reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Gabinet lekarski > Jak założyć gabinet lekarski, czyli indywidualna praktyka lekarska – zezwolenia

Jak założyć gabinet lekarski, czyli indywidualna praktyka lekarska – zezwolenia

Zastanawiasz się jak założyć gabinet lekarski, czyli indywidualną praktykę lekarską? Ekspert wyjaśnia jakie wymogi należy spełnić, aby móc prowadzić gabinet lekarski.

Gabinet lekarski, czyli indywidualna praktyka lekarska to rodzaj działalności gospodarczej, która podlega dodatkowej regulacji ze strony państwa. Ustawodawca troszcząc się o szczególnego obszary gospodarki oraz charakterystyczne świadczenia dla obywateli przewidział w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (usdg) ograniczenie konstytucyjnej zasady swobody działalności gospodarczej.

Działalność regulowaną można zdefiniować jako taką działalność, której wykonywanie wiąże się z koniecznością spełnienia określonych przez ustawodawcę wymogów. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej precyzuje, że jeżeli przepis odrębnej ustawy stanowi, iż dany rodzaj działalności jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może wykonywać tę działalność, jeżeli spełnia szczególne warunki określone przepisami tej odrębnej ustawy i po uzyskaniu wpisu w rejestrze działalności regulowanej, z zastrzeżeniem art. 75 określającym rodzaje działalności, do wykonywania których wymagane jest uzyskanie zezwolenia, licencji albo zgody.

Instytucja wpisu do rejestru działalności regulowanej pojawiła się w polskim porządku prawnym wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (21 sierpnia 2004 r.).

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Formy reglamentacji działalności gospodarczej można podzielić na 5 rodzajów:

  • koncesja (art. 46- 63),
  • wpis do rejestru działalności regulowanej (art. 64- 74),
  • zezwolenie (art. 75 ust. 1-2a),
  • zgłoszenie (art. 75 ust. 2),
  • licencja (art. 75 ust. 3),
  • zgoda (art. 75 ust. 4).

Ustawa nie wskazuje jakie rodzaje działalności są uznane za regulowane. Określają to ustawy odrębne. W przypadku indywidualnej praktyki lekarskiej oraz indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej i grupowej praktyki lekarskiej poddania regulacji dokonuje art. 19a i art. 49a ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Zgodnie ze wskazanymi przepisami działalność polegająca na prowadzeniu indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej wymaga wpisu do rejestru indywidualnych praktyk, rejestru indywidualnych specjalistycznych praktyk lub rejestru grupowych praktyk lekarskich.

Organem, który prowadzi te rejestry jest okręgowa rada lekarska właściwa ze względu na miejsce wykonywania praktyki.

Polecamy: Jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gabinet lekarski, czyli prywatna praktyka lekarska
Gabinet lekarski, czyli prywatna praktyka lekarska

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama