REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zaliczki na podatek dochodowy zapłaci przedsiębiorca w grudniu?

 OptiFin sp. z o.o.
OptiFin sp. z o.o.
Świadczymy kompleksowe usługi księgowe i prawne dla firm.
Mirosława Filipowicz
Mirosława Filipowicz
Doradca Podatkowy, certyfikowana księgowa
Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał.
Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał, na podstawie osiągniętych przychodów i kosztów. Wyjątkiem jest miesiąc grudzień.

Podatnicy rozliczający się miesięczne

Podatek  za grudzień wpłacają w takiej samej wysokości, jak za listopad, do 20 grudnia bieżącego roku (niejako „z góry”), czyli musimy w grudniu wpłacić podwójną kwotę, jaka została wyliczona za listopad. Rzeczywisty podatek za grudzień zostanie wyliczony dopiero w deklaracji rocznej. Podatnicy rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów dopiero w rozliczeniu rocznym dokonają rozliczenia, z uwzględnieniem remanentów początkowego i końcowego.

REKLAMA

Podatnicy rozliczający się kwartalnie

Za 4 kwartał podatek wpłacają do 20 grudnia bieżącego roku w wysokości identycznej, jak za 3 kwartał. Tak samo, jak przy metodzie miesięcznych zaliczek, podatnicy rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, dopiero w rozliczeniu rocznym dokonają rzeczywistego wyliczenia podatku, z uwzględnieniem remanentów początkowego i końcowego.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Podatnicy wpłacający uproszczone zaliczki

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają także możliwość dokonywania wpłat zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej w wysokości 1/12 kwoty podatku obliczonego według skali obowiązującej w danym roku podatkowym od dochodu uzyskanego z pozarolniczej działalności gospodarczej, wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym:
• w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy,
• w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata – jeżeli w zeznaniu, o którym mowa wyżej, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Polecamy: Czy firma może wystawić fakturę przed wykonaniem usługi?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Mówi o tym art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio art. 25 ust. 6–9 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Dodajmy, że podatnicy rozliczający się według stawki liniowej również mają możliwość dokonywania wpłat zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej przy zastosowaniu stawki 19%. Zaliczki uproszczone płatne są przez cały rok podatkowy w takiej samej wysokości. Podatek  za grudzień 2011 wpłacamy w takiej samej wysokości jak za listopad 2011 do 20 grudnia 2011. Rzeczywisty podatek za grudzień zostanie wyliczony dopiero w deklaracji rocznej.

Na podstawie deklaracji rocznych PIT lub CIT, których termin złożenia przypada odpowiednio do 30 kwietnia (dla PIT) lub 31 marca (dla CIT) następnego roku, podatnik wykaże kwotę podatku do zwrotu lub dopłatę.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok obrotowy (podatkowy) nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, zaliczkę w podwójnej wysokości wpłacają za ostatni miesiąc obowiązującego ich roku obrotowego.

Zmiany w terminach rozliczania zaliczek obowiązujące od 2012 roku

REKLAMA

Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316; zm. Dz. U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1542), zmienia zasady wpłacania zaliczek na podatek dochodowy za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego. Po zmianie wprowadzonej ustawą nowelizującą zaliczki za ostatni miesiąc (kwartał) podatkowy będą wpłacane w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. W  przypadku podatników stosujących rok kalendarzowy jako rok podatkowy – będzie to w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Zmiana ta wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. Oznacza to, że zaliczka za grudzień 2011 r. jest ostatnią zaliczką za grudzień płaconą na dotychczasowych zasadach, czyli do 20 grudnia w wysokości zaliczki za listopad. Pierwszą zaliczką za grudzień  płaconą na nowych zasadach będzie zaliczka za grudzień 2012 r., która będzie płatna w terminie do 21 stycznia 2013 r. (20 stycznia 2013 r. będzie niedzielą).

Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Podstawa prawna
• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.)
• Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA