reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jak kupić bezpiecznie mieszkanie u dewelopera?

Jak kupić bezpiecznie mieszkanie u dewelopera?

Podpisując umowę z deweloperem, warto zabezpieczyć się na wypadek upadłości firmy czy nieprzyznania kredytu mieszkaniowego przez bank. Jeżeli zależy nam na mieszkaniu, warto umowę przedwstępną poświadczyć aktem notarialnym i zadbać o odpowiedni wpis do księgi wieczystej. Ustawa deweloperska nie obejmie mieszkań, wprowadzonych do sprzedaży przed 29 kwietnia.

Od 29 kwietnia wejdzie w życie ustawa deweloperska, chroniąca kupujących mieszkania i domy w przypadku upadłości dewelopera. W praktyce jeszcze przez wiele miesięcy w sprzedaży będą znajdowały się nieruchomości, których ta ochrona nie obejmuje. Nowa ustawa nie dotyczy bowiem przedsięwzięć, których sprzedaż rozpoczęła się przed jej wejściem w życie. Eksperci radzą jednak, aby w przypadku kupna takich nieruchomości wynegocjować z deweloperem zastosowanie pewnych rozwiązań, zwiększających nasze bezpieczeństwo.

Ustawa mówi m. in. że obowiązkowe będzie zawieranie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Wielu deweloperów nie ma nic przeciwko temu, aby już dziś zastosować takie rozwiązanie. Przy okazji warto spróbować wynegocjować wpisanie roszczenia (o wybudowanie nieruchomości, wyodrębnienie lokalu i przeniesienie jego własności) do księgi wieczystej. Zapewni nam to łatwiejsze dochodzenie swoich praw w przypadku upadłości dewelopera.

Raty uzależnione od postępu budowy

Bezpieczeństwo zapewni nam także powiązanie w umowie terminów płatności poszczególnych rat (transz) z poszczególnymi etapami budowy. Deweloper będzie dostawał od nas kolejne kwoty pod warunkiem, że będą realizowane zaplanowane etapy budowy. Dzięki temu, gdyby deweloper zbankrutował, ewentualne straty wyniosą mniej.

Dowiedz się także: Jak sfinansować remont mieszkania?

Kary za opóźnienia

Przed ewentualnymi opóźnieniami w budowie można zabezpieczyć się poprzez wprowadzenie kar do umowy. Deweloperzy zastrzegają karty umowne, np. w przypadku, gdy kupujący spóźni się z dokonaniem wpłaty. My możemy zastrzec kary w przypadku niedotrzymania terminów budowy przez dewelopera.

Warto przy okazji zwrócić uwagę na szczegółowe sformułowania, użyte w tych zapisach. Opóźnienie oznacza bowiem każde niedotrzymanie terminu. Słowo następuje „zwłoka”, jest to tylko opóźnienie zawinione. Najlepiej więc, jeśli deweloper będzie musiał zapłacić nam w przypadku opóźnienia, a nie zwłoki.

Ważne jest również to, czy wysokość kar umownych, stosowanych w stosunku do dewelopera i kupującego, jest jednakowa. Może się zdarzyć, że umowa zostanie tak skonstruowana, iż kupujący za opóźnienie będzie musiał drogo zapłacić, a niedotrzymanie terminu przez dewelopera zostanie karane symboliczną kwotą.

Możliwość odstąpienia od umowy

Kolejny zapis, bardzo korzystny dla kupującego, daje możliwość odstąpienia od umowy, gdy nie uzyskamy kredytu (przy dochowaniu należytej staranności). Nierzadko z wstępnych wyliczeń banku wynika, że klient ma zdolność kredytową, a po szczegółowym badaniu okazuje się, że jest inaczej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z mieszkaniami od deweloperów trzeba uważać. Fot. Fotolia
Z mieszkaniami od deweloperów trzeba uważać. Fot. Fotolia

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama