REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Etat i własna firma - wady i zalety

Prowadzenie własnej firmy i jednoczesne pozostawanie w stosunku pracy ma swoje plusy i minusy. Ekspert przedstawia wady oraz zalety łączenia własnego biznesu i pracy na etat.

Naruszanie dóbr osobistych w Internecie – jak się przed tym bronić

Internet, z uwagi na możliwość zachowania anonimowości, umożliwia swobodę wypowiedzi, która często bywa nadużywana. Prowadzi to niejednokrotnie do naruszania dobrego imienia, czci, dobrej sławy osób fizycznych, ale także renomy osób prawnych. Ofiarą naruszeń mogą paść przedsiębiorcy, którym przypisuje się np. brak uczciwości, brak kompetencji, nierzetelność, naruszanie praw pracowników czy niewywiązywanie się z zobowiązań kontraktowych. Informacje tego typu umieszczane w Internecie mogą w poważny sposób szkodzić interesom przedsiębiorców, narażając ich na utratę zaufania i powodując, że potencjalni klienci będą rezygnować z ich usług.

Firmy odkładają na czarną godzinę

Depozyty firm wzrosły w listopadzie aż o 6,9 proc. Podobnie kredyty - o 3,9 proc. - podał NBP.

Umowa pożyczki

Umowa pożyczki może być pomocna zarówno podczas rozpoczynania jak i prowadzenia działalności gospodarczej. Zawieranie umów pożyczki między przedsiębiorcami pozwala na wynegocjowanie lepszych warunków finansowych niż w przypadku kredytów oferowanych przez banki.

REKLAMA

Wpis od odwołania

Wpis od odwołania wnoszony jest w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Wysokość wpisu od odwołania jest uzależniona od rodzaju zamówienia oraz jego wartości.

Gwałtownie wzrosły ceny

O 4,8 proc. wzrosła inflacja w listopadzie w stosunku do ubiegłego roku. W październiku było to tylko 4,3 proc. - podał GUS.

Karta przedpłacona prezentem dla pracownika

Przedpłacona karta podarunkowa może być ciekawą alternatywą dla prezentów świątecznych dla pracowników. Co jednak z opodatkowaniem przedpłaconych karat podarunkowych?

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w dół

Listopad przyniósł spadek Indeksu Biznesu PKPP Lewiatan. Wartość roczna obniżyła się o dwa punkty do 46 pkt, a kwartalna o trzy - do 45 pkt. To najsłabszy wynik od początku roku. Co to oznacza dla polskich firm?

REKLAMA

Rekrutacja: błędy jakie popełniamy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Udało się. Twoje dopracowane w każdym szczególe CV oraz treściwy i przekonywujący list motywacyjny zagwarantowały Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. To jednak nie koniec – najtrudniejsza część rekrutacji dopiero się zacznie. Jak się okazuje, to właśnie na tym etapie popełniamy najwięcej błędów…

Nadchodzi europatent

Rada UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie patentu europejskiego, czyli jednolitego systemu ochrony patentowej dla całej Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy będą mieli możliwość korzystania ze wspólnego systemu ochrony wynalazków. Spory będzie rozstrzygał Jednolity Sąd Patentowy.

Firmy dają prezenty na święta

Niemal 50 proc. firm przygotowało dla pracowników paczki świąteczne. Prezenty mają różne formy. Eksperci wyjaśniają w jaki sposób finansowany jest zakup świątecznych upominków dla pracowników.

Kryzys: Rząd zatrudni doradcę

Na kryzysowe czasy do grona rządowego dołączy doradca do spraw gospodarczych. Rozporządzenie w tej sprawie wydała Rada Ministrów. Zgodnie z jego treścią powołany zostanie pełnomocnik rządu ds. deregulacji gospodarczych w randze sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Jakie zaliczki na podatek dochodowy zapłaci przedsiębiorca w grudniu?

Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał, na podstawie osiągniętych przychodów i kosztów. Wyjątkiem jest miesiąc grudzień.

Waloryzacja emerytur

Co najmniej 68 zł podwyżki dla wszystkich emerytów. Od 1 marca świadczenia emerytalne wzrosną z uwagi na waloryzację.

Optymalizacja kosztów przez ergonomię

Rozwiązania ergonomiczne mogą być traktowane jako inwestycja. Skutecznie wprowadzone przyczyniają się do podniesienia efektywności oraz pozwalają osiągnąć wysoką stopę zwrotu. W jaki sposób wdrożyć rozwiązania ergonomiczne w firmie?

Świąteczne zakupy: ile wydamy w dobie kryzysu?

Pomimo wiszącego w powietrzu kryzysu i zaciskaniu pasa przez państwo, Polacy planują wydać na świąteczne zakupy więcej niż w ubiegłym roku. Kupujący częściej skorzystają też ze sklepów za pośrednictwem internetu.

Umowy śmieciowe bo prawo nieelastyczne

Większa elastyczność prawa może pomóc w zmniejszeniu ilości umów śmieciowych. Nowe rozwiązania pomogą w rozwoju sektora MŚP.

Sklep w USA i UE - jak robić zakupy?

Zastanawiasz się nad zrobieniem zakupów w zagranicznym sklepie? Pamiętaj o kilku zasadach, które pomogą chronić przysługujące Ci prawa. Ekspert podpowiada na co zwracać uwagę robiąc zakupy w sklepie z USA lub UE.

Czy firma musi mieć zgodę autora na wykorzystanie utworu?

Twoja firma wykorzystuje zdjęcia lub odtwarza w lokalu muzykę? Pamiętaj o uzyskaniu zgody autora na wykorzystywanie utworu. Ekspert wyjaśnia kiedy przedsiębiorca może wykorzystać utwór innego autora.

Składka rentowa 2012 - podwyżka od 1 lutego

Już od 1 lutego pracodawcy zapłacą podwyższoną o 2 pkt proc. składkę rentową – rząd przyjął 16 grudnia projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. To raczej kiepski prezent gwiazdkowy rządu dla firm.

Zakup samochodu na firmę 2011/2012 - poradnik

Dowiedz się w jaki sposób dokonać oraz jak rozliczyć zakup samochodu osobowego na firmę. Ekspert podpowiada co zrobić, aby zaoszczędzić.

Cechy idealnego handlowca w procesie rekrutacji

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, co tak naprawdę ma decydujący wpływ na sukces procesów handlowych? Odpowiedź jest prosta: ludzie a przede wszystkim odpowiedni dobór handlowców, gdyż to od nich właśnie w dominującej części zależy powodzenie lub fiasko sprzedaży. Warto, zatem przyjrzeć się bliżej tej profesji i spróbować określić cechy, jakie powinien posiadać idealny przedstawiciel handlowy, a co za tym idzie, na co zwracać szczególną uwagę w procesie rekrutacji pracowników do działów sprzedaży.

Firmy będą zatrudniać w kryzysie

W kryzysie nie będzie redukcji. Wręcz przeciwnie. Więcej firm planuje zatrudnienia niż redukcje - wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Randstad.

Zniesławienie przez internet – odpowiedzialność

Każda osoba ma prawo do tego, by krytykować innych ale musi oczywiście uważać na konsekwencje jakie się z tym wiążą. Osoba, która zostanie zniesławiona może skierować przeciw autorowi akt oskarżenia oraz pozew o zadośćuczynienie. Jaka kara grozi za zniesławienie?

Utrata zasiłku chorobowego

Utrata prawa do zasiłku chorobowego jest dotkliwą konsekwencją nie przestrzegania przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych. Dowiedz się kiedy przedsiębiorca utraci prawo do zasiłku chorobowego.

Zamiana renty na emeryturę

Wbrew obawom wielu rencistów, w obecnym stanie prawnym zamiana renty na emeryturę jest dokonywana z urzędu, co do zasady bez konieczności dopełniania skomplikowanych formalności. Diabeł jednak, jak zwykle tkwi w szczegółach.

Firmy gotowe na kryzys?

Sektor MŚP jest gotowy na nadejście kryzysu. Pomimo pesymizmu jaki ogarnął mikro, małe i średnie firmy, przedsiębiorcy są gotowi na inwestycje - wynika z badań prowadzonych przez Instytut KerallaResearch.

Unia fiskalna w Europie?

Europejscy przedsiębiorcy popierają pomysł utworzenia unii fiskalnej dla krajów członkowskich. Zmiany miałyby zapewnić dyscyplinę w finansach publicznych.

Działalność spółki w pierwszych miesiącach możesz rozliczyć później

Przedsiębiorca zakładając działalność gospodarczą musi wskazać okres czasu przyjmowany za rok podatkowy. Warto przemyśleć dobór terminów. Rozpoczynając działalność w drugiej połowie roku, działalność spółki w pierwszych miesiącach można rozliczyć w kolejnym roku kalendarzowym.

Ważne zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku

Wyższe ceny oleju napędowego, zwiększone koszty pracy i wzrost składki ZUS – to tylko niektóre zmiany jakich doświadczy w 2012 roku przedsiębiorca. Humor może poprawić firmom wyższy limit kilometrówki i likwidacja podwójnej zaliczki za listopad.

Konsument szybciej pokłóci się z przedsiębiorcą

Komisja Europejska przedstawiła pakiet wniosków ustawodawczych gwarantujących, że konsumenci państw UE będą mogli rozwiązywać konflikty z przedsiębiorcami bez wchodzenia na drogę sądową.

Pomysł na biznes

Pomysł na biznes to pierwszy z kroków w drodze do założenia działalności gospodarczej. Własna firma wymaga nie tylko doskonałej organizacji i zdolności odczytywania trendów panujących na rynku, ale przede wszystkim dobrego pomysłu na biznes.

Polska znów zieloną wyspą

W III kwartale 2011 wzrost gospodarczy wyniósł 4,2 proc. - poinformował GUS.

Kilometrówka 2012 - stawki i limity

W 2012 roku korzystanie z prywatnych aut w firmie najprawdopodobniej będzie bardziej opłacalne. W styczniu 2012 limity kilometrówki mają zostać podwyższone.

Wymianę opon na zimowe wrzucisz do kosztów

Zima rodzi potrzebę wymiany opon letnich na zimowe. W dobrej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy mają możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów podatkowych. Nie dotyczy to jednak wszystkich prowadzących działalność gospodarczą.

Tworzenie strony internetowej a przepisy prawa

Tworzenie strony internetowej, niezależnie od jej przeznaczenia, wiąże się z powstaniem praw i obowiązków. O jakich zobowiązaniach mowa? Ekspert wyjaśnia jakie przepisy znajdują zastosowanie do problemów związanych z tworzeniem strony www.

Zwolnienia w firmach to ostateczność

Polskie firmy wolą optymalizować koszty bez zmian kadrowych - wynika z raportu KPMG. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza nie musi wiązać się ze zwolnieniami.

Polak zagraniczny przedsiębiorca

Od nowego roku polski obywatel, który posiada firmę za granicą będzie mógł założyć w Polsce oddział bez potrzeby jej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zbędne będzie również załatwianie jakichkolwiek spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy też w Urzędzie Skarbowym.

Abolicja składek ZUS

Abolicja składek ZUS dla chałupników pod znakiem zapytania. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowczo domaga się od przedsiębiorczych matek i chałupników zaległych składek od działalności gospodarczej. O ile kobiety nie muszą obawiać się ZUS-u, dzięki ustawie abolicyjnej, o tyle kwestia chałupników pozostaje nadal nierozwiązana.

Jak założyć firmę?

Zastanawiasz się jak założyć własną firmę? Ekspert przeprowadzi Cię przez cały proces rozpoczynania działalności gospodarczej krok po kroku. Dowiedz się, w jaki sposób stać się przedsiębiorcą. Załóż własną firmę.

Firmy wezmą 100 mld złotych

Duże i średnie firmy zanotowały po dziewięciu miesiącach 2011 r. bardzo dobre wyniki finansowe. Wynik finansowy netto wzrósł o ponad 11 mld zł w stosunku analogicznego okresu w 2010 r. - podał GUS.

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia może przysługiwać albo na zasadzie kontynuacji prawa nabytego w czasie trwania ubezpieczenia albo może zostać nabyte już po ustaniu ubezpieczenia.

Nieformalne zakończenie działalności gospodarczej a ZUS

Dla prawidłowej likwidacji działalności gospodarczej nie wystarczy, aby przedsiębiorca przestał świadczyć usługi lub sprzedawać towary. Potrzebna jest także formalna likwidacja, która polega między innymi na wyrejestrowaniu działalności w urzędach oraz uregulowaniu podatków.

Konsumpcja zabije kryzys wśród firm

Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku br. o 4,1 proc. wobec września i 11,2 proc. w ujęciu rocznym - poinformował GUS. Czy wzrost konsumpcji ochroni Polskę przed kryzysem?

Praca zdalna – niezależność i swoboda czy nieustanny obowiązek?

Praca zdalna jest formą wykonywania powierzonych zadań poza siedzibą firmy. Jest to telepraca, której zasady w postaci np. poświęconych godzin dzienne, regulujemy sami, a fakt używania do niej technik elektronicznych powoduje, że możemy spełniać swoje obowiązki we własnym domu, mając kontakt z przełożonym jedynie poprzez e-maile, skype’a czy też telefonicznie.

Kapitał na biznes - 8 sposobów na jego zdobycie

Zdobyć kapitał na biznes można na wiele sposobów. Ekspert przedstawia listę 8 skutecznych metod pozyskiwania finansów na start dla małej firmy.

W Polsce słaby klimat dla biznesu

Negatywnie i gorzej niż w październiku oceniany jest ogólny klimat koniunktury w przemyśle - podał GUS. Małe firmy zbroją się przed kryzysem?

Kumulatywne zastosowanie przepisów prawa prasowego i prawa cywilnego

Czy istnieje możliwość kumulatywnego zastosowania przepisów prawa prasowego i cywilnego celem ochrony dóbr osobistych przez osobę wymienioną w art. 31 prawa prasowego?

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi za nienależyte wykonanie umowy o roboty budowlane

Ekspert wyjaśnia czytelnikom na jakiej podstawie, poza sankcjami przewidzianymi w umowie, możemy dochodzić rękojmi z tytułu nienależytego wykonania umowy o roboty budowlane. Czego możesz żądać opierając się na odpowiedzialności z tytułu rękojmi?

Import z Chin: Zwyczaje chińskich biznesmenów

Przed rozpoczęciem nawiązywania kontaktów z chińskimi biznesmenami warto poznać reguły i zwyczaje obowiązujące w Państwie Środka. Ekspert zdradza tajniki zwyczajów chińskich kontrahentów.

REKLAMA