REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

SPIN, czyli dotacje dla MŚP

SPIN, czyli dotacje dla MŚP
SPIN, czyli dotacje dla MŚP

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki wsparciu w ramach międzynarodowego projektu „Zrównoważona produkcja przez innowacje w małych i średnich przedsiębiorstwach w regionie Morza Bałtyckiego” (SPIN) polskie firmy z sektora MŚP mogą uzyskać wsparcie w dostosowaniu się do nowych przepisów unijnych w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Beneficjenci mogą skorzystać z doradztwa w zakresie zastosowania energii odnawialnych, transportu ekologicznego, gospodarki odpadami czy też nowych metod produkcji, pakowania bądź dostarczania produktów. Takie działania czynią firmy nie tylko ekologicznymi, ale także bardziej konkurencyjnymi.

REKLAMA

Skąd pomysł na uruchomienie projektu?

REKLAMA

Głównym celem projektu, powołanego przez niemiecką Federalną Agencję Środowiska, jest upowszechnianie i promocja innowacji technologicznych w regionie Morza Bałtyckiego oraz narzędzi wspomagających wdrażanie i prowadzenie zrównoważonej produkcji. Projekt zakłada także stworzenie sieci współpracy dla przedsiębiorców poszukujących bądź oferujących określone technologie, zgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju.

Działanie ma wspierać skuteczną wymianę informacji, a także zmniejszenie dysproporcji między popytem a podażą działań, związanych z innowacyjnością MŚP w tym regionie. Otóż wiele firm z sektora MŚP, mimo dobrej woli spełniania wymogów unijnych, nie posiadało dostępu do istniejących rozwiązań. Z drugiej strony wiele dostępnych technologii, ale opracowanych poza regionem Morza Bałtyckiego, miało problem z dotarciem do wystarczających rynków detalicznych.

W niwelowaniu tych dysproporcji ma przysłużyć się współpraca i zaangażowanie zarówno instytucji państwowych, jak i niezależnych stowarzyszeń branżowych, organizacji badawczych czy międzynarodowych organizacji pozarządowych. Polskę reprezentuje Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. Dzięki współpracy organizacji z Ministerstwem Gospodarki (projekt wpisany jest w prace Ministerstwa) możliwa jest sprawna współpraca z zagranicznymi partnerami.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie działania zostały przewidziane?

Sieć SPIN to przede wszystkim punkt informacyjny, zapewniający firmom z sektora MŚP dostęp do eko-innowacyjnych rozwiązań poprzez:

• bezpośrednie konsultacje w Krajowych Punktach Kontaktowych. W Polsce zadanie to zostało powierzone Głównemu Instytutowi Górnictwa. Wsparcie może polegać m.in. na sprawdzeniu czy technologia środowiskowa, której dana firma potrzebuje, jest dostępna na rynku oraz zorganizowaniu spotkania z dostawcą technologii.
• spotkania kontaktowe, organizowane w Polsce, Niemczech, Danii, Litwy, Estonii, Finalndiii i Szwecji.
• powszechnie udostępnioną międzynarodową bazę danych, zawierającą najlepsze innowacyjne technologie środowiskowe i praktyki postępowania z krajów nadbałtyckich, biorących udział w projekcie.
• promocję technologii i rozwiązań środowiskowych stosowanych przez daną firmę, poprzez dodanie jej do międzynarodowej bazy danych. Dla firm jest to także okazja do wypromowania ich osiągnięć na arenie międzynarodowej.

Z pomocy w ramach SPIN mogą skorzystać przedsiębiorcy z różnorodnych sektorów gospodarki: rolnictwa, biotechnologii, produkcji mebli, odzieży i wielu innych.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Programu dla Regonu Morza Bałtyckiego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inicjatywa została także wyróżniona przez europejski Program Wsparcia Zgodności Środowiskowej dla MŚP (ECAP) jako przykład dobrej praktyki.

Polecamy: Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm

Joanna Marczak, portal Doradca-UE

Źródła: pi.gov.pl, ec.europa.eu, www.spin-project.eu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA