REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sąd gospodarczy, Zmiany prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kredyty hipoteczne - zmiany od 22 lipca 2017 r.

22 lipca zaczęły obowiązywać nowe przepisy o kredycie hipotecznym. Teraz kredyt może być udzielany tylko w walucie, w której konsument uzyskuje większość dochodów.

Wpływ zmian prawnych na kondycję sektora małych i średnich przedsiębiorstw w 2017 r.

2017 rok niesie ze sobą liczne zmiany i nowelizacje przepisów prawnych, które maja wpływ na koniunkturę gospodarczą, a co za tym idzie na sektor MŚP. 13. fala badania Bibby MSP Index wskazała nieznaczną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców. Aktualnie ponad jedna czwarta badanych uważa, że klimat ekonomiczny w Polsce w ostatnim półroczu był sprzyjający, co stanowi wzrost o 3,1 pkt. proc. w porównaniu z poprzednią falą badania z października 2016 r.

Apteka dla aptekarza - zmiany w wydawaniu zezwoleń na prowadzenie aptek w 2017 r.

Słynna ustawa „apteka dla aptekarza” wchodzi w życie 25 czerwca 2017 r. Warto wiedzieć jak w związku z tym zmienią się zasady wydawania zezwoleń na prowadzenie apteki.

Zmiany dla przedsiębiorców 2017 r.

Przedsiębiorców w 2017 r. czeka bardzo dużo zmian. Wszystko za sprawą tzw. pakietu 100 zmian dla firm. Część przepisów już obowiązuje.

REKLAMA

Adres do doręczeń dla przedsiębiorców w CEIDG - zmiany w 2016 r.

Od września 2016 roku adresem do doręczeń dla przedsiębiorców jest adres wskazany w CEIDG, a nie jak do tej pory - adres zamieszkania. Za niedochowanie obowiązku aktualizacji zgłoszonych danych grozi kara ograniczenia wolności albo grzywny.

Zmiany dla przedsiębiorców w 2017 r.

Ułatwienia dla przedsiębiorców w pakiecie 100 zmian dla firm obejmują m.in. istotne zmiany w prawie pracy, ochronę przed zmianami interpretacji prawa oraz bardziej korzystne zasady rozliczeń podatkowych. Przewiduje się, że zmiany wejdą w życie w 2017 r.

Będą zmiany w prawie patentowym

Uproszczenie i przyspieszenie procedur uzyskiwania ochrony praw własności przemysłowej oraz zmniejszenie opłat za tę ochronę, a także zmiany w egzaminach na rzecznika patentowego - zawiera m.in. pakiet projektów rozporządzeń, nad którymi pracuje resort rozwoju.

Sądowy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Przepisy prawa upadłościowego umożliwiają pozbawienie prawa prowadzenia działalności gospodarczej w celu zapewnienia pewności i bezpieczeństwa obrotu. Czy sąd może zakaz prowadzenia wszelkiej działalności gospodarczej?

REKLAMA

Nowy obowiązek informacyjny sklepów internetowych 2016

W 2016 r. w polskim prawie pojawią się dwie znaczące zmiany mające na celu propagowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów w tym mediacji. Prócz obowiązku sklepów internetowych i ODR od 1 stycznia 2016 r. zmianie uległo również postępowanie cywilne.

Zmiany w kredytach hipotecznych w 2016 r.

Kredyt hipoteczny to zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na sfinansowanie zakupu mieszkania lub domu. Co zatem przyniesie nam nowy 2016 rok w kredytach hipotecznych? Czy będziemy obserwować kontynuację rozpoczętych trendów czy też czekają na nas wielkie zmiany?

Rozwiązywanie konfliktów w biznesie i mediacje online - zmiany w 2016 r.

Prowadząc biznes nie można uniknąć sytuacji konfliktowych, czy to z klientami, partnerami czy dostawcami. Coraz więcej przedsiębiorstw rozpoczyna lub przenosi biznes do sieci ze względu na niższe koszty i szerszy zasięg działalności. Co roku wzrasta liczba sklepów internetowych, a wraz z nimi liczba konfliktów związanych z rozpatrywaniem reklamacji lub zwrotów. Prawodawcy unijni oraz RP zauważyli potrzebę dostosowania prawa do nowych realiów, w związku z czym w 2016 r. w polskim prawie pojawią się dwie znaczące zmiany mające na celu propagowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w tym mediacji.

Nowe prawo dla przedsiębiorców w Sejmie

Przygotowany przez resort gospodarki projekt Prawa działalności gospodarczej zakłada wzmocnienie praw przedsiębiorców. W myśl projektu niedające się usunąć wątpliwości będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy.

Zmiany w rejestracji spółek w KRS od 1 grudnia 2014 r.

Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym zmienia procedurę rejestracji spółek w KRS. Znosi proces określany mianem "jednego okienka", który miał służyć usprawnieniu rejestracji podmiotów w KRS.

Jak działa e-sąd?

Proste sprawy o zapłatę sąd może rozpatrzyć online. Całe postępowanie odbywa się przez internet: od złożenia pozwu do wydania nakazu zapłaty. Dowiedz się w jaki sposób działa e-sąd.

Wpisanie zastrzeżenia do protokołu rozprawy – art. 162 KPC

W toku posiedzenia strona ma możliwość wnioskowania o wpisanie do protokołu rozprawy zastrzeżenia co do uchybienia przez sąd przepisom postępowania. Stronie, która zastrzeżenia nie zgłosiła, nie przysługuje, z pewnymi wyjątkami, prawo powoływania się na takie uchybienia w dalszym toku postępowania.

Zmiany w pomocy de minimis

Od 1lipca 2014 r. weszły w życie zmiany dotyczące udzielania przedsiębiorstwom gwarancji de minimis. Wprowadzone zostały rozporządzeniem Komisji Europejskiej 1407/2013/UE z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.

Stabilne koszty w egzekucji administracyjnej

Od 12 lipca obowiązuje kolejna zmiana w często ostatnio nowelizowanej Ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Tym razem dotyczy ona instytucji wykonania zastępczego.

Konieczne zmiany w regulaminach e-sklepów

Ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 r. wejdzie w życie dopiero w grudniu 2014 r., gdy jednocześnie straci moc dotychczas obowiązująca Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Ustawodawca przewidział w nowym akcie wiele zmian, z którymi powinien zapoznać się przedsiębiorca prowadzący sprzedaż na odległość.

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Do tej pory podniesienie zarzutu przez dłużnika nie wstrzymywało biegu egzekucji, działo się to wyłącznie w drodze osobnej decyzji organu, w uzasadnionych przypadkach. Zmiana z końca roku 2013 r. sprawiła, że postępowanie egzekucyjne zawieszane jest automatycznie z chwilą podniesienia zarzutu.

Jak założyć konto w e-sądzie?

Założenie konta w e-sądzie umożliwia przedsiębiorcy szybsze rozwiązanie niektórych sporów z kontrahentami. W tekście przedstawiamy jak krok po kroku założyć konto w e-sądzie. Jak założyć konto w e-sądzie i skorzystać z elektronicznego postępowania upominawczego?

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

Przedsiębiorca, który został pozwany i nie zgadza się z wartością przedmiotu sporu, może złożyć do sądu wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu. Co powinno znaleźć się we wniosku o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu?

Firmy chętniej korzystają z polubownego rozwiązywania sporów

Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z polubownego rozwiązywania sporów. Międzynarodowe regulacje i zasady etyki sprzyjają tej formie rozstrzygania sporów. Czy warto korzystać z arbitrażu?

Czy brak numeru PESEL pozwanych skutkuje zawieszeniem postępowania?

Zawieszenie postępowania przed sądem może mieć miejsce w sytuacji niemożności ustalenia tożsamości pozwanych. Czy w wypadku niewskazania przez powoda przed rozprawą na wezwanie sądu danych pozwalających sądowi na ustalenie numeru PESEL pozwanego, postępowanie może podlegać zawieszeniu?

Jakie są wymogi w sporach gospodarczych?

W sporach gospodarczych bardzo istotną kwestię stanowi prekuluzja dowodowa, obowiązek polubowego rozwiązania sporu czy kwestie związane z brakami formalnymi oraz ograniczona możliwość zmian przedmiotowych. W postępowaniu w sprawach gospodarczych brak jest również możliwości tzw. podmiotowego przekształcenia powództwa. Należy jednocześnie pamiętać że wniesienie pozwu łączy się z kosztami, a orzeczenie sądu pierwszej instancji jest tytułem zabezpieczającym.

Środki prawne w sporach między przedsiębiorcami – cz. II

Do środków prawnych w sporach między przedsiębiorcami należą: sądy arbitrażowe oraz sądy powszechne. Przed skierowaniem sprawy do sądu powszechnego należy rozważyć polubowne załatwienie sprawy przez sąd arbitrażowy. Na tym etapie postępowania jedynym środkiem odwoławczym jest skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego. Jeżeli polubowne rozwiązanie sporu nie jest możliwe, konieczne jest wtedy przekazanie sprawy do sądu powszechnego.

Środki prawne w sporach między przedsiębiorcami – cz. I

Do środków prawnych w sporach między przedsiębiorcami należą: sądy arbitrażowe oraz sądy powszechne. Przed skierowaniem sprawy do sądu powszechnego należy rozważyć polubowne załatwienie sprawy przez sąd arbitrażowy. Na tym etapie postępowania jedynym środkiem odwoławczym jest skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego. Jeżeli polubowne rozwiązanie sporu nie jest możliwe, konieczne jest wtedy przekazanie sprawy do sądu powszechnego.

Poszkodowany może wybrać sposób naprawienia szkody

Osoba, która została poszkodowana w wyniku wystąpienia szkód górniczych może wybrać sposób naprawienia wynikłej szkody. Jakie działania można wybrać? Czego można żądać? Warto przyjrzeć się bliżej orzecznictwu w tym zakresie

Kiedy sędzia nie może prowadzić postępowania i powinien być z niego wyłączony

Postępowanie sądowe powinien niewątpliwie prowadzić sędzia bezstronny. Zgodnie z Konstytucją każdemu gwarantowane jest prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd. Niekiedy jednak udział sędziego w postępowaniu sądowym budzi pewne zastrzeżenia. W takich sytuacjach ustawodawca przewiduje możliwość wyłączenie sędziego z prowadzenia danego postępowania.

W jaki sposób wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe?

Mocodawca może w każdym czasie wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe. Jednakże skutki prawne wystąpią dopiero w momencie zawiadomienia sądu o tym fakcie oraz z chwilą doręczenia zawiadomienia stronom oraz innym uczestnikom postępowania.

Arbitraż sposobem rozwiązywania sporów gospodarczych

Arbitraż jest szybszym i tańszym sposobem rozwiązywania sporów gospodarczych. Nadaje się zarówno do sporów pomiędzy przedsiębiorcami jaki z udziałem konsumentów. Co warto wiedzieć o arbitrażu?

Roszczenia pieniężne w sprawach gospodarczych

Sprawy między przedsiębiorca są rozpoznawane w postępowaniu gospodarczym. Nie wolno jednak zapominać, że zastosowanie mogą mieć także inne odrębne tryby postępowania.

Od maja 2012 r. zniknie postępowanie gospodarcze

Przedsiębiorcy stracą odrębne postępowanie w sprawach cywilnych. Od maja 2012 r. sprawy gospodarcze będą rozpatrywane w zwykłym trybie.

Jakie są skutki cofnięcia pozwu w sprawach gospodarczych?

Pozew, także w sprawach gospodarczych może być cofnięty. W jakich przypadkach może to nastąpić i w jakim terminie? Istotna jest również kwestia, kiedy cofnięcie pozwu nie jest dopuszczalne.

Zwrot kosztów stawienia się świadka w sądzie - w jakich przypadkach?

W postępowaniu sądowym, także gospodarczym świadkowie wezwani przez sąd do złożenia zeznań w sprawie mają prawo do zwrotu kosztów z tym związanych. W jakich przypadkach świadek może domagać się zwrotu kosztów stawiennictwa w sądzie?

Zgłaszanie faktów i dowodów w postępowaniu gospodarczym

Jakie są terminy na zgłaszanie faktów i dowodów w postępowaniu sądowym? Kiedy sąd ma prawo pominąć zgłoszony przez powoda lub pozwanego dowód?

Kiedy sąd może skazać świadka na grzywnę?

W postępowaniu gospodarczym ważną rolę odgrywają świadkowie, którzy w znacznym stopniu mogą przyczynić się do rozstrzygnięcia sprawy na korzyść powoda lub pozwanego. W niektórych wypadkach sąd może skazać świadka na grzywnę lub nawet areszt nieprzekraczający tygodnia.

Kiedy sąd może zarządzić rozprawę oddzielną?

Zasadą jest, że sprawa sporna pomiędzy dwoma przedsiębiorcami toczy się w jednym postępowaniu gospodarczym. W niektórych wypadkach sąd może w takiej sprawie zarządzić przeprowadzenie rozprawy (rozpraw) oddzielnych.

Kiedy następuje odroczenie rozprawy?

Procesy sądowe, m.in. w sprawach gospodarczych trwają nieraz długie miesiące, a nawet lata. Często powodem przeciągania się procesu są same strony postępowania, które swoim zachowaniem przyczyniają się do przewlekania rozpoznania sprawy. W jakich wypadkach sąd jest zobowiązany odroczyć rozprawę?

Kto nie może być świadkiem w postępowaniu gospodarczym?

Jednym z najważniejszych dowodów w postępowaniu przed sądem, także w sprawach gospodarczych, poza dowodami z dokumentów, są zeznania świadków. Zasadą jest, że każdy, kogo zeznania są przydatne do rozstrzygnięcia sprawy może być świadkiem w postępowaniu przed sądem. Od tej zasady przepisy przewidują jednak wyjątki.

Jakie są skutki powoływania się na fakty powszechnie znane przed sądem?

Zdarza się, że w postępowaniu gospodarczym strony postępowania (powód lub pozwany) zgłaszają jako dowód fakty, które znane są powszechnie. Jakie są skutki powołania się przez strony na fakty znane powszechnie?

Czym jest sąd polubowny (arbitrażowy)?

Sądy polubowne zwane inaczej sądami arbitrażowymi to prywatne sądy powołane do życia mocą woli stron. Ze względu na funkcję podobną do sądownictwa państwowego nazywamy je właśnie sądami. Ale musimy pamiętać, że sąd polubowny nie jest instytucją państwową a postępowanie w nim oparte jest o własne zasady (przedstawione poniżej) i zaliczane jest do postępowań pozasądowych.

Jakie są zasady uiszczania zaliczki na pokrycie kosztów podjęcia czynności przed sądem?

Czasami w sądzie jedna lub dwie strony sporu chcą wykonania określonych czynności, np. powołania biegłego dla ustalenia istotnych faktów dla sprawy. Jednak najczęściej wykonanie takich czynności wiąże się z wydatkami. Jakie zasady wiążą się z ponoszeniem takich wydatków? W jakim terminie należy wnieść taką zaliczkę i jakie są skutki braku jej uiszczenia w wyznaczonym terminie?

Kiedy sąd wydaje wyrok częściowy?

Co do zasady sąd wydaje jeden wyrok w jednym procesie, który rozstrzyga o całości żądania lub żądań zawartych w pozwie. W niektórych wypadkach sąd wydaje jednak wyrok częściowy.

Obowiązek zawiadamiania sądu o zmianie miejsca zamieszkania

W postępowaniu przed sądem strony muszą zadbać o zawiadamianie sądu o każdej zmianie adresu zamieszkania. Jakie skutki wiążą się z zaniechaniem tego obowiązku?

Kiedy można domagać się sprostowania protokołu rozprawy?

Z przebiegu rozprawy sądowej sporządza się protokół. Czasem zdarza się, że w protokole protokolant sądowy nie zapisał ważnych faktów, które podała strona postępowania sądowego lub twierdzenia te zostały zapisane nieprecyzyjnie lub niejasno. W takich przypadkach można domagać się od sądu sprostowania protokołu rozprawy.

Kiedy można domagać się wyłączenia biegłego?

Biegli są powoływani przez sąd lub na wniosek strony postępowania, jeżeli do rozstrzygnięcia sprawy potrzebna jest specjalistyczna wiedza, np. z rachunkowości. Czasami biegły podlega wyłączeniu od udziału w sprawie i nie może sporządzić opinii. W jakich wypadkach i w jakim terminie można żądać wyłączenia biegłego?

Kiedy sąd udziela stronie pouczeń?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego mówią, że w razie uzasadnionej potrzeby sąd może stronom i uczestnikom postępowania występującym w sprawie bez adwokata lub radcy prawnego udzielić niezbędnych pouczeń co do czynności procesowych. Na jakie informacje ze strony sądu może liczyć strona?

Kiedy sąd będzie mógł zawiesić postępowanie?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują szereg okoliczności uzasadniających obligatoryjne zawieszenie przez sąd postępowania z urzędu. Z kolei niektóre przyczyny będą stanowiły podstawę do zawieszenia przez sąd postępowania, jednak celowość zawieszenia będzie podlegała ocenie sądu.

Kto ma zdolność procesową?

Zdolność procesowa to zdolność danego podmiotu do samodzielnego podejmowania czynności procesowych takich jak wytaczanie powództw czy zaskarżanie orzeczeń sądowych zarówno w postępowaniu procesowym jak i nieprocesowym, a także w innych rodzajach postępowania cywilnego. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego określają komu przysługuje zdolność procesowa.

Kiedy sąd może sprawdzić wartość przedmiotu sporu?

Wartość przedmiotu sporu lub wartość przedmiotu zaskarżenia należy podać w każdym piśmie, jeżeli od tej wartości zależy właściwość rzeczowa sądu, wysokość opłaty lub dopuszczalność środka odwoławczego, a przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniężna. Wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia podaje się w złotych, zaokrąglając w górę do pełnego złotego. Prawidłowe określenie wartości przedmiotu sporu ma istotne znaczenie chociażby ze względu na prawidłowe opłacenie pisma. Czy można sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda?

REKLAMA