| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Jak rozliczyć wypłatę dywidendy?

Jak rozliczyć wypłatę dywidendy?

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określają szczególne zasady opodatkowania dywidend, w tym obowiązek pobierania podatku od dywidend przez płatników, czyli spółki wypłacające dywidendy. Powoduje to, że na spółkach tych ciążą obowiązki podatkowe związane z wypłacaniem dywidend.

Przedmiotem artykułu jest omówienie skutków podatkowych wypłacania dywidend przez polskie spółki, tj. spółki mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski.

Dywidendy otrzymywane od spółek zagranicznych (spółek mających siedzibę oraz zarząd poza terytorium Polski) są w Polsce opodatkowane na zupełnie innych zasadach, tj.:

1) nie są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%, lecz powiększają dochody opodatkowane na zasadach ogólnych,

2) jeżeli umowa międzynarodowa, której Polska jest stroną, nie zwalnia ich w Polsce od podatku, łączą się z dochodami (przychodami) osiąganymi przez podatnika na terytorium Polski; w takich przypadkach od podatku obliczonego od tych dochodów podatnicy mogą odliczać kwoty równe podatkowi zapłaconemu od dywidend w obcym państwie, z zastrzeżeniem że kwota odliczenia nie może przekroczyć części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na zagraniczną dywidendę (art. 20 ust. 1 updop).

Polska spółka z o.o. otrzymała dwie dywidendy – jedną od polskiej spółki akcyjnej, drugą od niemieckiej spółki akcyjnej. Dywidendy te będą różnie opodatkowane, tj. dywidenda otrzymana od polskiej spółki akcyjnej będzie, co do zasady, opodatkowana 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym (do którego pobrania będzie obowiązana ta spółka akcyjna) i nie powiększy dochodu spółki z o.o. opodatkowanego na zasadach ogólnych. Dywidenda otrzymana od niemieckiej spółki akcyjnej powiększy w spółce z o.o. dochód opodatkowany na zasadach ogólnych. Przy czym, jeżeli od dywidendy tej został pobrany niemiecki podatek dochodowy, spółka z o.o. będzie go mogła odliczyć od polskiego podatku dochodowego do wysokości kwoty podatku przypadającego na tę dywidendę.

1. Dywidenda – definicja

Dywidenda to część zysku spółki kapitałowej lub spółki komandytowo-akcyjnej, która jest przekazywana udziałowcom lub akcjonariuszom tej spółki. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje samego pojęcia dywidendy. W związku z tym w celu ustalenia znaczenia tego pojęcia należy odwołać się do przepisów Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.).

I tak, na podstawie art. 193 § 1 k.s.h. wspólnicy spółek z o.o., którym przysługiwały udziały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku, są uprawnieni do dywidendy za dany rok obrotowy. Analogiczne uprawnienie na podstawie art. 348 § 2 k.s.h. przysługuje akcjonariuszom spółek akcyjnych, zaś na podstawie art. 126 § 1 pkt 2 w zw. z art. 348 § 2 k.s.h. – również akcjonariuszom spółek komandytowo-akcyjnych.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak rozliczyć wypłatę dywidendy – w podatkach i rachunkowości /fot. Fotolia
Jak rozliczyć wypłatę dywidendy – w podatkach i rachunkowości /fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »