reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Sprzedaż zniczy i chryzantem to działalność gospodarcza?

Sprzedaż zniczy i chryzantem to działalność gospodarcza?

Osoby, które planują sprzedaż zniczy i chryzantem przed cmentarzem muszą liczyć się z koniecznością zapłaty podatku. Ekspert podpowiada jakie obowiązki ciążą na osobach, które zajmują się handlem zniczami i chryzantemami w związku z pierwszym listopada.

Sprzedaż zniczy i chryzantem przed cmentarzem, niezależnie od tego, czy jest uznawana za działalność gospodarczą, czy też nie, wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od osiągniętego zysku. Osoba, która w związku z przypadającym pierwszego listopada świętem Wszystkich Świętych zajmie się handlem zniczami i kwiatami ma obowiązek wykazać swoje dochody fiskusowi.

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej (art. 2) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Czy sprzedaż zniczy i chryzantem jest działalnością gospodarczą? To zależy, od tego czy ma charakter zarobkowy, zorganizowany i ciągły.

Charakter zarobkowy

Handel przed cmentarzem bez wątpienia wyczerpuje przesłankę zarobkowania. Sprzedaż ukierunkowana jest na osiągnięcie zysku. Należy pamiętać, że charakter zarobkowy ma również działalność, która ma na celu generowanie zysku, nawet gdy przynosi straty.

Charakter zorganizowany

I w tym przypadku ciężko uznać, że handel zniczami w okresie święta Wszystkich Świętych oraz kilka dni przed nim, nie będzie miał charakteru zorganizowanego. Hurtowe zakupy, przewóz, aranżacja i przygotowanie stanowiska sprzedaży jednoznacznie wskazują na przygotowanie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Charakter ciągły

Ten z kolei może być podany w wątpliwość. Handel zniczami często bowiem jest jedynie dodatkowym, jednorazowym zajęciem, np. dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę. Jeżeli sprzedaż ma charakter powtarzalny w okresie ostatnich lat, należy zarejestrować działalność.

Polecamy: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

Ja podatku nie płacę

Brak rejestracji działalności gospodarczej oznacza dla sprzedawcy zniczy i chryzantem przed cmentarzem obowiązek rozliczenia się z fiskusem na zasadach ogólnych.

Warto pamiętać, że zapłaty podatku nie unikną osoby, które nabyły znicze lub kwiaty w okresie co najmniej sześciu miesięcy przed sprzedażą. Nie jest bowiem wystarczające posiadanie towaru przez określony czas. Konieczne jest jego faktyczne używanie.

Polecamy: Dlaczego zakładamy własne firmy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprzedaż zniczy i chryzantem to działalność gospodarcza
Sprzedaż zniczy i chryzantem to działalność gospodarcza

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama