Kiedy i jak wynagradzać pracowników za przestój w pracy

REKLAMA
REKLAMA
Za czas przestoju powstałego z winy pracownika wynagrodzenie nie przysługuje. Zatem w takim przypadku pracodawca ma prawo wypłacić zatrudnionemu wynagrodzenie wyłącznie za czas wykonywania pracy (art. 81 § 2 w zw. z art. 80 k.p.).
REKLAMA
Płatny przestój z przyczyn pracodawcy
REKLAMA
Zasada, zgodnie z którą wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, zostaje ograniczona, gdy z przyczyn pracodawcy (zarówno zawinionych, jak i niezawinionych, obiektywnych, jak też subiektywnych) pracownik nie wykonuje pracy, mimo że pozostawał w dyspozycji pracodawcy, gotowy do jej świadczenia. W wyroku z 18 lutego 2015 r. (sygn. akt III PK 99/14) Sąd Najwyższy stwierdził, że:
(...) Przez pozostawanie w dyspozycji pracodawcy, jako element gotowości do pracy w rozumieniu art. 81 § 1 k.p., należy rozumieć stan, w którym pracownik może niezwłocznie, na wezwanie pracodawcy podjąć pracę. Pracownik pozostający w dyspozycji pracodawcy oczekuje na możliwość podjęcia pracy na terenie zakładu pracy lub w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę, ewentualnie w miejscu wskazanym przez siebie i podanym pracodawcy, jeżeli pracodawca bezprawnie nie dopuszcza go do pracy.
Mamy wtedy do czynienia z przestojem w pracy (sytuacją nietypową i wyjątkową), za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, mimo niewykonywania pracy (art. 81 § 1 k.p.). Prawa do otrzymania takiego wynagrodzenia nie można wyłączyć. W uchwale z 18 października 1977 r. (sygn. akt I PZP 23/77, OSNC 1978/4/67) Sąd Najwyższy uznał, że:
(...) Postanowienie umowy o pracę, wyłączające uprawnienie pracownika (...) do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących zakładu pracy, jest nieważne.
Pracodawca prowadzi działalność usługową w miejscu, w którym często dochodzi do awarii prądu z przyczyn od niego niezależnych. Wprowadził do przepisów wewnątrzzakładowych zapis, zgodnie z którym pracownicy, którzy nie wykonywali pracy ze względu na okoliczności niezależne od pracodawcy, w tym m.in. awarie prądu, nie otrzymają wynagrodzenia za czas nieprzepracowany z powodu tych okoliczności. Postępowanie pracodawcy należy uznać za nieprawidłowe, a regulacje za nieważne. Jeżeli pracownicy np. podczas awarii prądu wyrażali gotowość do pracy i oczekiwali na dyspozycje pracodawcy, nie można pozbawić ich prawa do wynagrodzenia. Za czas nieprzepracowany pracownicy powinni otrzymać wynagrodzenie przestojowe.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy i jak wynagradzać pracowników za przestój w pracy
W dalszej części artykułu m.in.:
- Wynagrodzenie za przestój niezawiniony przez pracownika
- Wynagrodzenie za przestój pogodowy
- Bez wynagrodzenia za przestój z winy pracownika
- Inna praca w czasie przestoju
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA