| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Zmiana formy wykorzystywania samochodu osobowego a system korekt VAT

Zmiana formy wykorzystywania samochodu osobowego a system korekt VAT

Możliwość odliczania pełnej wartości podatku od towarów i usług naliczanego przy nabyciu samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony to dobra wiadomość dla podatników. Nieco mniej optymistyczny jest fakt, że taka możliwość istnieje tylko wówczas, gdy pojazd jest wykorzystywany tylko i wyłącznie w udokumentowanych celach firmowych. W innym przypadku przysługiwać będzie prawo do odliczenia jedynie połowy naliczonego VAT-u. Decyzja nie jest wcale taka prosta, na szczęście – nie jest też ostateczna. Przedsiębiorca ma prawo do zmiany sposobu wykorzystywania samochodu – trzeba wtedy pamiętać o dopełnieniu formalności i korekcie podatku VAT.

Dla przypomnienia – sposoby odliczania VAT od nabycia samochodu osobowego

Przedsiębiorcy z dłuższym stażem przyzwyczajeni są do faktu, że przy nabyciu samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony do firmy odliczenie podatku VAT jest ograniczone. Także nowelizacja prawa podatkowego z 2014 r. nie dokonała w tej kwestii cudów, natomiast dała podatnikom nieco większe możliwości w tym zakresie.

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. w ustawie o VAT pojawił się art. 86a, kompleksowo wyjaśniający zasady rozliczania podatku naliczonego. Podstawowa opcja daje przedsiębiorcom możliwość odliczania 50% podatku od nabycia samochodu, a także od nabycia dla niego części, kosztów napraw i usług eksploatacyjnych. Co ważne, opcja odliczania połowy podatku nie dotyczy nabywania paliw do napędu tego typu samochodów – zgodnie z art. 12 ust. 1 Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z 7 lutego 2014 r. jest to niemożliwe do 30 czerwca 2015 r.

Natomiast zgodnie z ust. 3 artykułu 86a ustawy o VAT, przedsiębiorca może zdecydować się także na odliczanie całej wartości podatku naliczonego przy nabyciu samochodu osobowego, a także przy innych wydatkach eksploatacyjnych, w tym na paliwo. W takiej sytuacji pojazd musi być wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej lub też spełniać odpowiednie wymogi konstrukcyjne. Oczywiście fakt użytkowania samochodu tylko dla celów służbowych nie może być przyjęty przez organy skarbowe na słowo honoru – przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić do takiego samochodu szczegółową ewidencję przebiegu, łącznie z wprowadzeniem stanów licznika samochodu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Jak i kiedy podjąć decyzję?

Decyzja o tym, w jaki sposób rozliczać użytkowany w firmie samochód osobowy nie musi być podjęta raz na zawsze. W przepisach nie określono, ile razy podatnik może ją zmieniać, warto natomiast pamiętać w tej kwestii o zdrowym rozsądku. Zmiana formy odliczania podatku VAT od pojazdu z całkowitego na częściowe lub odwrotnie powinna być uzasadniona obiektywnymi okolicznościami, a kiedy zostanie podjęta, dobrze byłoby aby była trwała. Niezdecydowanie i zbyt częste aktualizacje mogą bowiem zwrócić uwagę organów skarbowych i wzbudzić podejrzenia.

Jeśli przedsiębiorca obiektywnie i rzetelnie przeanalizuje sytuację i stwierdzi, że konieczna jest jednak zmiana formy rozliczania podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych, konieczne będzie zgłoszenie lub aktualizacja danych w urzędzie skarbowym – służy do tego formularz VAT-26. W przypadku, kiedy przedsiębiorca chce przeznaczyć wyłącznie na cele działalności samochód nowo wprowadzony do środków trwałych firmy lub też będący już środkiem trwałym, ale dotychczas wykorzystywany w sposób mieszany, powinien wskazany druk dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego do 7 dni od poniesienie pierwszego wydatku, od którego ma zostać odliczony pełny VAT. Jeśli dokonuje aktualizacji odwrotnej – samochód dotychczas wykorzystywany tylko w firmie będzie obecnie używany w formie mieszanej, ostateczny termin to dzień przed dniem, w którym dokonano zmiany – a więc wykonano niesłużbową trasę.

Uwaga!

  • Termin złożenia formularza VAT-26 w przypadku przeznaczenia samochodu na użytek wyłącznie firmowy – do 7 dnia po poniesieniu wydatku, od którego ma zostać odliczone 100% podatku VAT.
  • Termin złożenia formularza VAT-26 w przypadku przeznaczeniu samochodu na użytek mieszany – dzień przed dniem, w którym dokonano zmiany.

Odliczenie 100% VAT od samochodu – kompendium wiedzy

Jak odliczyć 100% VAT od samochodu osobowego?

Czytaj także

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

samochód w firmie
samochód w firmie

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »