REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyższenie podatków jako nadzwyczajna zmiana stosunków (cz. 2)

Zwiększenie stawek podatkowych Fot. Fotolia
Zwiększenie stawek podatkowych Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany stawek podatkowych mogą w określonych sytuacjach uprawniać do żądania zmian w treści umowy. Muszą jednak zaistnieć odpowiednie okoliczności.

Podatki, podatki

Cena określona w treści umowy zawiera już w sobie podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy. Wynika to przede wszystkim z treści ustawy o cenach, która ustanawia takie domniemanie w treści art. 3. Strony mogą jednak ustalić w treści umowy wynagrodzenie netto.

REKLAMA

W takiej sytuacji, z uwagi na fakt, iż podwyższenie stawek podatkowych może mieć istotny wpływ na sytuację jednego z kontrahentów, dopuszczalne jest roszczenie o zmianę sposobu oznaczenia sposobu wykonania zobowiązania, wysokości świadczeń. W ostateczności sąd może orzec o rozwiązaniu umowy. Taka możliwość wynika z treści art. 3571 Kodeksu cywilnego.

Zobacz: Podwyższenie podatków jako nadzwyczajna zmiana stosunków

Podwyższenie VAT

Taką możliwość w odniesieniu do zmiany stawki podatku VAT zaakceptował Sąd Najwyższy. W orzeczeniu z dnia 16 maja 2007 r. (sygn. III CSK 452/06) sąd orzekł, iż zmiana stawek podatku „może być uznana za nadzwyczajną zmianę stosunków w rozumieniu art. 3571 Kodeksu cywilnego”. W uzasadnieniu SN stwierdził, iż uwzględnieniu na tej podstawie prawnej mogą podlegać tylko zdarzenia nadzwyczajne o charakterze powszechnym, niezależne od woli strony oraz wykraczające poza typowe ryzyko gospodarcze. Taki charakter ma m.in. zmiana prawa.

Jak jednak podkreśla SN nie każda zmiana prawa będzie „nadzwyczajna”.  Chodzi bowiem o takie, które były niemożliwe do przewidzenia przez strony umowy w chwili jej zawarcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czym jest sąd polubowny?

Nadzwyczajną zmianą stosunków nie będą zatem takie zmiany prawa, które strony mogły przewidzieć przy zawieraniu umowy.

REKLAMA

X zawarł umowę z Y o wykonaniu określonej usługi. W międzyczasie w życie weszła ustawa, która znacząco powiększa koszty wykonania umowy i grozi X dużą stratą. Informacje o pracach nad ustaw ą oraz o jej głównych założeniach były już jednak znane X przed zawarciem umowy. Mógł on zatem oszacować skutki jej uchwalenia. Tym samym nie zachodzi nadzwyczajna zmiana stosunków.

Ponadto skutki takiej zmiany prawa muszą powodować nadmierną trudność w wykonaniu zobowiązania lub grozić rażącą stratą. Konieczność udowodnienia  tych okoliczności będzie spoczywać na powodzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA