Nadchodzi europatent
REKLAMA
REKLAMA
- Wypracowane przez polską prezydencję, porozumienie może aż o 80 proc. zmniejszyć koszty uzyskania ochrony patentowej w Unii. To dobra wiadomość dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw – podkreślił wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak po posiedzeniu Rady UE ds. Konkurencyjności (COMPET). Z pakietu patentowego do uzgodnienia pozostaje jedynie siedziba oddziału centralnego Jednolitego Sądu Patentowego (JSP).
REKLAMA
W opinii wicepremiera Pawlaka już 22 grudnia 2011 r. w Warszawie możliwe jest przyjęcie „Konwencji Warszawskiej”, czyli parafowanie przez przedstawicieli państw UE wynegocjowanego tekstu umowy tworzącej Jednolity Sąd Patentowy.
Polecamy: Czym jest patent i jakie uprawnienia się z nim wiążą?
REKLAMA
Wiceszef polskiego rządu zaznaczył, że polska prezydencja bardzo intensywnie pracowała nad dossier patentowym, jednym z priorytetów w obszarze rynku wewnętrznego. – Udało się sfinalizować te wysiłki na dzisiejszym posiedzeniu Rady COMPET. Uzgodniliśmy m.in. lokalizację dla sądu apelacyjnego w Luksemburgu oraz Centrum Mediacji i Arbitrażu w Lizbonie i Lublanie oraz podstawowe zasady ich finansowania – podkreślił wicepremier Pawlak.
Brak unijnego systemu w zakresie ochrony patentowej stanowił do tej pory barierę dla prawidłowego i skutecznego funkcjonowania europejskich firm zarówno na rynku wewnętrznym UE, jak i na rynkach światowych.
Pakiet umożliwiający wspólny system patentowy składa się z dwóch rozporządzeń (ws. jednolitego systemu ochrony patentowej i ws. reżimu językowego) oraz umowy międzynarodowej tworzącej Jednolity Sąd Patentowy.
Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy
Prace nad utworzeniem systemu jednolitej ochrony patentowej trwają w UE od ponad 30 lat. Negocjacje prowadzone przez polską prezydencję doprowadziły do uzgodnienia merytorycznego pakietu patentowego, co de facto przesądzi o kształcie tworzonego systemu. Procedura uzgadniania całego pakietu patentowego zakończy się formalnie na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w lutym 2012 r. Z kolei podpisanie umowy międzynarodowej tworzącej Jednolity Sąd Patentowy planowane jest w I poł. 2012 r.
Źródło: MG
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.