REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Płatnik, Karta debetowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakładasz firmę? Pamiętaj o PUE ZUS!

Od 2023 roku wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Osoba, która dopiero startuje ze swoim biznesem, musi pamiętać o tym, by założyć konto na PUE. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności.

Którzy podatnicy nie muszą składać dokumentów rozliczeniowych do ZUS?

ZUS 2022. Nowy rok przyniósł wiele zmian podatkowych. W ramach Polskiego Ładu jedną z nich jest obowiązek składania co miesiąc dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Są jednak pewne grupy podatników, których powyższy obowiązek nie obejmuje.

Świadczenia przysługujące osobom ubezpieczonym podczas kwarantanny lub izolacji z powodu COVID-19

Osoby ubezpieczone będące m.in. pracownikami czy zleceniobiorcami odbywające obowiązkową kwarantannę mogą za zgodą podmiotów je zatrudniających wykonywać w tym okresie pracę w trybie zdalnym. Wówczas za ten czas mają prawo do wynagrodzenia za pracę. W przeciwnym wypadku, jeżeli objęte są ubezpieczeniem chorobowym, otrzymają świadczenie chorobowe. Pracy nie mogą świadczyć, nawet za zgodą zatrudniającego, osoby objęte izolacją, w tym w warunkach domowych. Dotychczasowe przepisy nie regulowały wprost możliwości wykonywania pracy zdalnej podczas kwarantanny. Została ona wprowadzona ustawą z 28 października 2020 r. zmieniającą ustawę covidową, która obecnie na publikację w Dzienniku Ustaw. Zmiany w tym zakresie wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia nowelizacji.

Coraz więcej opóźnionych płatności

Właściciele firm transportowych mają coraz większe kłopoty z przeterminowanymi fakturami. Już co 10 firma w tym sektorze ma zaległości w regulowaniu faktur czy spłacie kredytu. To najwyższy wskaźnik spośród wszystkich branż. Zdecydowanie na pogorszenie sytuacji w sektorze wpłynął koronawirus, którzy przyczynił się do przestojów transportu.

REKLAMA

Jak odzyskać z ZUS nadpłatę z tytułu składek

Nadpłata składek ZUS jest z urzędu zaliczana na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych należności. W niektórych okolicznościach składki mogą zostać zwrócone płatnikowi w formie pieniężnej - taki zwrot następuje jednak zawsze wyłącznie na wniosek płatnika. ZUS ma bezwzględny obowiązek zawiadomienia płatnika o kwocie nadpłaty na jego koncie - z wyjątkiem nadpłaconych należności nieprzekraczających 11,60 zł.

Listy z ZUS o stanie konta - niedopłata

ZUS wysyła listy do ponad 3 mln płatników składek. Korespondencja zawiera informację o stanie konta w ZUS. Sprawdź, co zrobić w razie niedopłaty.

Kontrole zwolnień lekarskich w firmach - ZUS przeszkoli przedsiębiorców

Ne tylko ZUS, ale także pracodawca jest uprawniony do kontroli zwolnień lekarskich pracowników. ZUS przeprowadzi dla nich szkolenia.

Nowy program Płatnik 2019

ZUS udostępnił już nową wersję programu Płatnik dla przedsiębiorców (wersja 10.02.002). Z tej wersji programu wszyscy użytkownicy powinni zacząć korzystać 26 stycznia 2019 r. Program Płatnik został uaktualniony w związku z projektem e-akta i małą działalnością gospodarczą (MDG).

REKLAMA

Jakie zmiany dla płatników i ubezpieczonych będą wynikać z wprowadzenia od 1 grudnia 2018 r. wyłącznie e-ZLA

Lekarze mogą wystawiać zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy także w formie elektronicznej jako e-ZLA od 1 stycznia 2016 r. Przed tą datą zaświadczenia lekarskie były wystawiane na drukach ZUS ZLA. Wprowadzono okres przejściowy, w którym obydwie formy wystawiania zaświadczeń lekarskich (papierowa i elektroniczna) były dozwolone. Okres przejściowy który był kilkakrotnie przesuwany, ostatecznie zakończy się 30 listopada 2018 r. Od 1 grudnia 2018 r. jedynym możliwym sposobem wystawienia zwolnienia lekarskiego będzie forma elektroniczna.

Jak przekroczenie rocznych limitów podstawy wymiaru podatku i składek ZUS w 2018 r. wpływa na inne obowiązki płatnika

Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i FEP oraz opodatkowania są ograniczone w skali roku. Przekroczenie ustalonych limitów powoduje określone konsekwencje m.in. w zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłków czy dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Brak bieżącej informacji o przekroczeniu wskazanych podstaw wymiaru może powodować dla płatników obowiązek dokonania korekty rozliczeń z tego tytułu.

Czy nowy płatnik jest uprawniony do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za część urlopu rodzicielskiego

Zatrudniliśmy pracownicę, która nie wykorzystała pełnego wymiaru zasiłku za czas urlopu rodzicielskiego u poprzedniego płatnika będącego zleceniodawcą. Osoba ta samotnie wychowuje dziecko urodzone w 2017 r. i nie skorzystała z 2 tygodni tego zasiłku. Pracownica złożyła nam, z zachowaniem 21-dniowego terminu, wniosek o udzielenie 2 tygodni urlopu rodzicielskiego i wypłatę zasiłku za tę część urlopu. Czy mamy obowiązek przychylić się do jej wniosku? W jakiej wysokości przysługuje jej zasiłek macierzyński za okres tego urlopu?

Jak wypełnić roczną informację ZUS IWA za 2017 r.

Informację ZUS IWA powinni złożyć płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych. Jest to dokument, który należy złożyć najpóźniej 31 stycznia za rok poprzedni. Przekazane w ten sposób dane posłużą do wyliczenia przez ZUS wysokości stopy procentowej składki wypadkowej dla tych płatników, którzy zobowiązani byli składać ZUS IWA przez 3 kolejne lata (a więc 2015 r., 2016 r., i 2017 r.). Pozostali płatnicy stopę procentową składki wypadkowej będą musieli ustalić we własnym zakresie.

Składki na FP i FGŚP - kiedy płatnik składek zwolniony jest z ich opłacania

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych obciąża płatnika składek. Płatnik zobowiązany jest do ich opłacania za tych ubezpieczonych, którzy z danego tytułu podlegają równocześnie obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, i nie ukończyli 55 lat (w przypadku kobiet) albo 60 lat (w przypadku mężczyzn). Jednak zdarzają się inne sytuacje, w których obowiązek opłacenia składek na te fundusze jest również wyłączony.

Niedopłata składek ZUS lub opóźniona realizacja zapłaty

Co płatnik składek powinien zrobić, gdy stwierdzi niedopłatę składek bądź opóźnioną realizację zapłaty? Przedstawiamy bieżące wyjaśnienie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Papierowe zwolnienia lekarskie tylko do lipca 2018 r. Pracodawcy muszą założyć profil na PUE ZUS

Ręcznie wystawiane druki zwolnień lekarskich znikną całkowicie wraz z początkiem lipca 2018 roku. Nastąpi przejście na zwolnienia wyłącznie elektroniczne (e-ZLA). System elektronicznych zwolnień jest dużym ułatwieniem dla pracodawców. Warunek jest jeden – muszą mieć założony swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Taki profil obowiązkowo muszą mieć pracodawcy – płatnicy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób. Inni mogą to zrobić dobrowolnie.

Już od 1 stycznia 2018 r. jeden przelew na własny rachunek w ZUS

Składki już niedługo będzie można wpłacać na jeden indywidualny rachunek w ZUS. Już 1 stycznia 2018 r. skorzystają z tego firmy, przedsiębiorcy, jak również osoby samozatrudnione.

Przepisy o opłatach za transakcje z użyciem kart zatwierdzone

Nowe unijne przepisy ograniczyły wysokość pobieranych przez banki opłat za transakcje z użyciem kart płatniczych. Oznacza to, że płacenie kartą będzie tańsze.

Ruszyła kampania informacyjna dla płatników

1 stycznia 2015 r. wejdą w życie nowe przepisy podatkowe odnoszące się do dochodów uzyskiwanych od 1 stycznia 2014 r. W związku z tym Ministerstwo Finansów przygotowało kampanię informacyjną dla płatników, która ruszyła już 10 grudnia 2014 r.

Zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP

Płatnik składek zobowiązany jest opłacać składki za ubezpieczonego na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeżeli ubezpieczony podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. W jaki sposób opłacać składki po zmianach?

Korygowanie dokumentów przez płatnika w związku z reklamacjami ubezpieczonych

Każdy ubezpieczony w ZUS otrzymuje informacje o stanie indywidualnego konta. Jeżeli po otrzymaniu informacji okaże się, że na koncie nie zostały zewidencjonowane wszystkie składki, wówczas ubezpieczony zgłasza się do płatnika o dokonanie korekty dokumentów.

Jak przygotować się na kontrolę z ZUS?

ZUS zobowiązany jest przestrzegać zasad kontroli wskazanych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, ale również ograniczeń, które przewiduje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgłoszenie danych do ZUS dotyczących pracy w szczególnych warunkach

Płatnik składek ma obowiązek prowadzenia ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za które opłaca składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Zgłoszenia danych dokonuje się do 31 marca następnego roku kalendarzowego.

Aktualizacja Programu PŁATNIK

ZUS poinformował, iż od 15 lipca 2014 r. obowiązuje nowa wersja 9.01.001D programu PŁATNIK.

Korekta dokumentów zgłoszeniowych do ZUS

Przed złożeniem dokumentów zgłoszeniowych w ZUS należy upewnić się, czy aby na pewno wybraliśmy odpowiedni formularz i prawidłowo go wypełniliśmy. W jaki sposób dokonać korekty dokumentów składanych przez płatnika? A jak dokumentów osoby ubezpieczonej?

Jakie dane identyfikacyjne należy przekazać do ZUS?

Płatnik składek dokonuje zgłoszenia do ZUS celem opłacania składek. Wówczas tworzone jest konto płatnika, na którym rozliczane są poszczególne składki. Jakie dane identyfikacyjne należy zgłosić w ZUS?

Jak dokonać wyrejestrowania z ZUS?

Płatnik składek zobowiązany jest wyrejestrować pracownika, którego tytuł do ubezpieczeń społecznych wygasł w terminie 7 dni od daty wygaśnięcia. Dokonuje się tego na formularzu ZUS ZWUA. Jak wyrejestrować płatnika składek?

Jak zgłosić płatnika składek do ZUS?

Płatnik składek zobowiązany jest złożyć do ZUS odpowiedni, wypełniony poprawnie formularz zgłoszeniowy. W jaki sposób zgłoszenia dokonują osoby fizyczne, przedsiębiorcy oraz osoby prawne?

Opłacanie i rozliczanie dobrowolnych składek

Osoby, które chcą dobrowolnie podlegać ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, zgłaszają ten fakt do ZUS na odpowiednich formularzach. Dodatkowo opłacają składki na właściwy rachunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie do 10 dnia następnego miesiąca.

Kiedy złożyć zaświadczenie o przychodzie osób pobierających świadczenie przedemerytalne?

Do 2 czerwca 2014 r. płatnicy składek mają obowiązek poinformować ZUS o przychodzie osób pobierających zasiłek bądź świadczenie przedemerytalne w okresie od 1 marca 2013 r. do 28 lutego 2014 r. Obowiązek dotyczy zarówno pracodawców, jak i zleceniodawców.

E – zwolnienia lekarskie od 2015 r.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 r. przedstawiło projekt zmian w sposobie wystawiania zwolnień lekarskich. W założeniach zmiany mają wprowadzić system elektronicznych zwolnień lekarskich, co powinno usprawnić pracę lekarzy i ZUSu. E – zwolnienia mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Ogólnopolski Kongres Kadry i Płace 2014 „Najnowsze zmiany przepisów oraz praktyka ich stosowania” 18-19 marca 2014 r.

Zapraszamy na Ogólnopolski Kongres Kadry i Płace 2014 „Najnowsze zmiany przepisów oraz praktyka ich stosowania”, który odbędzie się w Warszawie w dniach 18-19 marca 2014 r.

Aplikacja ePłatnik w nowej wersji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował informację o nowej wersji aplikacji ePłatnik, która jest dostępna w ramach Platformy Usług Elektronicznych. W jaki sposób przedsiębiorcy mogą korzystać z ePłatnika?

Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 r.

Płatnik zasiłków ustalany jest w danym roku kalendarzowym, do 30 listopada każdego roku należy ustalić liczbę osób ubezpieczonych. W 2014 r. płatnik będzie zobowiązany do ustalenia wskazanej liczby do 30 listopada 2013 r.

Wprowadzenie płatności bezgotówkowych

Na wprowadzenie płatności bezgotówkowych przedsiębiorcy decydują się coraz częściej. Jest to wynikiem upowszechnienia się elektronicznych instrumentów płatniczych.

Korzyści z karty przedpłaconej

Nie lubisz nosić ze sobą gotówki, a jednocześnie boisz się utraty karty debetowej? Skorzystaj z karty przedpłaconej. Możesz „naładować” ją potrzebną aktualnie kwotą, a niewykorzystane pieniądze przelać z powrotem na konto osobiste.

Karty prepaid – na razie mała oferta banków

Karty przedpłacone pod wieloma względami przypominają telefony komórkowe w systemie prepaid. Kartą można wydać tylko taką kwotę, jaka wcześniej została wpłacona na jej rachunek techniczny. Plastik można kupić bez żadnych formalności i używać bez konieczności podpisywania umowy z bankiem.

Jak spłacić zaległe długi?

Dług Polaków wynosi ok. 34 mld zł i co trzy miesiące będzie rosnąć o ok. 1,5-2 mld zł. Ok. 2 mln Polaków nie spłaca długów w terminie. Jeżeli nie radzimy sobie ze swoimi długami, powinniśmy rozważyć kilka możliwości odciążenia domowego budżetu.

Gdzie wziąć kredyt hipoteczny na zakup domu?

Oferta z kredytami hipotecznymi na dom uległa na początku tego roku pogorszeniu. Banki podniosły marże kredytów hipotecznych, a wprowadzenie Rekomendacji SII odbiło się negatywnie na zdolności kredytowej Polaków. Przyjrzyjmy się dostępnym aktualnie kredytom hipotecznym w euro i złotym.

Porównaj kredyt w koncie, kredyt gotówkowy i kartę kredytową

Istnieją różne sposoby na pozyskanie gotówki, a poszczególne kredyty różnią się między sobą. Z kartą kredytową skorzystamy z okresu bezodsetkowego, dzięki kredytowi w koncie odroczymy termin spłaty zobowiązania, a kredyt gotówkowy otrzymamy niemal natychmiast. Jakie wady i zalety mają poszczególne produkty kredytowe?

Standardowy kredyt hipoteczny czy cross-sell?

Przy okazji przyznania kredytów hipotecznych, banki starają się sprzedać również inne produkty, które mają w swojej ofercie. Proponując nam sprzedaż wiązaną, w dalszym ciągu myślą o własnych korzyściach, a nie obniżeniu rat kredytu hipotecznego. Czy kredyty hipoteczne w cross-sellu zawsze są opłacalne?

Więcej punktów akceptujących płatności kartą?

Sklepy płacą bankom prowizję od każdej transakcji, dokonanej przy użyciu karty. Prawdopodobnie opłata ta wkrótce zostanie obniżona, dzięki czemu nowe punkty handlowe wprowadzą kartę jako alternatywny środek płatniczy. Czy banki nadal będą proponować zwrot wydatków, dokonanych przy użyciu kart?

Start-up i pierwsze konto bankowe dla firmy

Zanim dowiemy się czegoś więcej o koncie bankowym dla firmy, powinniśmy przemyśleć to, do czego rachunek będzie wykorzystywany. Eksperci finansowi przyjrzeli się kontom bankowym dla początkujących przedsiębiorców. Oferta kont bankowych dla start-upów jest bogata.

Co zrobić, żeby nie tracić na zmianach kursów walutowych?

Prawdopodobnie banki będą coraz mniej zarabiać na różnicach w kursach walut. Kupujący oszczędzają na niekorzystnym kursie walutowym, korzystając z kantorów internetowych. Dzięki temu rozwiązaniu porównują kursy walut w różnych miejscach i unikają płacenia wysokiego spreadu walutowego.

Które banki uległy modzie na zakupy grupowe?

W maju 2011 r. pierwszy bank w Polsce udostępnił kupony dla osób, interesujących się zakupami grupowymi. Od tamtej pory już pięć instytucji finansowych przygotowało promocyjne oferty na portalach pośredniczących w zakupach grupowych. Zakup grupowy umożliwia zwrot części wydatków, założenie konta z dopłatą lub prezent na karcie.

Czy płatność kartą zbliżeniową jest bezpieczna?

Tylko nieliczne sklepy umożliwiają płatności przy pomocy kart zbliżeniowych. Karty zbliżeniowe nie wzbudzają jednak zaufania wśród samych klientów. Niektórzy wręcz nie chcą posługiwać się kartami zbliżeniowymi.

Kiedy karta za granicą kosztuje zbyt wiele?

Banki dobrze zarabiają na transakcjach, dokonywanych przy pomocy kart za granicą. Płacąc kartami w innej walucie, zawsze ponosimy koszty przewalutowania. Dodatkowo za korzystanie z karty w zagranicznym bankomacie większość banków pobiera prowizję.

Które banki umożliwiają płatności bezstykowe przy użyciu telefonu?

Eksperci przewidywali, że do końca 2011 roku z banków wyjdzie ponad 10 mln kart zbliżeniowych. Tymczasem do grudnia ur. bankom udało się puścić w obieg tylko 8,96 mln kart, umożliwiających płatności bezstykowe. W których bankach możliwe są płatności monilne?

Jaki jest koszt użytkowania karty przedpłaconej i gdzie ją kupić?

Przed wyprawieniem dziecka na ferie zimowe warto zainteresować się kartą przedpłaconą. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli na bieżąco kontrolować wydatki podopiecznego i decydować o tym, ile pieniędzy znajdzie się na karcie przedpłaconej. Karty przedpłacone zasila się na podobnych zasadach co karty pre-paid.

Jak sfinansować urlop i zaoszczędzić pieniądze?

Wyjazd na urlop i wyprawienie świąt często stanowią znaczy uszczerbek dla naszego portfela, toteż zdobycie dodatkowego finansowania niekiedy staje się koniecznością. Do którego banku udać się po finansowanie, aby dostać pożyczkę jeszcze tego samego dnia? Dlaczego zakupu waluty nie warto finansować w banku?

Bank przeniesie bezpłatnie Twoje konto bankowe!

Jeżeli myślisz poważnie o lepszym koncie bankowym, nie musisz tracić czasu na wizyty w starym banku i zmaganie się z urzędnikami. Twoim starym kontem bankowym zajmie się nowy bank. Przyjrzyj się więc swojemu aktualnemu kontu bankowemu – może już dziś warto pomyśleć o zmianie na lepsze?

REKLAMA