| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie zespołem > Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop przy zmianie stawki w trakcie miesiąca?

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop przy zmianie stawki w trakcie miesiąca?

Z końcem sierpnia 2016 r. rozwiąże się umowa o pracę z jednym z naszych pracowników. Od 8 sierpnia 2016 r. osoba ta otrzyma podwyżkę pensji zasadniczej. Jaką wysokość wynagrodzenia powinniśmy uwzględnić obliczając wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop wypoczynkowy – sprzed podwyżki czy po podwyżce?

Obliczając zarówno wynagrodzenie urlopowe, jak i ekwiwalent za urlop wypoczynkowy muszą Państwo uwzględnić wynagrodzenie zasadnicze w wysokości obliczonej z uwzględnieniem obu stawek – przed zmianą i po zmianie.

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym i ekwiwalencie za urlop w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu lub wypłaty ekwiwalentu. Jeśli podwyżka wynagrodzenia została przyznana w trakcie miesiąca, to do podstawy wymiaru tych świadczeń należy przyjąć wynagrodzenie mieszane, tj. otrzymane za część miesiąca przed podwyżką i po podwyżce.

Ponieważ przepisy nie regulują wprost sposobu obliczania wynagrodzenia przy zmianie stawki w trakcie miesiąca, pomocne w tym zakresie jest stanowisko GIP z 6 kwietnia 2009 r. (GPP-471-4560-24/09/PE/RP). Mimo że dotyczy ono zmiany etatu i wynagrodzenia w trakcie miesiąca, może być stosowane do zmiany wyłącznie wynagrodzenia. Zgodnie z opinią GIP w takim przypadku należy posiłkować się § 12 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Zatem miesięczną stawkę wynagrodzenia trzeba podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w miesiącu (wynikających z wymiaru etatu, w którym był zatrudniony pracownik), a następnie otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracował według dotychczasowego wymiaru czasu pracy. Tak obliczona kwota stanowi wynagrodzenie za część miesiąca przepracowaną według dotychczasowego wymiaru. Te same zasady stosuje się odpowiednio do obliczenia wynagrodzenia za drugą część miesiąca, w której pracownik świadczył pracę w innym wymiarze czasu pracy. Ostatecznie należy zsumować tak obliczone kwoty, które łącznie stanowią wynagrodzenie przysługujące za cały miesiąc.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop przy zmianie stawki w trakcie miesiąca

W artykule omówiono również  przykład obliczenia wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu urlopowego.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop przy zmianie stawki w trakcie miesiąca? /fot. Fotolia
Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop przy zmianie stawki w trakcie miesiąca? /fot. Fotolia

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »