| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie zespołem > Kiedy i jak wynagradzać pracowników za przestój w pracy

Kiedy i jak wynagradzać pracowników za przestój w pracy

Pracownik, który zgłasza gotowość do pracy, lecz jej nie wykonuje nie ze swojej winy, za czas takiego przestoju ma prawo do wynagrodzenia. Jego wysokość oblicza się ze stawki osobistego zaszeregowania zatrudnionego, a w przypadku osób wynagradzanych prowizyjnie stanowi ono 60% wynagrodzenia ustalanego jak za urlop wypoczynkowy. Bez względu na sposób wynagradzania pracownik zatrudniony na pełny etat nie może otrzymać za czas przestoju mniej niż kwotę obliczoną z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Za czas przestoju powstałego z winy pracownika wynagrodzenie nie przysługuje. Zatem w takim przypadku pracodawca ma prawo wypłacić zatrudnionemu wynagrodzenie wyłącznie za czas wykonywania pracy (art. 81 § 2 w zw. z art. 80 k.p.).

Płatny przestój z przyczyn pracodawcy

Zasada, zgodnie z którą wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, zostaje ograniczona, gdy z przyczyn pracodawcy (zarówno zawinionych, jak i niezawinionych, obiektywnych, jak też subiektywnych) pracownik nie wykonuje pracy, mimo że pozostawał w dyspozycji pracodawcy, gotowy do jej świadczenia. W wyroku z 18 lutego 2015 r. (sygn. akt III PK 99/14) Sąd Najwyższy stwierdził, że:

(...) Przez pozostawanie w dyspozycji pracodawcy, jako element gotowości do pracy w rozumieniu art. 81 § 1 k.p., należy rozumieć stan, w którym pracownik może niezwłocznie, na wezwanie pracodawcy podjąć pracę. Pracownik pozostający w dyspozycji pracodawcy oczekuje na możliwość podjęcia pracy na terenie zakładu pracy lub w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę, ewentualnie w miejscu wskazanym przez siebie i podanym pracodawcy, jeżeli pracodawca bezprawnie nie dopuszcza go do pracy.

Mamy wtedy do czynienia z przestojem w pracy (sytuacją nietypową i wyjątkową), za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, mimo niewykonywania pracy (art. 81 § 1 k.p.). Prawa do otrzymania takiego wynagrodzenia nie można wyłączyć. W uchwale z 18 października 1977 r. (sygn. akt I PZP 23/77, OSNC 1978/4/67) Sąd Najwyższy uznał, że:

(...) Postanowienie umowy o pracę, wyłączające uprawnienie pracownika (...) do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących zakładu pracy, jest nieważne.

Pracodawca prowadzi działalność usługową w miejscu, w którym często dochodzi do awarii prądu z przyczyn od niego niezależnych. Wprowadził do przepisów wewnątrzzakładowych zapis, zgodnie z którym pracownicy, którzy nie wykonywali pracy ze względu na okoliczności niezależne od pracodawcy, w tym m.in. awarie prądu, nie otrzymają wynagrodzenia za czas nieprzepracowany z powodu tych okoliczności. Postępowanie pracodawcy należy uznać za nieprawidłowe, a regulacje za nieważne. Jeżeli pracownicy np. podczas awarii prądu wyrażali gotowość do pracy i oczekiwali na dyspozycje pracodawcy, nie można pozbawić ich prawa do wynagrodzenia. Za czas nieprzepracowany pracownicy powinni otrzymać wynagrodzenie przestojowe.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy i jak wynagradzać pracowników za przestój w pracy

W dalszej części artykułu m.in.:

  • Wynagrodzenie za przestój niezawiniony przez pracownika
  • Wynagrodzenie za przestój pogodowy
  • Bez wynagrodzenia za przestój z winy pracownika
  • Inna praca w czasie przestoju

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »