Jak założyć gabinet lekarski, czyli indywidualna praktyka lekarska – zezwolenia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Gabinet lekarski, czyli indywidualna praktyka lekarska to rodzaj działalności gospodarczej, która podlega dodatkowej regulacji ze strony państwa. Ustawodawca troszcząc się o szczególnego obszary gospodarki oraz charakterystyczne świadczenia dla obywateli przewidział w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (usdg) ograniczenie konstytucyjnej zasady swobody działalności gospodarczej.
REKLAMA
Działalność regulowaną można zdefiniować jako taką działalność, której wykonywanie wiąże się z koniecznością spełnienia określonych przez ustawodawcę wymogów. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej precyzuje, że jeżeli przepis odrębnej ustawy stanowi, iż dany rodzaj działalności jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może wykonywać tę działalność, jeżeli spełnia szczególne warunki określone przepisami tej odrębnej ustawy i po uzyskaniu wpisu w rejestrze działalności regulowanej, z zastrzeżeniem art. 75 określającym rodzaje działalności, do wykonywania których wymagane jest uzyskanie zezwolenia, licencji albo zgody.
Instytucja wpisu do rejestru działalności regulowanej pojawiła się w polskim porządku prawnym wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (21 sierpnia 2004 r.).
Polecamy: Jak założyć własną firmę
Formy reglamentacji działalności gospodarczej można podzielić na 5 rodzajów:
- koncesja (art. 46- 63),
- wpis do rejestru działalności regulowanej (art. 64- 74),
- zezwolenie (art. 75 ust. 1-2a),
- zgłoszenie (art. 75 ust. 2),
- licencja (art. 75 ust. 3),
- zgoda (art. 75 ust. 4).
REKLAMA
Ustawa nie wskazuje jakie rodzaje działalności są uznane za regulowane. Określają to ustawy odrębne. W przypadku indywidualnej praktyki lekarskiej oraz indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej i grupowej praktyki lekarskiej poddania regulacji dokonuje art. 19a i art. 49a ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Zgodnie ze wskazanymi przepisami działalność polegająca na prowadzeniu indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej wymaga wpisu do rejestru indywidualnych praktyk, rejestru indywidualnych specjalistycznych praktyk lub rejestru grupowych praktyk lekarskich.
Organem, który prowadzi te rejestry jest okręgowa rada lekarska właściwa ze względu na miejsce wykonywania praktyki.
Polecamy: Jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.