| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Wzrost płacy minimalnej ze szkodą dla pracowników?

Wzrost płacy minimalnej ze szkodą dla pracowników?

Propozycja minister pracy, Jolanty Fedak, aby zwiększyć wysokość płacy minimalnej o 8 proc., może negatywnie odbić się zarówno na osobach bezrobotnych i poszukujących pracy, jak i obecnie zatrudnionych, których dochody są najmniejsze. Tak raptowna zmiana wysokości wynagrodzenia zniechęci pracodawców do tworzenia nowych stanowisk pracy oraz pociągnie za sobą redukcję zatrudnienia.

- Dotknie to szczególnie osoby o niskich kwalifikacjach, zamieszkujące w regiony słabe gospodarczo, jak województwa podkarpackie czy warmińsko - mazurskie. Pracownicy, którzy nie wypracują dla pracodawcy dochodu 3000 zł miesięcznie – tyle będzie musiało wynieść wynagrodzenie wraz z podatkami i składkami na ubezpieczenie społeczne, urlop, itd. – utracą pracę. W regionach najbiedniejszych wiele osób o niskich kwalifikacjach nie wypracuje takiego dochodu – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

- Część z tych pracowników znalazłaby zatrudnienie nieoficjalnie, a część utraciłaby pracę definitywnie, bo wielu pracodawców nie chce podejmować ryzyka, związanego z nielegalnym zatrudnianiem. W obu przypadkach mielibyśmy do czynienia ze zmniejszeniem oficjalnego zatrudnienia i w konsekwencji z uszczupleniem wpływów podatkowych, zwiększeniem wydatków socjalnych i ograniczeniem ochrony ubezpieczeniowej pracujących.

Dowiedz się także: Dlaczego w Polsce wzrasta presja inflacyjna?

Jeżeli pragniemy zwiększyć dochody osób o najniższych kwalifikacjach, a jednocześnie nie chcemy zniechęcić pracodawców do ich zatrudniania, powinniśmy zmniejszyć obciążenie najniższych wynagrodzeń podatkami. Koszt pracownika pozostanie na dotychczasowym poziomie, a jego dochód netto wzrośnie.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Argument, że płacę minimalną należy podnieść, bo nie da się za nią utrzymać rodziny, jest niewłaściwy. Wysokość wynagrodzenia musi być powiązana z wydajnością pracy i siłą nabywczą ludności w danym regionie. Narzucanie wysokości płac, które nie są uzasadnione produktywnością, zawsze prowadzi do bezrobocia. Jeżeli chcemy pomóc wielodzietnym rodzinom, powinniśmy to uczynić przy pomocy zasiłków na dzieci, a nie płac.

Warto dodać, że wbrew powszechnej opinii, to właśnie pod rządami koalicji PO - PSL wzrost relacji płacy minimalnej do przeciętnej jest najszybszy – dodaje Jeremi Mordasewicz.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »