Kategorie

Zmiana formy wykorzystywania samochodu osobowego a system korekt VAT

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
samochód w firmie
Kamil Fraszkiewicz
Możliwość odliczania pełnej wartości podatku od towarów i usług naliczanego przy nabyciu samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony to dobra wiadomość dla podatników. Nieco mniej optymistyczny jest fakt, że taka możliwość istnieje tylko wówczas, gdy pojazd jest wykorzystywany tylko i wyłącznie w udokumentowanych celach firmowych. W innym przypadku przysługiwać będzie prawo do odliczenia jedynie połowy naliczonego VAT-u. Decyzja nie jest wcale taka prosta, na szczęście – nie jest też ostateczna. Przedsiębiorca ma prawo do zmiany sposobu wykorzystywania samochodu – trzeba wtedy pamiętać o dopełnieniu formalności i korekcie podatku VAT.

Dla przypomnienia – sposoby odliczania VAT od nabycia samochodu osobowego

Reklama

Przedsiębiorcy z dłuższym stażem przyzwyczajeni są do faktu, że przy nabyciu samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony do firmy odliczenie podatku VAT jest ograniczone. Także nowelizacja prawa podatkowego z 2014 r. nie dokonała w tej kwestii cudów, natomiast dała podatnikom nieco większe możliwości w tym zakresie.

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. w ustawie o VAT pojawił się art. 86a, kompleksowo wyjaśniający zasady rozliczania podatku naliczonego. Podstawowa opcja daje przedsiębiorcom możliwość odliczania 50% podatku od nabycia samochodu, a także od nabycia dla niego części, kosztów napraw i usług eksploatacyjnych. Co ważne, opcja odliczania połowy podatku nie dotyczy nabywania paliw do napędu tego typu samochodów – zgodnie z art. 12 ust. 1 Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z 7 lutego 2014 r. jest to niemożliwe do 30 czerwca 2015 r.

Natomiast zgodnie z ust. 3 artykułu 86a ustawy o VAT, przedsiębiorca może zdecydować się także na odliczanie całej wartości podatku naliczonego przy nabyciu samochodu osobowego, a także przy innych wydatkach eksploatacyjnych, w tym na paliwo. W takiej sytuacji pojazd musi być wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej lub też spełniać odpowiednie wymogi konstrukcyjne. Oczywiście fakt użytkowania samochodu tylko dla celów służbowych nie może być przyjęty przez organy skarbowe na słowo honoru – przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić do takiego samochodu szczegółową ewidencję przebiegu, łącznie z wprowadzeniem stanów licznika samochodu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Jak i kiedy podjąć decyzję?

Reklama

Decyzja o tym, w jaki sposób rozliczać użytkowany w firmie samochód osobowy nie musi być podjęta raz na zawsze. W przepisach nie określono, ile razy podatnik może ją zmieniać, warto natomiast pamiętać w tej kwestii o zdrowym rozsądku. Zmiana formy odliczania podatku VAT od pojazdu z całkowitego na częściowe lub odwrotnie powinna być uzasadniona obiektywnymi okolicznościami, a kiedy zostanie podjęta, dobrze byłoby aby była trwała. Niezdecydowanie i zbyt częste aktualizacje mogą bowiem zwrócić uwagę organów skarbowych i wzbudzić podejrzenia.

Jeśli przedsiębiorca obiektywnie i rzetelnie przeanalizuje sytuację i stwierdzi, że konieczna jest jednak zmiana formy rozliczania podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych, konieczne będzie zgłoszenie lub aktualizacja danych w urzędzie skarbowym – służy do tego formularz VAT-26. W przypadku, kiedy przedsiębiorca chce przeznaczyć wyłącznie na cele działalności samochód nowo wprowadzony do środków trwałych firmy lub też będący już środkiem trwałym, ale dotychczas wykorzystywany w sposób mieszany, powinien wskazany druk dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego do 7 dni od poniesienie pierwszego wydatku, od którego ma zostać odliczony pełny VAT. Jeśli dokonuje aktualizacji odwrotnej – samochód dotychczas wykorzystywany tylko w firmie będzie obecnie używany w formie mieszanej, ostateczny termin to dzień przed dniem, w którym dokonano zmiany – a więc wykonano niesłużbową trasę.

Uwaga!

 • Termin złożenia formularza VAT-26 w przypadku przeznaczenia samochodu na użytek wyłącznie firmowy – do 7 dnia po poniesieniu wydatku, od którego ma zostać odliczone 100% podatku VAT.
 • Termin złożenia formularza VAT-26 w przypadku przeznaczeniu samochodu na użytek mieszany – dzień przed dniem, w którym dokonano zmiany.

Odliczenie 100% VAT od samochodu – kompendium wiedzy

Jak odliczyć 100% VAT od samochodu osobowego?


System korekt VAT dla samochodów

Jak wskazano wcześniej, sama zmiana przeznaczenia samochodu firmowego jest możliwa bez konieczności spełnienia wcześniej specjalnych dodatkowych warunków. Natomiast już po jej dokonaniu konieczna może okazać się korekta podatku VAT naliczonego przy nabyciu samochodu.

Obowiązek lub prawo dokonania takiej korekty zostało wskazane podatnikom w nowo dodanym w kwietniu 2014 r. art. 90b ustawy o VAT. Obowiązuje ona przedsiębiorców, którzy decydują się na modyfikacje wykorzystywania samochodów przed upływem 60 miesięcy od miesiąca, w którym nabyto, dokonano importu albo oddano do używania pojazd. Wyjątek dotyczy samochodów o wartości mniejszej niż 15 000 zł – wtedy okres korekty obejmuje 12 miesięcy, licząc od wskazanych dat.

To, czy przedsiębiorca będzie miał prawo do dokonania korekty, czy też będzie do niej zobowiązany zależy od tego, „w którą stronę” zmieniono zasady używania pojazdu w firmie. Zatem, jeśli przedsiębiorca decyduje się na rozpoczęcie mieszanego używania samochodu będącego dotychczas wyłącznie służbowym, będzie musiał dokonać korekty odliczonego podatku VAT (w tym przypadku istniało prawo do odliczenia całej jego wartości, korekta będzie zatem na minus). Natomiast podatnik przekazujący na cele wyłącznie firmowe pojazd wykorzystywany w sposób mieszany ma możliwość dokonania korekty (wcześniej miał prawo do odliczenia tylko połowy naliczonego podatku, zatem w tej sytuacji korekta będzie na plus).

Korekty należy dokonywać w sposób proporcjonalny do dotychczasowego okresu wykorzystywania samochodu w firmie. Dla obliczenia korekty należy zacząć od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana wykorzystywania.

Zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych

Przykład 1. Korekta in minus
Przedsiębiorca nabył do firmy samochód osobowy o wartości 43 478,26 zł netto, 10 000 zł podatku VAT naliczonego. W maju 2014 r. samochód ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych jako samochód przeznaczony wyłącznie na cele firmowe, z pełnym odliczeniem VAT. Przedsiębiorca w deklaracji VAT-7 za maj 2014 r. odliczył zatem 10 000 zł podatku VAT naliczonego przy zakupie samochodu.

W sierpniu 2015 r., po 15 miesiącach użytkowania przedsiębiorca zdecydował się na przeznaczenie samochodu na cele mieszane. Do zakończenia okresu korekty zostało 45 miesięcy, zatem do proporcjonalnego odliczenia podatku VAT pozostało:

45/60* 10 000 = 7500 zł.

Natomiast przekazując samochód na cele mieszane, podatnik ma prawo do odliczenia tylko 50% podatku VAT - zatem 50% * 7500 zł = 3750 zł. W deklaracji za sierpień 2015 r. podatnik powinien skorygować na minus 3750 zł odliczonego przy nabyciu auta podatku VAT.

Przy 50% odliczeniu VAT od samochodów uważaj na fiskusa!

Przykład 2. Korekta in plus

Przedsiębiorca nabył do firmy samochód osobowy o wartości 43 478,26 zł netto, 10 000 zł podatku VAT naliczonego. W maju 2014 r. samochód ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych jako samochód wykorzystywany w sposób mieszany, co uprawniało do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego przy nabyciu. Przedsiębiorca w deklaracji VAT-7 za maj 2014 r. odliczył zatem 50% *10 000 zł = 5000 zł podatku VAT naliczonego przy zakupie samochodu.


W sierpniu 2015 r., po 15 miesiącach użytkowania przedsiębiorca zdecydował się na przekazanie samochodu na cele wyłącznie firmowe. Do zakończenia okresu korekty zostało 45 miesięcy, zatem do proporcjonalnego odliczenia podatku VAT pozostało:

4560* 10 000 = 7500 zł.

Skoro podatnik odliczył przy nabyciu 5000 zł podatku VAT, kwotę do odliczenia należy proporcjonalnie pomniejszyć:

7500 zł - 45/60* 5000 = 3500 zł

W deklaracji za sierpień przedsiębiorca powinien skorygować na plus 4000 zł podatku naliczonego przy zakupie auta, lecz nieodliczonego.

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

  Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

  Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

  Ile pieniędzy trafia do budżetu państwa z branży hazardowej?

  Rynek hazardowy tylko w 2020 roku odprowadził do budżetu z tytułu podatku od gier i dopłat na fundusze celowe ok. 3,5 mld złotych. Czy Państwo jednak w pełni wykorzystuje potencjał polskiej branży?

  Którzy pracodawcy wybiorą hybrydowy model pracy?

  Czynniki, które sprzyjają szybszemu przejściu na system hybrydowy w firmach, to między innymi długość stosowanych standardowo na polskim rynku umów najmu oraz pewien zakres elastyczności, który zaczął być powoli wdrażany w niektórych firmach jeszcze przed pandemią.

  Czym jest project management w firmie?

  Project management to pole działania i odpowiedzialności wielu osób w tym sponsora, kierownika projektu oraz uczestników projektu - mówi Włodzimierz Makowski.

  Jak chronić poufne informacje firmy, dla której pracujemy?

  W ostatnich miesiącach liczba ataków cyberprzestępczych drastycznie wzrosła. Prawie 80% firm twierdzi, że głównym powodem takiej sytuacji jest praca zdalna. Pracownicy są zmęczeni pandemią i mniej uważni, a do tego często łączą się z firmowymi systemami z domowych, słabo zabezpieczonych urządzeń, przez co otwierają hakerom furtkę do poufnych danych organizacji. Jak bronić się przed takimi atakami?

  Radosław Gawlik (EKO-UNIA): Politycy są uwięzieni w mentalnej twierdzy Turów [PODCAST]

  Sprawa Turowa to konsekwencja nieudolnego podejścia polskiego rządu do sprawiedliwej transformacji energetycznej - mówi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak COVID-19 przyspieszył digitalizację MŚP

  Technologią, której znaczenie w mikro, małych i średnich firmach w perspektywie najbliższych 5 lat najbardziej wzrośnie, jest sztuczna inteligencja. Dziś korzysta z niej 15% MŚP, za 5 lat planuje ponad połowa.

  Czy niezależny przedsiębiorca może wygrać konkurencję z dyskontem?

  Niezależny sklep kontra dyskonty. Jakie działania może podejmować przedsiębiorca, aby utrzymać i wzmocnić swoją pozycję na rynku? Czy w walce z dyskontami zawsze jest skazany na porażkę?

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców. Najważniejsze dla najemców są wysokość czynszu oraz standard lokalu. Tak wynika z analizy firmy doradczej Cushman & Wakefield dot. wyników ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast.

  Czyste powietrze 3.0 w 2022 roku - czy będzie prefinansowanie dla najuboższych?

  Czyste powietrze 3.0. Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w "Czystym powietrzu" - uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy komponent programu, dedykowany właśnie do takich osób miałby ruszyć w 2022 roku.

  Polacy z rachunków terminowych przerzucają się na nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości. W kwietniu br. Polacy na rachunkach terminowych w bankach posiadali 182 mld zł, to o 107 mld zł mniej niż w marcu 2020 r. - informuje Metrohouse. Dodano, że duża część z tych środków została ulokowana na rynku nieruchomości.

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?