REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozwój strategii finansowej Centrum Usług Wspólnych - warsztat

W dniach 5-6 września 2016 r. w Warszawie odbędzie się warsztat "Rozwój strategii finansowej Centrum Usług Wspólnych". Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Problematyka roszczeń i reklamacji w TSL - warsztat

W dniach 19 – 20 września 2016 r. w Warszawie odbędzie się warsztat "Problematyka roszczeń i reklamacji w TSL". Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Problematyczne aspekty procesu inwestycji budowlanych - warsztat

W dniach 12 – 13 września 2016 r. w Warszawie odbędzie się warsztat "Problematyczne aspekty procesu inwestycji budowlanych". Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Akademia Młodego Managera – sztuka bycia managerem

W dniach 22 i 23 sierpnia 2016 w Warszawie odbędzie się szkolenie "Akademia Młodego Managera – sztuka bycia managerem". Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

REKLAMA

Wielu Polaków nadal nie posiada rachunku bankowego

Z informacji zebranych przez Narodowy Bank Polski wynika, że 22 proc. Polaków nie posiada konta w banku. Największą grupę wśród nich stanowią osoby młode. Dlaczego rachunek bankowy jest im niepotrzebny?

Komu członek zarządu spółki kapitałowej powinien złożyć rezygnację - zmiany

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 31 marca 2016 r. wyjaśnił, wobec jakiego podmiotu członek zarządu spółki kapitałowej powinien złożyć oświadczenie o rezygnacji z pełnionej funkcji. Do tej pory istniały rozbieżności w wykładni prawa. Komu i na jakich zasadach należy złożyć oświadczenie?

Rozrachunki z właścicielami w spółkach osobowych

Osobowe spółki handlowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) są odrębnymi podmiotami prawa i działają na podstawie przepisów ustawy – Kodeks spółek handlowych. Specyfika rachunkowości tych spółek wynika m.in. z faktu, że to wspólnicy, a nie spółka, są podatnikami podatku dochodowego.

Jak prowadzić rozmowy biznesowe z Brytyjczykami i Amerykanami

Negocjacje biznesowe prowadzone w języku angielskim nie zawsze wyglądają tak samo. Niezbite argumenty niejednokrotnie nie wystarczają, znaczenie ma również zachowanie i użycie odpowiedniego słownictwa. Mimo stosowania tego samego języka Brytyjczycy i Amerykanie znacznie różnią się w kwestii rozmów biznesowych.

REKLAMA

Rola menedżera HR w zarządzaniu relacjami ze związkami zawodowymi

Sprawne i efektywne zarządzanie relacjami ze związkami zawodowymi wymaga przejrzystego uregulowania zasad współpracy i odpowiedzialności. Ważne jest także zrozumienie wzajemnych potrzeb i oczekiwań pracodawcy, pracowników i związku zawodowego, a także proaktywnej postawy oraz konsekwencji w działaniu ze strony pracodawcy. Jest to rola menedżera HR.

Jak rozliczyć wypłatę dywidendy?

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określają szczególne zasady opodatkowania dywidend, w tym obowiązek pobierania podatku od dywidend przez płatników, czyli spółki wypłacające dywidendy. Powoduje to, że na spółkach tych ciążą obowiązki podatkowe związane z wypłacaniem dywidend.

Obligacje korporacyjne dla inwestorów detalicznych

Stopy procentowe w Polsce są na najniższym poziomie od wielu lat i nic nie wskazuje na to aby w najbliższym czasie miało się coś poprawić, wręcz przeciwnie wiele przemawia za tym, że będą dalej spadać. To oznacza, że na lokatach bankowych najbezpieczniejszym i najchętniej wybieranym do tej pory produkcie do pomnażania oszczędności przez inwestorów detalicznych trudno będzie cokolwiek zarobić. Ale co wybrać giełdę, waluty, surowce, fundusze inwestycyjne czy obligacje korporacyjne?

Letnie kursy doszkalające

Koniec roku szkolnego zwiastuje rozpoczęcie sezonu urlopowego. Czeka nas odpoczynek, ale to także dobry okres, by rozejrzeć się za letnimi kursami, dzięki którym zdobędziemy nowe umiejętności.

NBP: wzrost popytu na kredyty w sektorze MSP

W I kwartale 2016 roku popyt na kredyty dla przedsiębiorstw był zależny przede wszystkim od wielkości firmy - wynika z analizy Narodowego Banku Polskiego. W tym czasie banki odczuły spadek zainteresowania ze strony dużych przedsiębiorstw, ale jednocześnie odnotowały większy popyt w sektorze MSP.

Jak rozliczyć wypłatę dywidendy – w podatkach i rachunkowości?

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określają szczególne zasady opodatkowania dywidend, w tym obowiązek pobierania podatku od dywidend przez płatników, czyli spółki wypłacające dywidendy. Powoduje to, że na spółkach tych ciążą obowiązki podatkowe związane z wypłacaniem dywidend. W opracowaniu przedstawiamy, jak płatnicy powinni rozliczyć podatkowo wypłatę dywidendy i jak ująć to zdarzenie w ewidencji rachunkowej.

Usługi i Klient w działalności Centrum Usług Wspólnych – wdrażanie usprawnień

23 i 24 czerwca w Warszawie odbędzie się warsztat „Usługi i Klient w działalności Centrum Usług Wspólnych – wdrażanie usprawnień”. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Polityka wynagradzania w spółkach z udziałem skarbu państwa - warsztat

W dniach 22 i 23 czerwca w Warszawie odbędzie się warsztat „Polityka wynagradzania w spółkach z udziałem skarbu państwa”. Infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Objęcie, umorzenie, sprzedaż udziałów i akcji – skutki dla rozliczeń VAT

W obrocie gospodarczym zapłata za objęte udziały czy akcje w innej spółce następuje w różnej formie. Ma to wpływ na rozliczenie VAT od tych transakcji. Tak samo jest w przypadku umorzenia udziałów czy akcji. Jednak nie ma jednolitego stanowiska wśród sądów, czy organy podatkowe prawidłowo nakazują naliczać VAT od przekazywanej w formie rzeczowej zapłaty za umorzone udziały lub akcje.

Jak rozliczać i wypłacać świadczenia związane z urlopem wypoczynkowym

Nadanie świadczeniu nazwy „wczasy pod gruszą” czy „świadczenie urlopowe” nie przesądza o tym, jak je traktować, rozliczając składki ZUS i podatek. Ponadto nie wszystkie dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników w kontekście obciążeń składkowo-podatkowych należy rozpatrywać tak samo. Obowiązek opłacenia składek i podatku od dofinansowania do wypoczynku zależy bowiem od rodzaju takiej wypłaty i źródła jej sfinansowania.

Szkolenie „Efektywne zarządzanie projektami konstrukcyjno-budowlanymi wspierane systemem informatycznym” – 29 czerwca

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line „Efektywne zarządzanie projektami konstrukcyjno-budowlanymi wspierane systemem informatycznym”, które odbędzie się 29 czerwca 2016 roku o godz. 10.00. Patronat medialny nad szkoleniem objął portal Infor.pl.

III edycja IT Career Summit - informatyczne targi pracy. Wejdź do gry o karierę marzeń!

Zapraszamy na III edycję IT Career Summit 2016 - strefa kariery IT, która odbędzie się 8 września 2016 r. na Stadionie PGE Narodowym. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

IV Targi IT Future Expo - rozwijaj firmę dzięki nowym technologiom

Zapraszamy na największą imprezę B2B branży informatycznej w Polsce, ponownie w tym roku 8 września 2016 r. na Stadionie PGE Narodowym. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Jedyny członek zarządu - rezygnacja z funkcji

Zdaniem Sądu Najwyższego oświadczenie o rezygnacji przez jedynego członka zarządu można złożyć na ręce prokurenta spółki. Gdy prokurenta nie ma, jedyny członek zarządu może złożyć oświadczenie… samemu sobie.

Skutki wcześniejszej spłaty kredytu

Jakie są skutki wcześniejszej spłaty kredytu? Co oznacza proporcjonalność obniżenia kosztów?

Odmieniona rzeczywistość biznesowa!

16 czerwca 2016 w Białymstoku odbędzie się konferencja „Nowoczesny outsourcing. Usprawnienie procesów biznesowych i danych w chmurze” organizowana przez Impel Business Solutions we współpracy z Podlaskim Klubem Biznesu. Udział w spotkaniu jest całkowicie bezpłatny. Infor.pl jest patronem medialnym tej konferencji.

Płatności firmowe powyżej 15 tys. zł wyłącznie na konto bankowe

Od 1 stycznia 2017 r. firmowe płatności powyżej 15 tys. zł będą mogły być dokonywane tylko za pośrednictwem rachunku płatniczego - przewiduje podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustaw o PIT i CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Prokura a reprezentacja w spółkach

Dla bezpieczeństwa obrotu istotne znaczenie ma, aby w przypadku gdy w obrocie tym występuje spółka (jako podmiot), jej kontrahent mógł ustalić, czy osoby przedstawiające się jako umocowane do działania za tę spółkę, rzeczywiście są do tego uprawnione. Z tego względu na spółki został nałożony obowiązek ujawniania w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) osób uprawnionych do reprezentacji i umocowanych do działania w imieniu i na rzecz spółki, tj. członków zarządu oraz prokurentów.

5 sposobów na obniżenie kosztów kredytu dla firm

Zdobywanie nowych rynków, wprowadzanie atrakcyjnych produktów czy otwarcie nowej siedziby – to tylko kilka inwestycji niezbędnych do rozwoju każdego biznesu. Jeżeli przeszkodą w realizacji celów jest brak kapitału, właściciele firm często korzystają z produktów bankowych. Jak zadbać o bezpieczeństwo firmy i obniżyć koszty obsługi takiego zadłużenia? Poznajmy kilka sprawdzonych sposobów.

„Oswoić chmurę. Outsourcing IT i procesów biznesowych” – konferencja w Nowej Soli

Sinersio Polska, Impel Business Solutions, Park Technologiczny Interior oraz Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej mają zaszczyt zaprosić na konferencję, która odbędzie się 8 czerwca 2016 r. w Nowej Soli pod hasłem: „Oswoić chmurę. Outsourcing IT i procesów biznesowych”. Tematyka spotkania jest kierowana do kadry zarządzającej firm: właścicieli, prezesów, dyrektorów finansowych, ds. inwestycji oraz dyrektorów IT. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Kredytobiorcy kredytów mieszkaniowych mogą ubiegać się o pomoc

Osoby, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe i znalazły się w trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o pomoc. Jest ona realizowana na podstawie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

Warsztaty „Nawigacja dla produkcji” – 8-9 czerwca w Katowicach

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach „Nawigacja dla produkcji”, zorganizowanych przez firmę PSI Polska dla planistów oraz szefów działów produkcji, które odbędą się w dniach 8-9 czerwca 2016 r. w Hotelu Arsenal Palace w Katowicach. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl.

Komu członek zarządu spółki kapitałowej składa rezygnację z pełnionej funkcji – uchwała SN

Oświadczenie woli o rezygnacji z pełnionej funkcji członek zarządu spółki kapitałowej powinien złożyć innemu członkowi zarządu lub prokurentowi. Uchwała Sądu Najwyższego w sposób jednoznaczny wskazuje, kiedy kończy się kadencja członka zarządu i jego prawo do występowania w imieniu spółki. Należy zaznaczyć, że określenie końca kadencji członka zarządu jest niezmiernie istotne dla określenia zakresu jego odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Tym samym podjęta uchwała ma duże znaczenie dla praktyki funkcjonowania spółek – uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 31 marca 2016 r., sygn. akt III CZP 89/15.

Konferencja „Biometric Summit - oblicza uwierzytelniania tożsamości” - 31 maja w Warszawie

Zapraszamy do udziału w konferencji „Biometric Summit - oblicza uwierzytelniania tożsamości”, która odbędzie się 31 maja w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Kiedy i jak wynagradzać pracowników za przestój w pracy

Pracownik, który zgłasza gotowość do pracy, lecz jej nie wykonuje nie ze swojej winy, za czas takiego przestoju ma prawo do wynagrodzenia. Jego wysokość oblicza się ze stawki osobistego zaszeregowania zatrudnionego, a w przypadku osób wynagradzanych prowizyjnie stanowi ono 60% wynagrodzenia ustalanego jak za urlop wypoczynkowy. Bez względu na sposób wynagradzania pracownik zatrudniony na pełny etat nie może otrzymać za czas przestoju mniej niż kwotę obliczoną z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jak jednocześnie spłacić wspólnika i podwyższyć kapitał spółki

Spółki zadłużone u swoich wspólników mogą rozliczyć się ze wspólnikiem, oferując mu udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. Rozliczenie to jest zwykle dokonywane albo przez konwersję długu na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym, albo przez potrącenie wzajemnych wierzytelności spółki i wspólnika. W obu przypadkach następuje jednocześnie dokapitalizowanie spółki i spłata wierzytelności wobec wspólnika.

Konferencja „Bezpieczeństwo firmowych sieci” - 18 maja w Warszawie

Zapraszamy do zapoznania się z tematem zagrożeń, na które narażona jest firmowa sieć oraz sposobów wdrożenia pełnego systemu zabezpieczającego podczas konferencji: „Bezpieczeństwo firmowych sieci”, 18 maja w Warszawie. Podczas wykładów uczestnik będzie miał możliwość dowiedzieć się jak uniknąć włamań, awarii czy utraty cennych informacji w firmie. Patronat medialny nad konferencją objął portal Infor.pl.

Przekształcenie spółki – zagadnienia prawne

Proces przekształcenia spółki jest złożony. Wymaga współpracy wielu osób, nie tylko w ramach samej przekształcanej spółki. O przekształceniu decyduje wola samych wspólników, jednak muszą pamiętać o obowiązkach, jakie na nich ciążą, oraz terminach dokonywania odpowiednich czynności.

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zakończenie działalności przez likwidację dotyczy wszystkich rodzajów spółek, zarówno kapitałowych, jak i osobowych. Powodów likwidacji jest w zasadzie tyle, ile jest spółek, ponieważ każde zakończenie działalności ma swoją większą lub mniejszą specyfikę.

Przekształcenie spółki

Proces przekształcenia spółki jest złożony. Wymaga współpracy wielu osób, nie tylko w ramach samej przekształcanej spółki. O przekształceniu decyduje wola samych wspólników, jednak muszą pamiętać o obowiązkach, jakie na nich ciążą, oraz terminach dokonywania odpowiednich czynności.

Osobiste i majątkowe prawa autorskie

Polskie prawo autorskie oparte jest na modelu francuskim i zakłada dualistyczny podział praw autorskich na osobiste i majątkowe. Często pojęcia te są mylone lub źle interpretowane. Na czym tak naprawdę polega i czego dotyczy ten podział?

Szkolenie "The Challenger sale - sprzedaż prowokacyjna"

Zapraszamy do udziału w szkoleniu "The Challenger sale - sprzedaż prowokacyjna", które odbędzie się 22 kwietnia w Warszawie. Patronat medialny nad szkoleniem objął portal Infor.pl.

Jak skutecznie zrezygnować z funkcji w zarządzie?

W praktyce zagadnienie skutecznej rezygnacji z funkcji członka zarządu ma ogromne znaczenie. 31 marca 2016 r. Sąd Najwyższy stwierdził, iż rezygnację z zasiadania w zarządzie składa się na ręce innego członka zarządu lub prokurenta.

Społeczna odpowiedzialność biznesu - wolontariat kompetencji

Coraz więcej przedsiębiorców angażuje się zarówno w rozwiązywanie problemów społecznych, jak i wolontariat kompetencji. Obecnie blisko dwie trzecie dużych i średnich przedsiębiorstw zna koncepcję społecznie odpowiedzialnego biznesu, a więcej niż połowa wpisuje działania CSR w formalną strategię przedsiębiorstwa.

Wspólnik spółki osobowej a ZUS

Czy wspólnicy spółek osobowych podlegają ubezpieczeniom społecznym? Co z uprawnieniem do tzw. "małego ZUS-u"?

Ograniczenia w pobieraniu odsetek przez firmy parabankowe

Ograniczenia w możliwość pobierania przez firmy parabankowe nadmiernie wysokich odsetek i prowizji od kredytów – to efekt wejścia w życie część przepisów nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Mobilna (r)ewolucja - systemy i narzędzia wspierające organizację, doradztwo i obsługę klienta

Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji "Mobilna (r)ewolucja - systemy i narzędzia wspierające organizację, doradztwo i obsługę klienta", które odbędzie się 26 kwietnia w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Jak należy sporządzić umowę o pracę i świadectwo pracy po zmianach od 22 lutego 2016 r.

W związku ze zmianą przepisów dotyczących umów na czas określony zmienił się wzór umowy o pracę. Od 22 lutego 2016 r. trzeba w niej podać cel zawarcia umowy na czas określony lub wskazać leżące po stronie pracodawcy obiektywne przyczyny jej zawarcia. Dotyczy to umów o pracę, których nie obejmują nowe limity w zakresie liczby umów na czas określony oraz w zakresie łącznego czasu ich trwania.

Dlaczego warto inwestować w zdrowie pracowników?

Coraz częściej pracujemy dłużej i intensywniej, co powoduje spadek wydajności i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Praca sama w sobie może stać się przyczyną wielu dolegliwości i chorób, a tym samym zwiększonej absencji, spadku wydajności i zadowolenia z pracy. Z kolei dla firmy nieobecność pracowników powoduje duże straty. Czy można temu zaradzić?

Znaki towarowe - nowe przepisy w 2016 r.

23 marca 2016 r. weszły w życie przepisy nowego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2424 z 16 grudnia 2015 r., które zmienia przepisy dotyczące wspólnotowych znaków towarowych. Czego konkretnie dotyczą zmiany?

Jak ustalać wynagrodzenie za zwolnienie na poszukiwanie pracy?

W okresie co najmniej 2-tygodniowego wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę ma on obowiązek udzielić pracownikowi dni na poszukiwanie nowej pracy. W tym celu, na wniosek pracownika, udziela mu 2 lub 3 dni wolnych (w przypadku 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia). W tym czasie zatrudniony zachowuje prawo do normalnego wynagrodzenia. Jednak za niewykorzystane dni zwolnienia nie przysługuje mu ekwiwalent pieniężny.

World Commerce Summit - 14-15 kwietnia 2016 r. w Warszawie

IESE Business School jest organizatorem Światowego Szczytu Handlowego (14-15.04 Warszawa), w którym weźmie udział kilkudziesięciu biznesmenów Bliskiego Wschodu, zainteresowanych importem produktów i usług z Polski na rynki afrykańskie oraz arabskie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

REKLAMA