REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielu Polaków nadal nie posiada rachunku bankowego

Wielu Polaków nadal nie posiada rachunku bankowego /Fot. Fotolia
Wielu Polaków nadal nie posiada rachunku bankowego /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z informacji zebranych przez Narodowy Bank Polski wynika, że 22 proc. Polaków nie posiada konta w banku. Największą grupę wśród nich stanowią osoby młode. Dlaczego rachunek bankowy jest im niepotrzebny?

REKLAMA

Z raportu Narodowego Banku Polskiego „Dlaczego warto korzystać z rachunków bankowych i płatności bezgotówkowych?”, opublikowanego w marcu tego roku, wynika, że 22 proc. Polaków nie posiada konta w banku. Jest nieco lepiej niż kilka lat temu. W 2012 roku brak rachunku deklarowało 27 proc. badanych.

Ukryte zagrożenia w bankowości mobilnej

Jakie są przyczyny nieposiadania konta osobistego? Najwięcej osób wskazuje na brak takiej potrzeby (50 proc. ankietowanych). Kolejna grupa badanych deklarowała, że woli trzymać pieniądze w gotówce niż na koncie (25 proc.). Nieco mniej (23 proc.) oświadczyło, że nie ma pieniędzy, nie ma więc czego oszczędzać. Na kolejnych miejscach wśród przyczyn uplasowały się: brak regularnych dochodów, zbyt niskie dochody, by zakładać konto, zbyt wysokie opłaty pobierane przez banki i zbyt skomplikowana obsługa ROR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie mają, bo nie potrzebują

Największy odsetek wśród osób, które pieniądze trzymają w przysłowiowej skarpecie, występuje wśród osób młodych od 15 do 24 roku życia. Jak wynika z raportu, w tej grupie wiekowej ROR-u nie posiada aż 47 proc. badanych. – W przypadku osób młodych główną przyczyną niekorzystania z rachunków bankowych jest brak dochodu. Brakuje więc bodźca do tego, żeby to konto otworzyć. Poza tym młodzi nierzadko nie potrzebują konta. Nie płacą rachunków, gdyż mieszkają z rodzicami. Nie mają oszczędności lub są one bardzo niewielkie. Konto nie jest więc dla nich udogodnieniem. Wręcz przeciwnie, utrudnia dostęp do pieniędzy, gdyż nie wszędzie da się zapłacić kartą. Poza tym trzeba za nie płacić stosunkowo dużo w porównaniu z ich możliwościami finansowymi – uważa Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Jakie są koszty kredytów gotówkowych?

Kwestia przyzwyczajenia

W miarę upływu lat z zakładaniem rachunków bankowych jest coraz lepiej. W grupie wiekowej 35-44 lata ROR-u nie ma tylko 9 proc. Polaków. Te dane załamują się wśród osób 55+. Tutaj rachunku nie ma już 22 proc. badanych. – W przypadku osób starszych o braku konta często decyduje przyzwyczajenie do gotówki w fizycznej postaci. Jeśli ktoś nigdy nie korzystał z bankowości, to żeby to zmienić na stare lata potrzeba bardzo silnej motywacji, której zwykle brakuje. Taka osoba za wszystko jest w stanie zapłacić gotówką lub przelewem zlecanym np. na poczcie. Nierzadko nie ufa też bankom, gdyż ich procedury wydają jej się zbyt skomplikowane. Niektórzy boją się też, że w wyniku upadłości banku lub w inny sposób utracą wpłacone tam pieniądze. Ze względu na to, że nierzadko nie potrafią oni sprawnie korzystać z komputera, konto nie daje im zbyt wielu korzyści. Trzeba natomiast za nie płacić. Kłopotliwe bywa również dla takich osób wypłacanie pieniędzy z konta, gdyż nie lubią one korzystać z kart płatniczych i bankomatów. Podobnie jak w przypadku młodych, bilans profitów i kosztów wychodzi im nierzadko na niekorzyść konta – komentuje Jarosław Sadowski.


Starsi idą z duchem czasu

Porównując dane z tegorocznego raportu NBP do wyników sprzed trzech lat, można zauważyć zwiększone zainteresowanie ROR-ami wśród osób starszych, czyli powyżej 65 roku życia. W 2012 roku rachunku nie posiadało w tej grupie 57 proc. badanych. Pogorszyły się natomiast dane dotyczące najmłodszych badanych. Wśród osób młodych do 24 lat rachunku nie miało 30 proc. badanych. Co ciekawe, z raportu NBP wynika także, że Polacy wciąż chętnie płacą gotówką. Taką formę płatności deklaruje 82 proc. ankietowanych. Podczas codziennych zakupów gotówką płaci 72 proc. Polaków. Wśród nich 30 proc. zadeklarowało, że płaci gotówką, bo nie ma żadnej karty.

Autor: Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce

Autopromocja
Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA