REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorca, Firma jednoosobowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zarobki przedsiębiorców: zarabiają więcej i szybciej

Własne firmy zakładamy, aby zarabiać więcej. Sprawdza się. Dochody przedsiębiorców rosną dużo szybciej, niż zarobki pracowników najemnych.

Rosną koszty działalności firm

Przedsiębiorstwa zwiększające przychody wydają coraz więcej na swoje utrzymanie. Średnie i duże firmy w ostatnim półroczu zwiększyły przychody o 8,2 proc., ale wygenerowały wyższe koszty (9,8 proc.) - podał GUS.

Oszuści pobierają opłaty za wpis do CEIDG

Resort gospodarki ostrzega przed firmami pośredniczącymi w zakładaniu działalności gospodarczej, które domagają się opłat za rejestrację w CEIDG. Wpis do ewidencji jest bezpłatny.

Konta oszczędnościowe dla mikroprzedsiębiorców – na co warto zwrócić uwagę

Banki kuszą mikroprzedsiębiorców coraz korzystniejszym oprocentowaniem kont oszczędnościowych – z ankiety przeprowadzonej przez Tax Care wynika, że najlepsza stawka sięga 5,8 % w skali roku. Jednak opłaty związane z wypłatą pieniędzy z niektórych kont oszczędnościowych mogą przewyższyć profity płynące z ich preferencyjnego oprocentowania.

REKLAMA

W dużych firmach powiało optymizmem

Eksport staje się motorem napędowym kondycji dużych firm. Na zamówienia bardziej narzeka sektor MŚP.

Przygotowanie zawodowe młodocianych - zmiany w przepisach

Czy wiesz, co już od września czeka pracodawców chcących zatrudnić młodocianych w ramach przygotowania zawodowego?

Współczynnik Pearsona – miara współzależności - suplement

Opisując przykład wykorzystania współczynnika Pearsona, zwracałem uwagę na relatywną łatwość jego wyliczenia i interpretacji uzyskanego wyniku w praktyce przedsiębiorstwa, jeśli wykorzystywać do tego arkusz kalkulacyjny.

Firmy podniosą wynagrodzenia

Prawie 80 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP nie zamierza zwalniać pracowników. Firmy chcą podnosić wynagrodzenie swoim pracownikom.

REKLAMA

Podnoszenie kwalifikacji przez pracowników

Czy doszkalanie pracowników jest modne? Czy pracownicy mogą liczyć na szczególne przywileje z tytułu podjęcia działań zmierzających w kierunku zdobycia nowej wiedzy i umiejętności? Na te i inne pytania spróbuję odpowiedzieć poniżej.

KE przydzieliła uprawnienia CO2

Komisja Europejska zatwierdziła złożony przez Polskę wniosek o przydział bezpłatnych uprawnień do emisji CO2. Jest jeden warunek: zainteresowane przedsiębiorstwa muszą zainwestować.

Moment powstania przychodu z działalności gospodarczej

Ustalenie daty powstania przychodu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą umożliwia poprawne rozliczenie podatku dochodowego. Dowiedz się w jakim momencie powstaje przychód z działalności gospodarczej.

Ministerstwo Finansów zablokuje deregulację?

Resort gospodarki pracuje nad trzecią ustawą deregulacyjną. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim systemu podatkowego. Na uproszczenia nie zgadza się Ministerstwo Finansów.

Przedsiębiorca mniej zapłaci za skargę na orzeczenie KIO

Resort gospodarki planuje obniżyć maksymalną wysokość opłaty za skargę do sądu na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej. Przedsiębiorcy zyskają łatwiejszy dostęp do skarg w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego o znacznej wartości.

Abolicja składek ZUS dla chałupników coraz bliżej

Trwają prace nad projektem ustawy umorzeniowej. Abolicja składek ZUS dla chałupników nie będzie stanowiła pomocy publicznej.

Prawa pracownika podczas upałów

Praca podczas upałów została potraktowana przez ustawodawcę jako dotkliwa dla niektórych kategorii pracowników. Dowiedz się jakie prawa przysługują pracownikom podczas pracy w upalne dni.

Polacy nie boją się kryzysu

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wyniósł w lipcu -27,0 pkt. To wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca - wynika z danych GUS i NBP.

Nowe przepisy o zatrudnianiu nielegalnych imigrantów

Zatrudnianie nielegalnych imigrantów. 21 lipca weszły w życie nowe przepisy o zatrudnianiu nielegalnych imigrantów. Przedsiębiorcy będą musieli sprawdzać dokumenty pobytowe zatrudnionych cudzoziemców.

Dodatkowe kwoty połowowe dorszy, śledzi i łososi

Resort rolnictwa określił dodatkowe kwoty połowowe organizmów morskich. Publikujemy dodatkowe kwoty połowowe dorszy, śledzi i łososi w podobszarach Morza Bałtyckiego.

Kryzys uderzy w polskie firmy w drugim półroczu

Przedsiębiorcy coraz bardziej obawiają się przyszłości. Pogarsza się sytuacja na rynku - wynika z danych opublikowanych przez GUS.

Prawo telekomunikacyjne: Szybki internet będzie szybki

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów Prawa telekomunikacyjnego zwiększających ochronę abonentów. UKE będzie mógł kontrolować rzeczywistą prędkość transmisji danych.

6 sposobów na ochronę mieszkania przed włamaniem

Wyjeżdżasz na wakacje? Dowiedz się jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed włamaniem. Poznaj 6 sposób na skuteczną ochronę przed włamaniem.

Firmy chętniej płacą za nadgodziny, bo boją się zatrudniać

W czerwcu płace pracowników wzrosły aż o 4,3 proc. To wynik wynagradzania za godziny nadliczbowe.

Limit rozliczeń gotówkowych między przedsiębiorcami 2012

Dowiedz się jaki jest aktualny limit rozliczeń gotówkowych między przedsiębiorcami.

Współczynnik Pearsona – miara współzależności cz. II.

Firmy często mają w swojej ofercie produkty, które mogą być względem siebie komplementarne bądź substytucyjne. Wzrost zapotrzebowania na jeden z wyrobów będzie skutkował wzrostem sprzedaży innego wyrobu - zależność komplementarna. Albo odwrotnie, wzrost zapotrzebowania na dany wyrób sprawi, że sprzedaż innych wyrobów zacznie maleć - zależność substytucyjna.

Nowe terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Organy publiczne będą miały 30 dni na zapłatę. Wskazanie w umowie dłuższego terminu będzie skutkowało odsetkami dla wierzyciela.

Likwidacja NFI od 1 stycznia 2013

NFI. Od 1 stycznia 2013 roku znikną Narodowe fundusze Inwestycyjne. Tego dnia zostanie uchylona ustawa o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych.

Biznesowy dress code w upały

W lipcowe, czy sierpniowe upały nie wszyscy mogą liczyć na powiew nadmorskiej bryzy, gdyż z powodu obowiązków zawodowych utknęli w biurach. Dyskomfort związany z formalnym strojem i tak daje się im we znaki. Jak stosownie ubierać się do pracy podczas upałów?

Skrócenie terminu uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności ze 180 do 90 dni

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem kolejnej ustawy deregulacyjnej. Proponowane są uproszczenia mające zredukować bariery hamujące rozwój przedsiębiorczości oraz nadmierne obciążenia administracyjne. Jedną z planowanych zmian jest skrócenie terminu uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności ze 180 do 90 dni.

Szersza grupa przedsiębiorców zostanie objęta statusem "małego podatnika"

Trzecia ustawa deregulacyjna. Ministerstwo Gospodarki kontynuuje prace nad trzecią ustawą deregulacyjną. Jedną z proponowanych zmian jest objęcie większej grupy przedsiębiorców statusem "małego podatnika" oraz uproszczoną ewidencją księgową.

Ochłodzenie na linii Europa - Chiny uderzy w polskie firmy

Ochłodzenie stosunków gospodarczych między Unią Europejską a Chinami może zaszkodzić polskim przedsiębiorcom - alarmują Pracodawcy RP.

Dyrektywa tytoniowa

Komisja Europejska pracuje nad dyrektywą tytoniową. Nowe regulacje to zaostrzenie wymogów dotyczących produkcji i sprzedaży papierosów.

Konto dla firmy – jakie wybrać?

W jakim banku założyć rachunek bankowy dla firmy? Poznaj słabe i mocne strony oferty banków.

Zmiany w VAT

Zmiana ustawy o VAT. Resort finansów przygotował nowelizację ustawy o VAT. Zmieni się m.in. moment powstania obowiązku podatkowego. Modyfikacji ulegną też zasady określania podstawy opodatkowania.

Polacy kupują, ale towary słabej jakości

Polacy nie rezygnują z konsumpcji pomimo zaciskania pasa, ale decydują się na towary tańsze i niższej jakości - wynika z danych przedstawionych przez GUS.

Współczynnik Pearsona – miara współzależności cz. I.

Współczynnik Pearsona. Ekspert wyjaśnia kiedy i w jaki sposób prowadzący firmę może skorzystać ze współczynnika Pearsona.

Wzrosła produkcja przemysłowa

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w maju o 4,6 proc. w stosunku do ubiegłego roku - wynika z wstępnych danych GUS. To o 4,5 proc. więcej niż w kwietniu br.

Rejestracja działalności bez informowania sanepidu i Państwowej Inspekcji Pracy

Przedsiębiorca nie będzie musiał informować Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Inspekcji Pracy o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności – wynika z projektu zmian przygotowanego przez resort sprawiedliwości.

NIP w trzy dni oraz usunięcie obowiązku informowania sanepidu i PIP

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w Kodeksie pracy przygotowany przez resort sprawiedliwości. Przedsiębiorcy szybciej uzyskają NIP oraz nie będą musieli informować sanepidu oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

Przedsiębiorcy mniej zapłacą za pozew w postępowaniu upominawczym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt założeń zmian w kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Nowe przepisy mogą ułatwić funkcjonowanie małym firmom.

Trzecia ustawa deregulacyjna

Trzecia ustawa deregulacyjna. Trwają prace nad przygotowaniem kolejnej ustawy deregulacyjnej. Ministerstwo Gospodarki przygotowało założenia zmian, które mają zmniejszyć obciążenia administracyjne i podatkowe przedsiębiorców.

Inwestycje zagraniczne: Współpraca z Chinami

Polska Agencja Inwestycji Zagranicznych ocenia Chiny jako jednego z liderów inwestycji zagranicznych (trzecie miejsce). Ekspansja Chin budzi zainteresowanie w Polsce i Unii Europejskiej.

Firmy boją się kredytów

Przedsiębiorcy niechętnie korzystają z kredytów. Firmy wolą finansować działalność z własnych środków.

Ustawa deregulacyjna w 2012 r.? Będą kolejne uproszczenia dla przedsiębiorców

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt założeń do trzeciej ustawy deregulacyjnej. Tym razem zmiany mają dotyczyć głównie prawa podatkowego.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę 2013

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w 2013 roku do 1600 złotych. Dla przedsiębiorców oznacza to dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem. Różnica między nową a stara stawką wyniesie 120,74 zł.

Nowe wymogi sanitarne dla salonów kosmetycznych i zakładów fryzjerskich

Salony kosmetyczne, zakłady fryzjerskie i salony tatuażu będą musiały zainstalować urządzenia do sterylizacji narzędzi kosmetycznych oraz przeszkolić pracowników z ich obsługi. Na dostosowanie się do nowych przepisów przedsiębiorcy będą mieli czas do 31 grudnia 2013 roku.

Co się dzieje z rzemiosłem artystycznym?

Zawód rzemieślnika nie jest atrakcyjny dla młodych ludzi. Na rynku brakuje ceramików, złotników, kaletników. Niedługo może ich zupełnie zabraknąć.

CEIDG 2012/2013: PESEL i REGON będą wpisane z urzędu

PESEL i REGON przedsiębiorcy będzie podlegał wpisowi do CEIDG z urzędu. Nowe zasady mają uprościć funkcjonowanie ewidencji. Ministerstwo Gospodarki przygotowuje nowelizację ustawy o swobodzie działalności.

Wrze na rynku wyrobów budowlanych

Niemal 30 proc. przebadanych wyrobów budowlanych nie spełnia norm. Zmian wymaga ustawa o wyrobach budowlanych - alarmują eksperci.

Wzrost PKB o 3,5%

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I kwartale 2012 roku o 3,5 proc. - poinformował GUS.

Monitor Sądowy i Gospodarczy - opłaty 2013

Monitor Sadowy i Gospodarczy – opłaty 2013. Dowiedz się jakie stawki opłat obowiązują za publikację ogłoszenia lub obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

REKLAMA