| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w dół

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w dół

Listopad przyniósł spadek Indeksu Biznesu PKPP Lewiatan. Wartość roczna obniżyła się o dwa punkty do 46 pkt, a kwartalna o trzy - do 45 pkt. To najsłabszy wynik od początku roku. Co to oznacza dla polskich firm?

Oczekiwanie osłabienia koniunktury w ostatnim kwartale. Wynika to z rosnącej niepewności rozwoju sytuacji gospodarczej na świecie w związku kryzysem zadłużeniowym w strefie euro, ale także z obserwowanego już osłabienia dynamiki popytu wewnętrznego. Wprawdzie ostatnie dane dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej, produkcji sprzedanej przemysłu, czy dynamiki inwestycji jeszcze nie wyglądają pesymistycznie, to jednak mamy wyraźny spadkowy trend spożycia ogółem w ostatnim kwartale, a obecnie znaczne spowolnienie wzrostu w budownictwie oraz wyhamowanie dynamiki eksportu.

Malejące przyrosty zatrudnienia oraz wysokie bezrobocie zapewne przełożą się na ograniczenie podwyżek płac i dalsze obniżenie tempa wzrostu konsumpcji. Nie można się też spodziewać, by wobec pesymistycznych przewidywań koniunktury światowej przedsiębiorstwa utrzymały aktualne tempo wydatków inwestycyjnych. Pocieszający jest jednak przyspieszający mimo kryzysu na świecie napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »