reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Wzrost płacy minimalnej ze szkodą dla pracowników?

Wzrost płacy minimalnej ze szkodą dla pracowników?

Propozycja minister pracy, Jolanty Fedak, aby zwiększyć wysokość płacy minimalnej o 8 proc., może negatywnie odbić się zarówno na osobach bezrobotnych i poszukujących pracy, jak i obecnie zatrudnionych, których dochody są najmniejsze. Tak raptowna zmiana wysokości wynagrodzenia zniechęci pracodawców do tworzenia nowych stanowisk pracy oraz pociągnie za sobą redukcję zatrudnienia.

- Dotknie to szczególnie osoby o niskich kwalifikacjach, zamieszkujące w regiony słabe gospodarczo, jak województwa podkarpackie czy warmińsko - mazurskie. Pracownicy, którzy nie wypracują dla pracodawcy dochodu 3000 zł miesięcznie – tyle będzie musiało wynieść wynagrodzenie wraz z podatkami i składkami na ubezpieczenie społeczne, urlop, itd. – utracą pracę. W regionach najbiedniejszych wiele osób o niskich kwalifikacjach nie wypracuje takiego dochodu – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

- Część z tych pracowników znalazłaby zatrudnienie nieoficjalnie, a część utraciłaby pracę definitywnie, bo wielu pracodawców nie chce podejmować ryzyka, związanego z nielegalnym zatrudnianiem. W obu przypadkach mielibyśmy do czynienia ze zmniejszeniem oficjalnego zatrudnienia i w konsekwencji z uszczupleniem wpływów podatkowych, zwiększeniem wydatków socjalnych i ograniczeniem ochrony ubezpieczeniowej pracujących.

Dowiedz się także: Dlaczego w Polsce wzrasta presja inflacyjna?

Jeżeli pragniemy zwiększyć dochody osób o najniższych kwalifikacjach, a jednocześnie nie chcemy zniechęcić pracodawców do ich zatrudniania, powinniśmy zmniejszyć obciążenie najniższych wynagrodzeń podatkami. Koszt pracownika pozostanie na dotychczasowym poziomie, a jego dochód netto wzrośnie.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Argument, że płacę minimalną należy podnieść, bo nie da się za nią utrzymać rodziny, jest niewłaściwy. Wysokość wynagrodzenia musi być powiązana z wydajnością pracy i siłą nabywczą ludności w danym regionie. Narzucanie wysokości płac, które nie są uzasadnione produktywnością, zawsze prowadzi do bezrobocia. Jeżeli chcemy pomóc wielodzietnym rodzinom, powinniśmy to uczynić przy pomocy zasiłków na dzieci, a nie płac.

Warto dodać, że wbrew powszechnej opinii, to właśnie pod rządami koalicji PO - PSL wzrost relacji płacy minimalnej do przeciętnej jest najszybszy – dodaje Jeremi Mordasewicz.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama