Jakie zmiany dla płatników i ubezpieczonych będą wynikać z wprowadzenia od 1 grudnia 2018 r. wyłącznie e-ZLA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Od 1 grudnia 2018 r., jeśli w wyniku badania lekarz stwierdzi, że ubezpieczony jest niezdolny do wykonywania pracy lub stwierdzi konieczność sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny ubezpieczonego, powinien wystawić elektroniczne zaświadczenie lekarskie. Dane ewidencyjne niezbędne do wystawienia zaświadczenia będą dla lekarza widoczne w systemie, ale lekarz powinien je potwierdzić z pacjentem, szczególnie NIP płatnika składek ubezpieczonego. Lekarz widzi w systemie, czy płatnik składek posiada profil informacyjny na PUE ZUS. Zatem pacjent nie otrzyma papierowego zwolnienia lekarskiego, ale tylko wtedy, gdy jego pracodawca posiada profil informacyjny. Jeżeli natomiast płatnik składek nie posiada takiego profilu, lekarz wręczy pacjentowi wydruk zaświadczenia lekarskiego, który musi być opatrzony podpisem i pieczątką lekarza. W takiej sytuacji ubezpieczony ma obowiązek dostarczyć pracodawcy wydruk zwolnienia lekarskiego, przy czym może to zrobić nawet po zakończonej absencji chorobowej, nie tracąc prawa do części zasiłku za okres od 8. dnia niezdolności do pracy.
REKLAMA
Zaświadczenie wystawione na profilu informacyjnym lekarza automatycznie wpłynie na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, a stamtąd bezpośrednio, w kolejnym dniu po otrzymaniu zaświadczenia, na skrzynkę płatnika składek (bez numeru statystycznego choroby).
Wprowadzenie elektronicznych zaświadczeń lekarskich e-ZLA ułatwi pracę lekarzom. Nie będą oni bowiem zobowiązani:
- dostarczać oryginałów zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA do ZUS,
- przechowywać drugiej kopii zaświadczenia lekarskiego,
- pobierać w palcówkach ZUS bloczków zwolnień lekarskich.
Lekarze uprawnieni do wystawiania zaświadczeń lekarskich otrzymają z ZUS bezpłatny dostęp do:
- danych ewidencyjnych zgromadzonych na kontach ubezpieczonych i płatników składek w zakresie niezbędnym do wystawiania zaświadczeń lekarskich,
- informacji, czy płatnik składek posiada profil informacyjny na PUE,
- informacji o wcześniejszych zaświadczeniach lekarskich wystawionych ubezpieczonemu także przez innych lekarzy.
UWAGA!
Informacja o tym, że płatnik składek posiada profil na PUE ZUS, jest udostępniana lekarzowi wystawiającemu zaświadczenie lekarskie.
Dowody stwierdzające absencję chorobową
Od 1 grudnia 2018 r. dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub sprawowania opieki, przy ustalaniu prawa do zasiłków, będą wyłącznie:
- zaświadczenia lekarskie wystawione w formie dokumentu elektronicznego,
- wydruki wystawionych zaświadczeń lekarskich z systemu teleinformatycznego,
- zaświadczenia lekarskie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego.
Blankiety ZUS ZLA zostaną od tej daty ostatecznie wycofane.
Wydruki zaświadczeń lekarskich muszą być opieczętowane i podpisane przez lekarza wystawiającego zaświadczenie. Wydruk zaświadczenia lekarskiego ubezpieczony może otrzymać na swój wniosek (na żądanie) oraz w sytuacji, gdy płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Taki wydruk lekarz może sporządzić dopiero po jego wystawieniu w postaci elektronicznej. Natomiast zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego ubezpieczony otrzyma, gdy lekarz nie ma dostępu do Internetu, np. podczas wizyty domowej u pacjenta. W takiej sytuacji zaświadczenie lekarskie może zostać wystawione na blankietach uprzednio wydrukowanych z programu przez lekarza. Każdy lekarz może wydrukować blankiet ze swojego profilu. Blankiet ma identyfikator i jest rejestrowany przez system, a lekarz jest zobowiązany zelektronizować taki blankiet w ciągu 3 dni roboczych od dnia jego wystawienia.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie zmiany dla płatników i ubezpieczonych będą wynikać z wprowadzenia od 1 grudnia 2018 r. wyłącznie e-ZLA
W artykule omówiono również postępowanie i dowody do ustalania prawa do zasiłków i ich wypłaty oraz tryb postępowania w przypadku płatnika składek, który posiada profil na PUE ZUS, ale nie jest płatnikiem zasiłków.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA