reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Najczęstsze problemy > Jak określić wartość początkową samochodu wniesionego aportem do firmy podatnika?

Jak określić wartość początkową samochodu wniesionego aportem do firmy podatnika?

Ustalenie wartości początkowej samochodu wprowadzanego aportem do firmy podatnika ma niebagatelne znaczenie. Samą wartość początkową środka trwałego ustalamy tylko raz, ale odpisy amortyzacyjne księgujemy w ciężar kosztów przez kolejne miesiące na przestrzeni kilku lat. Jak zatem prawidłowo ustalić wartość początkową samochodu wniesionego aportem do firmy podatnika?

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Chcąc ustalić wartość początkową samochodu wnoszonego aportem do firmy, podatnik ma dwie możliwości wyceny: wg ceny nabycia oraz wg cen rynkowych.

Według ceny nabycia

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie nabycia ich w drodze kupna - cenę ich nabycia.

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Warto zwrócić uwagę, że podatnikowi nie będącemu czynnym podatnikiem podatku VAT nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT przy nabyciu samochodu. W związku z tym wartość początkowa samochodu osobowego winna być ustalana według ceny brutto (zawierającej VAT), wynikającej z faktury(faktur) dokumentujących zakup samochodu.

Według cen rynkowych

Natomiast zgodnie z art. 22g ust. 8 tejże ustawy, jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o których mowa w art. 22n, wartość początkową samochodu przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia oraz stanu i stopnia ich zużycia.

Polecamy: Amortyzacja firmowych aut zimą

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autorzy:

Doradca Podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak określić wartość początkową samochodu wniesionego aportem do firmy podatnika?
Jak określić wartość początkową samochodu wniesionego aportem do firmy podatnika?

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

M&M Księgi Rachunkowe

M&M Księgi Rachunkowe to nie tylko profesjonalna obsługa księgowo-podatkowa dla firm, a realne wsparcie biznesu na różnych płaszczyznach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama