REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument, Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu

Umowę bezterminową można wypowiedzieć w każdym czasie, zachowując terminy umowne, ustawowe, zwyczajowe, a w razie braku takich terminów – niezwłocznie po złożeniu drugiej stronie wypowiedzenia. Jest to stosunek prawny ciągły, w przypadku którego zastrzeżenia o niemożliwości wcześniejszego rozwiązania są nieważne.

Nazwa umowy nie zawsze świadczy o rodzaju pracy

Nazwa umowy nie musi ostatecznie przesądzać o jej rodzaju. Dokonując analizy poszczególnych cech stosunku pracy, umowa cywilnoprawna może zostać uznana przez sąd za umowę o pracę.

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Wśród popularnych form rozliczeń między przedsiębiorcami znajduje się tzw. barter. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na nabycie niezbędnych towarów lub usług bez konieczności angażowania środków pieniężnych. Mogłoby się wydawać, że taka wymiana jest neutralna dla podatku VAT - nie dochodzi bowiem do zapłaty w tradycyjnym rozumieniu, czyli przekazania pieniędzy za dostawę lub świadczenie. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu transakcję taką należy opodatkować, przyjmując do tego odpowiednią podstawę. Po nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2014, szczególnie ten ostatni aspekt rozliczania barteru rodzi wiele wątpliwości.

Rękojmia za wady fizyczne rzeczy sprzedanej

Nawet po dokonaniu sprzedaży kupujący ma prawo egzekwować od sprzedającego jego obowiązki dotyczące właściwości rzeczy. W pierwszej kolejności powinien domagać się naprawienia rzeczy lub wymiany na nową, lecz w szczególnych okolicznościach może nawet całkowicie odstąpić od umowy.

REKLAMA

Klauzula arbitrażowa w umowie

Coraz częstszą praktyką jest zamieszczanie w umowie wzmianki o rozwiązaniu potencjalnego sporu między stronami przez sąd polubowny. Zapis taki rodzi pewne zobowiązanie między stronami, lecz jednocześnie jest sposobem na szybsze i profesjonalne zażegnanie konfliktu.

Wynajem pokoi – opodatkowanie

Wynajmowanie pokoi turystom wiąże się z obowiązkiem wykazania uzyskanego z tego tytułu przychodu. Opłacanie podatku z tego tytułu może mieć postać skali podatkowej lub ryczałtu. W jaki sposób korzystnie opodatkować wynajem pokoi?

Czy e-sklep może powołać się na błąd?

Zakupy w sklepie internetowym są formą zawarcia umowy na odległość, która może ułatwić konsumentom wybór towaru i uzyskanie odpowiedniej ceny, lecz także potrafi nieść za sobą sporą dozę ryzyka. Zazwyczaj to kupujący jest bardziej chroniony przez prawo, jednak istnieją sytuacje, gdy e-sklep może nie zrealizować umowy, powołując się na błąd.

Jak prawidłowo napisać umowę spółki cywilnej?

Umowa spółki jest najprostszym sposobem na prowadzenie działalności gospodarczej. Założenie spółki cywilnej nie wymaga minimalnego kapitału zakładowego, ani podjęcia skomplikowanych czynności. Warto jednak wiedzieć, które kwestie powinny zostać uregulowane w umowie. Jak napisać umowę spółki, by zabezpieczyć interesy wspólników?

REKLAMA

Zawieranie umów przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego

W dzisiejszych czasach coraz częściej dokonywane są czynności prawne za pomocą sieci internetowej. Pewność wirtualnego obrotu handlowego gwarantuje podpis elektroniczny, który zyskuje popularność nie tylko wśród przedsiębiorców, lecz także konsumentów.

Umowa sponsoringu

Umowa sponsoringu nie jest regulowana osobno w Kodeksie cywilnym, jednak w świadomości kontrahentów ukształtowała się na przestrzeni ostatnich kilku lat jako umowa nienazwana, z charakterystycznymi dla niej prawami i obowiązkami obu stron.

Jak prawidłowo zawierać umowy?

Przed podpisaniem każdej umowy, należy przede wszystkim zapoznać się z jej treścią. Podpisanie umowy wiąże się z wyrażeniem zgody na zawarte w jej treści warunki. Jak zatem prawidłowo zawierać umowy?

Nowe prawo antymonopolowe od 2015 r.

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP. Oznacza to, ze wejdzie w życie 18 stycznia 2015 r. Celem nowelizacji prawa antymonopolowego jest zwiększenie ochrony konsumentów oraz skuteczniejsze wykrywanie praktyk ograniczających konkurencję.

Konieczne zmiany w regulaminach e-sklepów

Ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 r. wejdzie w życie dopiero w grudniu 2014 r., gdy jednocześnie straci moc dotychczas obowiązująca Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Ustawodawca przewidział w nowym akcie wiele zmian, z którymi powinien zapoznać się przedsiębiorca prowadzący sprzedaż na odległość.

Jak należy podpisywać weksel?

Ważność weksla zależy od tego, czy zawiera podpis jego wystawcy. W przypadku braku podpisu nie powstanie zobowiązanie wekslowe. W jaki sposób zatem podpisywać weksel?

Nowa umowa projektowa

Indywidualny czas pracy, umowy na okres trwania projektu, jednolity system emerytalny dla wszystkich grup zawodowych - takie rekomendacje przygotowane przez ekspertów pracodawców zawarto w raporcie "Konkurencyjna Polska: jak awansować w światowej lidze gospodarczej?".

Możliwa upadłość konsumencka osób fizycznych

Sejm rozpatrzył projekt nowelizacji ustawy prawo upadłościowe i naprawcze. Projekt pozwala ogłosić upadłość konsumencką osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej.

Jakie klauzule warto wprowadzić do firmowego wzoru zamówienia ?

W firmowym wzorze zamówienia warto wprowadzić klauzule, zabezpieczające realizację zamówienia. W obrocie gospodarczym często dochodzi bowiem do sytuacji niewywiązania się dostawcy bądź usługodawcy ze zleconego zamówienia. W konsekwencji, takie wadliwe wykonanie zamówienia może mieć jednak zgubne skutki dla zlecającego, który z kolei może nie wywiązać się z realizacji zamówienia wobec swojego zamawiającego.

Czy brak numeracji załączników zmusza do zmiany umowy?

Deweloper zwrócił się do mnie kilka dni temu z pewnym problemem. Otóż notariusz, z którego usług regularnie korzysta w związku z zawieranymi umowami deweloperskimi nie ma zwyczaju numerować załączników do aktów notarialnych obejmujących takie umowy. Czy nienumerowanie załączników zmusza do zmiany umowy?

Zmiany w ustawie o prawach konsumenta z korzyścią dla przedsiębiorców

30 maja 2014 r. Sejm rozpatrzył uchwałę Senatu w sprawie poprawek do ustawy o prawach konsumenta. Znowelizowane przepisy ułatwią konsumentom zawieranie umów a przedsiębiorcom ujednolicą zasady odpowiedzialności za towar.

Łatwiejszy proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka powoli staje się martwą instytucją, co rodzi konieczność zmiany przepisów na łagodniejsze. Takie zmiany budzą jednak wątpliwości, czy nie spowodują nadużyć tej formy upadłości przez nieuczciwych kontrahentów.

Dodatkowa umowa cywilnoprawna zwiększy chorobowe

Pracownikowi, który jednocześnie pracuje w firmie na podstawie umowy o pracę i wykonuje zlecenie dla swojego pracodawcy oblicza się zasiłek chorobowy z wynagrodzeń otrzymywanych z obu umów. Z jakich zasad należy korzystać przy wyliczaniu podstawy wymiaru zasiłku?

Prawa i obowiązki stron umowy agencyjnej

Umowa agencyjna jest umową cywilnoprawną zawieraną między przedsiębiorcami. Podstawowe prawa i obowiązki stron określają przepisy prawa cywilnego dotyczące umowy agencyjnej, natomiast pozostałe mogą zostać uzgodnione według uznania stron przestrzegając zasad współżycia społecznego.

Czy można aneksować z mocą wsteczną umowy handlowe

W praktyce obrotu dość często pojawia się pytanie o dopuszczalność, zgodność z prawem, a tym samym ważność aneksowania z mocą wsteczną umów handlowych zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami. Artykuł przedstawia kilka typów występujących w obrocie gospodarczym aneksów do umów, które poddane zostaną ocenie pod kątem dopuszczalności nadania im przez strony mocy obwiązywania wstecz (a więc w określonym czasie sprzed spisania aneksu).

Czy wypowiedzenie umowy pożyczki e-mailem jest skuteczne?

Pożyczkodawca otrzymał od pożyczkobiorcy e-mailową odpowiedź w sprawie zwrotu pożyczonych pieniędzy, czyli wiadomo, że wypowiedzenie umowy pożyczki zostało odebrane. Czy takie wypowiedzenie w formie wiadomości e-mail jest ważne?

Kiedy można odstąpić od umowy sprzedaży?

Zdarza się, że konsumenci składający reklamację dotyczącą zakupionego towaru domagają się w pierwszej kolejności zwrotu ceny. Nie zawsze jednak takie uprawnienie im przysługuje. W jakich sytuacjach sprzedawca będący przedsiębiorcą musi się liczyć z koniecznością zwrotu ceny?

Timesharing a obowiązki przedsiębiorcy

Timesharing to wprowadzony do prawa polskiego z dniem 9 grudnia 2000 r. rodzaj użytkowania jakie może być ustanowione na rzecz osoby fizycznej. W każdym przypadku nabywcą timesharingu jest osoba fizyczna, zawierająca umowę poza zakresem prowadzonej działalności gospodarczej. Drugą stroną umowy jest przedsiębiorca. Należy pamiętać, że w tym przypadku na przedsiębiorcy ciążą dodatkowe obowiązki.

Wypowiedzenie umowy dzierżawy przez wydzierżawiającego

Umowa dzierżawy stanowi umowę nazwaną, uregulowaną przepisami kodeksu cywilnego, która może zostać rozwiązany na podstawie wypowiedzenia złożonego przez wydzierżawiającego z zachowaniem oznaczonych terminów.

Potwierdzenie zawarcia umowy sprzedaży

Zawarcie umowy sprzedaży powoduje powstanie po stronie nabywcy szeregu uprawnień. Ich egzekwowanie może nastąpić na podstawie potwierdzenia umowy sprzedaży.

Jakie są terminy dochodzenia roszczeń konsumenckich?

Obowiązujące w polskim systemie prawnym ustawy tzw. konsumenckie, regulują szczególne uprawnienia konsumenckie będące wygodnym instrumentem pomocnym w przypadku otrzymania towaru niezgodnego z umową lub gdy otrzymany towar nie spełnia oczekiwań konsumenta. Jakie są to uprawnienia?

Jaki zapis warto zamieścić w umowie?

Każda umowa musi określać podstawowe elementy: wskazanie osób, które ją zawierają czyli określenie stron umowy, przedmiot umowy i treść stosunku zobowiązaniowego – czyli określenie zachowania każdej ze stron. Strony mogą także zamieścić w umowie zastrzeżenie dodatkowe. Niektóre zastrzeżenia dodatkowe pozwolą lepiej zabezpieczyć interesy strony, inne z kolei wprowadzą do umowy rozluźnienie umożliwiające uelastycznienie umowy. O jakich zapisach umownych mowa?

Kto jest konsumentem usług ubezpieczeniowych?

Konsument w szerokim - potocznym znaczeniu rozumiany jest jako osoba nabywająca od przedsiębiorcy towar lub usługę.

REKLAMA