REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zaliczki na podatek dochodowy zapłaci przedsiębiorca w grudniu?

 OptiFin sp. z o.o.
OptiFin sp. z o.o.
Świadczymy kompleksowe usługi księgowe i prawne dla firm.
Mirosława Filipowicz
Mirosława Filipowicz
Doradca Podatkowy, certyfikowana księgowa
Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał.
Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych opłacają zaliczkę na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał, na podstawie osiągniętych przychodów i kosztów. Wyjątkiem jest miesiąc grudzień.

Podatnicy rozliczający się miesięczne

Podatek  za grudzień wpłacają w takiej samej wysokości, jak za listopad, do 20 grudnia bieżącego roku (niejako „z góry”), czyli musimy w grudniu wpłacić podwójną kwotę, jaka została wyliczona za listopad. Rzeczywisty podatek za grudzień zostanie wyliczony dopiero w deklaracji rocznej. Podatnicy rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów dopiero w rozliczeniu rocznym dokonają rozliczenia, z uwzględnieniem remanentów początkowego i końcowego.

REKLAMA

Podatnicy rozliczający się kwartalnie

Za 4 kwartał podatek wpłacają do 20 grudnia bieżącego roku w wysokości identycznej, jak za 3 kwartał. Tak samo, jak przy metodzie miesięcznych zaliczek, podatnicy rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, dopiero w rozliczeniu rocznym dokonają rzeczywistego wyliczenia podatku, z uwzględnieniem remanentów początkowego i końcowego.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Podatnicy wpłacający uproszczone zaliczki

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają także możliwość dokonywania wpłat zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej w wysokości 1/12 kwoty podatku obliczonego według skali obowiązującej w danym roku podatkowym od dochodu uzyskanego z pozarolniczej działalności gospodarczej, wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym:
• w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy,
• w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata – jeżeli w zeznaniu, o którym mowa wyżej, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Polecamy: Czy firma może wystawić fakturę przed wykonaniem usługi?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Mówi o tym art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio art. 25 ust. 6–9 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Dodajmy, że podatnicy rozliczający się według stawki liniowej również mają możliwość dokonywania wpłat zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej przy zastosowaniu stawki 19%. Zaliczki uproszczone płatne są przez cały rok podatkowy w takiej samej wysokości. Podatek  za grudzień 2011 wpłacamy w takiej samej wysokości jak za listopad 2011 do 20 grudnia 2011. Rzeczywisty podatek za grudzień zostanie wyliczony dopiero w deklaracji rocznej.

Na podstawie deklaracji rocznych PIT lub CIT, których termin złożenia przypada odpowiednio do 30 kwietnia (dla PIT) lub 31 marca (dla CIT) następnego roku, podatnik wykaże kwotę podatku do zwrotu lub dopłatę.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok obrotowy (podatkowy) nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, zaliczkę w podwójnej wysokości wpłacają za ostatni miesiąc obowiązującego ich roku obrotowego.

Zmiany w terminach rozliczania zaliczek obowiązujące od 2012 roku

REKLAMA

Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316; zm. Dz. U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1542), zmienia zasady wpłacania zaliczek na podatek dochodowy za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego. Po zmianie wprowadzonej ustawą nowelizującą zaliczki za ostatni miesiąc (kwartał) podatkowy będą wpłacane w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. W  przypadku podatników stosujących rok kalendarzowy jako rok podatkowy – będzie to w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Zmiana ta wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. Oznacza to, że zaliczka za grudzień 2011 r. jest ostatnią zaliczką za grudzień płaconą na dotychczasowych zasadach, czyli do 20 grudnia w wysokości zaliczki za listopad. Pierwszą zaliczką za grudzień  płaconą na nowych zasadach będzie zaliczka za grudzień 2012 r., która będzie płatna w terminie do 21 stycznia 2013 r. (20 stycznia 2013 r. będzie niedzielą).

Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Podstawa prawna
• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.)
• Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA