REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki 2011, VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Leasing jako świadczenie usług

Czynności wykonywane przez finansującego na gruncie umowy leasingu operacyjnego i finansowego podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednak umowa leasingu może być traktowana w dwojaki sposób na potrzeby podatku VAT – raz jako świadczenie usług, kiedy indziej jako dostawa towarów.

Nabycie rzeczy po zakończeniu leasingu operacyjnego

Po zakończeniu leasingu operacyjnego korzystający ma możliwość nabycia przedmiotu umowy leasingu. Finansujący może również sprzedać przedmiot leasingu osobie trzeciej. Jak wygląda nabycie rzeczy po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego?

Status małego podatnika dla celów VAT

Posiadanie przez podatnika statusu małego podatnika dla celów VAT umożliwia stosowanie szczególnych zasad rozliczania VAT. Osiągnięcie statusu małego podatnika uzależnione jest od wysokości rocznego obrotu. Status umożliwia m.in. korzystanie z ulg podatkowych oraz wybór sposóbu rozliczania VAT.

Za hotel dla pracownika nie odliczysz VAT-u

Opłacając hotel dla pracownika w związku z wyjazdem służbowym podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT-u. Jest tak pomimo faktu, że zakup ten dokonywany jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Kontraktowanie węgla. Realizacja i egzekwowanie umów

W imieniu Organizatora – Zespołu CBE Polska – zapraszamy do udziału w specjalistycznych warsztatach „Kontraktowanie węgla. Realizacja i egzekwowanie umów”, które odbędą się 22 maja 2013 roku, w Warszawie.

Obowiązkowe elementy faktury VAT

Obowiązkowe elementy faktury VAT znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jakie elementy musi zawierać faktura VAT?

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE korzystny dla branży leasingowej

17 stycznia 2013 roku zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sygn. C-224/11), który pozytywnie rozstrzygnął spór jaki od wielu lat toczył się pomiędzy polskimi firmami leasingowymi a fiskusem. W artykule przedstawiamy komentarz Związku Polskiego Leasingu dotyczący tego wyroku.

Polska Wódka określona ustawowo

Polska wódka, której nowa definicja wchodzi właśnie w życie mocą ustawy, jest jedyną polską produktową marką globalną, cenioną od pokoleń na rynkach całego świata i jednocześnie silnie kojarzoną z Polską.

REKLAMA

Firmy szybciej dostosowują się do zmianiającej się koniunktury

W ostatnich latach przedsiębiorstwa dojrzały i teraz znacznie lepiej reagują na zmieniającą się sytuację w gospodarce. W czasie obecnego kryzysu szybciej dostosowują się do słabszej koniunktury gospodarczej niż 3-4 lata temu.

Prezydent podpisał trzecią ustawę deregulacyjną

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, przygotowaną przez Ministerstwo Gospodarki. Ustawa ma na celu poprawę warunków wykonywania działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności ograniczenie zatorów płatniczych oraz zbędnych obowiązków informacyjnych.

Przedsiębiorcy zadowoleni z trzeciej ustawy deregulacyjnej

Ustawa o o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce zawiera wiele rozwiązań podatkowych , które mają w korzystny sposób wpłynąć na warunki prowadzenia biznesu w Polsce.

Redukcja obciążeń administracyjnych dla firm - Sejm przyjął ustawę MG

Poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw, ograniczenie zatorów płatniczych, zwiększenie dyscypliny płatniczej między kontrahentami oraz likwidacja barier administracyjnych to najważniejsze ułatwienia w prowadzeniu mikro, małych i średnich firm w Polsce zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki. Projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, 16 listopada 2012 r. przyjął Sejm RP.

Próbki handlowe i prezenty firma przekaże bez VAT

Od 2013 roku zmienia się definicja próbki towaru. Skorzystają na tym przedsiębiorcy, którzy przekazują niewielkie ilości towaru w celach promocyjnych. Dwukrotnie większy ma być również limit zwolnienia z VAT na prezenty dla kontrahentów.

Zmiany w VAT korzystne dla firm?

Zmiana przepisów dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego i nowe zasady wystawiania faktur VAT - to założenia projektu nowelizacja ustawy o VAT. Jakie skutki dla firm wywołają nowe regulacje?

Będzie łatwiej zarejestrować samochód w innym państwie członkowskim UE

Obecnie przerejestrowanie samochodu do innego państwa UE nie przebiega łatwo ani szybko. Cała procedura zajmuje średnio 5 tygodni, a jej koszt dla obywateli i przedsiębiorstw szacuje się na 400 euro. Przyczyną tego stanu rzeczy jest mnogość przepisów i różne sprzeczne wymogi. Komisja Europejska zamierza ułatwić tą procedurę.

Perspektywy chińskiej gospodarki w 2012 roku

W roku 2011 chińska gospodarka zanotowała dynamiczny rozwój. Wzrost PKB w 2011 r. wyniósł 9,2%, według wstępnych szacunków, co plasuje Państwo Środka na drugim miejscu wśród światowych potęg gospodarczych. Najbardziej chińskiej gospodarce służą przemysł, odpowiedzialny za 47% PKB i usługi, generujące 43% PKB.

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami a zwolnienie od VAT

Usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nie zostały wymienione w prze­pisach określających wyłączenia ze zwolnienia od VAT. W przeszłości jednak w przy­padku gdy wynagrodzenie podatnika było określane w formie prowizji, kwotę tego wynagrodzenia mnożyło się razy 30.

Czy można obniżyć obrót należny VAT?

Czy można obniżyć obrót należny w podatku od towarów i usług z tytułu transakcji, która już została wykonana? Czy porozumienie zawarte w tym zakresie między stronami po realizacji świadczeń będzie stanowiło podstawę do korekty faktury?

Podwyższenie podatków jako nadzwyczajna zmiana stosunków (cz. 2)

Zmiany stawek podatkowych mogą w określonych sytuacjach uprawniać do żądania zmian w treści umowy. Muszą jednak zaistnieć odpowiednie okoliczności.

Podwyższenie podatków jako nadzwyczajna zmiana stosunków

Cena określona w umowie najczęściej zawiera w sobie podatek VAT. W takiej sytuacji zmiana stawek podatkowych może być kłopotów dla jednego z kontrahentów. Jak na to zareagować?

VAT od samochodów pod znakiem zapytania

Przedsiębiorcy czekający na powrót kratek do firmowych aut mają powody do niepokoju. Ministerstwo Finansów przygotowuje nowe przepisy, które mają uniemożliwić homologację aut osobowych na ciężarowe.

Jak kupić bezpiecznie mieszkanie u dewelopera?

Podpisując umowę z deweloperem, warto zabezpieczyć się na wypadek upadłości firmy czy nieprzyznania kredytu mieszkaniowego przez bank. Jeżeli zależy nam na mieszkaniu, warto umowę przedwstępną poświadczyć aktem notarialnym i zadbać o odpowiedni wpis do księgi wieczystej. Ustawa deweloperska nie obejmie mieszkań, wprowadzonych do sprzedaży przed 29 kwietnia.

VAT-7, VAT-7K i VAT-7D – kiedy jaka deklaracja?

VAT-7, VAT-7K i VAT-7D. Każda z deklaracji VAT dotyczy rozliczenia podatku od towarów i usług.

Jak obniżyć podatek VAT od przychodów z tytułu najmu?

Jeżeli rozważasz kupno lokalu pod wynajem, warto przyjrzeć się podatkowi VAT przy różnych wariantach zakupu. Kiedy planujesz zaciągnąć kredyt, dobrym sposobem na obniżenie opłat, jakie generują podatki VAT, może okazać się otworzenie własnej działalności gospodarczej. Natomiast gdy koszty inwestycji są niskie, lepiej jest nie męczyć się z podatkami VAT i przejść na ryczałt.

Zmiany przepisów podatkowych w Polsce, czyli kardiogram chorego

Grupa ECDDP opublikowała raport na temat zmian, którymi podatnicy byli zaskakiwani w ciągu ostatnich dziesięciu lat (2001-2011). Z tej analizy wynika, iż prawie wszystkie artykuły w ustawach podatkowych ulegały zmianom. W XXI wieku wyliczyliśmy około 1600 istotnych zmian, czyli średnio 1 zmiana co 2 dzień – to skandaliczny wynik – stwierdził Lech Janicki, ekspert podatkowy z ECDDP.

Gdy faktura zawiera błędy - porada

Przedsiębiorcy sporządzając faktury często popełniają błędy. Faktury stanowią dowody w rozliczeniu z organami podatkowymi, więc wymagają korekty. Co zrobić, gdy faktura zawiera błędy?

Czy kaucja wniesiona w związku z otrzymaniem urządzenia viaBOX może stanowić KUP w rozumieniu Ustawy CIT?

Od lipca tego roku na terenie wybranych odcinków autostrad, dróg ekspresowych i krajowych w Polsce działa elektroniczny system poboru opłat viaTOLL, który zastąpił dotychczasowy system winietowy. Aby korzystać z sieci dróg płatnych, objętych systemem viaTOLL, należy wyposażyć pojazd w urządzenie zwane viaBOX, które można otrzymać po wniesieniu kaucji w odpowiedniej wysokości. Ekspert wyjaśnia, czy kaucja ta może stanowić KUP w rozumieniu Ustawy CIT.

Czy do sprzedaży miejsc postojowych ma zastosowanie obniżona stawka VAT?

Kwestia możliwości zastosowania obniżonej, obecnie 8% stawki VAT przy sprzedaży miejsc postojowych, która w przeszłości rodziła spore wątpliwości, od pewnego czasu wydaje się być przesądzona. Przemawia za tym zarówno dominująca linia orzecznicza sądów administracyjnych, stanowiska prezentowane przez coraz większą część organów podatkowych, a przede wszystkim brzmienie przepisów o VAT.

Sprzedaż długu (cesja wierzytelności) zwolniona z VAT?

Czy cesja wierzytelności może być zwolniona z VAT? W jakich przypadkach? Co jest podstawą opodatkowania w przypadku sprzedaży długu? Ekspert wyjaśnia powyższe wątpliwości.

Czy lokaty antypodatkowe zostaną?

Ministerstwo Finansów nie zajmie się obecnie pracami nad nowymi zasadami opodatkowania. Eksperci uważają, że może to przedłużyć żywotność lokat antypodatkowych. Czy to znaczy, że opłaca się zakładać długoterminowe depozyty, pozwalające ominąć podatek Belki?

Czy programista musi zakładać firmę?

Podatnik będący zatrudniony na umowę o pracę i nie będący jednocześnie przedsiębiorcą, planuje po godzinach pracy stworzyć oprogramowanie, które będzie wyłącznie jego autorstwa, a następnie zamierza odpłatnie udzielać je osobom zainteresowanym w formie licencji na jego używanie. Czy uzyskane w ten sposób przychody będą przychodami z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?

VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który zamierza prowadzić działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, zapoznaj się z przygotowanym przez eksperta poradnika. Zobacz, co zrobić, aby bez problemów rozliczać się z fiskusem z VAT.

VAT od dostaw złomu - porada

Od 1 kwietnia 2011 r., w każdym przypadku, gdy dostarczany jest złom (również przez podmioty polskie), obowiązanym do rozliczenia VAT z tego tytułu jest nabywca (podatnik). Ekspert KPMG specjalnie dla czytelników Wieszjak.pl wyjaśnia, jakie są zasady opodatkowania dostaw złomu.

Poradnik: Sklep internetowy a podatek VAT

Od kilku lat gwałtownie wzrosła liczba działalności gospodarczych prowadzona za pośrednictwem Internetu. Przedsiębiorcy prowadzący tego rodzaju działalność gospodarczą często zastanawiają się, czy i kiedy powinni opodatkować swoją sprzedaż.

Grecja i Ameryka w dalszym ciągu na celowniku

W ciągu najbliższych dni uczestnicy rynku będą uważnie przyglądać się Grecji. Na giełdzie w Nowym Jorku inwestorzy chyba już wzięli sobie do serca problemy finansowe Aten. Reakcja na brak porozumienia w kwestii greckiej może być odczuwalna również na innych rynkach.

Dlaczego nowe zasady opodatkowania zagranicznych funduszy inwestycyjnych wzbudzają kontrowersje?

Aby zagwarantować wszystkim równość wobec prawa oraz powszechność opodatkowania wprowadzono zmiany w zasadach opodatkowania zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Eksperci mają wiele wątpliwości w związku z nowymi kryteriami formalnymi. Czy nowelizacja faktycznie pomoże wyeliminować nierówne traktowanie podmiotów, działających w zbliżonych do siebie warunkach?

Przekazanie towaru pracownikowi (VAT) - porada

Począwszy od wejścia w życie ostatniej nowelizacji (tj. od dnia 1 kwietnia 2011 r.) coraz większe wątpliwości powoduje nowe brzmienie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Ekspert wyjaśnia jakie zasady rządzą przekazaniem towaru pracownikowi.

Czy dostawca powinien zamieścić na fakturze kwotę podatku (obrót złomem)?

Od 1 kwietnia 2011 r. zmienił się system naliczania i odliczania podatku od towarów i usług w obrocie surowcami wtórnymi – złomem. Na stosowanie mechanizmu polegającego na przesunięciu obowiązku zapłaty podatku VAT na osobę, na rzecz której dokonywana jest dostawa złomu, zezwalają odpowiednio przepisy art. 199 i 199a ust. 1 lit. a dyrektywy 2006/112/WE. Ekspert wyjaśnia na czym polegają zmiany.

Najlepsze konta oszczędnościowe – ranking na maj 2011

Inflacja idzie w górę znacznie szybciej niż odsetki, doliczane do naszych depozytów. Eksperci ostrzegają, że wkrótce odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym może przestać być opłacalne. Co stanie się, jeżeli banki nie podwyższą oprocentowania na rachunkach oszczędnościowych?

Dlaczego spadek cen nieruchomości nie idzie w parze z większymi rabatami?

Dzięki dużej konkurencji na rynku możemy nabyć nieruchomość po niższej cenie, ale mamy małe możliwości negocjacji z deweloperami. Mimo to eksperci utrzymują, że w dalszym ciągu marzenie o rabacie, sięgającym 290 tys. zł, ma szansę spełnić się. Czy oferty uwzględniają pomoc w przeprowadzce, dostosowanie miejsca i czasu spotkania do potrzeb klienta albo zapewnienie darmowego garażu?

Jakie są różnice w cenie metra kwadratowego mieszkania?

Ceny mieszkań, które zostały wprowadzone do sprzedaży w bieżącym roku, spadły o 13%, w porównaniu z rokiem 2008. Metr nowego mieszkania na rynku wtórnym kosztuje o 650 zł za m kw. więcej niż na rynku pierwotnym – zauważyli eksperci. Czy warto jednak kupić mieszkanie u dewelopera?

Jakie pułapki podatkowe przy sprzedaży firmowego auta?

Masz zamiar sprzedać samochód, którego używasz do prowadzenia firmy? Jeśli uda ci się zawrzeć umowę to od dochodu zapłacisz podatek. Korzystniejszym rozwiązaniem może być darowizna, w szczególności na rzecz kogoś z najbliższej rodziny.

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby skorzystać z ulgi na Internet?

Co drugi mieszkaniec większego miasta sięga po zwrot podatku za Internet w rocznym rozliczeniu PIT za 2010 rok, co trzeci mieszczanin korzysta z ulgi na dzieci. Eksperci przyznają, że dużą popularnością cieszy się również wspólne rozliczanie małżonków. W jaki sposób odzyskać część wydanych pieniędzy?

Wzrost płacy minimalnej ze szkodą dla pracowników?

Propozycja minister pracy, Jolanty Fedak, aby zwiększyć wysokość płacy minimalnej o 8 proc., może negatywnie odbić się zarówno na osobach bezrobotnych i poszukujących pracy, jak i obecnie zatrudnionych, których dochody są najmniejsze. Tak raptowna zmiana wysokości wynagrodzenia zniechęci pracodawców do tworzenia nowych stanowisk pracy oraz pociągnie za sobą redukcję zatrudnienia.

Podatek węglowy ze szkodą dla gospodarki UE?

Komisja Europejska planuje wprowadzenie podatku węglowego od paliw. Pomysł ten wzbudza wątpliwości, czy gospodarka UE nie stanie się mniej konkurencyjna. Dla Polski przewidziano okres przejściowy na wdrożenie nowych przepisów.

Nowe zasady rozliczania obrotu złomem - porada

Działając niejako w dobrej wierze, ustawodawca – począwszy od 1 kwietnia tego roku – zdecydował się wprowadzić nowe zasady rozliczania obrotu złomem na gruncie podatku od towarów i usług. Celem tych zmian jest bowiem eliminacja patologii w sektorze, które polegały między innymi na dokonywaniu fikcyjnych transakcji lub były dokonywane z wykorzystaniem tzw. firm „słupów”.

Informacja podsumowująca składana przez nabywcę - porada

W przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów może dochodzić do sytuacji, w których dostawca nie spełnił wszystkich warunków formalnych w państwie rozpoczęcia wysyłki lub transportu. Jak powinien się w tej sytuacji zachować nabywca?

Jak zmienił się rynek kredytów samochodowych w IV kwartale 2010 roku?

W czwartym kwartale 2010 roku banki przyznały kredyty samochodowe o łącznej wartości 1,44 mld zł. To o 16,6 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2009 roku. W całym roku 2010 sprzedano kredyty samochodowe, opiewające na 5,06 mld zł.

Czy zbycie udziałów w spółce jest opodatkowane VAT?

W związku ze zmianą ustawy o VAT, która miała miejsce 1 stycznia 2011 r. pojawił się problem dotyczący opodatkowania transakcji w przedmiocie udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Do tej pory nie było wątpliwości, iż tego rodzaju transakcje, jako wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r., były zwolnione z podatku.

Gdzie można kupić apartament z „Rodziną na swoim”?

Czy w ramach programu „Rodzina na swoim” będzie można kupić apartament? Nie we wszystkich miastach 1 kwietnia wzrosły limity cen w RnS. Spadły one w Łodzi, Białymstoku i Olsztynie. Eksperci ostrzegają jednak, że w parlamencie trwają prace nad ograniczeniem programu, co w konsekwencji mogłoby wykluczyć z niego mieszkańców Katowic, Lublina, Poznania i Wrocławia.

REKLAMA