| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Wymianę opon na zimowe wrzucisz do kosztów

Wymianę opon na zimowe wrzucisz do kosztów

Zima rodzi potrzebę wymiany opon letnich na zimowe. W dobrej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy mają możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów podatkowych. Nie dotyczy to jednak wszystkich prowadzących działalność gospodarczą.

Coraz częstsze przymrozki przypominają, że już ostatni dzwonek na wymianę opon z letnich na zimowe. Przedsiębiorcy, w przeciwieństwie do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą zaliczyć wydatki na ten cel w koszty uzyskania przychodów, a w efekcie zmniejszyć podatek. Ale nie każdy, kto prowadzi firmę, ma do tego prawo - swoje zobowiązania wobec fiskusa mogą obniżyć tylko ci przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z nim na zasadach ogólnych (według stawek 18% i 32%) lub są opodatkowani 19-proc. stawką liniową. Nie ma przy tym znaczenia, czy samochód jest kupiony na firmę, czy jest autem prywatnym przedsiębiorcy, wykorzystywanym w prowadzonej działalności gospodarczej. Kluczowe jest natomiast, czy samochód jest ujęty w ewidencji środków trwałych, czy też jest użytkowany na podstawie tzw. kilometrówki.

Polecamy: Amortyzacja firmowych aut zimą

W koszty można zaliczyć nie tylko wydatki związane z samą wymianą czy zakupem opon, ale także opłaty za przechowanie opon przez kolejne kilka miesięcy. Ile mogą na tym zyskać przedsiębiorcy? Łączna opłata (wymiana plus przechowywanie) w większych miastach to wydatek rzędu 200 złotych. Mnożąc tę kwotę przez dwa – bo przecież za pół roku kierowców czeka ponowna wymiana, tym razem z „zimówek” na opony letnie – mamy już ok. 400 zł rocznie w przypadku jednego auta w firmie. Przedsiębiorca, który jest VAT-owcem, odliczy od tej kwoty podatek 23-proc. VAT (ok. 76 zł), oraz, jeśli rozlicza się z fiskusem za pomocą 19-proc. podatku liniowego, obniży swój podatek dochodowy o ok. 62 zł (400 – 76 x 0,19). Natomiast jeśli firma jest zwolniona z podatku VAT, przy wydatkach rzędu 400 zł podatek dochodowy będzie niższy o ok. 76 zł (400 x 0,19). Jeśli aut w firmie jest więcej, korzyść będzie oczywiście proporcjonalnie większa.

Polecamy: Podatek od środków transportowych 2012

Powyższe wyliczenia odnoszą się do firm, w których auto jest środkiem trwałym, ujętym w ewidencji tychże środków – oni bowiem mają prawo do zaliczenia w koszty wszelkich wydatków związanych z użytkowaniem auta, niezależnie od ich wysokości. Natomiast przedsiębiorcy, którzy użytkują auto w firmie na podstawie tzw. kilometrówki, mają ograniczenia w rozliczaniu wydatków na auto. Jeśli przekroczą one określony limit (jego wysokość jest uzależniona od pojemności silnika samochodu i liczby przejechanych kilometrów), może się okazać, że opłat związanych z wymianą i przechowaniem opon nie da się już uwzględnić. Przykładowo, dla silnika o pojemności 1,6 i samochodu, który przejechał w ciągu miesiąca 700 km, limit ten wynosi 586,06 zł (700 pomnożone przez 0,8358, czyli stawkę dla aut o pojemności silnika powyżej 900 cm).

Wydatki związane z wymianą i przechowaniem opon mogą za to zaliczyć w pełni w koszty przedsiębiorcy leasingujący auto, niezależnie od rodzaju leasingu.

Uwaga! Z wymianą opon warto się wstrzymać do listopada. W grudniu bowiem przedsiębiorcy muszą zapłacić fiskusowi zaliczkę na podatek dochodowy za listopad powiększoną aż o 100 proc. (na poczet podatku za grudzień). Dlatego im bardziej obniżą koszty w listopadzie, tym podwójna zaliczka będzie mniej bolesna dla budżetu firmy.

Polecamy: E-myto - porada

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Grabowska

CFO - Omega Code

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »