REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyższenie podatków jako nadzwyczajna zmiana stosunków (cz. 2)

Zwiększenie stawek podatkowych Fot. Fotolia
Zwiększenie stawek podatkowych Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany stawek podatkowych mogą w określonych sytuacjach uprawniać do żądania zmian w treści umowy. Muszą jednak zaistnieć odpowiednie okoliczności.

Podatki, podatki

Cena określona w treści umowy zawiera już w sobie podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy. Wynika to przede wszystkim z treści ustawy o cenach, która ustanawia takie domniemanie w treści art. 3. Strony mogą jednak ustalić w treści umowy wynagrodzenie netto.

REKLAMA

W takiej sytuacji, z uwagi na fakt, iż podwyższenie stawek podatkowych może mieć istotny wpływ na sytuację jednego z kontrahentów, dopuszczalne jest roszczenie o zmianę sposobu oznaczenia sposobu wykonania zobowiązania, wysokości świadczeń. W ostateczności sąd może orzec o rozwiązaniu umowy. Taka możliwość wynika z treści art. 3571 Kodeksu cywilnego.

Zobacz: Podwyższenie podatków jako nadzwyczajna zmiana stosunków

Podwyższenie VAT

Taką możliwość w odniesieniu do zmiany stawki podatku VAT zaakceptował Sąd Najwyższy. W orzeczeniu z dnia 16 maja 2007 r. (sygn. III CSK 452/06) sąd orzekł, iż zmiana stawek podatku „może być uznana za nadzwyczajną zmianę stosunków w rozumieniu art. 3571 Kodeksu cywilnego”. W uzasadnieniu SN stwierdził, iż uwzględnieniu na tej podstawie prawnej mogą podlegać tylko zdarzenia nadzwyczajne o charakterze powszechnym, niezależne od woli strony oraz wykraczające poza typowe ryzyko gospodarcze. Taki charakter ma m.in. zmiana prawa.

Jak jednak podkreśla SN nie każda zmiana prawa będzie „nadzwyczajna”.  Chodzi bowiem o takie, które były niemożliwe do przewidzenia przez strony umowy w chwili jej zawarcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czym jest sąd polubowny?

Nadzwyczajną zmianą stosunków nie będą zatem takie zmiany prawa, które strony mogły przewidzieć przy zawieraniu umowy.

REKLAMA

X zawarł umowę z Y o wykonaniu określonej usługi. W międzyczasie w życie weszła ustawa, która znacząco powiększa koszty wykonania umowy i grozi X dużą stratą. Informacje o pracach nad ustaw ą oraz o jej głównych założeniach były już jednak znane X przed zawarciem umowy. Mógł on zatem oszacować skutki jej uchwalenia. Tym samym nie zachodzi nadzwyczajna zmiana stosunków.

Ponadto skutki takiej zmiany prawa muszą powodować nadmierną trudność w wykonaniu zobowiązania lub grozić rażącą stratą. Konieczność udowodnienia  tych okoliczności będzie spoczywać na powodzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA