REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Zakładanie działalności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy firma może wystawić fakturę przed wykonaniem usługi?

Podatnicy VAT sa zobowiązani do wystawienia faktury stwierdzającej dokonanie sprzedaży. Czy przedsiębiorca może wystawić fakturę przed wykonaniem usługi?

Polscy przedsiębiorcy to pesymiści

Przedsiębiorcy z Europy Środkowej mają coraz gorsze nastroje. Największymi pesymistami okazują się Polacy - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Deloitte.

Z osoby fizycznej w spółkę kapitałową

Przedsiębiorca prowadzący działalność jako osoba fizyczna może ją przekształcić w formę spółki kapitałowej. Jakie korzyści płyną z takiego przekształcenia?

Opłata targowa - zmiany

W czerwcu 2011 r. skończył się czas, jaki Trybunał Konstytucyjny dał ustawodawcy na zmianę przepisów dotyczących zwolnień z opłaty targowej sprzedaży prowadzonej w budynkach. Dochody budżetów gmin pochodzą m.in. z podatków i opłat lokalnych, wśród których wyróżnia się opłatę targową. Ponoszą ją oferujący towary do sprzedaży na targowiskach oraz we wszystkich innych miejscach o podobnym charakterze.

REKLAMA

Odpowiedzialność z tytułu chorób zawodowych

Naprawienie szkód wywołanych chorobami zawodowymi następowało w różny sposób. Z reguły były to świadczenia dwojakiego rodzaju, tj. kompensujące utratę zdolności do zarobkowania oraz stanowiące odszkodowanie za utratę zdrowia lub żywiciela. Świadczenia kompensujące utratę zdolności do zarobkowania zawsze pochodziły z ubezpieczenia społecznego i były udzielane na korzystniejszych zasadach. Nieco inaczej kształtowała się kwestia prawa do odszkodowania za doznaną szkodę.

Choroby parazawodowe

Z pojęciem choroby zawodowej pracodawcy stykają się dość często, w szczególności przy okazji dochodzenia przez swoich pracowników świadczeń na podstawie ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W ostatnim czasie coraz częściej w obrocie mówi się także o zjawisku chorób parazawodowych. Pojęcie to nie ma charakteru tak powszechnego, wymaga przybliżenia, tym bardziej, że może otwierać pracownikom drogę do dochodzenia od pracodawcy odszkodowania na podstawach prawa cywilnego.

Chińskie firmy interesują się Polską

Systematycznie rośnie liczba chińskich inwestycji w Polsce. Ich wartość do 2010 roku wyniosła prawie 231 mld euro. Obecnie w Polsce działa 140 firm z udziałem kapitału chińskiego.

50-procentowe koszty uzyskania przychodu - porada

Kiedy można dokonać naliczenia pracownikowi 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu? Ekspert podpowiada w jakiej sytuacji możliwe jest zastosowanie 50-procentowych kosztów.

REKLAMA

Składka zdrowotna - zasady odliczania

Składka zdrowotna potrącana jest z wynagrodzenia pracownika. W jaki sposób dokonać odliczenia składki zdrowotnej?

Jednostkowe opłaty zastępcze dla kogeneracji na rok 2012

Publikujemy wartości jednostkowych opłat zastępczych dla kogeneracji na rok 2012. Jednostkową opłatę zastępczą uiszczają przedsiębiorcy sprzedający energię odbiorcom końcowym.

Opłaty środowiskowe 2012 - ewidencja

Opłaty środowiskowe na 2012 rok zostały ogłoszone przez Ministra Środowiska. W związku z obowiązkowym uiszczaniem opłat środowiskowych, każdy przedsiębiorca powinien prowadzić odpowiednią ewidencję. Co powinno się w niej znaleźć?

Opłaty środowiskowe 2012 - stawki górne

Opłaty środowiskowe w 2012 roku nie zaskoczą przedsiębiorców. Prezentujemy górne jednostkowe stawki opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2012.

Oszustwo gospodarcze - porada

Nierzetelne zachowania kontrahentów mogą przybrać formę oszustwa gospodarczego. Kiedy działania firmy wyczerpują znamiona czynu zabronionego, jakim jest oszustwo?

Polskie firmy tną wydatki

66 proc. polskich firm ogranicza inwestycje, z czego niemal co czwarta w dużym stopniu. Na decyzje inwestycyjne firm mają wpływ zatory płatnicze i polityka podatkowa państwa oraz bariery prawne – wynika z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów wśród 1800 przedsiębiorstw z całej Polski.

Jak założyć gabinet lekarski, czyli prywatna praktyka lekarska – pomysł

Gabinet lekarski (indywidualna praktyka lekarska) jest jednym z tych pomysłów na własny biznes, który nie tylko jest zarezerwowany dla nielicznych, ale łączy się też z nieprzerwanym popytem na rynku. Jak założyć gabinet lekarski, czyli prywatną praktykę lekarską?

Polskie firmy w dobrej kondycji

Sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła o 11,4 proc. - wynika z danych opublikowanych przez GUS. Polskie firmy są w dobrej kondycji.

Jak założyć gabinet lekarski, czyli indywidualna praktyka lekarska – zezwolenia

Zastanawiasz się jak założyć gabinet lekarski, czyli indywidualną praktykę lekarską? Ekspert wyjaśnia jakie wymogi należy spełnić, aby móc prowadzić gabinet lekarski.

Sprzedaż zniczy i chryzantem to działalność gospodarcza?

Osoby, które planują sprzedaż zniczy i chryzantem przed cmentarzem muszą liczyć się z koniecznością zapłaty podatku. Ekspert podpowiada jakie obowiązki ciążą na osobach, które zajmują się handlem zniczami i chryzantemami w związku z pierwszym listopada.

Nie płacisz ZUS-u? Trafisz do BIG

Firmy oczekują wpisywania do BIG informacji o dłużnikach zalegających z podatkami oraz składkami w ZUS-ie - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Krajowy Rejestr Długów dla Ministerstwa Gospodarki.

SPIN, czyli dotacje dla MŚP

Dzięki wsparciu w ramach międzynarodowego projektu „Zrównoważona produkcja przez innowacje w małych i średnich przedsiębiorstwach w regionie Morza Bałtyckiego” (SPIN) polskie firmy z sektora MŚP mogą uzyskać wsparcie w dostosowaniu się do nowych przepisów unijnych w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Składki ZUS – obowiązkowe, ale preferencyjne

Jak wynika z raportu „Freelancer w Polsce 2010” przygotowanego przez inFakt.pl, co czwarty przedsiębiorca (25,5%) za największą przeszkodę w prowadzeniu firmy uznaje wysokość składek ZUS. Warto więc zwrócić uwagę przyszłych przedsiębiorców na możliwość preferencyjnego opłacania składek ZUS, która dotyczy osób które rozpoczęły działalność po 24 sierpnia 2005 r.

Zagraniczny przelew – kto ma za niego zapłacić?

W polskich bankach klient wybiera pomiędzy dwoma rodzajami przelewów zagranicznych - europejskim i walutowym. Ekspert wyjaśnia jakie zasady rządzą płatnościami za przelewy zagraniczne.

Czy badania lekarskie pracowników (okresowe badania lekarskie) są zwolnione z VAT?

Ekspert wyjaśnia kiedy usługi medyczne polegające na wykonywaniu badań okresowych (okresowe badania lekarskie pracowników) są zwolnione z VAT.

Elektroniczne faktury do kosza?

Jedynie 45 proc. Polaków korzystających z Internetu twierdzi, że skorzystałoby z e-faktury. Firmy wolą dostarczać rachunki w formie elektronicznej ze względu na niższe koszty.

Utrudnianie dostępu do rynku jako czyn nieuczciwej konkurencji

Utrudnianie dostępu do rynku może przybrać wiele postaci. Niektóre z nich są wprost wskazane w ustawie, inne zaś zachowania przedsiębiorców rozpatrywać należy indywidualnie. Wszystkie łączy je jednak to, że na gruncie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji mogą zostać uznane za zakazane czyny nieuczciwej konkurencji.

Sprzeciw na czynności kontrolne

Sprzeciw na czynności kontrolne wprowadziła ustawa o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Obdarzyła ona przedsiębiorców nowym narzędziem w walce z nadużyciami ze strony rozmaitych organów kontroli (także podatkowej). Jak wynika ze statystyk, uprawnieni rzadko jednak korzystają ze sprzeciwu na czynności kontrolne.

Białe certyfikaty dla firm, czyli świadectwa efektywności energetycznej

Białe certyfikaty obowiązkowe dla firm energetycznych, które sprzedają energię elektryczną, ciepło, gaz lub są dystrybutorami tych mediów - wynika z ustawy o efektywności energetycznej. Brak białego certyfikatu, czyli świadectwa efektywności energetycznej, może kosztować nawet 10% przychodu.

Bariery dla przedsiębiorców w 2012 roku?

Polska staje się mniej przyjazna dla przedsiębiorców - wynika z raportu Doing Business 2012. W zestawieniu państw sprzyjających prowadzeniu działalności gospodarczej - Polska spadła z 59. na 62. miejsce.

Podwójna zaliczka za listopad 2011

Podwójna zaliczka za listopad 2011 to utrudnienie, z którym co roku muszą zmierzyć się przedsiębiorcy. Co zrobić, aby podwójna zaliczka za listopad w 2011 roku była niższa?

Lokaty firmowe w październiku

Jakie lokaty najlepiej wybrać w październiku? Eksperci porównują oferty największych polskich banków świadczących usługi dla firm.

Podatek od środków transportowych 2012

Podatek od środków transportowych w 2012 roku ma wzrosnąć o 11,29% - wynika z projektu obwieszczenia ministra finansów.

Małe i średnie firmy nie przestrzegają przepisów

Przepisy podatkowe pozostają niezrozumiałe i trudne do zastosowania przez małe i średnie firmy. Bariery podatkowe to najliczniejsza grupa barier prawnych dla przedsiębiorców.

Zezwolenia, pozwolenia, koncesje - opłata skarbowa

Prezentujemy stawki opłaty skarbowej dla zezwoleń, pozwoleń i koncesji.

Produkt niebezpieczny – kiedy nie trzeba zgłaszać

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, który wprowadził do obrotu produkt niebezpieczny, jest zobowiązany do powiadomienia Prezesa UOKiK. Ekspert podpowiada, kiedy firma będzie zwolniona z obowiązki powiadamiania o produkcie niebezpiecznym.

Opłata recyklingowa 2012

Opłatę recyklingową uiszcza się od każdego pojazdu wprowadzonego na terytorium kraju. Ile wynosi opłata recyklingowa? Czy można ubiegać się o zwrot opłaty recyklingowej?

Zgłoszenie produktu niebezpiecznego - formularz

Jeżeli przedsiębiorca w prowadził do obrotu produkt niebezpieczny, ciąży na nim obowiązek zawiadomienia Prezesa UOKiK. W jaki sposób należy dokonać zawiadomienia? Z wykorzystaniem formularza zgłoszenia produktu niebezpiecznego.

Firmy rzadziej zatrudniają

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło we wrześniu o 0,1 proc. wobec poziomu z sierpnia br. - podał GUS. W stosunku do ubiegłego roku zwiększyło się o 2,8 proc.

Jak anulować fakturę?

Anulowanie faktury powoduje, że faktura ta nie wywołuje skutków prawno-podatkowych. Brak jest jednak w obowiązujących przepisach podatkowych bezpośrednich regulacji dotyczących tej czynności.

Służebność przesyłu a przedsiębiorca

Przedsiębiorca na rzecz którego zostaje ustanowiona służebność przesyłu zyskuje wiele praw, ale również obowiązków związanych z użytkowaniem nieruchomości nim obciążonej.

Sprzedaż ze stratą

Firma może sprzedawać ze stratą, gdy taka sprzedaż ma uzasadnienie ekonomiczne. Sprzedaż ze stratą nie powinna być wykazywana dodatkowo do celów podatkowych.

Nabywanie mieszkań wybudowanych przez TBS-y

Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, która weszła w życie 11 października 2011 roku, miała zapewnić najemcom prawo do wykupu lokali należących do towarzystw budownictwa społecznego (TBS). Przewidywane korzyści mogą się jednak okazać pozorne.

Inflacja poniżej 4% na koniec roku

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu zanotowały wzrost o 3,9% wobec września 2010 roku. W porównaniu z sierpniem 2011 r. wzrosły o 0,1% - podał GUS.

2 miliony pracowników na emigracji

Na emigracji pod koniec 2010 roku przebywało 1 mln 990 tys. Polaków. W stosunku do roku 2009 to wzrost o ponad 120 tys. - podał GUS.

Opłata za usunięcie pojazdu 2012

Ile wynosi opłata za usunięcie pojazdu w 2012 roku? Za usunięcie pojazdu z drogi i przechowywanie na parkingu strzeżonym w 2012 roku przedsiębiorca może zapłacić nawet ponad 1600 zł.

Stawki opłat za usunięcie pojazdu z drogi i przechowywanie na parkingu strzeżonym 2012

Ile przedsiębiorca zapłaci za usunięcie pojazdu z drogi i przechowywanie na parkingu strzeżonym w 2012 roku? Minister Finansów podpisał obwieszczenie ustalające stawki opłat na 2012 rok.

Opłaty produktowe 2012

Ustalone zostały stawki opłat produktowych w 2012 roku. O tym, ile zapłacą przedsiębiorcy w 2012 roku zadecydował Minister Środowiska w obwieszczeniu w sprawie maksymalnych stawek opłat produktowych na rok 2012.

Nakaz zapłaty dla przedsiębiorcy – co zrobić?

Przedsiębiorca, który otrzymał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym może bronić się na trzy sposoby. Ekspert podpowiada o sposobach radzenia sobie z nakazem zapłaty.

Przewóz taksówką inną niż w licencji bez grzywny

Przewożenie przez taksówkarza pasażerów taksówką inną niż wpisana w licencji, nie stanowi podstawy do nałożenia na niego kary grzywny.

Jaka kara grozi podatnikowi za brak kasy rejestrującej?

Od 30 kwietnia 2011 roku obowiązują nowe przepisy w zakresie zwolnień z posiadania kasy fiskalnej. Nowe rozporządzenie przewiduje znacznie okrojony zakres zwolnień podmiotowych (a zatem dotyczących określonych zawodów lub konkretnych usług), co oznacza, że podatnicy, którzy w roku poprzednim korzystali ze zwolnień przedmiotowych, będą zobowiązani ustalać kwotowo limit zwolnienia jak wszyscy pozostali.

Nowe świadectwo pracy w 2012 roku?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia określającego szczegółową treść świadectwa pracy wraz ze sposobem i trybem jego wydawania oraz prostowania. Nowe świadectwo pracy wzbudza wątpliwości przedsiębiorców.

REKLAMA