REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymianę opon na zimowe wrzucisz do kosztów

Przedsiębiorcy, którzy mają możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów podatkowych.
Przedsiębiorcy, którzy mają możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów podatkowych.

REKLAMA

REKLAMA

Zima rodzi potrzebę wymiany opon letnich na zimowe. W dobrej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy mają możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów podatkowych. Nie dotyczy to jednak wszystkich prowadzących działalność gospodarczą.

Coraz częstsze przymrozki przypominają, że już ostatni dzwonek na wymianę opon z letnich na zimowe. Przedsiębiorcy, w przeciwieństwie do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą zaliczyć wydatki na ten cel w koszty uzyskania przychodów, a w efekcie zmniejszyć podatek. Ale nie każdy, kto prowadzi firmę, ma do tego prawo - swoje zobowiązania wobec fiskusa mogą obniżyć tylko ci przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z nim na zasadach ogólnych (według stawek 18% i 32%) lub są opodatkowani 19-proc. stawką liniową. Nie ma przy tym znaczenia, czy samochód jest kupiony na firmę, czy jest autem prywatnym przedsiębiorcy, wykorzystywanym w prowadzonej działalności gospodarczej. Kluczowe jest natomiast, czy samochód jest ujęty w ewidencji środków trwałych, czy też jest użytkowany na podstawie tzw. kilometrówki.

REKLAMA

Polecamy: Amortyzacja firmowych aut zimą

W koszty można zaliczyć nie tylko wydatki związane z samą wymianą czy zakupem opon, ale także opłaty za przechowanie opon przez kolejne kilka miesięcy. Ile mogą na tym zyskać przedsiębiorcy? Łączna opłata (wymiana plus przechowywanie) w większych miastach to wydatek rzędu 200 złotych. Mnożąc tę kwotę przez dwa – bo przecież za pół roku kierowców czeka ponowna wymiana, tym razem z „zimówek” na opony letnie – mamy już ok. 400 zł rocznie w przypadku jednego auta w firmie. Przedsiębiorca, który jest VAT-owcem, odliczy od tej kwoty podatek 23-proc. VAT (ok. 76 zł), oraz, jeśli rozlicza się z fiskusem za pomocą 19-proc. podatku liniowego, obniży swój podatek dochodowy o ok. 62 zł (400 – 76 x 0,19). Natomiast jeśli firma jest zwolniona z podatku VAT, przy wydatkach rzędu 400 zł podatek dochodowy będzie niższy o ok. 76 zł (400 x 0,19). Jeśli aut w firmie jest więcej, korzyść będzie oczywiście proporcjonalnie większa.

Polecamy: Podatek od środków transportowych 2012

Powyższe wyliczenia odnoszą się do firm, w których auto jest środkiem trwałym, ujętym w ewidencji tychże środków – oni bowiem mają prawo do zaliczenia w koszty wszelkich wydatków związanych z użytkowaniem auta, niezależnie od ich wysokości. Natomiast przedsiębiorcy, którzy użytkują auto w firmie na podstawie tzw. kilometrówki, mają ograniczenia w rozliczaniu wydatków na auto. Jeśli przekroczą one określony limit (jego wysokość jest uzależniona od pojemności silnika samochodu i liczby przejechanych kilometrów), może się okazać, że opłat związanych z wymianą i przechowaniem opon nie da się już uwzględnić. Przykładowo, dla silnika o pojemności 1,6 i samochodu, który przejechał w ciągu miesiąca 700 km, limit ten wynosi 586,06 zł (700 pomnożone przez 0,8358, czyli stawkę dla aut o pojemności silnika powyżej 900 cm).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydatki związane z wymianą i przechowaniem opon mogą za to zaliczyć w pełni w koszty przedsiębiorcy leasingujący auto, niezależnie od rodzaju leasingu.

Uwaga! Z wymianą opon warto się wstrzymać do listopada. W grudniu bowiem przedsiębiorcy muszą zapłacić fiskusowi zaliczkę na podatek dochodowy za listopad powiększoną aż o 100 proc. (na poczet podatku za grudzień). Dlatego im bardziej obniżą koszty w listopadzie, tym podwójna zaliczka będzie mniej bolesna dla budżetu firmy.

Polecamy: E-myto - porada

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA