reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > SPIN, czyli dotacje dla MŚP

SPIN, czyli dotacje dla MŚP

Dzięki wsparciu w ramach międzynarodowego projektu „Zrównoważona produkcja przez innowacje w małych i średnich przedsiębiorstwach w regionie Morza Bałtyckiego” (SPIN) polskie firmy z sektora MŚP mogą uzyskać wsparcie w dostosowaniu się do nowych przepisów unijnych w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Beneficjenci mogą skorzystać z doradztwa w zakresie zastosowania energii odnawialnych, transportu ekologicznego, gospodarki odpadami czy też nowych metod produkcji, pakowania bądź dostarczania produktów. Takie działania czynią firmy nie tylko ekologicznymi, ale także bardziej konkurencyjnymi.

Skąd pomysł na uruchomienie projektu?

Głównym celem projektu, powołanego przez niemiecką Federalną Agencję Środowiska, jest upowszechnianie i promocja innowacji technologicznych w regionie Morza Bałtyckiego oraz narzędzi wspomagających wdrażanie i prowadzenie zrównoważonej produkcji. Projekt zakłada także stworzenie sieci współpracy dla przedsiębiorców poszukujących bądź oferujących określone technologie, zgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju.

Działanie ma wspierać skuteczną wymianę informacji, a także zmniejszenie dysproporcji między popytem a podażą działań, związanych z innowacyjnością MŚP w tym regionie. Otóż wiele firm z sektora MŚP, mimo dobrej woli spełniania wymogów unijnych, nie posiadało dostępu do istniejących rozwiązań. Z drugiej strony wiele dostępnych technologii, ale opracowanych poza regionem Morza Bałtyckiego, miało problem z dotarciem do wystarczających rynków detalicznych.

W niwelowaniu tych dysproporcji ma przysłużyć się współpraca i zaangażowanie zarówno instytucji państwowych, jak i niezależnych stowarzyszeń branżowych, organizacji badawczych czy międzynarodowych organizacji pozarządowych. Polskę reprezentuje Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. Dzięki współpracy organizacji z Ministerstwem Gospodarki (projekt wpisany jest w prace Ministerstwa) możliwa jest sprawna współpraca z zagranicznymi partnerami.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Jakie działania zostały przewidziane?

Sieć SPIN to przede wszystkim punkt informacyjny, zapewniający firmom z sektora MŚP dostęp do eko-innowacyjnych rozwiązań poprzez:

• bezpośrednie konsultacje w Krajowych Punktach Kontaktowych. W Polsce zadanie to zostało powierzone Głównemu Instytutowi Górnictwa. Wsparcie może polegać m.in. na sprawdzeniu czy technologia środowiskowa, której dana firma potrzebuje, jest dostępna na rynku oraz zorganizowaniu spotkania z dostawcą technologii.
• spotkania kontaktowe, organizowane w Polsce, Niemczech, Danii, Litwy, Estonii, Finalndiii i Szwecji.
• powszechnie udostępnioną międzynarodową bazę danych, zawierającą najlepsze innowacyjne technologie środowiskowe i praktyki postępowania z krajów nadbałtyckich, biorących udział w projekcie.
• promocję technologii i rozwiązań środowiskowych stosowanych przez daną firmę, poprzez dodanie jej do międzynarodowej bazy danych. Dla firm jest to także okazja do wypromowania ich osiągnięć na arenie międzynarodowej.

Z pomocy w ramach SPIN mogą skorzystać przedsiębiorcy z różnorodnych sektorów gospodarki: rolnictwa, biotechnologii, produkcji mebli, odzieży i wielu innych.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Programu dla Regonu Morza Bałtyckiego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inicjatywa została także wyróżniona przez europejski Program Wsparcia Zgodności Środowiskowej dla MŚP (ECAP) jako przykład dobrej praktyki.

Polecamy: Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm

Joanna Marczak, portal Doradca-UE

Źródła: pi.gov.pl, ec.europa.eu, www.spin-project.eu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama