REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyższenie podatków jako nadzwyczajna zmiana stosunków (cz. 2)

Zwiększenie stawek podatkowych Fot. Fotolia
Zwiększenie stawek podatkowych Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany stawek podatkowych mogą w określonych sytuacjach uprawniać do żądania zmian w treści umowy. Muszą jednak zaistnieć odpowiednie okoliczności.

Podatki, podatki

Cena określona w treści umowy zawiera już w sobie podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy. Wynika to przede wszystkim z treści ustawy o cenach, która ustanawia takie domniemanie w treści art. 3. Strony mogą jednak ustalić w treści umowy wynagrodzenie netto.

REKLAMA

W takiej sytuacji, z uwagi na fakt, iż podwyższenie stawek podatkowych może mieć istotny wpływ na sytuację jednego z kontrahentów, dopuszczalne jest roszczenie o zmianę sposobu oznaczenia sposobu wykonania zobowiązania, wysokości świadczeń. W ostateczności sąd może orzec o rozwiązaniu umowy. Taka możliwość wynika z treści art. 3571 Kodeksu cywilnego.

Zobacz: Podwyższenie podatków jako nadzwyczajna zmiana stosunków

Podwyższenie VAT

Taką możliwość w odniesieniu do zmiany stawki podatku VAT zaakceptował Sąd Najwyższy. W orzeczeniu z dnia 16 maja 2007 r. (sygn. III CSK 452/06) sąd orzekł, iż zmiana stawek podatku „może być uznana za nadzwyczajną zmianę stosunków w rozumieniu art. 3571 Kodeksu cywilnego”. W uzasadnieniu SN stwierdził, iż uwzględnieniu na tej podstawie prawnej mogą podlegać tylko zdarzenia nadzwyczajne o charakterze powszechnym, niezależne od woli strony oraz wykraczające poza typowe ryzyko gospodarcze. Taki charakter ma m.in. zmiana prawa.

Jak jednak podkreśla SN nie każda zmiana prawa będzie „nadzwyczajna”.  Chodzi bowiem o takie, które były niemożliwe do przewidzenia przez strony umowy w chwili jej zawarcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czym jest sąd polubowny?

Nadzwyczajną zmianą stosunków nie będą zatem takie zmiany prawa, które strony mogły przewidzieć przy zawieraniu umowy.

REKLAMA

X zawarł umowę z Y o wykonaniu określonej usługi. W międzyczasie w życie weszła ustawa, która znacząco powiększa koszty wykonania umowy i grozi X dużą stratą. Informacje o pracach nad ustaw ą oraz o jej głównych założeniach były już jednak znane X przed zawarciem umowy. Mógł on zatem oszacować skutki jej uchwalenia. Tym samym nie zachodzi nadzwyczajna zmiana stosunków.

Ponadto skutki takiej zmiany prawa muszą powodować nadmierną trudność w wykonaniu zobowiązania lub grozić rażącą stratą. Konieczność udowodnienia  tych okoliczności będzie spoczywać na powodzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  Obsługa zwrotów w sektorze e-mody będzie drożeć. Wszystko przez bracketing i wardrobing

  REKLAMA

  Ministerstwo Cyfryzacji: firmy pośredniczące w przewozie osób muszą zweryfikować kierowców (tożsamość, niekaralność, uprawnienia) - do 1 października 2023 r.

  Do 1 października wszystkie firmy pośredniczące w przewozie osób muszą przeprowadzić weryfikację wszystkich kierowców, którym zlecają przewozy, a których zatrudnili przed wejściem w życie nowych przepisów - poinformował w środę resort cyfryzacji.

  Rozszerzenia pakietu pomocy dla producentów rolnych. Wnioski do 31 X 2023 r.

  Rząd przyjął projekt rozporządzenia, na podstawie którego pomoc mają uzyskać wszyscy producenci rolni, którym zagraża utrata płynności finansowej ze względu na wojnę w Ukrainie, a którzy nie otrzymali pomocy na podstawie rozporządzenia ustanawiającego wsparcie dla sektorów zbóż i nasion oleistych.

  Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy. Co musisz wiedzieć?

  W ostatnich latach relacje handlowe między krajami Europy Środkowej a Ukrainą uległy znacznemu wzmocnieniu, zwłaszcza w sektorze rolnym. Jednakże, w świetle nowych wydarzeń i decyzji rządowych, sytuacja ta może ulec zmianie. 15 września 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda podjął decyzję, która może wpłynąć na kierunek i dynamikę handlu między Polską a Ukrainą. Wydane przez niego rozporządzenie dotyczące zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy stanowi ważny punkt zwrotny w stosunkach handlowych obu krajów. Oto kluczowe informacje na ten temat, które każdy importer, przedsiębiorca oraz osoba zainteresowana handlem międzynarodowym powinna znać.

  Premie dla młodych rolników. Więcej czasu na złożenie wniosków. Można dostać nawet 200000 zł

  Termin składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji Premie dla młodych rolników Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 zostanie przedłużony do 16 października 2023 r. Oznacza to, że młodzi rolnicy mają więcej czasu na przygotowanie dokumentacji oraz złożenie wniosków.

  REKLAMA

  O ile zdrożały codzienne zakupy w stosunku do ubiegłego roku?

  Codzienne zakupy. Czy wreszcie można kupować taniej? Niekoniecznie. Dynamika wzrostu cen spada, ale to nie oznacza, że w sklepach jest taniej. Największy wzrost cen odnotowała chemia gospodarcza. Co jeszcze najbardziej drenuje kieszenie Polaków?

  Skutki obniżki stóp procentowych dla kredytobiorców. Mniejszy przyrost długu!

  Uwolnione obniżką stóp procentowych pieniądze mogą pomóc zahamować przyrost długów Polaków - ocenił dr hab. Waldemar Rogowski. Niższe stopy to mniejsze obciążenie ratami kredytobiorców spłacających zdecydowaną większość kredytów mieszkaniowych w Polsce - dodał.

  REKLAMA