Będą zmiany w prawie patentowym
REKLAMA
REKLAMA
Prawo patentowe ma duże znaczenie dla kwestii innowacyjności, której zwiększenie jest jednym z celów deklarowanych przez obecny rząd.
REKLAMA
W Ministerstwie Rozwoju trwają w tej chwili intensywne prace nad 9 projektami rozporządzeń wykonawczych do ustaw: o rzecznikach patentowych, własności przemysłowej oraz o zasadach uznawania kwalifikacji nabytych w państwach członkowskich UE.
Według MR projekty te mają na celu dostosowanie aktów wykonawczych do obecnie obowiązujących przepisów prawa polskiego i UE, co ma pozwolić m.in. na zwiększenie dostępności ekspertów z zakresu własności przemysłowej. Część stanowi także istotne udogodnienie dla małych i średnich firm m.in. poprzez: uproszczenie i przyspieszenie procedur uzyskiwania ochrony praw własności przemysłowej oraz zmniejszenie opłat za tę ochronę.
Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
Jak podano, z 15 projektów rozporządzeń z sukcesem zostało podpisanych i ogłoszonych już 6. Pozostałe projekty znajdują się na ostatnich etapach prac legislacyjnych i powinny wejść w życie w najbliższym czasie.
Wśród projektowanych regulacji znajdują się przepisy wprowadzające usprawnienia w procesie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych, wynalazków, wzorów użytkowych oraz wzorów przemysłowych. Chodzi m.in. o przejście z systemu badawczego znaków towarowych na uproszczony system sprzeciwowy oraz rezygnację - w dokumentacji zgłoszeniowej wzoru przemysłowego - z obligatoryjnego dołączania opisu wyjaśniającego ilustrację wzoru przemysłowego.
Projektowane zmiany mają także ujednolicić system naliczania opłat i obniżą wysokość opłat za zgłoszenie i ochronę znaków towarowych.
Źródło: Polska Agencja Prasowa
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA