REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy do sprzedaży miejsc postojowych ma zastosowanie obniżona stawka VAT?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czy do sprzedaży miejsc postojowych ma zastosowanie obniżona stawka VAT?
Czy do sprzedaży miejsc postojowych ma zastosowanie obniżona stawka VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia możliwości zastosowania obniżonej, obecnie 8% stawki VAT przy sprzedaży miejsc postojowych, która w przeszłości rodziła spore wątpliwości, od pewnego czasu wydaje się być przesądzona. Przemawia za tym zarówno dominująca linia orzecznicza sądów administracyjnych, stanowiska prezentowane przez coraz większą część organów podatkowych, a przede wszystkim brzmienie przepisów o VAT.

Dotychczas zastosowanie właściwej stawki VAT przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z wydzielonym miejscem postojowym wywoływało kontrowersje z uwagi na rozbieżne wyroki sądów w tym zakresie.

REKLAMA

REKLAMA

Kontrargumentem dla stosowania stawki obniżonej było twierdzenie, iż 7% stawka VAT dotyczyła jedynie budownictwa mieszkaniowego, a nie sprzedaży lokali użytkowych, za jakie uznawano miejsca postojowe. W myśl tej tezy bowiem, wydzielone miejsca postojowe służą do zaspokajania innych niż mieszkaniowe potrzeb ludzi. W konsekwencji część developerów, dokonujących sprzedaży mieszkań wraz z garażami lub miejscami postojowymi wewnątrz, czy też na zewnątrz budynku, stosowała w przypadku sprzedaży mieszkań 7% stawkę VAT, natomiast przy sprzedaży miejsc postojowych, podstawową 22% stawkę VAT, nawet jeżeli zbycia dokonywano w ramach jednej transakcji.

Podstawowa kwestia sprowadza się zatem do ustalenia, czy w świetle przepisów miejsce postojowe istotnie stanowi lokal użytkowy, czy też należy go jednak uznać za lokal pełniący szeroko pojętą funkcję mieszkalną.

Z ustawy o VAT wynika, iż stawkę podatku w wysokości 7% (od 1 stycznia 2011 r. w wysokości 8%) stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Społeczne budownictwo mieszkaniowe stanowią natomiast m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w dziale 12 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). Ze społecznego budownictwa mieszkaniowego wyłączone zostały budynki mieszkalne jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 oraz lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Polecamy: Jaką stawkę VAT należy zastosować przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z powyższych regulacji wynika, że preferencyjną stawkę VAT można stosować w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego, za wyjątkiem sprzedaży lokali użytkowych. Równocześnie przepisy o VAT nie definiują pojęcia lokalu użytkowego. Należy zatem sięgnąć do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2002 r. Nr 75 poz. 690), definiującego lokal użytkowy jako jedno pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym. 

Powyższa definicja jednoznacznie wskazuje, że wyodrębnione miejsca postojowe nie stanowią samodzielnych lokali użytkowych, ze względu na fakt, iż nie są izbami wydzielonymi trwałymi ścianami w obrębie budynku. 

Ustawa o VAT nie definiuje także czym są obiekty budowlane oraz obiekty budownictwa mieszkaniowego, lecz odwołuje się w tym zakresie do reguł wynikających z PKOB, która stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, rozumianych jako produkty finalne działalności budowlanej. Zgodnie z PKOB, budynki dzielą się na mieszkalne i niemieszkalne. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, w których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. Część „mieszkaniowa” budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie), pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania (np. wózkarnie, suszarnie). 

Z powyższego należy wysnuć wniosek, że za część mieszkaniową uznaje się nie tylko pomieszczenia stricte mieszkalne (tj. te, w których śpimy, czy przebywamy w czasie dnia), ale także mające charakter pomocniczy dla mieszkania, znajdujące się poza jego obrębem, niemniej jednak służące szeroko pojętym celom mieszkalnym.

Nie budzi bowiem wątpliwości, iż np. piwnice czy wózkarnie są pomieszczeniami przynależnymi do mieszkania, w których przechowuje się część przedmiotów użytkowych. Nie ma zatem powodów, aby funkcji tej odmawiać miejscom postojowym, które niejednokrotnie usytuowane są obok piwnicy przynależnej do mieszkania i także służą celom „przechowywania”.

Również pojęcie lokalu mieszkalnego nie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT, w związku z czym należy się posłużyć definicją zawartą w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Zgodnie z jej treścią, samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane „pomieszczeniami przynależnymi” (art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali). 

Oznacza to, że pomieszczenia przynależne nie muszą bezpośrednio przylegać do lokalu ani pozostawać w obrębie budynku, w którym lokal się znajduje. Pomieszczenie przynależne, w sensie prawnym może zatem stanowić część składową lokalu mieszkalnego, jednakże w sensie funkcjonalnym nie jest przeznaczone do bezpośredniego „zaspokajania mieszkaniowych potrzeb” ludzi, lecz ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych w szerokim tego pojęcia znaczeniu. Wydaje się, ze przepis ten ostatecznie rozwiewa wątpliwości co do funkcji miejsca postojowego i jego ścisłego związku z mieszkaniem. Tym samym należy uznać, że miejsce parkingowe stanowi obiekt budownictwa mieszkaniowego.

Powyższy wniosek został juz przedstawiony przez Naczelny Sad Administracyjny w wyroku z dnia 8 stycznia 2009 r. (sygn. I FSK 1798/07), w którym dokonując wykładni funkcjonalnej Sąd uznał, że posiadanie miejsca do parkowania samochodu osobowego w pierwszej dekadzie XXI wieku jest związane integralnie z budownictwem mieszkaniowym, tak jak posiadanie piwnicy czy dostęp do suszarni i powinno być kojarzone z obiektami budownictwa mieszkaniowego lub ich częściami. Tym samym miejsce garażowe nie może być uznane za lokal użytkowy.

Z kolei w wyroku z dnia 4 marca 2011 r. (sygn. akt I FSK 422/10) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wyłączając możliwość stosowania stawki preferencyjnej w stosunku do lokali użytkowych, ustawodawca zmierzał do obciążenia stawką podstawową części budynku wykorzystywanej w komercyjny sposób, czyli np. na sklepy, lokale usługowe czy biurowe. Nie dotyczy to natomiast miejsc postojowych w halach garażowych. Jak wskazał Sąd, trzeba bowiem podkreślić, że w chwili obecnej miejsca garażowe dla mieszkańców są równie niezbędne jak piwnica, strych, czy suszarnia. W aktualnych realiach projektanci nowego budownictwa mieszkaniowego pomijają częściej piwnice (brak konieczności przechowywania zapasów żywności na zimę) niż garaże, które wobec trudności z parkowaniem w miastach stają się coraz potrzebniejsze dla mieszkańców. Zatem pogląd, że pomieszczenia garażowe nie służą zaspokojeniu potrzeb związanych z zamieszkiwaniem, w przeciwieństwie do "niezbędnych" piwnic, (w których przechowuje się ziemniaki na zimę), czy też strychów lub suszarni, jest stanowiskiem anachronicznym i nieuwzględniającym aktualnego poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego.

Trudno zatem zgodzić się z prezentowaną przez część organów podatkowych tezą, ze obniżona stawka VAT nie może być stosowana do sprzedaży miejsc postojowych, gdyż nie służą one zaspokajaniu mieszkaniowych potrzeb ludzi oraz ze garaż czy też wyodrębnione miejsce postojowe, w stosunku do którego prawo do korzystania posiada nabywca lokalu mieszkalnego, nie jest niezbędny w korzystaniu z lokalu mieszkalnego. Oczywiście można uznać, iż brak miejsca postojowego nie dyskwalifikuje lokalu mieszkalnego jako pomieszczenia służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa, tak jak jeszcze niedawno np. posiadanie kuchni, czy toalety nie wydawało się niezbędne (do XX wieku łazienek raczej nie posiadano). Trudno jednak odmówić ich wysokiej przydatności.

Co więcej, z aktualnych regulacji prawnych jasno wynika, iż niemożliwe jest wybudowanie obiektu budownictwa mieszkaniowego bez uwzględnienia stosownej ilości miejsc parkingowych w stosunku do ilości budowanych mieszkań. Rozporządzenie o warunkach technicznych nakłada bowiem obowiązek urządzenia miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo (np. gości), jak również miejsc postojowych dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Zatem każdy inwestor, budując obiekt budownictwa mieszkaniowego, musi obligatoryjnie przewidzieć odpowiednią liczbę miejsc postojowych dla przyszłych mieszkańców. Wybudowanie obiektu budownictwa mieszkaniowego bez miejsc postojowych jest w obecnych warunkach niemożliwe i naruszałoby obowiązujące przepisy.

W konkluzji należy stwierdzić, iż brak jest podstaw do podważania stosowania obniżonej stawki VAT przy sprzedaży mieszkania oraz miejsca parkingowego. Prawidłowość tej tezy potwierdza aktualne orzecznictwo sądów administracyjnych, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego. Szkoda jednak, że podatnicy muszą udowadniać słuszność swojego podejścia niejednokrotnie dopiero przed sądem. Warto jednak podjąć ten trud, jako że niższa stawka VAT stanowi niewątpliwą korzyść zarówno dla nabywców, w których oczywistym interesie jest możliwość jak najtańszego kupna mieszkania wraz z miejscem postojowym, jak i dla stosujących ją developerów, którym niższa cena pozwala w sposób bardziej konkurencyjny funkcjonować na obecnie bardzo wymagającym rynku nieruchomości.

Małgorzata Blitek
Prawnik w Zespole VAT w firmie doradczej KPMG

Polecamy: Co zmieniło się w VAT od 1 lipca 2011r.?

KPMG Sp. z o.o.
Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA