REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zaliczki na podatek dochodowy zapłaci przedsiębiorca w grudniu?

 OptiFin sp. z o.o.
OptiFin sp. z o.o.
Świadczymy kompleksowe usługi księgowe i prawne dla firm.
Mirosława Filipowicz
Mirosława Filipowicz
Doradca Podatkowy, certyfikowana księgowa
Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał.
Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał, na podstawie osiągniętych przychodów i kosztów. Wyjątkiem jest miesiąc grudzień.

Podatnicy rozliczający się miesięczne

Podatek  za grudzień wpłacają w takiej samej wysokości, jak za listopad, do 20 grudnia bieżącego roku (niejako „z góry”), czyli musimy w grudniu wpłacić podwójną kwotę, jaka została wyliczona za listopad. Rzeczywisty podatek za grudzień zostanie wyliczony dopiero w deklaracji rocznej. Podatnicy rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów dopiero w rozliczeniu rocznym dokonają rozliczenia, z uwzględnieniem remanentów początkowego i końcowego.

REKLAMA

Podatnicy rozliczający się kwartalnie

Za 4 kwartał podatek wpłacają do 20 grudnia bieżącego roku w wysokości identycznej, jak za 3 kwartał. Tak samo, jak przy metodzie miesięcznych zaliczek, podatnicy rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, dopiero w rozliczeniu rocznym dokonają rzeczywistego wyliczenia podatku, z uwzględnieniem remanentów początkowego i końcowego.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Podatnicy wpłacający uproszczone zaliczki

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają także możliwość dokonywania wpłat zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej w wysokości 1/12 kwoty podatku obliczonego według skali obowiązującej w danym roku podatkowym od dochodu uzyskanego z pozarolniczej działalności gospodarczej, wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym:
• w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy,
• w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata – jeżeli w zeznaniu, o którym mowa wyżej, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Polecamy: Czy firma może wystawić fakturę przed wykonaniem usługi?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Mówi o tym art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio art. 25 ust. 6–9 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Dodajmy, że podatnicy rozliczający się według stawki liniowej również mają możliwość dokonywania wpłat zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej przy zastosowaniu stawki 19%. Zaliczki uproszczone płatne są przez cały rok podatkowy w takiej samej wysokości. Podatek  za grudzień 2011 wpłacamy w takiej samej wysokości jak za listopad 2011 do 20 grudnia 2011. Rzeczywisty podatek za grudzień zostanie wyliczony dopiero w deklaracji rocznej.

Na podstawie deklaracji rocznych PIT lub CIT, których termin złożenia przypada odpowiednio do 30 kwietnia (dla PIT) lub 31 marca (dla CIT) następnego roku, podatnik wykaże kwotę podatku do zwrotu lub dopłatę.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok obrotowy (podatkowy) nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, zaliczkę w podwójnej wysokości wpłacają za ostatni miesiąc obowiązującego ich roku obrotowego.

Zmiany w terminach rozliczania zaliczek obowiązujące od 2012 roku

REKLAMA

Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316; zm. Dz. U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1542), zmienia zasady wpłacania zaliczek na podatek dochodowy za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego. Po zmianie wprowadzonej ustawą nowelizującą zaliczki za ostatni miesiąc (kwartał) podatkowy będą wpłacane w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. W  przypadku podatników stosujących rok kalendarzowy jako rok podatkowy – będzie to w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Zmiana ta wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. Oznacza to, że zaliczka za grudzień 2011 r. jest ostatnią zaliczką za grudzień płaconą na dotychczasowych zasadach, czyli do 20 grudnia w wysokości zaliczki za listopad. Pierwszą zaliczką za grudzień  płaconą na nowych zasadach będzie zaliczka za grudzień 2012 r., która będzie płatna w terminie do 21 stycznia 2013 r. (20 stycznia 2013 r. będzie niedzielą).

Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Podstawa prawna
• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.)
• Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA