reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Zakup / zbycie > Czy pełny odpis VAT wpłynąłby na wymianę aut firmowych?

Czy pełny odpis VAT wpłynąłby na wymianę aut firmowych?

Rokrocznie ponad 50 proc. rejestrowanych pojazdów w Polsce nabywają przedsiębiorcy. W pierwszym kwartale tego roku również small biznes mógł zmodernizować floty korzystając z chwilowej luki w prawie, jaka pojawiła się w związku z „kratką”. - Warto jednak spojrzeć na temat nie tyko od strony fiskalnych korzyści.

Polski park samochodowy wyróżnia się przede wszystkim sędziwym wiekiem. Średnia wieku naszych aut przekracza, jak powszechnie wiadomo 16 lat, a wiele firm MŚP ma w 100 procentach samochody kupowane, jako używane. Od lat walczymy z liczbą wypadków na drogach i choć statystyki się poprawiają, to na tle Europy mamy jedne z najwyższych wskaźników liczby ofiar śmiertelnych tych wypadków.  A te są pochodną nie tylko brawury kierowców i ich stanem trzeźwości. Zapominamy, że stan techniczny pojazdów współtworzy bezpieczeństwo na drogach – mówi Katarzyna Pydych, General Director Instytutu Keralla Research. – Zapytaliśmy w związku z tym przedsiębiorców, czy możliwość pełnego odpisu VAT od zakupu firmowego pojazdu, nie tyle skłoniłaby do inwestycji, ale czy zachęciłaby do wymiany samochodów służbowych częściej, niż ma to miejsce obecnie.

Prawie dwie trzecie badanych stwierdziło, że taki czynnik motywowałby ich do odnawiania firmowej floty. 32,3 proc. wskazuje, że „zdecydowanie częściej”, niż dotychczas decydowaliby się na wymianę aut na nowe, a kolejne 28,5 proc., że „raczej częściej”. Tylko co piąty ankietowany przedsiębiorca, na tak postawione pytanie, ocenił, że korzyść tego typu, nie miałaby wpływu na odnawianie stanu floty (17,5 proc. odpowiedziało „raczej nie”, 3,4 proc. „zdecydowanie nie”).

Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 – multipakiet

Jak odliczyć 100% VAT od samochodu osobowego?

Jaki jest podatek od sprzedanego samochodu?

METODOLOGIA, PRÓBA

  • Próba: uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba jest ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600. Błąd pomiaru +-4 proc., poziom ufności 95 proc. Próba oddaje strukturę firm MŚP; badanie uwzględnia reprezentację firm mikro - zatrudniających do 9 osób.
  • W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową (firmy niepaństwowe, nie w stanie likwidacji).
  • Respondent: osoba odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za zarządzanie firmą. Najczęściej właściciel, współwłaściciel firmy, dyrektor zarządzający, wspólnik, prezes, wiceprezes, członek zarządu, dyrektor finansowy, główny księgowy, osoba na stanowisku dyrektora lub inne osoby wskazane, jako odpowiedzialne za rozwój, zakupy, inwestycje. Jeden respondent - reprezentował jedną firmę.
  • Technika: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI).

Sprzedaż samochodu firmowego a formalności

Źródło: Instytut Keralla Research

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama