reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jakie zmiany dla płatników i ubezpieczonych będą wynikać z wprowadzenia od 1 grudnia 2018 r. wyłącznie e-ZLA

Jakie zmiany dla płatników i ubezpieczonych będą wynikać z wprowadzenia od 1 grudnia 2018 r. wyłącznie e-ZLA

Lekarze mogą wystawiać zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy także w formie elektronicznej jako e-ZLA od 1 stycznia 2016 r. Przed tą datą zaświadczenia lekarskie były wystawiane na drukach ZUS ZLA. Wprowadzono okres przejściowy, w którym obydwie formy wystawiania zaświadczeń lekarskich (papierowa i elektroniczna) były dozwolone. Okres przejściowy który był kilkakrotnie przesuwany, ostatecznie zakończy się 30 listopada 2018 r. Od 1 grudnia 2018 r. jedynym możliwym sposobem wystawienia zwolnienia lekarskiego będzie forma elektroniczna.

Od 1 grudnia 2018 r., jeśli w wyniku badania lekarz stwierdzi, że ubezpieczony jest niezdolny do wykonywania pracy lub stwierdzi konieczność sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny ubezpieczonego, powinien wystawić elektroniczne zaświadczenie lekarskie. Dane ewidencyjne niezbędne do wystawienia zaświadczenia będą dla lekarza widoczne w systemie, ale lekarz powinien je potwierdzić z pacjentem, szczególnie NIP płatnika składek ubezpieczonego. Lekarz widzi w systemie, czy płatnik składek posiada profil informacyjny na PUE ZUS. Zatem pacjent nie otrzyma papierowego zwolnienia lekarskiego, ale tylko wtedy, gdy jego pracodawca posiada profil informacyjny. Jeżeli natomiast płatnik składek nie posiada takiego profilu, lekarz wręczy pacjentowi wydruk zaświadczenia lekarskiego, który musi być opatrzony podpisem i pieczątką lekarza. W takiej sytuacji ubezpieczony ma obowiązek dostarczyć pracodawcy wydruk zwolnienia lekarskiego, przy czym może to zrobić nawet po zakończonej absencji chorobowej, nie tracąc prawa do części zasiłku za okres od 8. dnia niezdolności do pracy.

Zaświadczenie wystawione na profilu informacyjnym lekarza automatycznie wpłynie na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, a stamtąd bezpośrednio, w kolejnym dniu po otrzymaniu zaświadczenia, na skrzynkę płatnika składek (bez numeru statystycznego choroby).

Wprowadzenie elektronicznych zaświadczeń lekarskich e-ZLA ułatwi pracę lekarzom. Nie będą oni bowiem zobowiązani:

  • dostarczać oryginałów zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA do ZUS,
  • przechowywać drugiej kopii zaświadczenia lekarskiego,
  • pobierać w palcówkach ZUS bloczków zwolnień lekarskich.

Lekarze uprawnieni do wystawiania zaświadczeń lekarskich otrzymają z ZUS bezpłatny dostęp do:

  • danych ewidencyjnych zgromadzonych na kontach ubezpieczonych i płatników składek w zakresie niezbędnym do wystawiania zaświadczeń lekarskich,
  • informacji, czy płatnik składek posiada profil informacyjny na PUE,
  • informacji o wcześniejszych zaświadczeniach lekarskich wystawionych ubezpieczonemu także przez innych lekarzy.

UWAGA!

Informacja o tym, że płatnik składek posiada profil na PUE ZUS, jest udostępniana lekarzowi wystawiającemu zaświadczenie lekarskie.

Dowody stwierdzające absencję chorobową

Od 1 grudnia 2018 r. dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub sprawowania opieki, przy ustalaniu prawa do zasiłków, będą wyłącznie:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama