu - 2 punkty karne;

G 04 - w tunelu, niezależnie od pory doby – 4 punkty karne.

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Polecamy: Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT

Paragraf 2. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych

Zgodnie z par. 2. rozporządzenia, jeżeli kierowca jednym czynem naruszył dwa lub więcej:

1) znaki określone  kodem od C 05 do C 11 – w ewidencji wpisuje się to naruszenie, którego kod ma mniejszy znacznik liczbowy;

2) przepisy określone kodem od G 01 do G 04 – w ewidencji wpisuje się to naruszenie, któremu przypisano największą liczbę punktów, a jeżeli jest ona równa, naruszenie, którego kod ma mniejszy znacznik liczbowy.

Przepis przytoczony w punkcie 2. stosuje się odpowiednio w odniesieniu do naruszeń określonych kodem od E 01 do E 05 (tzn. nieprzestrzeganie przepisów dotyczących dopuszczalnej prędkości), jeżeli zachowanie sprawcy stanowiło jeden czyn.

W dalszej części przytoczonego paragrafu czytamy, że jeżeli w związku z wyprzedzaniem tego samego pojazdu albo kolumny rowerów, wózków rowerowych lub pieszych kierowca dopuścił się naruszeń określonych kodami B 02 - wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, C 11 – niestosowanie się do znaku ‘’podwójna linia ciągła’’ lub F 01 do F 09, które dotyczą naruszenia przepisów dotyczących wyprzedzania, do ewidencji wpisuje się to naruszenie, któremu przypisano największą liczbę punktów.

Jeżeli dwu lub więcej naruszeniom przypisano taką samą liczbę punktów, wpisuje się to naruszenie, które ma mniejszy znacznik literowy i liczbowy.

Kierowca może uzyskać jednorazowo więcej niż 10 punktów karnych

Wobec powyższego należy podkreślić, iż twierdzenie, że za jednym razem można maksymalnie uzyskać 10 punktów karnych jest tylko w części prawdziwe. Dotyczyć to może jedynie sytuacji określonych precyzyjnie w par. 2. rozporządzenia. 

W celu łatwiejszego zrozumienia tej regulacji należy przedstawić sytuację opisaną w par. 2. ust. 7 rozporządzenia. A zatem, gdy kierowca będzie wyprzedzał na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim (10 punktów karnych) i jednocześnie nie zastosuje się do znaku ”podwójna linia ciągła’’ (5 punktów karnych), to, według przepisów rozporządzenia, do ewidencji zostanie wpisane to naruszenie które jest sankcjonowane większą liczbą punktów karnych. W przytoczonej sytuacji, do ewidencji zostanie wpisane wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim – 10 punktów karnych, a nie jak do tej pory 15 punktów karnych stanowiących sumę obydwu naruszeń.


W istocie, regulacja zawarta w par. 2 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2012 r., jest rozszerzeniem regulacji zawartej w par. 2 uchylonego rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. Uchylone rozporządzenie, jedynie w zakresie niestosowania się do dwóch lub więcej znaków i sygnałów drogowych przewidywało wpisanie do ewidencji tego naruszenia, które ma mniejszy znacznik liczbowy.

Jeżeli kierowca będzie:
- wyprzedzał na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim (10 punktów karnych),
- prowadził samochód  bez zapalonych świateł od zmierzchu do świtu (4 punkty karne),
- na dodatek złamie zakaz wjazdu wynikający ze znaku drogowego ( 5 punktów karnych),

może zostać ukarany 19 punktami karnymi, ponieważ każde z tych naruszeń zostało zakwalifikowane do innych kategorii, odpowiednio do kat. B, G i C. W związku z tym, że rozporządzenie przewiduje możliwość wpisania do ewidencji tego z naruszeń, które ma mniejszy znacznik liczbowy tylko w obrębie każdej z wymienionych kategorii, to w powyższym przykładzie nie ma możliwości wpisania do ewidencji znacznika liczbowego tylko jednego z nich, ponieważ   przedstawiono czyny z różnych kategorii.

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne

Karta podatkowa 2014 - wyższe stawki i nowy wniosek PIT-16

Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Iga Kalinowska, aplikant adwokacki, LexOmni

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA